Apandisit Nedir

Apandisit artık kullanmadığımız ve ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim yerindeki bir organ olarak adlandırılır. 8-9 cm uzunluğunda olan bu organın iltihaplanması apandisit hastalığı olarak adlandırılır. Oldukça yoğun bir ağrı ile kendini belli eder. Bu hastalığa hızlı bir şekilde müdahale edilmesi ve iltihaplı organın hemen çıkarılması gerekmektedir. Gecikme durumunda apandisit patlayabilir ve bu da ölümcül bir duruma yol açabilir.

Apandisit belirtileri neler

Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığa sebep olan pek çok neden olabilir. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim noktasında yer alan apandiste midede sindirilemeyen çekirdek diğer besin atıkları birikebilir. Bu da iltihaba yol açabilir. Ayrıca sindirim sisteminde meydana gelen iltihap da apandisin tıkanmasına neden olabilir. Benzer şekilde çeşitli tümörler, bağırsak kurtları, virüsler, mikroorganizmalar ya da bağırsak enfeksiyonları da apandisitin sebebi olabilmektedir. Bu hastalığı önlemenin herhangi bir yolu olmadığı için apandisit belirtileri iyi bir şekilde takip edilmelidir.

Benzer Şikayetlere Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ciddi bir ağrı ile kendini belli etmektedir. Bu karın ağrısının ile pek çok hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Dolayısıyla apandisit ile benzer şikayetlere neden olan hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar Crohn, kabızlık, idrar enfeksiyonları, huzursuz bağırsak sendromu ve kadınlarda görülen adet sancısı veya jinekolojik bazı hastalıklar olabilir. Karın ağrısı şikâyeti bahsettiğimiz pek çok hastalığın sebebi olabileceğinden, bu rahatsızlıkta mutlaka hızlı bir şekilde doktora başvurulmalıdır.

Apandisit nedenleri neler

Tüm hastalıkların doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikle doğru teşhisin koyulması gerekmektedir. Karın ağrısı şikayetinin altında yatan farklı sebepler dolayısıyla doktor muayenesi esnasında tüm şikayetlerin doğru bir şekilde iletilmesi teşhis konulması sürecini hızlandıracaktır.

Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle şiddetli bir karın ağrısı ile kendini belli etmektedir. Bu ağrı genellikle karnın alt kısmının sağ tarafında meydana gelmektedir. İleri safhalarda apandisit hastalarında mide bulantısı ve kusma da görülebilmektedir. Bazı hastalarda karında şişlik, kabızlık, ishal ve iştah kaybı gibi belirtiler de gözlemlenebilmektedir. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora başvurmak önemlidir.

Apandisit

Apandisit Tedavisi Nasıl Yapılır?

En bilinen ve kesin olan tedavisi cerrahi müdahale ile iltihaplı organın çıkarılmasıdır. Genel anestezi kullanılan bu ameliyat apendektomi olarak da adlandırılır. Bu ameliyatta laporoskopik cerrahi yöntemi son yıllarda oldukça sık bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak bazı hastalarda laporoskopik cerrahi yöntemi tavsiye edilmezse açık cerrahi de tercih edilebilir. Her ne kadar cerrahi yöntem tek kesin tedavi yöntemi olsa da ameliyatın hemen yapılamayacağı durumlarda damardan verilecek antibiyotiklerle hastaya vakit kazandırılabilir. Ancak günün sonunda yine hastanın ameliyat olması gerekecektir.

Apandisit tedavisi

Çocuklarda Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuklara apandisit teşhisi ancak belli aralıklarla yapılan fiziksel muayeneler ile konulabilmektedir. Küçük çocuklarda apandisit görüldüğü zaman çocuğun oldukça huzursuz olduğu, yürürken topalladığı ve öne doğru eğildiği gözlemlenmiştir. Karın ağrısı da bulunan çocuk, ayaklarını yere vurduğunda bu ağrı miktarı artacaktır. Doğru yapılan bir karın muayenesi ile apandistin kesin teşhisi konulabilir. Bazı çocuklar ameliyat olabileceklerini anlayınca rahatsızlıklarını gizleme eğiliminde olabilirler. Bu noktada çocuğun muayene edildiği oda içinde serbestçe hareket etmesi sağlanarak genel sağlık durumu ile ilgili bilgi edinilebilir. Odanın içinde rahatça dolaşabilen çocuğun apandisit rahatsızlığı olmadığı düşünülebilir.

Çocuklarda Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da apandisitin kesin tedavisi cerrahi müdahale ile iltihaplı organın çıkarılmasıdır. Yine yetişkinlerde olduğu gibi bu ameliyat laporoskopik olarak ya da açık cerrahi yöntemi ile yapılabilir. Ancak çocuklarda genellikle laporoskopi tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası çocukların gerekli miktarda antibiyotik almaları iyileşme süreçlerini hızlandıracaktır.