3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir

Çocuklara tuvalet eğitiminin verileceği dönem 24-36 ay arasında olmalıdır. 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi konusunda ebeveynlerin bilinçli şekilde hareket etmeleri gerekir. Eğer ki çocuklara tuvalet eğitimi verme konusunda geç kalırsanız, ilerleyen süreçlerde ruhsal problemlere yol açmaya neden olabilirsiniz. Geç ya da daha erken olmamak kaydıyla çocuğa tuvalet eğitimini vermelisiniz.

3 yaşındaki çocuğa nasıl tuvalet eğitimi verilir

Tuvalet eğitimine ne zaman başlayacağınıza karar veremiyorsanız, aşağıdaki maddeler size yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuzda bu belirtiler varsa tuvalet eğitimine hazır demektir.

  • Çocuğunuz sabah uyandığında altı kuru şekildeyse,
  • Gün içinde belirli bir süreye kadar altını kirletmemeye başladıysa,
  • Her gün düzenli bir şekilde dışkılama yapıyorsa,
  • Bebek bezinden rahatsız olmaya başlıyor ve iç çamaşırı giymek istiyorsa,
  • Çocuk giydiği iç çamaşırını yukarıya veya aşağıya doğru kendisi çıkartıp indirebiliyorsa,

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verme zamanı gelmiş demektir.

3 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Eğitimi Vermek

Çocuğunuza henüz tuvalet eğitimi vermeden önce ilk olarak buna kendinizin hazır olması gerekir. Çünkü 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verirken çok fazla sabırlı olmanız gerekecektir. Bu sebepten dolayıdır ki bu eğitimi verirken en az çocuğunuz kadar sizin de hazır olmanız gerekir.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başlarken ilk etapta çocuğun neden tuvalete yapması gerektiği konusunda bilgiye sahip olması gerekir. Daha sonrasında ise çocuğunuza iç çamaşırı giydirerek birkaç gün boyunca alışmasını sağlayabilirsiniz. İç çamaşırı giydiği zaman, altında bez olmadan aslında ne kadar daha rahat ettiğini fark etmesi gerekir.

3 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Eğitimi Vermek

Tüm bu saymış olduklarımız tuvalet eğitiminde yeterli bir husus olmayacaktır. Aynı zamanda ‘Klozet nedir, sifon nedir, tuvalet kâğıdı neden kullanılır?’ gibi soruların cevabını vermeniz önemlidir. Ellerin neden yıkanması gerektiği gibi çocuğun bilmesi gereken tüm önemli bilgileri de anlatmanız gerekiyor. Çocuğun tuvalet ihtiyacında onu tuvalete götürerek iki- üç dakika bekleyerek kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz.

3 Yaş Tuvalet Eğitimi İçin Geç Mi?

Doğru bir tuvalet eğitiminin verilmesinin yanı sıra, çocuğun yaş olarak da uygun olması gerekir. 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verilip verilmediği, tuvalet eğitimi için bu yaşın geç olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Çocuğa ne zaman tuvalet eğitimi verilmesi gerektiğini merak eden ebeveynlere uzmanlar tarafından yapılan açıklamayla 18 ay ile 3 yaş arası uygun olduğu belirtilmiştir.

Kimi anne ve babalar çocuklara bu yaştan önce tuvalet eğitimi vermeye çalışıyor. İzledikleri bu yolun hatalı olduğunu ve çocuk için en ideal yaşta tuvalet eğitimi verilmesinin önemli olacağını söyleyebiliriz.

3 Yaş Tuvalet Eğitimi İçin Geç Mi?

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Verilmezse Ne Olur?

Çocukların tuvalet eğitimi son derece önemli ve üzerinde durmanız gerekecek konulardan biridir. Çünkü 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi olmazsa ruhsal problemlerin tetiklenmesi de kaçınılmaz olmaya başlayacaktır.  Anneler, çocuklarına kıyamadıkları için her bir işlerini yapmak için atılgan bir tutum sergileyebiliyor. Çocuklar üzerinde yapılan korumacı, engelleyici ve müdahaleci tutumlar ilerleyen süreçlerde bazı problemlere neden olabiliyor.

Tuvalet eğitiminde çocuğa baskı yaptığınız zaman psikolojik sorunlar oluşabilir. Bundan dolayı çocuk çişinin ve kakasının geldiğini söylediğinde onu ödüllendirerek motive etmelisiniz. Tuvalete gitmeye başlayıp kakasını ve çişini yaptığında ‘aferin’ tarzında güzel söylemlerde bulunmanız kendisini daha iyi şekilde hissetmesine yol açacaktır.

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Verilmezse Ne Olur?

Çocuk hazır olmadan, erken dönemde ebeveyn tarafından bir baskıya maruz kalırsa ileride kalıcı psikolojik sorunlara tetiklemeye neden olur. Çocuk altını ıslattığı zaman korkutmak, ceza vermek, kızmak onun daha da takıntılı ve endişeli bir hal içerisinde olmasına neden olacaktır. Burada anne ve babaların yapması gerekecek doğru davranışlardan biri çocuğunuza tuvalet eğitimini sabırlı bir şekilde vermenizdir.

