adet bittikten sonra memede ağrı

Her kadın belli periyotlarla adet görür. Bu süreçte vücudun bazı bölgelerinde ağrılar olur. Adetin başlangıcında olduğu gibi sonrasında da ağrılar sürebilir. Bu ağrılardan biri de memede oluşur. Özellikle adet sonrası memede ağrı olması kişileri endişelendirir. Peki “Bu ağrının sebepleri nelerdir? Meme de ağrı olması normal midir?” gibi soruların cevaplarını yazımızda veriyoruz. Aynı zamanda tedavi seçenekleri ve bu konuda bazı tavsiyeler yer alacaktır.

Adet Sonrası Meme Ağrısının Çeşitleri

Adet sonrası memede oluşan ağrı olmasının iki çeşidi vardır. Bunlardan ilki döngüsel meme ağrısıdır. Bu ağrı çeşidi düzenli periyotlar halinde ortaya çıkar. Adet döngüsünde meydana gelen hormonal değişiklikler ile ilgili bir durumdur. Adet döneminin sonuna yaklaşırken östrojen seviyesi yükselir ve bu durum meme dokusunu etkiler. Böylece ağrı ve şişmeler olabilir. Yani doğal bir durumdur. Eğer her ayın belirli zamanlarında memede ağrı oluyorsa ve daha dolgunsa bu döngüsel meme ağrısını işaret eder. Böyle bir durumda adet sonrası memede ağrı görülebilir.

İkinci ağrı çeşidi döngüsel olmayan ağrıdır. Adet döngüsü ile alakalı bir ağrı değildir ancak adet döngüsü içinde kendini gösterebilir. Sabit bir şekilde seyredebileceği gibi düzensiz aralıklarla da olur. Genellikle memelerden sadece birini etkiler.

Adet bittikten sonra meme ağrısının sebepleri

Adet Bittikten Sonra Memedeki Ağrının Sebepleri

Adet döneminden önce birçok kişi memelerindeki hassasiyet, şişkinlik ve ağrıdan şikayet eder. Bu durum genellikle adet başladığında sona erer. Bazı kişilerde ise adet bitiminden sonra ağrı başlar ya da devam eder. Bu durum hem kaygıya neden olur hem de kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkiler. Adet sonrası memede ağrı olmasının sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Gebelik: Kadınlar, hamile kaldıkları dönemde bir süre için de olsa, kana benzeyen akıntı ya da İmplantasyon kanaması yaşayabilirler. Bunu adet sanırlar ve gebe olduklarını fark etmeyebilirler. Hamileliğin erken döneminde yaşanan bu durum yaygın olarak görülür. Bu dönem içinde de memelerde şişme ve hassasiyet gibi hormonal değişiklikler meydana gelir. Bundan dolayı kadınların, adet sandıkları dönemden sonra hamilelik semptomları ile meme ağrısı yaşarlarsa hamilelik testi yaptırmalarını öneririz.
 • Kullanılan İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçlar da adet döneminden sonra oluşan meme ağrısını tetikleyebilir. Özellikle hormonal ilaçlar, antibiyotikler ve antidepresanlar bu duruma neden olan ilaçlardandır. Eğer kişi bundan şüpheleniyor ise doktora başvurmalı ve buna göre ilaç tedavisini düzenlemelidir.
 • Meme Yaralanması: Meme yaralanması, meme ağrısına sebep olabilir. Yaralanmanın bölgesine göre memenin birinde ya da ikisinde de oluşabilir. Böyle durumlarda ağrı katlanarak çoğalır ve vücutta çürük adı verilen morarma ve benzeri şeyler görülebilir.
 • Meme Dokusu İltihabı: Meme dokusu iltihabı, tıpta mastitis terimiyle anılır. Herkeste oluşabilen bu durum özellikle emziren kişilerde bir tık daha yaygındır. Mastitis semptomları hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve sadece memeyi etkiler. Memede artan sıcaklık, memede kızarıklık ve şişlik, memede yumru hissi, meme başı akıntısı mastitis belirtileri arasında yer alır.
 • Pamukçuk: Bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk, memede ve meme ucunda oluşabilir. Memede kaşıntı ve yanma olması, meme uçlarının çatlaması, meme uçlarında döküntü pamukçuğun semptomları arasında yer alır.
 • Refere Ağrı: Vücudun başka bir bölgesinde oluşan ağrı sanki memede yaşanıyormuş gibi hissedilebilir. Kaburgalar arasında yer alan kıkırdağın iltihaplanması nefes alırken keskin bir ağrıya sebep olur. Ayrıca safra kesesindeki ağrı sırt ya da omuz kemiklerine yayılabilir. Özellikle bu saydığımız üç sebep ağrının memeden kaynaklandığını düşündürebilir.
 • Meme Kisti: Meme ağrısının en yaygın sebeplerinden biri memede oluşan kistlerdir. Kanser olmayan türden olan bu kistler yuvarlak ya da oval olup farklı boyutlarda olabilir. Bu durum da adet döneminde hassaslaşan göğüslerde ekstra ağrıya sebep olur. Bundan dolayı da adet sonrası memede ağrı daha belirgin hale gelir.
 • Kanser: Meme kanseri genel olarak ağrı halinde kendini göstermese de adet dönemindeki hormonal durumlardan dolayı ağrı olarak kendini hissettirebilir. Ayrıca memede ya da koltuk altında yumru olması, meme dokusunun kalınlaşması, meme boyutunda ve şeklinde değişiklikler, meme başı akıntısı ve ağrısı, meme ucunun içeri çekilmesi gibi semptomlar halinde kendini gösterebilir.

