Tarih boyu hastalıkların tedavisinde çeşitli uygulamalar kullanılmıştır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda da çoğu kişi tarafından kullanılan alternatif tıp hastalıkların tedavisinde doğadan yararlanmayı amaç edinir.

Birçok insan doğadan edinilen yenilikçi ve pratik çözümler ile sağlıklarına kavuştuklarını iddia ederler. Tamamlayıcı tıp, yapılan son çalışmalar ile desteklenerek hastalıkların iyileştirilmesinde yararlı şekilde kullanıldığını tıp dünyasına kanıtlamıştır. Bugün birçok hastalığın tedavisi bu yöntemdir. Doğanın iyileştirici gücü hastaların kısa zamanda iyileşmesini sağlar. Alternatif tıp ile tedavi edilen hastalıklardan bazılarını sizler için listeledik.

alternatif tıp

1.  İrritabl Barsak Hastalığı (İBS)

İrritabl barsak hastalığı, sindirim sisteminde oluşan birtakım sorunlar sonucu bağırsak ve midede oluşan bozukluktur. Bu hastalık 20- 30’lu yaşlarda ortaya çıkıp kişilerin yaşam kalitesini büyük oranda düşürür. Şu anda dünya üzerindeki nüfusun ciddi bir miktarı bu hastalığa sahiptir.

Yer yer doğadan ve yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyan hastalar farklı tedavi yollarını da denemektedir. Alternatif tıp da bu yöntemlerden biridir. Kişilerin hastalıklarına karşı kısa zamanda çözüm sunmayı amaçlar. Alternatif tıpta irritabl barsak hastalığına çözüm olarak genellikle bitkisel çaylar ve akupunktur kullanılmaktadır. Bitkisel çayların tedavi edici etkisi ile hastalar genellikle yoğun şikayetlerinden kurtulmayı başarırlar. Akupunktur her zaman kesin bir çözüm vermese dahi genellikle hastalar adına olumlu sonuçlandığı kanıtlanmıştır.

 

2.  Alerjik Astım

alternatif tıp astım hastalığı

Astım son yıllarda gelişen sanayi ile solunum yolu hastalıklarının başında gelmektedir. Hava kirliliği ile ciddi bir sayıya ulaşan astım hastaları, tedavileri için doğaya başvurmaktadır. Tamamlayıcı tıp, astım için zencefil ve karabuğday balı önermektedir. Zencefilin boğaz yakıcı etkisi ile hastaları öksürterek solunum yolu üzerinde bulunan zararlı maddelerin vücuttan çıkartılmasını sağlar. Karabuğday balı da aynı şekilde genellikle olumlu sonuçlanan bir tedavi yöntemidir. Yakıcı etkisi ile alternatif tıp içerisinde etkili bir çözümdür.

 

3.  Abdominal (Karın) Ağrısı

alternatif tıp barsak hastalıkları

Karın ağrısı, karın bölgesinde bulunan birçok organın düzenli veya düzensiz biçimde ağrıması olarak tanımlanan hastalıktır. Abdominal ağrı için doğal çözümlerle kısa sürede hastalığın tedavisi sağlanabiliyor.

Abdominal ağrı için geleneksel tıp; zencefil, nane ve rezene çayı gibi doğal çözümler sunar. Bu bitkiler, hafif karın ağrısına karşı etkili bir tedavi maddesidir. Ancak karın bölgesi hassas bir bölge olduğundan hem doğal çözümler hem de bir uzman müdahalesi gerekebileceği durumlar oluşabilir. Karın ağrılarında bir nebze daha dikkatli olmak gerekir.

 

4.  Karpal Tünel Sendromu

alternatif tıp karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu, uzun saatler boyu el ile yapılan aktiviteler sonucu ellerde oluşan bozukluktur. Toplumda %5 oranında görülen bu rahatsızlık doğal tedaviler ile çözüme kavuşturulur. Elleri dinlendirme ve egzersiz yapmaya ek olarak bu hastalığa yardımcı olacak doğal ürünler; keklik üzümü yağıdır. Keklik üzümü yağı genellikle kısa süre içerisinde ağrılarınızın hafiflemesine, şikayetlerinizin sona ermesine yardımcı olur. Ayrıca doğru bir beslenme programı ile kısa sürede elleriniz üzerinde olan baskıyı sona erer. Bu şekilde dokularınızın hastalıklara karşı dirençli olmasını da sağlayabilirsiniz. Açıkladığımız çözümler genellikle iyi etkiler göstermekle birlikte bünyenize bağlı olarak alerjik bazı sonuçlarda bırakabilir. Doğal tedavileri kullanmadan önce araştırmayı iyi yapmak gerekir.

 

5.  Siyatik Ağrı

alternatif tıp siyatik ağrı

Vücudumuz üzerinde bulunan sinirler hassas bir yapıya sahiptir. En küçük şiddetle dahi bir hasar aldığında kalıcı bazı sonuçları ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da tedavi gerekir. Alternatif tıp sinirsel ağrılar için doğal tedavi edici çözümler sunar. Bu çözümlerden bazıları çok yüksek oranda olumlu etkiye sahiptir. Elbette tekrardan söylediğimiz gibi alerjik etkilerine dikkat etmek gerekir. Nane yağı, sarı kantaron yağı, lahana yaprakları, soğan, ökse otu, çarkıfelek çayı, kiraz sapı ve ısırgan otu doğal çözümlere örnektir. Ayrıca diğer antioksidan etkisi yaratan maddeler de sinir ağrılarını geçirmeye yarayan doğal çözümlerdir.

