akdeniz diyeti nasıl yapılır, içeriğinde neler var

Akdeniz diyeti bir beslenme biçimi olmakla birlikte aslında Akdeniz civarında yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından esinlenmiştir. Böylece insanların zamanla değişen beslenme alışkanlıkları neticesinde bu diyet formu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Akdeniz yemek kültürünü benimseyen bu diyet, uygulanması en kolay diyet formlarından olduğu birçok kişi tarafından ilgi görmektedir.

Diyetin Kolay Uygulanması

Akdeniz diyet listesi genellikle meyve, sebze, tahıl, kuruyemiş ve baklagillerden oluşturmaktadır. Gün, belli periyotlara bölündüğünden ve diyet ara öğünlerle desteklendiğinden kolay bir diyettir. Kalp damar, obezite ve diyabet hastaları için önerilen bu diyete, özellikle ülkemizde de ilgi artmıştır. Siz de Akdeniz diyeti ile zayıflamak istemez misiniz? İdeal vücut ölçülerine kavuşmak istemez misiniz? Yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen kilolarınızdan ve yağlarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? O zaman gelin bu içeriğe bir göz atın.

Akdeniz Diyeti Nedir?

akdeniz diyeti

İtalya ve Yunanistan’da 1960’tan beri uygulanmaktadır. Diyetin uygulanma biçimi, bölgeden bölgeye değişmektedir. Bu nedenle belirli bir kuralı ya da standardı yoktur. Farklı kültürlere göre farklı şekillere göre uyarlanan bir diyettir. Bununla birlikte diyet, Akdeniz civarındaki ülkelerin yemek pişirme alışkanlıklarına dayanmaktadır. Ayrıca diyet, katı bir diyet planı yerine yemek yeme üzerine kurulmuş bir diyettir. Bundan dolayı birçok kişi tarafından bu diyet kolaylıkla uygulanmaktadır.

Beslenme Piramidi

Akdeniz diyeti ile ilgili 1993 yılında Dünya Sağlık Örgütü, bir beslenme piramidi yayınlamıştır. Bu piramidin el alt tabakasında yemek yemenin insanları sosyalleştirmesi gerektiği ifade edilmektedir. Piramidin bir üst tabakasında sebze, meyve, zeytinyağı ve tahıl grubu bulunmaktadır. Bir üst tabakada deniz ürünleri; onun da üstünde süt ürünleri, yumurta, tavuk eti bulunmaktadır. En üst tabakasında ise kırmızı et ve tatlılar bulunmaktadır. Sonuç olarak piramidin en alt tabakası ağırlıkla tüketilmesi gereken besinlerden oluşmaktadır.

Bu diyet, diğer diyetlerden ayrılmaktadır. Çünkü diyetin içerisinde hem tavuk eti hem balık eti hem de kırmızı et bulunmaktadır. Ancak sadece bunlar arasındaki porsiyon miktarı farklıdır. Tatlı dahi eklenmiştir bu piramide… Sonuç olarak birçok insan için uygulanması kolay ve cazip bir diyettir.

Akdeniz Diyeti Faydaları

İçerisinde birçok besin iç içe olduğundan diyetin, sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Siz de kendinize özel bir diyet planlaması yapıp, beslenme alışkanlıklarınızı bir düzene koyabilirsiniz. Çünkü diyet programı, kişiden kişiye değişen bir programdır. Bu diyet programının da kendi istek ve ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirsiniz.

Akdeniz diyeti faydaları birçok başlık altında incelenebilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sindirim sisteminizi düzene koyar.
 • Özellikle deniz ürünleri kalp sağlığınıza iyi gelir.
 • Ömrünüzü uzatır.
 • Depresyon ve stresten kurtulursunuz.
 • Doğru kilo vermenize yardımcı olur.
 • Diyabet ve şeker riskini azaltır.
 • Güne daha enerjik ve umut dolu başlarsınız.

Bilinmektedir ki beslenme alışkanlıkları aynı zamanda insanların ruh sağlığına etki etmektedir. Akdeniz diyeti sizin yemek yeme ile ilgili önyargılarınızı yenmenize yardımcı olmaktadır. Yani diyet, uyumlu bir program ile beslenme psikolojinize de iyi gelmektedir.

Akdeniz Diyet Listesi

Siz de kendinize özel bir Akdeniz diyet listesi yapabilirsiniz. Bu sayede hem yemek yemenin hem de kilo vermenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Çünkü bu programın esnek olması, bunu sizin için mümkün kılmaktadır. Bu diyet listesinde birçok ürünü bulabilirsiniz. Tahıllardan tutun da baklagillere, beyaz, et, kırmızı et, balık eti, süt ve süt ürünleri bunlardan bazılarıdır. Kısaca bu programı anlatacak olursak şu şekildedir:

Sabah: Yumurta, zeytin, yarım yağlı peynir ve yeşillik

Öğle: Bakliyat, salata, tavuklu makarna, balık, yarım yağlı yoğurt

Ara öğün: Kuruyemiş türü kabuklu yemişler, meyve

Akşam: Peynirli makarna, ızgara tavuk, salata, baklagiller

Akdeniz diyeti ara öğünle birlikte 4 öğün olmak üzere bu şekilde uygulanabilir.

