Arı poleni eski çağlardan beridir bilinen bitkisel ürünlerin başında gelmektedir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu polenler üzerine birçok araştırma süre gelmiştir.

Bilim adamları tarafından yapılan ilk araştırmalar, hayvanlara yönelik olmuştur. Bu araştırmalardan elde edilen sonuç ise insanları şaşkınlığa uğratmıştır. Çünkü sonuçlara göre arı polenleri, hayvanların vücutlarındaki birçok sağlık sorununu ortadan kaldırmıştır. Araştırmaların devamında insanlar gözlemlenmiş ve sonuç yine aynı kalmıştır. Arı poleni kuşkusuz tabiatın veya doğa ananın insanlara vermiş olduğu bir mucizedir. Bu bitkisel mucizenin en büyük faydası ise insan ömrünü uzatmasıdır. Arı polenleri, araştırmalara göre insan vücudundaki besin emilimini arttırmaktadır. Bu emilim, o kadar yüksek seviyede olmuştur ki demirin vücuttaki etkisini %60’ın üstüne çıkarmıştır. Bunun yanında fosfor veya kalsiyum gibi maddelerde varlığını bir hayli göstermiştir. Bu maddelerin emilimi de arı poleni sonrası tavan yapmıştır.

Bilim adamları hayvanlar üzerindeki araştırmalarına bir yandan da devam etmiştir. Hayvanlarda uzun süren araştırmalar neticesinde ise kas hafızasının arttığı gözlemlenmiştir. Gelişimini tamamlamış hayvanların kas dokuları veya hücreleri artmış, metabolizmaları hızlanmıştır. Sonucunda ise bilim adamları, polenlerin hücre sayılarındaki bir artışa sebebiyet verdiğini nitelendirmişlerdir.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya neticesinde arı poleni faydaları bir kez daha haberlere çıkmıştır. Yapılan araştırmaya göre bazı arı ürünleri, kanser hücreleri üstünde etkili olmuştur. Bu kanserli hücrelerin dayanıklılığını azaltan polenler, tümörlerin yok edilmesinde büyük rol sahibi olmuştur. Farklı bir araştırma ise polenlerin kanser oluşumunu engellediği yönündedir. Bu araştırmaya göre sağlıklı bir insan polen tüketimine düzenli veya belirli bir süre devam ederse vücutta kanser oluşumu engellenebilir.

Arı Poleni Nedir? Ne İşe Yarar?

arı poleni

Doğanın bize sunduğu harika bir ürün olan arı poleni bal arısı sayesinde elimize ulaşmıştır. Bal arısı çiçekleri gezerek nektar toplar. Bu toplama işlemi çiçeklerin üreme aracında gerçekleşir. Çiçek üreme veya çoğalma aracı da tabii ki polenlerdir. Arılar topladıkları polenleri başka çiçeklere de götürerek döngüde önemli rol oynar. Bunu yaparken de bal üretimine destek verir. Fakat arıların üstlendiği bu çoğaltma işleminde bir durum ortaya çıkar. Arılar çiçek çiçek gezerek tüm polenleri saçamaz. Bazı polenler, kanatlarının altına veya bacaklarına yapışır. Zaman geçtikçe de bizim bildiğimiz arı poleni ismini alır.  Arılar çoğu zaman bu poleni bir besin aracı olarak görür. Kovanlarına gittiklerinde larvaları veya kraliçeyi beslemek amacıyla bu polenleri sunarlar.

Bal yapan insanlar kovanlara polen tuzakları yapıları kurarlar. Arılar kovanlara gitmeden hemen önce bu tuzaklara takılır ve polenlerinin hepsini bırakmak zorunda kalır. Bu sayede hepimizin bildiği rengarenk polenler elde edilir. Polenlerin renkli olmasının nedeni ise çiçektendir. Arılar türdeki çiçeğe konduğu için polenlerin tadı da rengi de hep farklıdır.

Arı poleninin satışı her yerde yoktur. Bu polenleri aktar gibi yerlerden temin etmeniz gerekir. Yakın çevrenizdeki aktarda bulamazsanız ise internet aracılığıyla sipariş verebilirsiniz. Fakat şöyle bir durum vardır; aldığınız poleni kendi kurallarınıza göre kullanamazsınız. Bu kadar faydalı olan bir besinin kendi içinde oldukça tehlikeli yanları da vardır. Bu konuya daha sonra yeniden değineceğiz fakat ondan önce arı polenleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Arı poleni faydaları saymakla bitmez. Bu bitkisel ürün, doktor kontrolünde kullanıldığı taktirde bir ilaç vasfı üstlenebilir. Özellikle iltihap veya şişlik konusundaki faydası ün yapmıştır. Antik çağlardan beridir bilinen bu fayda, polenlerin en dikkat çekici yönünü gözler önüne serer. Polenler içinde bulunan antioksidanlar anti- inflamatuar bir yapıda olduğu için kısa süre içinde etkisini gösterir. Ayrıca kesik, yarık veya yanıklarda da iyileştirici yönü göze çarpar.

