7 maddede kafein bağımlılığı

Kafeinin sadece çay ve kahvede olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Kafein hakkında doğru bilgileri edinmeniz için 7 maddede kafein bağımlılığı ile ilgili önemli kısımlara bu içeriğimizde yer verdik. Böylelikle günlük yaşamda kafein içeren besinlerin neler olduğunu bileceksiniz. Çay ve kahve haricinde başka nelerde kafein var gelin inceleyelim.

Kafein Bağımlılığı Ne Yapar?

Kafein ile ilgili yapılan deneyler sonucunda fiziksel bağımlılık oluşturduğu gözlemlenmiştir. Kafeine bağımlı olan kişilerde uykusuzluk, baş ağrısı, yorgunluk gibi bazı olumsuz davranışlar gözlemlenmiştir. Çay, kahve, asitli içecek ve kakaolu tatlılarda yoğun şekilde bulunan kafein bir süre sonra kişileri bağımlı hale getirmektedir. Bu yüzden kafein bağımlılığı etkisinden kurtulmak için dozunda tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca en bilinen yan etkisi uykusuzluktur. Aşırı ve geç saatlerde kafein tüketimi, uykusuzluğa neden olabilir.

1.Kafein Bağımlılığı Olumsuz Etkileri

Kafein içeren yiyecekleri hep tükettiğimiz zaman artık alışkanlık haline gelmeye başlayacaktır. Bu besinleri bir süre sonra hep tüketme ihtiyacı duymaya başlarız.Kafein bağımlılığı ne yapar?’ diye merak edenler için şu etkileri ortaya çıkaracaktır:

 • Kişinin çevreye ilgi azalmaya başlar.
 • Kafeini tüketen kişi baş ağrısını şiddetli şekilde yaşar
 • İnsanlarda yorgunluk meydana gelir
 • Şahıslar konsantrasyon sorunları yaşar.
 • Uyku problemleri başlar.
 • Can sıkıntısı, mutsuzluk, huzursuzluk hali yaşanır.
 • Hafızada zayıflığı, düşünsel aktivite bozukluğu meydana gelir.
 • Sinirlilik hali oluşur.

Bu maddeler bağımlılık sonucunda görülmeye başlanacak sorunlar arasında yer alır. Bundan dolayı sigaradaki nikotin nasılsa gıdalardaki kafein içinde bağımlılık yapma etkisinin aynı olduğunu söylemeliyiz.

2.Kafein Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Kafein bağımlılığı belirtileri nelerdir?

Fiziksel belirtiler ile Kafein bağımlılığı kendisini belli etmektedir. Özellikle sigara ve çay-kahve tüketimi yapmanız daha çabuk bağımlı olmanıza neden olacaktır. Sigarayı bıraktığınızda aşırı kafein içeren içecekler tükettiğiniz zaman vücut sürekli istemeye başlıyor.

Kafeinin sık tüketiminin devam ettirilmesi bir süre sonra nikotin gibi bağımlılığa neden olur.  Ayrıca kafein alımı yapmadığınız zaman yoksunluk belirtileri açığa çıkmaya başlar. Bunun yanında kafein bağımlılığı belirtileri kolayca anlaşıldığından dolayı bağımlı olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

3.Kafeinin Vücuda Zararları

Kafein zararları söz konusu olduğundan dolayı dozunda tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde şu hastalıklar görülmeye başlanır;

 • Uykusuzluk problemleri,
 • Kalsiyum kaybının yaşanması,
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışları,
 • Kan şekeri ve kolesterol,
 • Mide asidinin aşırı salgılanması,
 • Kaygı bozuklukları,
 • Depresyon durumları görülme olasılığı yüksektir.

Başka bir deyişle kafein bağımlılığı her ne kadar masum gibi görülse de aslında öyle değildir.

4.Aşırı Kafein Tüketimi Nasıl Geçer?

‘Aşırı kafein tüketimi nasıl geçer?’ diyorsanız bunun kolay yolu var. Fakat burada önemli olan kafeini minimum seviyeye getirmenizdir. Bunu yaparsanız aşırı kafein tüketiminden uzak kalmış olursunuz. Aynı zamanda aşırı kafein tüketiminden kurtulmak için şunları deneyebilirsiniz:

·         Bolca Su İçmelisiniz: Aşırı kafein tüketiminden uzak kalmak istiyorsak bolca su içmeliyiz. Böylelikle kafein bağımlılığı en aza indirmiş oluruz.

·         Bitkisel Çaylar Tüketmek: Bitkisel içerikli çaylar kafeinden uzak kalmamızı sağlamaya yardımcıdır. Ayrıca bitkisel çaylar sakinleştirici etkiye sahiptir. Günlük yaşantımızda sinirden ve stresten uzak kalmamızı sağlar.

·         Spor ve Egzersiz Yapın: Kafein bağımlılığı yaşantımızı olumsuz şekilde etkilemektedir. Hayattan tam anlamıyla keyif alamayabiliriz. Çünkü yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk problemleri yaşam kalitemizi aşağıya çekmeye başlar. Bu gibi sorunları yaşamamamız adına düzenli olarak egzersiz yapmamız gerekiyor.

·         Magnezyum Almalıyız: Magnezyum eksikliği sonucunda vücudumuz kafeini daha çok istemeye başlıyor. Bu nedenle magnezyumu almaya dikkat etmemiz gerekir. Magnezyum içeren besinleri tüketerek bu açığımızı da kolayca kapatabilmemiz mümkündür.

Bunlar kafein bağımlılığından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

5.Kafein Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır?

Kafein vücuttan ne kadar sürede atılır?

