Akdeniz Ateşi Hastalığı

Kalıtsal bir hastalık olan Akdeniz Ateşi Hastalığı, karın ve eklem ağrısı ile tekrarlayan yüksek ateş vardır. Otoenflamatuar bir rahatsızlık olan Akdeniz Ateşi Hastalığında genetik sebeplerden ötürü vücut kendiliğinden iltihaplı atakları tetiklemektedir. Vücutta oluşan ve sebebi tam olarak bilinmeyen iltihabın bir gen mutasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin başa çıkamadığı bu durum proteinin dokularda birikmesine ve dolayısıyla organ hasarına da sebep olabilmektedir.

FMF Neden Olur?

Akdeniz’e komşu olan ülkelerde sıklıkla görülen Akdeniz Ateşi Hastalığının nedenleri ile ilgili verilmiş çok net bir cevap bulunmamaktadır. Genetik olduğu bilinen bu hastalığın bir gen mutasyonunun kuşaklar boyunca aktarımı ile meydana geldiği düşünülmektedir. Yaşam kalitesini negatif anlamda oldukça etkileyen bir hastalık olan Akdeniz Ateşi ölümcül bir rahatsızlık değildir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde çoğunlukla hafif bir seyir olduğu için çoğu insan bu hastalığının farkında olmayabilir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Tedavi Yöntemleri Nedir?

Akdeniz Ateşi Hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak hayat kalitesini yükseltmek ve olası doku ve organ hasarını engellemek için kullanılan bazı yöntemler mevcuttur. Bunun en başında da kolşisin etken maddeli bir ilaç gelmektedir. Akdeniz Ateşi hastaları bu ilacı ömürleri boyunca düzenli olarak kullanmak durumundadır. Bu ilaç sayesinde Akdeniz Ateşi hastalığının atakları ve bu atakların sıklığının azalması hedeflenmektedir. Bu ilacın dozu ise tamamen hastadan hastaya değişmektedir. İlaç tedavisi görmeyen hastalarda ileriki dönemlerde organ hasarları çok daha fazla görülmektedir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı

Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Belirtileri Nelerdir?

Akdeniz Ateşi hastalığının belirtileri genellikle çocukluk çağında görülse de bu belirtiler çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Çocukluk döneminde ataklarla kendini gösteren bu hastalıkta ataklar genellikle en fazla 3 güne kadar devam etmektedir. Ancak eklemde ortaya çıkan ataklar çok daha uzun sürebilmektedir. Geçmeyen ve tekrarlayan ateş, karın ağrısı, akciğer ağrısı ve eklem ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkan Akdeniz Ateşinde kas ağrılarının da gözlemlendiği belirtilmiştir. Ancak bu belirtiler arasında en sıklıkla görüleni ateş ve karın ağrısıdır. Ancak bu rahatsızlıklar başka pek çok hastalığın da sebebi olabildiği için bu hastalığın teşhisi çoğu zaman oldukça zor olabilmektedir. Uzun bir süre hiçbir atak görülmese de stresin ve diğer enfeksiyon hastalıklarının bu atakları tetiklediği düşünülmektedir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Nedir (1)

Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Tamamen İyileşir mi?

Akdeniz Ateşi Hastalığı tamamen iyileşebilen bir hastalık değildir. Bunun en büyük sebebi de hastalığa neden olan gen mutasyonunun geri dönüşümünün olmamasıdır. Ancak hayat kalitesini negatif olarak oldukça etkileyen bu hastalığın belirtilerini azaltmanın kolay bir yolu vardır. İlaç tedavisi ile bu hastalığın atakları bertaraf edilebilmektedir. Ayrıca stresin ve diğer enfeksiyon hastalıklarının atakları tetiklediğini bildiğimiz için stres yönetimi ve güçlü bir bağışıklık sistemi ile hastalığın belirtileri azaltılabilmektedir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Nedir

Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) Hastalığına Nasıl Tanı Konur?

Genetik bir hastalık olan Akdeniz Ateşi Hastalığında genetik testlerin tanı konusunda yardımcı olduğu bilinse de maalesef bu testler kesin bir sonuç vermektedir. Bu hastalığın en can sıkıcı noktalarından biri tanısının konması ile alakalıdır. Genetik testlerin kesin sonuç vermediği bu hastalıkta kan testlerinde de kesin bir sonuç görmek mümkün değildir. Bu noktada hastalığın teşhis edilebilmesi için ateş ve ağrı bulgularının takip edilmesi önemlidir. Tekrarlayan ateş ve ağrı bulgularında Akdeniz Ateşi Hastalığından şüphenilmelidir. Bu dönemlerde vücutta iltihabın da arttığı bilindiği için bu bulgular göründüğü esnada yapılan bir kan testi yönlendirici olabilmektedir. Ancak teşhisin koyulabilmesinin en etkili yolu bu konuda tecrübeli bir doktorun gözlemleri olacaktır. Kolşisin etken maddeli ilacın denenip olumlu sonucun alınması da teşhis açısından önemlidir.