Arı Poleni Kimler Kullanamaz?

Arı polenleri hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de kimlerin kullanamayacağıdır. Polenlerin insan vücuduna olan faydası yadsınamayacak bir gerçek. Peki, bu kadar faydalı bir ürünün zararı da mevcut mudur? Elbette, her şeyde olduğu gibi arı poleni içinde bulunan bazı yan etkiler mevcuttur. Fakat bu yan etkiler, fazla veya dikkatsiz kullanıldığında ortaya çıkar. Normal alınsa bile bazı insanlar tehlike durumunda kalabilir. İşte bu kişiler aşağıdaki gibidir:

  • Hamileler
  • Lohusa dönemindeki kadınlar
  • Alerjisi bulunanlar
  • Karaciğer hastalığı olanlar

Yukarıda bahsettiğimiz bireyler, poleni yeterli kullandığı taktirde bile fayda etmez. Bu kişilerin arı polenlerinden bir çay kaşığı alması bile önerilmez. Hamilelerin tüketmeme sebebi, arı poleninin kasılmalara olan etkisidir. Özellikle rahim ağzı kasılmalarına neden olur. Bu da hamile kadının veya bebeğinin sağlığını tehlikeye atar.

Lohusa anneler için arı poleni bir bilinmezlik. Araştırmalar yetersiz kaldığından arı polenlerini tüketen ve emziren annelerin hangi durumda olacağı meçhuldür. Bu yüzden uzman hekimler arı polenlerini lohusalık döneminde yasaklar.

Alerjisi bulunanların ise mantığı basittir. Polen alerjisi hem dünyada hem de ülkemizde sıklıkla görülen alerjik rahatsızlıklardan birisidir. Polen tüketen alerjik hastalarda kaşıntı, hapşırma veya nefes darlığı baş gösterecektir.

Karaciğer rahatsızlığı olan insanların da polen tüketimi önerilmez. Nedeni lohusa ile aynıdır. Ne olacağı tahmin edilemediğinden doktorlar veya uzman hekimler riske girmez.

Arı Poleni Nasıl Tüketilmeli?

arı poleni

Her şeyden önce arı polenleri doktor kontrolünde tüketilmelidir. Bu konudaki uyarımızı belirttiğimize göre arı poleni nasıl tüketilmeli? Başlığına giriş yapabiliriz. Polenler, doğrudan tüketilebildiği gibi farklı ürünlerle de tüketilebilir. Doğrudan bir çerez misali avcunuza alıp yemek pek tatmin etmeyecektir. Her ne kadar şekerli veya tatlımsı gibi tadı olsa da doğrudan şekerli bir yiyecek değildir. Bu bakımdan başka besinler ile tüketmek isteyebilirsiniz.

Bu besinleri başında yoğurt gelmektedir. Yoğurdun homojen yapısı sayesinde polenler rahatlıkla karışır. Böylelikle çok basit bir şekilde yenir. Doktorlar da genelde bu yöntemi önerir. Fakat yoğurt sevmeyen çok insan var. O zaman ne yapmak gerekir? Salatalar bir çözüm olabilir. İstediğiniz veya sevdiğiniz bir salataya arı poleni ekleyerek tüketin. Salatadan da hoşlanmıyorum derseniz diğer seçeneğe göz atabilirsiniz.

Polenler içeceklere katılarak da vücuda alınır. Bu şekilde hem vücudunuza polenler direkt olarak giriş yapar hem de kana daha iyi karışır. Polenin faydasını hızlı bir şekilde almak istiyorsanız kesinlikle içecek ile tüketmelisiniz. En yaygın olan bir diğer tüketme şekli ise bal veya arı sütü ile olandır. Bal ve arı sütü ile harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Arı Poleni Ne Kadar Tüketilmeli?

Arı polenlerinin hangi ürünler dahilinde yenebileceğinden yukarıdaki yazımızda bahsettik. Peki gün içinde arı poleni ne kadar tüketilmeli? Arı polenlerin tüketimi, çocuklarda veya yetişkinlerde farklıdır. Çocuklarda polenler, 1 veya 2 tatlı kaşığı kadar gün içinde tüketilmelidir. Yetişkinlerde bu sayı biraz daha fazladır. Yetişkin bir birey arı polenlerini gün içinde 2 veya 4 kaşık arası kadar alması yeterlidir.

Tabii ki gün içinde polenleri tüketmeden önce doktor kontrolüne gitmeniz şart. Alerjik reaksiyonunuz var ise ve siz bunu bilmiyorsanız polen sonrası nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Daha farklı sağlık sorunlarınız varsa da doktorunuz polen tüketiminizi sınırlayacaktır. Bu yüzden uzman hekim denetiminde arı poleni kullanmalısınız.