Akciğer Kanseri

Kanserden kaynaklanan ölümlerin en başında yer alan akciğer kanseri, sigaranın önemli bir etken olduğu kanser çeşididir. Erken evrede belirlenen bu kanserin tedavi şansının daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Akciğerin dokusu ile aynı yapıdaki hücrelerin, kontrolsüzce üremesinden dolayı bir tümör meydana getirmesiyle başlar. Akciğerde oluşan tümör ya da kitle, ilk olarak akciğerde büyür. Zamanla büyüyerek diğer dokulara, karaciğer veya beyin gibi organlara ulaşarak zarar verir. Tam olarak cevap vermek zor olsa da en yaygın kanser türü olduğu ifade edilir. Kanserlerin beşte birine yakını akciğer kanseridir, kanserden kaynaklı ölümlerin üçte birine yakını akciğer kanseri kaynaklıdır.

Akciğer Kanserinin Öncül Belirtileri Nelerdir

Akciğer Kanserinin Öncül Belirtileri Nelerdir?

 • İlk önemli belirtileri arasında zamanla artan öksürük yer alır. Birçok sebebi olduğu gibi düzenli olarak artan ve inatçı olan öksürük akciğer kanserinin belirtisi olarak ifade edilir. İki haftayı geçen ve nedeni belirlenemeyen öksürükler göz ardı edilmemelidir.
 • Derin nefes alırken, gülerken veya öksürdüğünüz anda artan göğüs ağrıları akciğer kanserine işaret ediyor olabilir.
 • Akciğer kanserinin her döneminde ortaya çıkabilen güç soluk alıp verme dikkate alınması gereken belirtilerdendir.
 • Düzenli sigara tüketenlerin iştah kaybı ve hızlı kilo kaybı yaşamaları durumunda hemen doktora başvurmaları gerekir. Akciğer kanseri izlerinin en belirgin olanlarından biridir.
 • Sesin kısılmasının birçok nedeni olabilir. Artan ses kısılmaları önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır.

Akciğer Kanserinde Erken Teşhis Nasıl Yapılır?

Erken tanı, diğer kanserlerde olduğu gibi tedavi için oldukça önemlidir. Bu nedenle bazı belirtiler ciddiye alınmalıdır.

 • Aşırı yorulma hissi, sürekli hâlsiz olma durumu göz ardı edilmemesi gereken dikkate değer ve en çok görülen belirtiler arasındadır.
 • El ve ayak parmaklarında görülen şişme durumuna çomaklaşma denir. Parmaklarda çomaklaşma, hızlı ve ağrılı şekilde gerçekleşirse kanserin belirtilerinden sayılır.
 • Baş, kemik, omuz, sırt ağrıları hafife alınan ağrılar dikkate alınmalı ve kanser belirtisi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Solunum yolunda düzenli tekrar eden hastalıklar kanserin işareti olabilir.

Belirtilerin biri veya birden fazlası görüldüyse ve sigara kullanımı varsa erken teşhis için hiçbir belirti atlanmamalıdır.

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanserinde Ölüm Riski Ne Kadar?

Kanserin ölümcül bir hastalık olduğunu bilinir. Tedavi edilmesi, tedavinin başarılı olmasının pek çok etkeni vardır. Ruhsal açıdan güçlü olmak, doğru tedavi yöntemi, hastalığın evresi, erken tanı durumları önemli etkenlerdir. Kanser 4. evre yaşam süresi ne kadar sorusu sıklıkla sorulan ve araştırılan konudur. Ayrıca net bir cevap ve tek bir cevap verilmesi zor olan bir sorudur.

Ölüm riski olan bir kanserdir. Kanserin riskini azaltmak için önlemler alınabilir. Öncelikle sigara, puro, tütün gibi ürünleri tüketmeyi bırakmak riski azaltabilir. Tek başına bırakmak yetmez, uzun vadede tüketmemek gerekir. Havaların temiz olduğu coğrafyaları tercih etmek riski azaltma yollarından biridir.

Akciğer Kanserinin Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Akciğer Kanserinin Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanser tanılarında genelde başka bir hastalık etkili oluyor. Erken tanı %15’ine konulabiliyor. İzlenen bazı yöntemleri detaylandırmaya çalışacağız.

 • Şikayetler üzerine radyolojik incelemeler gerçekleştirilir.
 • Bronşlar endoskopik olarak değerlendirilir.
 • Belirli bölgelerden biyopsi yapılır.
 • Tanının evresi belirlendikten sonra cerrahi veya kemoterapi tedavileri uygulanabilir.
 • Eğer cerrahi bir müdahaleye uygunsa akciğerden kanserli bölge alınabilir.
 • Cerrahi tedavinin uygun olmadığı durumlarda kemoterapi tedavisi uygulanır.

Bu iki tedavinin dışında farklı yöntemler mevcuttur. İmmünoterapi ve akıllı ilaçlar ile tedavi süreci desteklenir.