Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Kış aylarının gelmesi ile birtakım hastalıklar da görülmeye başlanır. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Peki, akut üst solunum yolu enfeksiyonu nedir? Solunum yolu enfeksiyonları hem alt hem de üst solunum yollarını etkileyen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar arasında en sık görülenleri grip, larenjit, farenjit, bademcik iltihapları, sinüzit, soğuk algınlığı gibi üst solunum rahatsızlıklarıdır. Bu hastalıklar bazen hafif atlatılabilir. Fakat kontrol altına alınmadığı zamanlarda hasta bu hastalığı ağır geçirir. Peki akut üst solunum hastalıklarının nedenleri nelerdir?

 

Üst Solunum Enfeksiyonlarının Nedenleri

Solunum hastalıklarının pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında virüsler gelmektedir. Çok hızlı yayılırlar ve aynı zamanda çok bulaşıcıdırlar. Bu yüzden üst solunum yolu rahatsızlığı geçiren birisi ile tokalaşma gibi temaslarda bulunmamakta fayda vardır. Ayrıca bu hastalıklar öksürük, hapşırma ya da öpüşme gibi yollarla da yayılır.

Enfeksiyonların en çok görülmesinin nedenleri arasında el temasını da sayabiliriz. Dışarıda iken elinizi gözünüze ya da ağzınıza götürürseniz pek çok mikrobun vücudunuza temas etmesine sebebiyet verirsiniz. Bu tür durumlarda hastalık kaçınılmaz olacaktır.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Solunum Hastalığı Belirtileri

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri için pek çok şey sayılabilir. Bu enfeksiyon genel olarak üşüme, öksürük, boğaz ağrıları, burun akıntısı ya da tıkanıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bunlara ek olarak baş ağrısı, ateş, kulak ağrısı, sıcak ve soğuk havalara karşı hassasiyet gibi durumlarla da anlaşılabilir. Belirtiler genel olarak virüse maruz kaldıktan 1 ila 3 gün arasında ortaya çıkar. Bazı enfeksiyonlarda az belirti ortaya çıkarken bazılarında birden fazla belirtiler şiddetli şekilde görülür. Enfeksiyonun şiddetine göre belirtiler artıp azalabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Solunum Yolu Enfeksiyonları Tedavisi

Tedavilerin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. İlk olarak hangi derecede bir enfeksiyon geçirdiğinizi öğrenmeniz gerekir. Enfeksiyonun şiddetine göre doktorunuz tedavi yöntemi belirler. Tedavilerin ana basamaklarından birisi ilaçtır. Solunum yolu hastalıklarına sebebiyet veren madde virüs olduğu için bazı durumlarda antibiyotik kullanımı da şart olabilir. Bunun dışında tedavinize ek olarak evde vitamin kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Bu süreçte sağlıklı beslenerek ek takviyeler alabilir ve tedavinize katkıda bulunabilirsiniz.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

 

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu İçin Doğal Çözüm Önerileri

Solunum rahatsızlğı yaygın olarak görülen hastalıklardandır. Grip, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi rahatsızlıkları gidermek için doktor kontrolüne gitmek önemlidir. Fakat, akut üst solunum yolu enfeksiyonu doğal yöntemlerle de tedavi edilir. Bu enfeksiyonlar çoğu kişinin sürekli yaşadığı hastalık olduğundan bazı durumlarda evde uyguladığı doğal yöntemlerle de iyileşebilir. Bu doğal yöntemler nedir?

 • Bol sıvı tüketimi
 • Boğaz için tuzlu su ile gargara
 • Burun tıkanıklığını açmak için buharlı kâse
 • Şekerden uzak durma
 • Tahıl ve meyve çoğunluklu beslenme
 • C vitamini
 • Bol bol dinlenme
 • Zencefil ve bal gibi boğaza iyi gelen besinleri tüketme

Gibi yöntemlerle enfeksiyonun iyileşmesine destekte bulunabilirsiniz.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

En Sık Görülen Enfeksiyonlar Nelerdir?

Özellikle kış aylarında sıklıkla rastladığımız üst solunum yolu enfeksiyonları kimi zaman hafif geçerken kimi zaman daha ağır bir şekilde geçebilir. Akut üst solunum yolu enfeksiyonu birçok hastalığı içinde barındırır. En çok görülen rahatsızlıklar arasında aşağıdaki hastalıklar bulunur:

 • Nezle
 • Grip
 • Orta kulak iltihabı
 • Farenjit
 • Larenjit

Gibi rahatsızlıklar akut üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olarak geçer. Bu hastalıkları iyileştirmek ve sağlığınıza kavuşmak için antibiyotik gibi ilaç kullanımı gerekebilir. Bunun haricinde evde meyve ve sebzelerden alacağımız doğal vitaminler de iyileşme sürecinde bizlere yardımcı olacaktır.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Grip

Grip, influenza virüs de denilen virüse bağlı bir hastalıktır. Grip mikropları damlacıklar yolu ile bulaşır ve öksürük, hapşırık yolu ile yayılır. Grip belirtileri tamamen virüs tipine göre değişiklik gösterir. Kimi grip türleri çok ağır geçerken kimileri ise daha hafif atlatılır. Grip olduğunuzda vitamin alımını arttırmalı ve mutlaka doktora gitmelisiniz. Aksi takdirde virüsler iyice yayılarak bağışıklık sistemini zorlar.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Orta Kulak İltihabı (Otit)

Akut üst solunum yolu enfeksiyonları genel olarak burun tıkanıkları ile başlar. Fakat burun ile kulak birbirine bağlı olarak çalışmakta olan iki organ olduğu için kulak da enfeksiyondan etkilenir. Kulak enfeksiyonu yaşandığı zaman genelde ağrı ve ateşe sebebiyet verir. Bu rahatsızlık tedavi altına alınmazsa ileride işitme kaybına da yol açabilir. Bu yüzden mutlaka doktora gitmek gerekir.

Çocuklarda da nezle ve grip hastalıklarından sonra en çok görülmekte olan akut solunum hastalığı kulak iltihabıdır. Çocukların neredeyse üçte ikisi hayatlarında en az bir kez bu iltihabı geçirirler. Yaş ilerledikçe bu hastalığın görülme oranı da azalır. Genel olarak on yaşından sonra kulak iltihapları daha az görülür.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Sinüzit

Sinüzit neredeyse her insanda görülen hastalıklardan biridir. Akut üst solunum yolu enfeksiyonu dendiğinde akla ilk gelen hastalıklardandır.

Alın kemiği, üst çene kemiği ve de burun etrafında bulunan kemiklerin içerisinde hava dolu boşluk iltihaplarına sinüzit denir. Çocuklarda sinüzit oranı yetişkinlere göre daha azdır. Genelde bebekler üç yaşına gelmeden önce %15 oranında bu hastalığa yakalanırlar. Orta yaş çocukların ise bu hastalık ile karşılaşma ihtimali daha fazladır. Bu rahatsızlığı kontrol altına almak için yapılabilecek birden fazla yöntem vardır. Duştan sonra ıslak saçla dışarı çıkmama ve soğukta çok durmamaya dikkat ederek sinüzit oluşumunu kontrol altına alabilirsiniz.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Farenjit

Kışın en çok görülen hastalıklardan birisi olan farenjit damlacık yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Çoğunlukla viral kökenli bir hastalık olsa da bakteriyel de olabilir. Akut üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarından biri olan farenjit; öksürük, burun akıntısı, ateş ve halsizlik gibi belirtileri getirir. Şikayetler giderek artarsa doktora görünmeniz gerekir.  Tedavi edilmezse ileride bademcik enfeksiyonu ile beraber gelen kulak iltihaplarına sebebiyet verir.

 Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar ufak yaşta pek çok hastalığa yakalanır. Bunlardan en yaygın olanları ise akut üst solunum enfeksiyonu rahatsızlıklarıdır.

Çocukların bağışıklarının güçlü olması için ebeveynlerine büyük görev düşer. Sağlıklı bir dirence sahip olmak için alınacak pek çok önlem vardır. Bunlardan en önemlisi taze meyveler ile beslenmektir. Bol bol taze meyve ile beslenip vücuda vitamin girmesine sağlamak gerekir. Bunun dışında sıvı tüketimi ve ılık banyo da enfeksiyonlarla mücadele de yardımcı olan yöntemler arasındadır.

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu

Hastalık geçiren çocuğun kaldığı oda mutlaka sürekli havalandırılmalıdır. Havalandırma evde bulunan mikrop ve bakterilerin çıkmasın için önemlidir. Çocuklar hasta ise okula gitmemeli ve evde dinlenmelidir. Bu konuda gerekli hassasiyetler aile tarafından gösterilmelidir. İyileşme sürecinde doktor kontrolleri de aksatılmamalı ve evde sigara gibi tütün kullanımlarını azaltmak gerekmektedir. Akut üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarından korunmak için bu tavsiyelere uymanız gerekir. Tavsiyelere uyduğunuz taktirde sağlıklı bir yaşam sürersiniz.