Aftöz Ülser

Ortası beyaz, kenarları kırmızı, bir düğme gibi delinmiş şekilde görünen, ağızda oluşan sancılı yaralara aftöz ülser denir. Dil, diş eti, yanak ve damak bölgelerinde özellikle görülür. Bu yaraların oluşması yemek yemeyi zorlaştırır. En çok karşılaşılan ağız hastalıklarından biridir. Yaklaşık %20 oranında toplumda görüldüğü ifade edilir. Aftöz ülserin nedenleri arasında öne çıkanlar; vitamin ve mineral eksikliği, zayıf bağışıklık sistemi, ergenlik döneminden kaynaklı hormonların düzensizliği olarak belirtilir. Çölyak hastalığı da aft oluşumunun sebeplerinden biridir. İki kategoride ele alınır; yarım santimden küçük olanlar minör aft, yarım santimden majör aft olarak adlandırılır. Minör olanlar kısa zamanda ve kendiliğinden iyileşirken majör olanlar, yaşamı oldukça olumsuz etkilemektedir.

Aftöz Ülser Hangi Vitamin Eksikliğinden Oluşur?

Ağızda ortaya çıkan yaraların tam sebebi olmadığından birçok sebep sıralanabilir. Bu nedenler:

 • Zayıf bağışıklık sistemi ve düşük vücut direnci önemli sebeplerdendir.
 • Genetik bir durumdan kaynaklı olabilir.
 • Hormonların dengesizliği ve değişmesi etkendir.
 • Belirli gıdalara karşı alerji durumun oluşmasından kaynaklı ortaya çıkabilir.
 • Alkol ve sigara kaynaklı yaralar oluşabilir.
 • Behçet, Çölyak hastalığı tetikleyebilir.
 • Demir, folik asit, B12, C, D vitaminlerinin eksikliğinden dolayı görülebilir.
 • Yanak ve dil ısırma durumlarının alışkanlık hâline gelmesi, aft nedenlerindendir.
 • Bazı ilaçların yan etkisi tetikleyebilir.

Aft nedenleri genel olarak fizyolojik olarak görülür, bunların dışında depresyon, stres, kaygı gibi psikolojik durumlar da aft nedenleri arasında sayılabilir.

Aftöz Ülser

Başlıca Aft Belirtileri Nelerdir?

Aftöz ülser diğer adıyla aft, ağızda görülen bir yara hastalığı olduğu için ağızda oluşan en küçük yaralar bile aft belirtileri olabilir. Ağızda yaralar görüldüğü takdirde doktora görünmeniz tavsiye edilir. Büyüyen yaralar majör aft boyutunda şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Temel belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kenarları kırmızı, beyaz, gri ve sarı renkte yuvarlak yaralar ağızda ortaya çıkması belirtilerden biridir.
 • Dilde ve ağzın arka bölümünde şiddetli ağrı ve yaralar aft işareti olabilir.
 • Yaralar çıkmadan bir sızı ve karıncalanma durumu gerçekleşebilir.
 • Konuştuğunuz esnada başlayan ağrılar ve zamanla artan bu ağrılar aft belirtilerinin önemlilerindendir.
 • Ortaya çıkan yaralar ağzın dış tarafına kadar yayılabilir.

Bu belirtilerle ağzınızda çıkan yaranın aftöz ülser olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca böyle bir durumda, bu yaralar nadiren mi oluşuyor yoksa sürekli mi oluyor diye takibini yapmalısınız.

Aft En Hızlı Nasıl İyileşir?

Aft, herhangi bir tedavi uygulanmadan 7-10 gün aralığında kendiliğinden iyileşebilen bir hastalıktır. Doktorların öncülüğünde uygulanan tedavilerde ağrıyı azaltıp iyileşme sürecinin hızlanması amaçlanır. Aftöz ülserin derecesine göre tedavi yöntemleri değişebilir. Anestezik, antiseptik tedavi uygulamaları hekimlerce ilk önerilen yöntemlerdir. Bu yöntemlerle cevap alınamazsa sistemik tedaviler uygulanabilir.

Sistemik tedaviler genelde inatçı majör ülserler için kullanılan bir tedavi şeklidir. Böylelikle tedavi başladıktan hemen sonra aft iyileşmeye başlar. Aft en hızlı nasıl geçer sorusunun yanıtı, tedavinin yanında doğal yöntemlerde gizlidir. Belirli doğal yöntemleri kullanarak aft ağrıları hafifletilebilir. Tabii ki doğal yöntemler iş görebiliyor olsa da uzun süreli devam eden bir durumda uzmana danışmayı ihmal etmemelisiniz. Bir uzman görüşü rahatsızlıkların kesin tedavisinde her zaman önemli bir yer tutar.

Aft’a Neler İyi Gelir

Aft’ye Neler İyi Gelir?

Aftöz ülsere evde çözüm üretip, iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Doğal yöntemler birçok hastalığın iyileşmesinde etkili olur. Aft için faydalı doğal yöntemleri belirtmeye çalışacağız. Bu yöntemlerle ağrılar azaltılabilir.

 • Yaralara tuzlu veya karbonatlı su ile gargara yapmak, ağrıları azaltmaya yarayan bir yöntemdir. Günde 3 kere bu gargaranın yapılması daha iyi etki sağlayabilir.
 • Sıcak, asitli ve baharatlı ürünleri hastalık süresince tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Diş ve diş etlerinde oluşan yaralara misvak ile temizleme önerilir.
 • Bir kaşık sumak ile karıştırılan suyu, ağzınızı çalkalamak için kullanabilirsiniz. Bu karışımla yaralardaki enfeksiyon azalır, ağız virüslerden temizlenir.
 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketimi, güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşumuna katkı sağlar. Güçlü bağışıklık sistemi aft oluşumunu engeller.

Aftöz ülserler, ağızda ağrılı yaralar olarak bilinir. Tedavi edilmezlerse yaklaşık 1-2 hafta içinde kendiliğinden iyileşebilirler. Ağrıyı azaltmak için bazı ağız yıkama solüsyonları ve ağrı kesici spreyler kullanılabilir. Anti-inflamatuar ağız gargaraları da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, yulaf ezmesi veya bal gibi yumuşak ve soğuk yiyecekler yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Ancak, yaralar uzun süredir devam ediyorsa veya büyükse, bir doktora danışmak gerekir.