anne adaylarının beslenmesi

Gebelik dönemi oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Anne olacak her kadının bu süreçte yediklerine dikkat etmesi gerekir. Anne adaylarının beslenmesi için özel diyetler ve yeme alışkanlıkları edinmesi önemlidir. Özellikle de zararlı gıdalardan uzak durup organik ve doğal besinleri tüketmek gerekir. Anne karnında büyüyen bebeğin kilo alması ve sağlıklı büyümesi tamamen annenin yeme alışkanlıklarına göre şekillenir. Özellikle de son üç ayda tüketilen besinler doğumdaki kiloyu etkiler. Anne adayı bu süreçte yeterli miktarda beslenmezse olumsuz sonuçlarla karşılaşabilir. Folik asit, iyot, C vitamini ve daha pek çok zengin içerikli besinler anne adaylarının mutlaka tüketmesi gereken besinlerdir. Bu içeriğimizde anne adaylarının beslenmesi hakkında liste şeklinde 8 adet ipucu verelim:

1. Doğal Gıdalar Tüketmeye Çalışın

Gebelik dönemindeki bir anne adayının hem tüketmesi hem de tüketimini azaltması gereken besinler vardır. 9 aylık bu süreçte bebeğin ihtiyaç duyduğu besinler normal tükettiğimiz besinlere göre daha farklı olabilir. Anne adayı iseniz tüketmeniz gereken en önemli besinler arasında;

 • Süt ve süt ürünleri,
 • Brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler,
 • Haftada en az 2 gün yağ oranı düşük et ürünleri,
 • Portakal gibi C vitamini içeren meyveler
 • Bakliyatlar,
 • Demir ve folik asit içeren besinler

yer alır. Bu besinlerle birlikte, çocuğun doğmadan önceki gelişimine de katkınız olur.

anne adaylarının beslenmesi

2. İyi Pişmemiş ve Yağlı Ürünlerden Uzak Durun

Anne adaylarının beslenmesi için dikkat etmeleri gereken bir diğer husus az pişmiş gıdalardır. Özellikle ortanın altında pişirilmiş ve yağlı olan etlerden uzak durmalısınız. Az pişen etler sindirim sisteminde mikrop oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunun dışında civa oranının yüksek olduğu deniz ürünlerinden de kaçınmanızda fayda var. Uskumru ve kiremit balığı gibi deniz canlıları civa oranının yüksek olduğu balık türlerindendir. Et dışında herhangi bir besin tüketirken doktorunuza danışmayı unutmayın. Özellikle bitki çayı tüketimi hamilelik döneminde azaltılmalıdır. Bitki çayı ve kahve tüketimi için doktorunuza danışıp doğru bilgi almalısınız.

3. Günlük Almanız Gereken Besin Değerlerine Dikkat Edin

Hamilelik sürecindeyseniz ya da anne olmayı hedefliyorsanız tamamen alışkanlıkları düzenlemek gerekmektedir. İlk olarak anne adaylarının beslenmesi sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olmalıdır. Bunun için düzenli olarak diyetler uygulamalısınız. Hamilelik döneminde günde en az 80 gram protein ve 30-50 gram demir almalısınız. Proteini az yağlı ve iyi pişmiş et ürünlerinden alabilirsiniz. Bunun dışında bu dönemde yumurta tüketimini de arttırmalısınız. Günde 2 gram kalsiyum da mutlaka almayı aksatmamalısınız. Kalsiyumu mutlaka pastörize edilmiş süt ürünlerinden almak gerekir. Süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalardan kalsiyum kazanma oranı yüksektir.

Anne adaylarının beslenmesi için sadece protein ve kalsiyum değil, aynı zamanda vitamin ve mineral alımı da önemlidir. Hamile bir kadın A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin besinler tüketmelidir. Özellikle bu süreçte meyve ve sebze tüketimini arttırmak gerekir. C vitamini bakımından zengin olan gıdaları beslenme listenize ekleyerek bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Her gün ara öğünlerde bir adet meyve yemek bebek gelişimi için önemlidir. Fakat meyve ve sebze tüketirken mutlaka bol suda yıkamalı, gerekli durumlarda sirkeli suda on dakika bekletebilirsiniz.

4. Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Hamilelik sürecindeyseniz ya da planlarınızda çocuk yapmak varsa, sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Aldığınız besinlerin mutlaka taze ve kaliteli olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu süreçte konserve ve bekletilmiş gıdalardan uzak durarak taze besinler tüketmelisiniz. Bunun dışında anne adaylarının beslenmesi kapsamında gebelik döneminde;

anne adaylarının beslenmesi

 • Az az fakat sık beslenin, uzun süre aç kalmayın ve tıka basa doyacak kadar yemeyin.
 • Yediğiniz yemeklerin çeşitliğine önem verin, her türlü vitamin ve mineralden yararlanın.
 • Çok yağlı ve kalorili gıdalardan uzak durun. Bunun yerine bol protein ve lif içeren besinlere yönelin.
 • Diyabet gibi şikâyetleriniz varsa bir doktor aracılığı ile beslenme listesi hazırlayın.
 • Hamilelik ve hamilelik öncesi döneminde ilaç kullanımını azaltın. Sadece folik asit ve demir gibi gerekli besinlerin takviyesini almaya çalışın.
 • Bol bol sıvı tüketmeye çalışın. Kahve ve çay tüketimini minimuma indirerek su tüketimini arttırmaya çalışın.

