Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spodilit ya da kamburluk olarak adlandırılan rahatsızlık omurgalarda bulunan eklemlerde meydana gelen enflamasyondur. Spodilit ise kelime olarak omurganın iltihaplanması anlamında kullanılmaktadır. Vücutta meydana gelen iltihaba verilen bir tepki olarak adlandırabileceğimiz enflamasyonun omurgada oluşması ile kamburluk meydana gelmektedir. Bu durumda omurlarda kalsiyum birikmeye başlar ve omurga kenarında kemik büyümesi gözlenir. Ankilozan olarak adlandırılan bu durum röntgen ile kolaylıkla tespit edilir.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nedir (2)

Kamburluk Ameliyatla Düzelir mi?

Ağırlıklı olarak erkeklerde görülmektedir. En çok 15-30 yaşları arasında görülen bu rahatsızlık için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemleri ile ankilozan spondilit hastalığının tamamen iyileştiği söylenemese de tedavi ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir. Bu noktada elbette erken teşhisin yadsınamaz bir önemi bulunmaktadır. Ankilozan spondilit hastalığının tedavisine en etkili seçenek cerrahi müdahaledir. Ameliyat sonrasında takip edilmesi ve uygulanması gereken fizik tedavi süreci bu hastalıktan kaynaklı rahatsızlıkların azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nedir

Ankilozan Spondilit Hangi Organlara Zarar Verir?

Ankilozan spondilit hastalığının en çok etkilediği organ omurgalar olsa da bu rahatsızlığın etkilediği başka organların da olduğu bilinmektedir. Özellikle gözlerde meydana gelen kızarıklık ve ağrı, ağız içinde görülen aftlar, cilt rahatsızlıkları ve bağırsak sorunlarına eşlik eden karın ağrısı gibi şikayetler ankilozan spondilit hastalarında sıklıkla görülmektedir. Çok sık görülmese de kalp kapakçığında bazı sıkıntılar ve ritim bozukluğu da gözlemlenmiştir. Ayrıca akciğer ile ilgili görülen sıkıntılar da oldukça yaygındır.

Ankilozan Spondilit Kalbi Nasıl Etkiler?

Ankilozan spondilit hastalığının omurga dışında başka organları da etkilediği bilinmektedir. Bunların başında da kalp ile ilgili rahatsızlıklar gelmektedir. Bu hastalık kalp kasını veya kalp damarına da tutunabilir. Kalp kasına tutunduğu takdirde kalp kapakçıklarında veya kalp ritminde bozukluklar gözlenebilmektedir. Kalp damarlarına veya aorta da tutunabilen bu rahatsızlığın erken tanı alması oldukça önemlidir. İlaç ve diyet tedavileri ile hastalığın kalbe verebileceği zararların önüne geçilebilir.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nedir

Ankilozan Spondilit Hastaları Nasıl Yatmalı?

Bu hastalar için yatış ve uyku pozisyonları oldukça rahatsızlık verici olabilir. B u noktada bu hastalığa sahip kişilerin çok yumuşak bir yatak tercih etmemesi önerilmektedir. Ankilozan spondilitten kaynaklı ağrılar, hareketsiz geçen uyku dönemlerinde artabilir. Dolayısıyla uyku uyumak oldukça sıkıntılı bir hale gelebilir. Ankilozan spondilit hastalarının sırt üstü uyuması semptomların giderilmesinde önemlidir. Omurganın doğal duruşunu da destekleyen sırt üstü yatış pozisyonuna ek olarak yüksek bir yastık ile uyumak da rahatlatacaktır. Bu hastalık için tercih edilmesi gereken sert bir yatak olmalıdır.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nedir