antibiyotik kullanımı adeti geciktirir mi

İnsanlık tarihinin en büyük buluşlarından biri antibiyotiktir. Pek çok hastalığın hafif atlatılmasını sağlayan bu kimyasal bileşim ile ilgili merak edilen bir soru vardır. O da ‘antibiyotik kullanımı adeti geciktirir mi?’ sorusudur. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle antibiyotiğin ne olduğunu bilmek gerekir. Bu yazımızda antibiyotiğe dair birçok bilgiye ulaşacaksınız.

Antibiyotik Nedir?

Bundan bir asır kadar önce küçük bir kesik bile ağır enfeksiyona dönüşüyor ve insanlar ölüyordu. Tıp alanının öncü bilim insanları vücuda zarar veren organizmaları, savaşçı başka organizmalarla yok etmeyi keşfetmiştir. Çeşitli bitki, mantar ve hayvansal bileşimlerle antibiyotik adı verilen ilaç türü geliştirilmiştir. Bu kimyasal karışım, açık yaralardan kapılan enfeksiyondan, vücudun kendi ürettiği enfeksiyonlara kadar başarı sağlamıştır. Padişahları bile öldüren enfeksiyon antibiyotik kullanımı sayesinde büyük ölçüde tarihe karışmıştır. Antibiyotik, bünyeye zarar veren zararlı organizmalarla savaşan yararlı organizmalardan oluşur.

Antibiyotik Nedir

Antibiyotik Adet Döngüsünü Etkiler Mi?

Bugüne kadar yapılan çalışmalar göstermiştir ki antibiyotik kullanımı ile adet döngüsünün bağlantısı yoktur. Adet döngüsü, kadın vücudunun doğal yapısının bir parçasıdır. Dolayısıyla, adet döngüsü sırasında vücut zararlı organizma üretmez. Yumurtlama ve bu yumurtanın dışarı atılması olarak adlandırılan bu döngü sırasında vücut bir rutini yerine getirir. Vücuttaki bu hadise zararlı organizma olmadığından antibiyotik kullanılsa da bir etki gözlenememektedir. Çünkü antibiyotik, görevlendirildiği üzere zararlı organizmaya saldırmaktadır. Sağlıklı hücrelere dokunmadan zararlı bakterilerin yok edilerek vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Antibiyotik adet döngüsünü etkiler mi

Adet Sırasında Antibiyotik Kullanılabilir Mi?

Bu bağlamda adet döngüsü esnasında da antibiyotik kullanımı mümkündür. Eğer hekim, antibiyotik gerektiren bir durum tespit etmişse ve bu ilacı reçeteye yazmışsa güvenle kullanabilirsiniz. Antibiyotiğin, adeti geciktirdiği bir şehir efsanesinden ibarettir ve bilimsel çalışmalar da bunu teyit etmektedir. Tüberküloz tedavisinde kullanılan bazıları dışında hiçbir antibiyotiğin adet döngüsüne bir etkisine rastlanmamıştır.  İlaç kullanımı sırasında adetin geciktiğinin söylenmesi yanlış bir algıdan ibarettir. Farklı sebeplerle gecikmiş olabilecek adetin, antibiyotik kullanımıyla birleşmesi bu algının yaygınlaşmasına neden olur.

Adet sırasında antibiyotik kullanılır mı

Antibiyotik Adeti Geciktirir Mi?

Elbette tıpta kesin diye bir şey yoktur. Bazı hastalar, antibiyotik kullanımı ile adetlerinin geciktiğini söyler. Bu sorun, antibiyotikler kullanılmaya başladığından bu yana gündemde olduğundan bilim insanlarının da incelemesinden geçmiştir. Antibiyotik kullandığı için adetinin geciktiğini belirten kadınların daha sonra durumlarının normale döndüğü gözlenmiştir. Gecikmenin altında başka sebepler yattığı düşünülmektedir. Bu sebeplerin başında ilaç kullanmayı gerektiren hastalığın yarattığı stres vardır. Antibiyotik ile zararlı bakterilerin üremesinin durması ve hatta yok olması ile stres de azalmıştır. Bu da adet döngüsünün normale dönmesini sağlamıştır. Bazı küçük örnekler kulaktan kulağa yayılarak yanlış bilgiye dönüşmüştür.

Antibiyotik Adeti Geciktirir

Adet Geciktiren İlaç Var Mı?

Antibiyotik kullanımı ile adet gecikmesinin bir bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat bu her ilaç için geçerli değildir. Kan inceltici ilaçlar, açık yaralar için kullanılan ağrı kesiciler, hormon, tiroit ve kemoterapi ilaçları bu gruba girmektedir. Bu grupta bulunan ilaçların adet döngüsüne doğrudan etkisi olduğu bilinir. Kişinin vücudunun ihtiyacı olan ilaç, gerektiği zamanda verilmelidir. Bunu da en iyi hekimler bilmektedir. Gereken tedavide, adetten bağımsız olarak doktorların tedavi yöntemlerine birebir uyulmalıdır. Adet durumu, hekime ek bilgi olarak verilmeli ve onun bilgisine güvenilmelidir.

adet geciktiren ilaç var mı

Adet Neden Gecikir?