 

6.  Bebeklerde Gaz Sıkışması

alternatif tıp bebeklerde gaz sıkışması

Bazı bebekler özellikle doğumdan sonraki belli bir süreye kadar gaz sorunu yaşarlar. Onlarla ilgilenen anne babalar ise bu durum karşısında ne yapacaklarını bilemez. Bu tarz gaz sıkışmalarında alternatif çözümler kullanmak çoğu zaman olumlu etkileri ile bilinse de elbette alerjik etkilerine dikkat etmek gerekir. Özellikle ilk birkaç yılda bebeklerin sindirim ve boşaltım sisteminin hassas olması sebebiyle bebeklerde oluşabilecek bazı semptomlar beklenebilir. İyi araştırmalar ile bu durumların önüne geçilmesi gerekir.

Bebekler için alternatif tıp genellikle zararsız ve hafif ağrıların kısa sürede sona ermesini sağlayan doğal tedaviler sunmaktadır. Halk arasında bilinen ve genellikle uygulanan bu çözümler kesin tedavi vaat etmese de olumlu sonuçları bulunur. Özellikle anason, rezene çayı ve kimyon sunulan çözümler arasındadır. Bu bitkileri anne içtiği takdirde çocuğunu emzirdiği süre boyunca bebeği de gaz probleminden kurtulacaktır.

 

7.  Migren

alternatif tıp migren

Migren ağrıları çoğu zaman hayat kalitesini düşürerek hastalarına bir zindan hayatı yaşatıyor. Çoğu hasta ağrı kesici ilaçlarda faydayı bulduğunu iddia ediyor. Ne yazık ki bu doğru değildir. Çoğunlukla Plasebo etkisi ile azalan migren doğal çözümler ile tedavi edilebilmektedir.

Nane kürü, yağ kürü, aslanpençesi çayı, biberiye kürü, Anason kürü alternatif tıp aracığıyla uygulanan çözümlerdir. Kullanmadan önce araştırmalar yapılması tavsiye edilir. Ayrıca örnek verdiğimiz doğal tedavi ediciler uzun süreli ve doğru kullanım sonucu migrene çoğu zaman tamamen elveda demenizi sağlar. Aksi örnekleri tüm doğal çözümlerde olduğu gibi mevcuttur. Ancak birçok kişi yararlı etkilerini görmüştür.

 

8.  Sarılık Hastalığı

alternatif tıp sarılık hastalığı

Safrada bulunan bilirubin pigmentinin artması ve kandaki miktarını da tetiklemesi sonucu oluşan sarılık durumudur. En çok bilinen sarılıklar; obstrüktif sarılık, hemolitik sarılık, yeni doğan sarılığı ve hepatik sarılıktır. Birçok türü bulunan sarılığa çözümlerde çeşitli türlerdedir. Alternatif tıp sarılık için maydanoz ve limon kürü, ayrık otu, limon yaprağı doğal tedavilerini sunar. Yeni doğan sarılığı içinse en etkili yol şekerli su kürüdür. Elbette bebekler hassas bir metabolizmaya sahip olduğundan kullanmadan önce gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

 

9.  Diş Apsesi

alternatif tıp diş apnesi

Günümüzde birçok insanın ortak derdi olan diş ve diş eti ağrısı hayat kalitesini düşürür. Çoğu hasta ağrı kesiciye başvurur. Ağrı kesici ne yazık ki gerçek bir etki yaratmaz. Kişinin iyileşmeye olan yoğun isteği ve umudu ile ağrı kesici kısa sürede iyileşmeyi sağlar. Bilim dünyası tarafından genellikle sahte iyileşmeler olarak yorumlanır. Alternatif tıp bu rahatsızlıkta da çözüm sunar. Diş apsesi için genellikle elma suyu, sumaklı su, sarımsak, tuzlu su, karanfil yağı, karbonatlı su, nane çayı önerilmektedir. Bu tedavi ediciler kesin bir sonuç yaratmasa dahi acınızın bir nebze olsun azalmasına yardımcı olacaktır.

 

10. Kulak Ağrısı-Sancısı

alternatif tıp kulak ağrısı

Kulak, vücudumuzda bulunan hassas organların başında gelir. Bunun sebebi hassas yapısı ve beyin ile bağlantıları bulunan sinir sistemidir Alternatif tıp kulak ağrısı için hassas olan doğal ürünleri kullanmaya özen gösterir. Kulak gibi hassas bir organ yapısına etki edecek maddelerin özenle seçilmesi gerekir. Bu maddeler çoğu zaman olumlu etkiler oluştursalar da aksi örnekleri de zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Araştırılma iyi yapılmalıdır. Tamamlayıcı tıp uzmanlarının sunmuş olduğu çözümler; susam yağı, sarımsak, soğan, meyan kökü, turp ve hardal yağı, nane, zencefil tozu, olarak listelenmektedir. Kullanılırken dikkatli olmalıdır ve hassasiyet gösterilmelidir.