Günümüzde çok farklı masaj teknikleri yaygın şekilde uygulanmaktadır. Aromaterapi masajı en çok merak edilenler arasında yer alır. Özel esanslı yağlar ve özel masaj teknikleri ile uygulanan bu masajdan kişiler birçok fayda ve kazanım elde eder. Genel sağlık durumu ve ruhsal durumu üzerinde oldukça etkili olan aromaterapi, doğanın iyileştirici etkisinin can bulmuş hali olarak yorumlanabilir. Çiçek özlerinin ve bitki kök yapraklarının damıtılması sayesinde elde edilen yağlar ile masaj yapılır. Bu masajda kişiye ağır ve düşük tempolu hareketler uygulanır. Böylece kişiler, fiziksel bir dinginlik içine girer. Bu masaj ile fiziksel dinginlik elde edilmesini sağlayan en önemli bir etken ise kullanılan yağ kokularıdır. Yağlar kişilerde rahatlatıcı ve gevşetici bir etki yaratmaktadır.

Aroma Terapi Masajı Nedir?

Oldukça eski dönemlere dayanan aromaterapi masajı ruhsal ve fiziksel hastalıklara iyi gelir. Bu terapi, çiçek özü ve kök yapraklarının damıtılması sayesinde edilen yağların iyileşme amacı ile kullanılmasına verilen isimdir. Masaj, nazik, ağır ve yavaş tempolarda hareketler ile yapılmaktadır. Oldukça rahatlatıcı, dinlendirici ve gevşetici özellikte bir tekniktir.

Aromaterapi masajı sayesinde ortaya çıkan his, masaj sırasında kullanılan uçucu yağların etkisi ve masaj tekniklerinin etkisinden kaynaklanmaktadır. Masaj sonrası fiziksel dinginlik elde etmek, kişilerin son derece rahat, sakin ve daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Aromaterapi sırasında kullanılan yağ çeşitleri, yağın türüne bağlı olarak çeşitli farklı rahatsızlıkların iyileşmesine destek olmaktadır. Bu etkili masaj, kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileşmesini sağlamaktadır. Masaj sırasında uygulanan nazik dokunuşlar kişilerin kendilerini rahatlamış ve sakinleşmiş hissetmesini sağlar. Aromaterapi masajı kişilerin stresten uzak kalmalarına vesile olur.

Şifalı bitkiler kullanılarak uygulanan bu masaj, kişilerin sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmasına neden olur. Buna ek olarak, kişilerin çok daha canlı ve zinde hissetmesini sağlar. Kişiler bu mucizevi masajın tüm kazanımları elde edebilmek için şunu yapmalıdır: Alanında uzman kişilerden ve profesyonel salonlardan masaj hizmeti almaya önem vermelidir.

Mucizevi masaj aromaterapi

Aroma Terapi Masajının Kişilere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Bu masaj tekniği, aromatik bitkilerin kök ve yapraklarından elde edilen öz yağlar ile yapılır. Bu sebeple aromaterapi olarak adlandırılır. Kişilerin ruhsal, duygusal ve fiziksel açıdan sağlıklı olmasına neden olur.

Sayısız sağlık probleminin iyileşmesinde kullanılan aromaterapi temeli eski Mısır dönemine kadar dayanmaktadır. Doğanın kendi kendini iyileştirmesi ve şifalanması olarak adlandırılabilecek olan aromaterapi masajı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Bu masaj fiziksel dinginlik elde edilmesini ve yorgunluğun atılmasını sağlamaktadır.
 • Masaj sırasında kullanılan yağlar, özellikle kişilerin sinir sistemi üzerinde olumlu etki yaratır. Yağlar ve masaj hareketleri kişilerin rahatlamasını, zinde hissetmesini ve yatışmasını sağlamaktadır.
 • Masaj sırasında uygulanan masaj teknikleri kişilerin keyifli ve huzurlu hissetmesini sağlamaktadır. Ayrıca masajın kişilere verdiği sakinlik, kişilerin üzerinde barınan stres ve gerginliğinde ciddi ölçüde azalmasına neden olur.
 • Aromaterapi yağları kişilerin cilt yapısının nemlenmesini ve bu sayede yumuşamasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yağlar ile yapılan doğru masaj teknikleri romatoid artrit hastalığına iyi gelir. Çeşitli romatizma hastalıklarının da neden olduğu ağrıların hafiflemesini bu yağlar sağlamaktadır.
 • Aromaterapi masajı kişilerin cilt yapısı üzerinde ortaya çıkan deri hastalıklarının da tedavisinde kullanılmaktadır. Hatta aromaterapi yağ ve masajı kişilerde görülen çatlak, selülit, akne ve sivilce oluşumlarının da etkilerinin hafiflemesini  ve giderilmesini sağlamaktadır.
 • Aromaterapi tekniğinin kişilere sunduğu en büyük artılardan bir diğeri, kişilerde mevcut vücut ve baş ağrılarının hafiflemesini sağlamasıdır. Aromatik kokular ve masaj tekniklerinin ağrıları dindirici özelliği vardır.
 • Uzman kişilerce yapılan aromaterapi, kas tutulmalarının, şişliklerin hafiflemesini sağlamanın yanı sıra, cilt yapısının temizlenmesini ve yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Bu masaj, masaj sırasında kişilerin vücudunu ısıtarak, kan dolaşımının hızlanmasını, kas ve eklem ağrılarının hafiflemesine neden olur.
 • Aromaterapi masajı sırasında kullanılan esansların kokuları kişilerin zihnini uyarmakta ve berraklaşmasını sağlamaktadır.
 • Düzenli olarak uygulanan aromaterapi tekniği kişilerin daha sıkı bir cilde sahip olmasını, kırışıklıkların azalmasını ve sarkık bölgelerin toparlanmasında yararlıdır.