Adetin gecikmesinin antibiyotik kullanımı ile alakalı olmadığı bilinen bir gerçektir. Ancak adet gecikmesi de kadınlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Günümüzün modern şehir yaşamının getirdiği stres, bu gecikmenin başında gelir. Strese bağlı gecikme çoğu kadında görülür. Bunun dışında; gebelik, doğum kontrolü, aşırı vücut yorgunluğu, kilo değişimleri gibi sebepler adet döngüsüne etki edebilmektedir. Ayrıca, kronik hastalıklar da bu yönde etkilidir. Bazı adet gecikmeleri tıpta normal kabul edilmektedir ve ilerlemedikçe endişe duyulmamalıdır. Ancak gecikmelerin doktora bildirilmesinde yarar vardır.

Adet Neden Gecikir

Antibiyotik Kullanımına Dikkat Edilmelidir

Adet döngüsünden bağımsız olarak antibiyotik kullanımı özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Antibiyotik ile grip ve nezle gibi şikayetler tedavi edilemez. Bu bileşim, bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Her antibiyotik kullanımında vücuda bakteri yüklemesi yapılmakta ve zararlı bakterilerle savaşması sağlanmaktadır. Bilinçsiz kullanım kişinin uzun dönemde bakterilere karşı direnç kazanmasına sebep olur. Bu durum, ciddi bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında antibiyotiğin yetersiz kalması anlamına gelir. Ülkemizde artık reçetesiz satılamayan ilaçlar listesinde bulunan antibiyotik, bir doktor tarafından edilen muayene sonrasında verilmelidir. Eş dost tavsiyesi ile yapılan antibiyotik kullanımı vücuda ciddi zararlar verir.

düzenli adet döngüsü

Üreme Sistemlerindeki Rahatsızlıklarda Antibiyotik Kullanımı Zorunlu Mudur?

Erkek ya da kadın üreme sistemleri, bakteri üretmeye uygun sistemlerdir. Bu sistemlerde görülen zararlı bakteri üremesi hem erkeğin hem de kadının çocuk sahibi olmasını zorlaştırır. Üreme sistemlerindeki bakteriyel durumlar nedeniyle hekimler antibiyotik kullanımı önerir. Bu, o bölgede bir hasar olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir.  Çünkü öncelik üreme sistemindeki hasarı yok etmektir. Antibiyotiklerin üreme sistemlerindeki zararlı bakterileri yok edip eski sağlığına kavuşturması sağlanır. Tedavi aşamasının tamamlanmasına da doktor karar verir.

 

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Mümkün Müdür?

Gebelik durumu, anne adayını enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir. Doktor, gebelikte yaşanan kaçınılmaz durumlarda antibiyotik kullanımı tedavisini seçebilir. Böyle durumlarda anne adaylarını en çok endişelendiren ise antibiyotiğin bebeğe etki edip etmeyeceğidir. Bebeğin içinde bulunduğu plasenta zararlı besinleri süzerek içeriye almaktadır. Dolayısıyla, gebelikte bu ilacı kullanmak bebeğe zarar vermez. Ancak yine tıpta yüzde 100 diye bir şey yoktur. Hekimin uygun gördüğü antibiyotik, gebelikte rahatlıkla kullanılabilmektedir. Gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonu gibi bakteriyel bir hastalığın fazla yayılmaması için antibiyotik kullanılmaktadır. Özellikle gebelikte tüm ilaçlar doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bilinçsiz kullanımdan uzak durmak gerekir.

antibiyotik hamileliği etkiler mi

Emziren Anneler Antibiyotik Kullanabilir Mi?

Antibiyotik kullanımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri de anne sütünden geçen bakterinin çocuğa zarar vereceğidir. Bu bilginin doğru olan tek kısmı antibiyotiğin anne sütünden bebeğe geçme ihtimalidir. Her kadın bilir ki gebelik zor ve sıkıntılı bir dönemdir. Bazen doğumlar normal olsa bile beraberinde enfeksiyon getirir. Eğer, doktor antibiyotik vermişse emziren anneler de rahatlıkla bu ilacı kullanmalıdır. Antibiyotik kullanımı ile sütten geçen bakterilerin bebeğe zarar vermediği kanıtlanmıştır.

Emziren Anneler Antibiyotik Kullanabilir Mi

Antibiyotik Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzün vazgeçilmez modern tedavi yöntemlerinden biri antibiyotik kullanımı olarak görülmektedir. Vücudun dışarıdan girmiş bir bakteriyle tek başına mücadele etmesi beklenemez. Küçük bir kesikle başlayan enfeksiyon, zamanla ağrılı bir hastalığa dönüşebilmektedir. Antibiyotik; enfeksiyonların, mantarların ve bakterilerin üremesini durdurmakta ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla antibiyotik kullanımı, adet döngüsünde etkili olan bir ilaç değildir. Günümüz tedavilerinden olan antibiyotik kullanımı doktor reçetesi olmadan kullanılamaz. Bu ilacı kullanmanın ishal, kabızlık bulantı, kusma ve bazı alerjik reaksiyonlar gibi yan etkileri bulunur. Bunun dışında yıllardan bu yana kullanılan güvenilir bir ilaç olduğu bilinmektedir. Özellikle antibiyotiğin bilinçsiz kullanımı çok zararlıdır. Bir doktor tarafından reçeteye yazılmadığı sürece asla kullanılmamalıdır.