Çocuk Tuvalet Eğitiminde Annenin Yaşadığı Zorluklar

Çocuklarda tuvalet eğitimi süreci 2-3 yaş arasında başlanmalıdır. Çocuk tuvalet eğitiminde, anne ve baba cephesinden gelecek bazı tutumlar, çocuğun gelişimini ve psikolojik durumunu etkileyecektir. Bu yüzden 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verilirken mutlaka sabırlı olmanız gerekiyor. Ne yazık ki birçok anne ve baba çocuklarına tuvalet eğitimi verirken yeterli kadar sabırlı bir tutum içerisinde bulunamıyor.

Tuvalet eğitiminde anne ve babanın sabırsız olması, direkt olarak çocuğa da olumsuz şekilde yansımasına neden oluyor. Kızmak, bağırmak, korkutmak ise en hatalı davranışlarınızdan biri olacaktır. Eğer böyle davranırsanız çocuğa etkili eğitim veremezsiniz. Ayrıca çocuğunuzda altına kaçırma endişesi içerisinde kalmaktan korkacağı için travmalar yaratabilirsiniz. 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verilmeden önce en az çocuğunuz kadar sizlerin de buna hazır olmanız gerektiğini tekrar vurgulayalım. Çünkü bir çocuğa tuvalet eğitimi vermek son derece zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir. Sürekli olarak çocuğunuzun üzerinde bir gözetim yapmak zorunda kalacaksınız.

Çocuk Tuvalet Eğitiminde Annenin Yaşadığı Zorluklar

Çocuk Tuvalet Eğitiminde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başladığınız zaman bazı sorunlarla karşı karşıya kalacak olduğunuza hazırlıklı olmalısınız. Çünkü çocuğunuz vereceğiniz talimatları hemen uygulayamayabilir. Böyle durumda pes etmek ya da çocuğu korkutacak eylemlerde bulunmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verirken çok sık şekilde karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar gün yüzüne çıkar. Tuvalet alışkanlıklarıyla ilgili olarak en sık gerçekleşen problemler şu şekildedir:

  • Çocuğunuz klozete tam oturmadığını hissetmesi ve bu durumdan rahatsızlık duyarak altına kaçırması,
  • Anne ve baba tarafından çocuk üzerinde aşırı otoriter bir tutumun sergilenmesi,
  • Çocuğun tuvalet eğitimine tam olarak hazır olmaması,

Gibi davranışlar hatalıdır. Bunun için ebeveynlerin de mutlak surette bu konuya karşı daha dikkatli şekilde davranmaları gerekir.

Çocuk Tuvalet Eğitiminde Sık Karşılaşılan Sorunlar

3 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Eğitimi Kaç Günde Öğretilir?

Ebeveynler açısından bir diğer merak edilen konulardan biri ise 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi kaç günde öğretilecek olduğudur. Aslında bu durumun, her çocuğun yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğini söylememiz gerekir. Çünkü kimi çocuk tuvalete çıkmaya daha çabuk şekilde alışırken kimisi ise daha geç olarak alışabiliyor. Fakat genel olarak tuvalet eğitimi sürecini ele aldığımız zaman ise 10 gün ile 6 ayı bulabilecek şekilde değişebildiğini söyleyebiliriz.

Tuvalet eğitimi 6 ayı bulabildiği çocuklarda, ebeveynlerin olabildiğince sabırlı olması gerekir. Bazı çocuklar tuvalete gitmek istemiyor ve gittiği zaman panik halinde olabiliyor. Böyle bir durumda çocuk üzerinde baskı yapmamanız son derece kritiktir. Aksi taktirde çocuk üzerinde bir baskı yaptığınız zaman hem daha çok korkarak gitmek istememesine hem de gelişimle alakalı sorunlara gebe olacaktır.

3 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Eğitimi Kaç Günde Öğretilir?

3 Yaşındaki Çocuk Kakasını Neden Tutar?

3 yaşına gelen çocuğunuzla ilgili olarak yaşadığınız en önemli problemlerden biri de kakasını tutması olabilir. Çocuğunuzun kakasını tutmasının altında yatan bazı sebepler olabilir. Bu sebeplerden en önemlisi ise tuvaletin büyük ve korkutucu bir yer olarak görülmesi diyebiliriz. 

Çocuğunuz kakasını tuttuğu zaman kesinlikle üzerinde baskı yapmamalı ve onu rahat bırakmalısınız. Zaten bir süreden sonra size kakasını geldiğini söyleyecek ve onu tuvalete götürmenizi isteyecektir. Çocuğunuzu tuvalete götürdükten sonra birkaç dakika kadar yalnız bırakmak, tuvalet alışkanlığını elde etmesini sağlayacaktır. Diğer yandan tuvaletin gözünde büyüttüğü kadar korkunç bir yer olmadığını fark edecektir. 3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verirken bahsetmiş olduğumuz hususlara dikkat ederseniz hem sorunsuz hem de başarılı bir sonuca ulaşırsınız.