Akne (Sivilce) Nedir?

Sivilce olarak da bildiğimiz akne, kıl köklerinin veya yağ bezlerinin tıkanması ile yaygın olarak görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Cildin aşırı yağlı olması hücre gözeneklerinin zaman içinde kapanmasına neden olabilir. Bu da ciltte genellikle siyah renkli olan noktalar gözükür. Bu durum da ilerleyen dönemde iltihaplı sivilcelere sebep olacaktır. Akne çoğunlukla yüzde görülse de omuz ve sırt bölgesi de aknenin sıklıkla görüldüğü bölgelerdendir. Ergenlik döneminde de sıklıkla görülen bu cilt hastalığı ucunda sarı renkte olan iltihabı ile kolaylıkla anlaşılabilir. Hormonal değişikliklerin, kullanılan ilaçların veya beslenmenin de akneyi tetiklediği bilinmektedir. Çoğunlukla hafife alınan bu rahatsızlık tedavi edilmezse cilt üzerinde kalıcı lekelere sebep olmaktadır.

Akne (Sivilce) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ciltte sıklıkla gözlemlenen aknenin en önemli sebebi hormonal değişikliklerdir. Bu sebeple aknenin en sık görüldüğü dönem hormonal değişikliklerin oldukça üst düzeyde yaşandığı ergenlik dönemidir. Hormonal değişikliklerle artan yağ miktarı ile akne oluşumu da artmaktadır. Yine cilt üzerine uygulanan kozmetik ürünler de aknenin sebebi olabiliyor. Bu kozmetik ürünleri seçerken kıl köklerini ve yağ bezlerini tıkamayan ürünlerden seçilmesi oldukça önemlidir. Kullanılan bazı ilaç ve vitaminlerin de akne oluşumuna sebep olduğu bilinmektedir. Böyle bir durumda mutlaka ilacı veren doktorla iletişime geçilmelidir. Ayrıca sağlıksız beslenme ve özellikle diyette yağlı ürünlerin tercih edilmesi de akne oluşumunu hızlandırabilir.

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan akneler, gençler için oldukça rahatsızlık verici olabiliyor. Dış görünüşlerine oldukça önem veren gençler çeşitli yollar ile aknelerinden kurtulmaya çalışıyorlar. Akne tedavisi için kullanılan pek çok ilaç bulunmaktadır. Krem formunda kullanılan bu ilaçlar akneleri hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Ayrıca aknedeki iltihap durumuna göre antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Ayrıca kozmetik dermatoloji ürünlerinden olan kimyasal peeling gibi yöntemler de oldukça etkilidir.

Akne Vulgaris Nedir?

Tıp dilinde “vulgaris” terimi genellikle belirli bir hastalık veya cilt lezyonlarının sıradan, basit veya yaygın olduğunu ifade etmek için kullanılır. Örneğin, akne vulgaris, sivilce veya ciltte sıradan bir akne türünü ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Rosacea vulgaris ise yaygın bir cilt rahatsızlığıdır ve cildin yüz bölgesinde kızarıklık, şişlik ve sivilce benzeri lezyonlar gibi semptomlarla kendini gösterir.

Akne (Sivilce) Nedir?

Diğer bir örnek olarak, psoriasis vulgaris, cildin sıradan bir psoriasis şeklini ifade eder. Bu durumda, cildin belirli bölgelerinde kızarıklık, pullanma ve kalınlaşma gibi semptomlar ortaya çıkar. Vulgaris terimi, belirli bir hastalığın yaygın bir şekilde görüldüğünü ifade etmek için de kullanılabilir.

Akne Kremleri Akneyi Geçirir mi?

Akne tedavisinde kullanılan pek çok krem bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus kremlerin muhteviyatıdır. Akne tedavisinde kullanılan ve ilaç olarak kullanılan kremler oldukça etkilidir. Ancak kozmetik ürün olarak değerlendirebileceğimiz ve piyasada hemen her yerde satılan ve akneyi geçirdiğini iddia eden pek çok krem de bulunmaktadır. Bu kremler dikkatli kullanılmazsa ya da kremlerin içeriklerine dikkat edilmezse istenmeyen pek çok sonuç ile karşılaşılabilir. Bazı kremlerin akneyi tedavi etmek bir yana akne oluşumunu hızlandırdıkları bilinmektedir. Akne tedavisine karar vermeden önce mutlaka bir doktora başvurmak önemlidir.

Akne kremleri, akne tedavisinde kullanılan birçok farklı ilaç ve bileşen içerebilir. Bunlar arasında benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit, retinoidler ve antibiyotikler gibi aktif bileşenler bulunur. Bu bileşenler, akne oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Ancak, akne kremleri yalnız başlarına akneyi tamamen geçirmez. Akne tedavisi, bireysel olarak planlanmalıdır ve belirli bir ürün veya krem tek başına kullanılacak bir çözüm olmamalıdır. Dermatologlar, her bireyin cilt tipi, cilt hassasiyeti, akne şiddeti ve diğer sağlık koşulları gibi faktörleri dikkate alarak, etkili bir akne tedavisi planı önermektedirler.

Akne Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çoğu zaman basit bir sivilce gibi değerlendirilmektedir. Bunda dolayı da tedavi için herhangi bir destek almadan, kendi kendine geçebileceği düşünülmektedir. Ancak ciddi bir cilt hastalığı olabilen aknenin zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Aksi durumda ciltte leke kalabilir. Ayrıca aknenin oluşumuna sebep olabilen diğer noktalara dikkat çekmesi açısından da akne tedavisi önemlidir. Başka bir rahatsızlık dolayısıyla kullanılan ilaç akneye sebep olduysa, o ilacın acilen kesilmesi gerekebilir. Ya da aknenin oluşma sebebi sağlıksız ve yağ ağırlıklı bir diyetin varlığı ise daha büyük rahatsızlıklar ortaya çıkmadan önce diyet değişikliğine gidilmelidir.