Adet Sancısı Neden Yaşanır?

Adet döneminde belirli sacılar her kadının tecrübe ettiği durumlardandır. Genel olarak karında ağrılı kramplar şeklinde görülür. Dönemsel olarak yoğun yaşanabilir, bazı dönemlerde hiç yaşanmayabilir. Bazı zamanlar periyot dışında da pelvik ağrılar yaşanabilir. Doğal olan bu adet sancısı neden yaşanır ifade etmeye çalışacağız. Adet döneminde yaşanan ağrılar, rahim duvarının kasılmasıyla gerçekleşir. Menstrual döngüde rahimdeki kanın atılması için rahim düzenli olarak kasılır. Bu kas sıkışmaları esnasında rahime giden kan ve oksijen giderek azalır. Kan ve oksijenin azalması bu adet dönemi sancılarına sebep olur. Bununla birlikte rahimde yaşanan kasılmalar, prostoglandin kimyasallarının üremesine ve bazı kadınlarda, yaşanan sancıların şiddetinin artmasına sebep olur.

Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur?

Adet ağrılarının şiddetli olmasının farklı nedenleri vardır. Rutin olarak görülen sancılarda çeşitli tıbbi durumlar gizlenmiş olabilir. Bununla birlikte ikincil dismenore olarak belirtilen bu durumlar, en çok 30-45 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. 30-45 yaş aralığındaki kadınlarda adet dönemi sancılarının temelinde farklı problemler bulunabilir.  Genel olarak bir bireyin düzenli bir şekilde kadın doğum uzmanlarına giderek kontrollerini yaptırmaları gerekir. Bu sancılara, pelvik inflamatuar, miyom, endometriozis gibi hastalıklar neden olabilir. Genel olarak bir bireyin düzenli bir şekilde kadın doğum uzmanlarına giderek kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Şiddetli adet sancısı normal midir diye sorduğunuzda normal olmayan durumların da olduğunu belirttik. Bazı durumlarda bir uzmana görünmeniz gerekebilir. Bu durumlar nelerdir diye merak edenler için;

 • Rahimde büyüyüp kadınların adet döngülerinde şiddetli ağrılara sebep olmayan tümörlere miyom denir. Miyom, kanserli olmayan tümörlerdendir.
 • Üreme organlarından fallop tüpleri ve yumurtalıklarda oluşan enfeksiyonların genel adı pelkin inflamatuar hastalığı olarak adlandırılır.

Bu durum sürekli devam ediyorsa, dayanılmaz adet sancıları yaşıyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var demektir. Enfeksiyon ve benzeri bir rahatsızlık varsa, tedavi edilmesiyle birlikte bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Adet Sancısına Neler İyi Gelir?

Adet Sancısı Neden Yaşanır?

Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı sancılar, bazı dönemlerde şiddetlenmektedir. Doktor tavsiyesi ile alınan ağrı kesiciler bu ağrılara iyi gelebilir. Ayrıca ağrı kesiciler dışında adet sancısına evde çözüm üretebilirsiniz.

 • Kasık bölgesi veya sırta sıcak su torbası koyarak şiddetli sancılar hafifletilebilir.
 • Ortalama 20 dakika alt karın bölümüne yapılacak rahatlatıcı masaj, ağrıların şiddetini azaltabilir. Masaj esnasında esansiyel yağ kullanımı, ağrıların süresine olumlu yönde etki edebilir.
 • Fiziksel hareketler ve egzersiz ile salgılanan endorfin sayesinde sancılar hafifleyebilir.
 • Manganez minerali bakımından zengin olan fındık, badem, kabak çekirdeği gibi besinler tüketilebilir. Manganez adet döneminde yaşanan krampları azaltma gücüne sahip bir mineraldir.
 • Alkol, gazlı içecekler, yağlı içecekler daha az tüketilmelidir.

Daha hafif bir şekilde atlatabilmek adına, yukarıda bahsini ettiğimiz durumlar size yardımcı olabilir. Birkaç gün beslenmenize dikkat edip, egzersiz yaparak sancınızı azaltabilirsiniz.

Adet Ağrısını En Hızlı Ne Geçirir?

Kadınların adet döneminde yaşadığı genel sorunlardan biri adet sancılarıdır. Bazı dönemler şiddetleri arttıkça bir an önce geçmesi günlük hayatın akışı açısından önemlidir. Sancılara dayanmak bazen oldukça zordur. Bu nedenle adet ağrısı en hızlı nasıl geçer bunları detaylandıracağız.

 • Adet sancıları başladığında vücudun soğuktan korunması önemlidir. Ayrıca soğuktan korununca sancının yok olması hızlanabilir.
 • Bu dönemin en önemli tüketimi bitki çaylarıdır, sancıları dindirmek için bitki çayları içilebilir. Zencefilli Çay, Papatya Çayı, Nane ve Hayıt çayları tavsiye edilir.
 • Ağır yiyeceklerden kaçınarak, sancıların şiddetlenmesi engellenebilir.
 • Ilık suya tarçın ve bal karışımı yaparak, içmek ağrıların geçmesini sağlayabilir.

Ağrıların geçmesi doktor tavsiyesiyle alınan ilaçlarla mümkündür, doğal olan tavsiye edilir. Bilmediğiniz ilaçları bir uzmana danışmadan tüketmeniz sağlıklı olmayabilir. Bu nedene doğal yöntemlerle geçmeyen sancılar için doktor kontrolüyle ilaç talep edilebilir.

Evlenince Adet Sancısı Azalır mı ya da Geçer mi

Evlenince Adet Sancısı Azalır mı ya da Geçer mi?

Adet sancıları, kadınların regl döneminde değişik boyutlarda duyumsanır. Bu sancılar, acı verici olmasının yanında başka hastalıkların belirtisi olabilir. 2-7 gün arasında olan adet döneminde ağrı kesici alarak ya da doğal yöntemler ile bu ağrılar dindirilebilir, azaltılabilir. Şiddetli adet sancısı evlenince geçer mi sorusu uzmanlar tarafından hayır olarak cevaplanır. Evlilikle adet sancısı arasında bir bağ yoktur. Halk arasında konuşulan bu düşünce yanlış bilinen bir düşüncedir. Şiddetli adet sancısının fizyolojik ve biyolojik sebepleri olduğundan yalnızca evliliğe bağlamanın yanlış olduğu belirtilir. Bunun yanında düzenli cinsel hayatın adet döneminde ağrıların hafif olmasına katkı sağladığı bilinir.