Akdeniz Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Akdeniz diyetinde tüketilmemesi gereken besinler şunlardır:

 • Tereyağı ve iç yağ
 • Şeker mamulü ürünler
 • Kızarmış yiyecekler
 • Özellikle marketlerde satılan dondurulmuş hazır ürünler

Sonuç olarak bu ürünler herkesin bildiği gibi sağlığa zararlı ürünlerdir. Bu diyet ile verilen kilo kişiden kişiye değişebilir. Boy, kilo ve cinsiyet bilgileri burada rol oynamaktadır. Kişiye özel bir diyet programı ile 2-3 kilo arası kilo vermek sağlık açısından uygundur.

Akdeniz Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Akdeniz diyeti nasıl olmalıdır

Aslında bu diyetin temelini, deniz ürünleri, baklagiller, tahıllar, kuruyemişler ve sebze-meyveler oluşturmaktadır. Bununla birlikte bu diyette yumurta, peynir, süt gibi hayvansal ürünler sınırlı olarak tüketilmelidir.

Ürünler Arasında Doğru Porsiyon Miktarı Seçimi

Akdeniz diyetinin özünde hayvansal kaynaklı ürünler daha az tüketilmelidir. Sebze-meyve ve baklagiller ise daha sık tüketilmelidir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta, bütün besinlere belli oranlarda yer vermenizdir. Örneğin sabah kahvaltısında yumurta, süt ve yoğurt gibi ürünler sınırlı tüketilmelidir. Ancak brokoli vb. yeşillikler daha fazla tüketilmelidir. Her besin grubuna özel bir beslenme oranı belirlenmelidir.

Belli ürünlerin öğünler arası sık tüketimi de beslenmede doğru bir yaklaşım olacaktır. Örneğin meyve sebzelerin porsiyon miktarı artırılmalıdır. Yağlı tohum tüketimi artırılmalı; et tüketimi kısıtlanmalıdır. Kepekli ürünlerin tüketimi artırılmalı, haftada en az iki defa deniz ürünü tüketilmelidir.

Akdeniz Diyetinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diyeti uygularken bazı noktalara dikkat etmek, diyetten daha fazla verim almanızı sağlayabilir. Dikkat edebileceğiniz noktaları sizler için sırlayalım;

 • Zeytinyağı ve yağlı tohumları belli oranda tüketin.
 • Yarım yağlı süt tüketin.
 • Hayvansal gıdalar yerine demir içerikli sebzeler tüketin.
 • Zeytinyağlı sebze ve baklagilleri tercih edin.
 • Süt, peynir gibi hayvansal kaynaklı ürünlerin yağsız olanını tercih edin.
 • Öğünlerde yulaf, soya fasulyesi, makarna, esmer pirinç gibi ürünleri tüketin.
 • Kırmızı et ve tatlıları ayda birkaç sefer tüketmeye özen gösterin.
 • Tereyağı ve margarin tüketimini bırakıp, zeytinyağlı yiyeceklere ağırlık verin.

Ana öğünlerin arasında 1-2 ara öğünde de kuruyemiş tarzı ürünler tüketilmelidir. Günde en az 2-3 kez su tüketilmelidir. Şekerli ürünler tamamen terk edilmelidir. Yine günde en fazla 2 fincan kahve içilmeli, 4-5 fincan açık ve şekersiz çay tüketilmelidir.

Akdeniz Diyetinin Diğer Diyetlerden Farkı

Akdeniz diyetinin diğer diyetlerden farkı

Akdeniz diyeti burada ifade ettiğimiz üzere uygulanması oldukça keyifli ve kolay bir diyettir. Özellikle ülkemizde de popüler hale gelen bu diyet, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca diyetisyenler tarafından da önerilmektedir.  Günümüzde birçok diyet türü bulunmaktadır. Bu diyetler şunlardır:

 • Dukan Diyeti
 • Hollywood Diyeti
 • Katojenik Diyet
 • İsveç Diyeti
 • Karatay Diyeti
 • Montignac Diyeti
 • Vejetaryen Diyet

Bunların dışında taş devri diyeti gibi birçok diyet bulunmaktadır. Akdeniz diyetini diğerlerinden ayıran en önemli fark, bu diyetin birçok insan tarafından uygulanabilir olmasıdır. Örneğin Akdeniz diyetinde belirli periyotlarda tatlı yiyebilirsiniz. Yine belirli periyotlarda kırmızı et tüketebilirsiniz. Bu diyette belirli öğünlerde tavuk eti de bulunmaktadır. Yarım yağlı da olsa süt ve yoğurt tüketimi serbesttir. Bu nedenle Akdeniz beslenme alışkanlıklarına dayalı bu diyeti birçok kesime hitap etmektedir. Uygulaması oldukça esnek ve keyiflidir.  Bununla birlikte örneğin dukan diyetinde kırmızı et tamamen yasaklamıştır.

Hollywood diyetinde saat 20:00’dan sonra herhangi bir şey yemek yasaktır. Bunun gibi birçok diyet, niceliksel ve niteliksel olarak katı kurallara sahiptir. Ancak Akdeniz diyetinin birçok faydası olduğu gibi her kesim tarafından uygulanması da oldukça kolay bir diyettir.