‘Kafein vücuttan ne kadar sürede atılır?’ sorusuda merak ettiğimiz bir konudur. Kafeinin vücuttan atılma süresi altı buçuk saate kadar sürmektedir. Örnek vermek gerekirse sabah kahve içtiğimizde akşam hala etkisini hissederiz. Altı buçuk saatten sonra kafein vücudumuzdaki etkisini azaltır. Fakat kafeinin tamamen vücuttan atılması için 24 saatin geçmesi gerekir. Öğle vaktinden sonra sıvı tüketimi yaptığımızda gece vaktine kadar etkisini sürdürecektir.

Günlük ne kadar dozda kafeinli gıdalar alıyorsak, kafein bağımlılığı seviyemiz aldığımız miktara göre belirlenir. Eğer ki kafeini günde 700 mg den fazla şekilde alırsak bağımlısı olma ihtimalimiz yüksektir. Özellikle kafeine bağımlı olduğumuz yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla kolayca anlaşılmaya başlanır. 700 mg kaç bardak kafeine denk geliyorsa derseniz; 2-3 bardak kahve ve 7-8 bardak çay demektir. Bu ayarlamayı doğru şekilde yaptığımız zaman kafeine karşıda bağımlı hale gelmekten kurtulmuş oluruz.

6.Kafein İsteği Neden Olur?

Kafein, beynimizi direkt olarak etkileyen bir unsura sahiptir. Sürekli kafeini aldığımız zaman beyinde etkiler yaratır. Doğal olarak kafein almadığımız bir gün, fiziksel değişimler yaşamaya başlarız. Her gün kafeinin tüketimini yapan kişiler bir gün yapmadığı zaman yoksunluğunu hissetmeye başlar. Çünkü nasıl uyuşturucu ve nikotin insan vücuduna etki ederse, aynı şekilde kafeininde etkisi çok fazladır. Vücudumuz, kafein barındıran bileşenlere karşı adeta bir tolerans geçirmeye başlayacaktır.

Kendimizde çok kolay bir şekilde kafein bağımlılığı testi yapabiliriz. Böylelikle kafeine karşı bağımlı mıyız değil miyiz öğrenme şansına sahip oluruz. Test yaparak, bağımlı olup olmadığımızı anladığımız gibi davranışlarımızı da düzeltebiliriz. İnternet mecrasında kafein bağımlığını anlamak adına etkili testler yer alır. Hazırlanan kafein bağımlılık testi sayesinde kendimizi daha iyi şekilde analiz etmeye başlayabiliriz. Kafein duyarlılığı testini çok kolay şekilde yapabilmemiz mümkündür. En basit şekilde yapacağımız duyarlılık testinde, yanak içi tükürük örneğidir. Duyarlılık testinde tükürüğümüz alınarak kafeine karşı bağımlı olup olmadığımız yapılacak testler sonrasında anlaşılıyor. Laboratuvarda tükürük örneğimizin testine bakılır.  Test sonucumuza göre kafein bağımlılığı potansiyelimiz olup olmadığı tespit edilmektedir. Kafein duyarlılığı testi, 2-3 hafta gibi bir süre zarfında sonuçlanmış olacaktır.

7.Kafein Bağımlılığı Tedavisi ve Kurtulma Yolları

Kafeine duyarlı insanlar tedavi yöntemlerine başvurmalıdır. Uzmanlar kafein ile yaptığı araştırmalarda, %50’mizin bağımlı olduğunu tespit etmiştir.  Kafein içeren çay, kahve gibi ürünlere karşı bağımlılığımız farklı olabilir. Kafeini tükettiğimizde beynimizdeki nöronları atağa geçirmeye başlamış oluruz. Uzman doktorlar, günlük kafein miktarının 400 mg’dan fazla alınmamasını söylemektedir.

Kafein Bağımlılığı Tedavisi

Kafeinin etkisinden kurtulmamız zor gibi görünebilir. Fakat kafein alımını haftalık daha az dozlara düşürürsek etkisinden ve kafein bağımlılığı denilen sıkıntıdan kurtulabiliriz. Özellikle akşamüstü, kahve çay yerine bitki çayları tüketilebilir. Kafeini çok tüketmekten kurtulmak isteyenler bitter çikolata ve reçetesiz ilaçlara dikkat etmelidir. Günlük hayatımızda tükettiğimiz her besinde kafein yer almaktadır. Yüksek dozda kafein alımı, yoksunluk hissinin açığa çıkmasına neden oluyor. Kafein tüketimi en aza indirildiğinde ise problem olmaktan çıkacaktır. Ayrıca kafein alınmayınca fiziksel sorunlar yaşamamaya başlarız.

Kafein Bir Uyuşturucu mu?

Kafein isteği neden olur?

‘Kafein bir uyuşturucu mu?’ diye ele aldığımızda öyle olduğunu söyleyebiliriz. İnsan vücudu aldığı maddelere anında alışan bir mekanizmaya sahiptir. Bu yüzden alınan kafeinli besinler direkt olarak alışkanlık haline vücutta dönüşmeye başlıyor yani kafein bağımlılığı tükettikçe kaçınılmaz oluyor.

Kafeinin insan vücudunda yaratacağı olumsuz etkilerinden kurtulmak için az tüketmeye gayret etmeliyiz. Günlük 4-5 bardak çay ya da kahve tüketiyorsak bunu 1-2 bardak sayısına kadar düşürmemiz gerekiyor. Böylelikle kafeine duyduğumuz alışkanlık günden güne daha riskli boyuta ulaşmamış olacaktır. Günümüzde ne yazık ki en sık şekilde yaptığımız hatalardan biri ise çay sigara ikilisini kullanmaktır. Her ikisini aynı anda tükettiğimiz zaman kafeinin bir süre sonra uyuşturucu etkisi yaratmaya başlamasına neden olursunuz. Böylece kafein bağımlılığı problemi başlamış olur.