Tüm bunlar adet sonrası memede ağrı oluşmasının sebepleri olabilir. Bunun asıl sebebini öğrenmek için ise bir doktora başvurmak gerekir.

Adet Bittikten Sonra Memedeki Ağrının Sebepleri

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Adet bitiminde memede oluşan ağrı başlarda rahatsız edecek şiddette olmayabilir. Ancak zaman içinde kendini farklı şekillerde ve şiddeti artmış bir halde gösterebilir. Eğer kendinizde aşağıda sıralayacağımız durumları görüyorsanız doktora başvurmalısınız. Doktora gitmenin şart olduğu durumlar şöyledir:

 • Günlük hayatı etkileyecek hale gelen meme ağrısı,
 • Memede kızarma, şişme ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri,
 • Memede ağrıyla birlikte yumru ve şişlik hissetme,
 • Memede ya da meme ucunda şekil ve boyutsal anlamda değişimler meydana geldiyse,

Doktora gidilmelidir. Adet sonrası memede ağrı olması uzun süre boyunca yaşanılan bir olaysa kontrol için hastaneye gitmeyi ihmal etmeyin.

Adet bittikten sonra memede ağrı

Meme Ağrısını Geçirme Yöntemleri ve Tedavileri

Adet bittikten sonra memede ağrı ya da herhangi bir sebepten oluşan meme ağrısı kişinin kendi başına tamamen geçirebileceği ya da çözüm bulabileceği bir rahatsızlık değildir. Kişi eğer ağrının meydana gelmesine kullandığı bir ilacın sebep olduğunu düşünüyorsa bu ilaca ara verebilir ve kendini gözlemleyebilir. Ayrıca memeye uygun sütyen kullanımı ile durumda bir değişiklik olup olmayacağı izlenebilir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da E vitamini kullanımı meme ağrısında önerilenler arasındadır. Kahve, çay, kola gibi içeceklerin tüketiminin kesilmesi de ağrıyı hafifletecek sebepler arasındadır. Bira, şarap ve peynir gibi mayalı yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesinin de memede ağrıyı azalttığı gözlemlenmiştir. Bunlar dışında bir doktora giderek hızlı bir şekilde sonuç alınabilir. Adet sonrası memede ağrı aşağıdaki tedavi yöntemleri izlenerek geçirilebilir:

 • Düzensiz adet, adet bittikten sonra memede ağrı oluşumu tetikler. Bundan dolayı meme ağrısını geçirmek için öncelikle adet düzensizliğini çözmek gerekir ve buna uygun bir tedavi izlenir.
 • Şeker hastalığı ve tiroid bezi hastalıklarında memede ağrı şikayetlerinin artış gösterdiği görülmüştür. Bu hastalıkların tedavisi ile ağrı sorunu çözülebilir.
 • İri göğüslü olan kişilerde memede ağrı sık sık gözlemlenir. Hata bu ağrılara sırt, omuz ve boyun ağrıları da eklenir. Meme küçültme ameliyatları bu konuda çözüm sunar.
 • Östrojen ve progesteron hormonu tedavisi gören kişilerde meme ağrısı gözlemlenir. Tedavide farklı bir yol izlenmesi ile memede ağrı sorunu çözülebilir.
 • Doğum kontrol hapı kullanan ya da infertilite tedavisi gören kişilerde meme ağrısı görülür. Bu geçicidir, tedavi sona erince ağrı da geçer.
 • Az rastlanılsa da psikolojik olarak da memede ağrı hissedilebilir. Bu durumda uygun psikolojik tedaviler izlenir.

Tıbbi ve basit müdahalelerle meme ağrısı bitebilir. Bu nedenle bir uzmana danışmanız, bu ağrılardan kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Adet Sonrası Memede Ağrı Olması Normal midir?

Adet bittikten sonra memede ağrı haricinde de adet sürecinde vücutta çeşitli ağrılar meydana gelir. Bunun en yaygın görüleni ve gayet doğal olanı kasık, karın ağrısıdır. Neredeyse adet gören her kadın adet sancısını yaşar. Adet döneminde vücutta meydana gelen değişiklikler ağrıyla kendini gösterir. Bu konuda çok daha detaylı bilgiye ‘Adet sancısı neden yaşanır?’ yazımızda ulaşmanız mümkündür.

Adet sancısı normal olabilir, peki adet sonrası memede ağrı olması normal midir? Bu sorunun cevabı yaşanılan ağrının aralığına, şiddetine ve daha birçok duruma göre değişebilir. Bazı kişilerin bunu yaşaması oldukça normal olabilirken bazılarında önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Adet sürecinin normal bir ağrısı olarak görülüp ihmal edilebilir. Eğer adet döneminin getirdiği hormonal bir durumdan kaynaklanıyorsa, adet bitimindeki bu ağrı oldukça normaldir. Ancak tam olarak emin olmanın tek yolu doktora başvurarak gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasıdır.