alerjik astım ilaçları

Astım hastalığı kroniktir ve hava yollarının hassasiyeti ile meydana gelir. Tekrarlayan öksürük ve hırıltı ile karakterizedir. Bu rahatsızlığı kontrol altında tutmak için alerjik astım ilaçları kullanılmalıdır.

Astım rahatsızlığının her yaşta ortaya ortaya çıkma ihtimali vardır. İç mekânlarda yaşamak, ev tozu ve akarlar gibi ev alerjenlerine maruz kalmak hastalığın artmasına neden olur.

Astımlı hastalarda non-mikrobiyal bronşit vardır. Bunun sonucunda bronşlarda salgılar artar. Bronş duvarları kasılır ve hasta astım krizi geçirir. Toz, duman, koku, polen bu saldırıyı tetikler.

Alerjik astım, özelliklerde kadınlarda daha çok ortaya çıkar. Bahar aylarında ortaya çıkan alerjik astıma alerjik rinit eşlik eder.

Alerjik astım, alerjik etkenlere bağlı olarak gelişen bir astım türüdür. Bu durumda alerjik astım ilaçları mutlaka kullanılmalıdır. Bu ilaçlar tamamen doktor tavsiyesi ile reçetelendirilerek kullanılan ilaçlardır. Alerjik astım konusunda daha detaylı bilgi için astım ve alerjik astım yazımızı okuyabilirsiniz.

alerjik astım ilaçları

Astım Tedavisine İyi Gelen İlaçlar

Kurtarma ilacı inhalasyon yoluyla alınır. Daralan bronşlarda hava yollarını gevşeterek hastanın daha rahat nefes almasını sağlar. Salbutamol en sık kullanılan ilaçlardan biridir.

Etkileri dakikalar içinde başlar. Astım atakları sırasında kısa süreler için tekrar kullanılabilir. Alerjik astım ilaçları hastanın rahat nefes almasına yardımcı olur. Ancak solunum yollarının iltihaplanması üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Haftada ikiden fazla kurtarma ilacı kullanıyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Astımı kontrol etmek için hastalara kortizon gibi kontrol edici ilaçlarla birlikte uzun etkili ilaçlar verilir. Ancak, bu ilaçlar alerji uzmanlarına da danışarak kullanılmalıdır.

Antikolinerjik ilaçlar, astım hastalarında başka bir cankurtarandır. Bu ilaçlar da inhalasyon yoluyla alınır. Etkisi salbutamol ilaçtan daha düşüktür.

Antikolinerjik ilaçlar hava yollarının düz kaslarını kontrol eden sinirleri bloke ederek genişlemeye neden olur. Klinik uygulamada ilk tercih edilen ilaç değildir. Bununla birlikte, Beta-2 agonistlerde yeterli yanıt olmadığında ek kullanım tercih edilir.

İnhaler, tabletler, sıvılar ve enjeksiyonlar dahil olmak üzere birçok astım ilacı türü vardır. En yaygın alerjik astım ilaçları bir kişinin doğrudan ciğerlerine soluduğu spreyleri veya tozları içerir.

alerjik astım ilaçları

Astım Tedavisinde Kullanılan Cihazlar

Bazı durumlarda sadece ilaç kullanmak yeterli gelmez. Bu ilaçlara ek olarak cihazlar da kullanılır.

Solunum Cihazı

İnhaler, ilacın bir kişinin akciğerlerine doğrudan girmesine izin veren taşınabilir bir tıbbi cihazdır. Kullanımı için belirli bir teknik gerektirdiğinden dolayı basit bir eğitim gerekir.

Nefes almayı daha verimli hale getiren plastik bir tüp olan spacer adı verilen bir cihazla birlikte bir inhaler de kullanabilirsiniz. Bu cihazlar oldukça yararlıdır. Çünkü doğrudan bir kişinin akciğerlerine gittiği için daha az ilaç salınımına yardımcı olur. Bu cihazın yararları nelerdir?

 • İlaçların yan etkilerini azaltır.
 • Bu cihaz portatiftir ve yanınızda her zaman kolayca taşırsınız. Astım hastası olan kişiler bu cihazı sürekli yanında taşımak zorundadır. Çünkü astım krizinin ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz.

Bazen solunum cihazı kişinin ağzında pamukçuk oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, hastalığa yakalanma riskini en aza indirmek için kişiler kullanımdan sonra daima ağızlarını suyla çalkalamalıdır.

Nebulizatör

Nebulizatör, sıvıları solunabilir sise dönüştüren elektrikli bir cihazdır. Alerjik astım ilaçları bu cihaz sayesinde daha etkili olarak alınır. Astımlı çocuklar için nebulizatör, inhalerden daha uygun olabilir. Çünkü bu cihaz çocuğun düğmeye basmasını ve doğru zamanda solumasını gerektirmez.

alerjik astım ilaçları

Astım İlaçları Nelerdir?

Astım tedavisinde kullanılan alerjik astım ilaçları aşağıdaki gibidir:

 • Bronkodilatörler: Semptomların hızla giderilmesi için solunum yollarındaki ve çevresindeki kasları gevşeten ilaç çeşitleridir. Bu ilaçlar hem kısa vadeli hem uzun vadeli rahatlama sağlarlar.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar: Bu ilaçlar hava yollarında şişme ve mukus üretimini azaltarak çalışır. Bunlar genellikle kısa süreli ağrı kesici için kullanılır.
 • Kombinasyon ilaçları: Birkaç farklı ilaçların birleşmesinden ortaya çıkar. Böylece en uygun tedavi yöntemi bulunması amaçlanır.
 • Antikolinerjikler: İnsanların sıklıkla anti-inflamatuar ilaçlarla birlikte kullandıkları tamamlayıcı tedavilerdir. Hava yollarındaki kasların gerilmesini engellerler. Bu ilaçlar kısa süreli rahatlatıcı ve uzun süreli kontrol edicilerdir.

Tüm bu ilaçları kullanmak için önce doktorunuzdan astım teşhisi almanız gerekir. Hangi belirtiler doğrultusunda doktora gideceğinizi bilmiyorsanız astım hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

alerjik astım ilaçları

Kısa Süreli İlaç Tedavisi

Bazen insanlar, belirtiler ortaya çıktıkça tedavi için yardımcı olan bu kurtarma ilaçlarını kullanır. Bu ilaçlar, semptomların hızlı bir şekilde giderilmesi için solunum yollarındaki kasları gevşeterek çalışır. Hafif astımı olanlar veya semptomları yalnızca fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıkan kişiler hafif dozda ilaca ihtiyaç duyar. Bunun haricinde kişi egzersize bağlı astım krizi sırasında veya sonrasında haftada ikiden fazla kısa süreli ilaç alıyorsa, uzun süreli kontrol edici ilaçlara geçmeleri gerekebilir.  Alerjik astım ilaçları kontrollü olarak kullanılmalıdır.

Astım ilaçları, hava yollarının hassasiyetini azaltarak hastayı sağlıklı bir insan yapar. Bu ilaçlar, hastanın solunum yollarının iç yüzeylerindeki kızarıklığı ve şişmeyi azaltarak mukusu kurutur. Hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Hekimlerin önerdiği miktarda alınır. Bir tıp uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe bu ilaçların asla kullanılmaması gerekir.

alerjik astım ilaçları

Uzun Süreli Astım Kontrol İlacı

Astım hastalığı birçok kişinin yaşamını etkiler. Bu hastalıkta ileri boyutta olan kişiler ilaçsız bir hayat düşünemez. İlaçlar sayesinde normal bir kişi kadar olmasa da nefes almaya çalışır.

Uzun süreli kullanım gerektiren bazı alerjik astım ilaçları yan etki gösterir:

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Uyku zorluğu
 • Artan kalp hız
 • Kaşınan cilt

İlaçların yan etkileridir.

alerjik astım ilaçları

Astım hastalığı genelde kişilere bir ömür boyunca eşlik eder. Bundan dolayı kendinizi iyi hissetseniz bile alerjik astım ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde alınmalıdır. Koruyucu ilacınızı almayı bırakmanız astım krizi riskinizi artırır. Bu ilaçlar; göğüste sıkışma, öksürük, nefes darlığı, hırıltı ve gibi astım semptomlarını dakikalar içinde giderir. Hava kanallarının etrafındaki kasları gevşetir ve hava yollarının genişlemesine izin verir.