Yukarıda belirtilen maddelerin dışında anne adaylarının beslenmesi için doktorlarla beraber hareket etmek gerekmektedir. İyi bir beslenme listesi kadar bu sürece sporu da dâhil etmek önemlidir. Hamileliğin ilk üç ayında spor azaltılmalıyken daha sonraki süreçlerde yine doktor aracılığı ile arttırılabilir.

5. Sağlıklı Hamilelik İçin Protein ve Kalsiyum Takviyesi Alın

Hamilelik sürecindeki bir kadının protein gereksinimi de artar. Bu süreçte protein açığını kapatmak için düzenli olarak et tüketmek gerekir. Özellikle de kırmızı etin protein miktarı bebek için önemlidir. Kırmızı ve beyaz et dışında süt ürünleri ve yumurta tüketilmesi protein alımı için önemlidir. Aynı zamanda kuru baklagiller de protein bakımından zengin besinlerdir. Proteinler hem hayvansal hem de bitkisel proteinler olarak iki kategoride alınabilir. Bu süreçte hem hayvanlardan hem de bitkilerden protein alımı yapmak önemlidir.

Anne adaylarının beslenmesi için gerekli olan bir diğer besin ise kalsiyumdur. Kalsiyum özellikle de kemik gelişimi için en gerekli olan zengin içeriklerden birisidir. Gebe döneminde olan bir kadının normalde aldığı kalsiyum miktarının iki katı kadar alması gerekir. Bunun nedeni annenin iki cana birden bakıyor olmasıdır. Bebeğin anne karnında sağlıklı gelişebilmesi için mutlaka süt ve süt ürünlerini bolca tüketmesi gerekir. Aynı zamanda hamilelikte bolca kalsiyum tüketimi belirli hastalıklara karşı da bir kalkan görevi üstlenir.

6. Demir Oranlarının Yüksek Olduğu Besinleri Tüketin

Hamilelik döneminde kan yapıcı gıdaların tüketilmesi bebek sağlığı için önemlidir. Özellikle de bebeğin ilk 3 ay sonraki gelişimi için demir içerikli besinler tüketmek gerekir. Çünkü anne karnındaki bebek eğer kansızlık gibi problemler yaşayacaksa bu 3. aydan sonra ortaya çıkar. Bu yüzden bu süreçte demir alımı almak önemlidir.

doğum öncesi ne yemeli

Hamilelik sürecinde olan bir kadın ilk 3 ayında mide bulantısı gibi şikâyetler yaşayabilir. 3. aydan sonra ise takviye alımı daha da kolaylaşır. Demir alımı da 3. aydan sonra başlayan ve doğuma kadar devam eden bir süreci kapsar. Anne adaylarının beslenmesi için demir alımı düzenli olarak gerçekleşmelidir. Kansızlığa birebir ilaç olan demir, hamilelik sonrası lohusalık döneminde de fayda sağlar. Bu süreçte annenin daha hızlı toparlaması ve sütünün zengin olması için demir almak gerekir. Demir eksikliğini en aza indirmek için ise kan yapan kırmızı et, yumurta ve baklagiller gibi besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.

7. C Vitamini Alımını Arttırın

C vitamini özellikle de bağışıklık sistemine faydalı olan bir vitamindir. Hastalıklara karşı dirençli olabilmemiz için C vitamini içeren gıdaları tüketmemiz önemlidir. Hamilelik sürecinde takviye olmadan C vitamini almak istiyorsanız yemeniz gereken besinler aşağıdaki gibidir:

 • Portakal, greyfurt, limon gibi turunçgiller
 • Kırmızı ve yeşilbiber
 • Domates
 • Çilek
 • Karnabahar
 • Lahana

Bu besinleri düzenli olarak tüketmek hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Anne adaylarının beslenmesi için C vitaminini mutlaka doğal olarak almaya çalışması gereklidir. Yukarıda belirtilen gıdaları uzun süre dolapta bekletirseniz ya da çok fazla pişirirseniz C vitamini oranı azalacaktır. Bu yüzden meyve ve sebzeleri taze olarak tüketmeniz daha fazla C vitamini almanıza yardımcı olacaktır. C vitamini almak için konserve gibi uzun süre bekletilmiş gıdalar tavsiye edilmez.

doğumdan önce ne ile beslenmeli

8. Lifli Gıdaları Tercih Edin

Hamilelik sürecinde lif oranını arttırmaya özen göstermelisiniz. Lifli gıdalar hem doyurucudur hem de besin değeri yüksektir. Aynı zamanda sindirim sistemine de faydası oldukça fazladır. Lifli gıdalar sindirim sistemini hızlandırarak gebelik sürecinde boşaltıma yardımcı olur. Anne adaylarının beslenmesi kapsamında günde bir kez ara öğünlerinize yulaf gibi lifli gıdalar ekleyerek yemek hazırlayabilirsiniz.