Adet Düzensizliği

Ortalama olarak 28 günde bir yumurtalıklar tarafından salgılanan hormonlar aracılığı ile kadınların rahmi kalınlaşır ve kendini hamileliğe hazırlar. Ancak hamilelik gerçekleşmezse kalınlaşan tabaka dökülür ve âdet kanaması meydana gelir. Kadınlarda bu döngü süresi farklılık gösterebilir. İşte bu döngünün olması gerektiği sıklıkta olmaması adet düzensizliği olarak adlandırılmaktadır. Bu noktada adet döngüsü kişiden kişiye farklılık gösterdiği için kişinin kendi döngüsünü iyi bilmesi ve düzensizlik olup olmadığına bu döngüye göre karar verilmesi önemlidir.

1 Ayda 2 Kere Adet Olmak Normal mi?

Adet kanamasının ayda birden fazla gerçekleşmesi de adet düzensizliğidir. Bu sebeple 1 ayda iki kere adet olmanın normal olduğunu söylemek doğru değildir. Menoraji olarak da adlandırılan adet düzensizliği durumunda mutlaka doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir. Çünkü bazen adet düzensizlikleri bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Doktora gitmeniz sorunu hızlı bir şekilde öğrenmenizi ve uzman yardımıyla çözmenizi sağlayabilir.

1 Ayda 2 Kere Adet Olmak Normal mi?

Adet düzensizliğinin pek çok nedeni olabilir. Dönemsel olarak kadınların stres seviyesinin değişmesinden de kaynaklanabileceği gibi adet düzensizliği daha ciddi sebepleri de olabilir. Bu durum anemi ya da demir eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi daha ciddi sebeplerden de kaynaklanabilir. Hormon dengesizlikleri, diğer hastalıklar için kullanılan ilaçlar, doğum kontrol ilaçları veya kanser gibi hastalıklar da adet düzensizliğinin sebebi olabilir. Hızlı adet görmek için ve bunu sağlıklı bir düzene koymak için bazı önlemler alınabilir. Yazımızın devamında size bun önlemlerden söz edeceğiz. 

Adeti En Hızlı Ne Söker?

Adetin geciktiği durumlarda kadınlar adet söktürmesi için çeşitli yöntemler denemektedirler. Çoğunlukla da bu amaçla adet söktürücü bitkiler tercih ediliyor. Adet öncesi oldukça ağrılı geçen kadınlar da bazı bitkiler vasıtası ile bu dönemin daha rahat geçmesi için uğraşmaktadır. Dereotu, alıç, maydanoz ve soğan gibi bitkiler rahmi uyarıcı etkiye sahiptir. Bu bitkiler sayesinde rahim uyarıldıktan sonra adetin başlaması beklenir. Bitkilerin dışında biberiye, civanperçemi, adaçayı ve zencefil çayları da benzer bir etkiyi gösterir ve adet söktürücü olarak kullanılabilir.

20 Günde Bir Adet Normal mi

20 Günde Bir Adet Normal mi?

Adet kanamasının normal şartlarda 21 gün ile 35 gün arasında olması beklenmektedir. Ancak bu dönem belirttiğimiz gibi kadınların her birinde farklılık göstermektedir. 21 günden erken olan adet kanamaları ise erken adet olarak değerlendirilir ve normal bir durum olarak kabul edilmemektedir. Erken adet olmanın pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler hormonel değişimler, polipler, yumurtalık kistleri, miyomlar veya rahim enfeksiyonları olarak sayılabilir.

Kadınların adet sürelerinin ve adet düzenlerinin birbirinden farklı olduğunu belirtmiştik. Bu noktada herhangi bir düzensizliğin tespit edilmesi için normal adet düzeninin takip edilmesi oldukça önemlidir. Normal şartlar altında iki adet arasında geçen sürenin 21 gün ile 35 gün arasında değişen bir sürede gerçekleşmesi beklenir. Bu konuda standart tamamen her kadının kendi bünyesine bağlıdır. Adet süresinin ve iki adet arası sürenin uzaması ya da kısalması bazı hastalıklara işaret edebileceği gibi bu durum yaştan veya dönemsel olarak gelişen durumlardan da kaynaklanabilir. Sebebini bilemediğiniz durumlarda, adet düzensizliği yaşandığı takdirde vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Uzun Süren Adet Kanaması Neden Olur?

İki Adet Arası Süre Ne Kadar Olmalı

Normal şartlarda adet kanamasının 4 ya da 5 gün sürmesi beklenir. Bundan daha uzun süren adet kanamaları normal bir durum olarak değerlendirilmemektedir. Adet düzensizliklerinden biri olan uzun süre adet kanamasının pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerin en başında hormonel düzensizlikler gelmektedir. Özellikle tiroid bezinde yaşanan bozukluklar uzun süren adet kanamalarının başlıca sebeplerindendir. Bunun dışında yaşanan dış gebelik ya da düşükler de adet kanaması süresini uzatabilir. Ayrıca adet süresinin uzunluğunda şikâyet eden kadınların rahminde miyom gibi iyi huylu tümörlerin varlığından da şüphelenilmektedir.

Rahim içi problemler, polipler, fibroidler veya rahim içindeki diğer anormallikler gibi durumları içerir. Bu durumlar rahim iç yüzeyinin daha kalın veya daha ince olmasına ve adet kanamasının süresine ve miktarına etki edebilir. Tıbbi durumlar arasında pıhtılaşma bozuklukları, tiroid problemleri veya bazı kanserler de bulunabilir. Bu tür durumlar, adet kanamasının süresi ve miktarı gibi faktörleri de etkileyebilir. Son olarak, bazı ilaçlar uzun süren adet kanamasına neden olabilir. Bu ilaçlar arasında kan sulandırıcılar, doğum kontrol hapları veya hormon tedavisi yer alabilir.