Bu özellikleri sayesinde vücudunuzda sihir gibi bir etki bırakabilir.

Aromaterapi masajının sağlığa faydaları

Aroma Terapi Masajı Kimler İçin Uygundur?

Bu tür masaj, özel teknikler ve aromatik yağlar kullanılarak uygulanan oldukça etkili bir masaj türüdür. Uzmanlara göre aromaterapi ile bazı hastalıkları tedavi etmek mümkündür. Sindirim sorunları, strese bağlı hastalıklar, çeşitli cilt sorunları ve küçük rahatsızlıklar masaj teknikleri ile tedavi edilebilmektedir.

Özellikle aromaterapi kas, sırt, boyun ve omuz ağrılarının hafiflemesini sağlamak amacı ile tercih edilmektedir. Aromaterapi masajı sırasında kullanılan her bir yağ, farklı bir hastalığın etkisinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır:

 • Lavanta, papatya ya da sardunya yağı sakinleştirici amaçlı kullanılır.
 • Adaçayı, neroli ve gül canlandırıcı etkilidir.
 • Biberiye enerji vericidir.
 • Çam, çay ağacı ve okaliptüs ise arındırıcı özellikte yağlardır.

Alanında uzman kişiler, danışanların şikâyet ve tercihleri doğrultusunda uygun masaj yağı ve tekniklerini belirler. Böylece uzmanlar, kişilerin rahatlamasını ve şikâyetlerinin azalmasını sağlamaktadır. Aromaterapi tekniğinin sağladığı temel kazanımlara ek olarak, depresyon, kas ağrısı, kaygı problemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca demans belirtileri, hafif nörolojik sorunlar ve kas rahatsızlıkları için aromaterapi masajı önerilir. Bu gibi çeşitli hastalıklar ile mücadele eden kişiler aromaterapiyi etmektedir.

ccccccc

Aroma terapi, bazı bitki kök, yaprak ve gövde özlerinden özel olarak hazırlanan yağlar ile uygulanan masaj tekniğine verilen isimdir. Oldukça eski dönemlere dayanan bir geçmişe sahip olan aromaterapi, eski dönemlerde birçok hastalığın tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktaydı.

Bu masaj, günümüzde sadece hastalıkların tedavi edilmesi sırasında değil, gündelik hayat stresinden kurtulmak, yorgunluğu atmak, sağlıklı bir beden ve ruha sahip olmak amacı ile de tercih edilmektedir. Aromaterapi masajı ile fiziksel dinginlik sağlamak amacıyla kullanılan yağlar ve tedavi amacı ile kullanılan yağlar farklılık göstermektedir. Masaj sırasında kişilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yağ seçimi yapılmakta ve masaj süresi kırk beş dakika ile bir saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bu masaj sırasında en sık kullanılan öz yağları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Aroma Terapi Masajı Sırasında Kullanılan Yağ Çeşitleri

 • Biberiye yağı: Kişilerin mevcut zihin ve beden yorgunluğunun giderilmesi, hafızasının güçlenmesi ve zihninin harekete geçirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Limon yağı: Son derece ferahlatıcı bir etkiye sahip olan limon yağı, kişilerin sakinleşmesini ve canlılık kazanmasını sağlamaktadır.
 • Okaliptüs yağı – Nane Yağı: Okaliptüs ve nane yağı, fiziksel dinginlik sağlamanın yanı sıra, kişilerin ferahlamasını ve solunum yollarının açılmasını da sağlamaktadır. Ayrıca keskin ve temiz bir kokuya sahip olan bu yağlar kişilerin zihninin uyarılmasını ve kişilerin hızlı bir şekilde kafasını toplamasını sağlamaktadır.
 • Lavanta Yağı: Lavanta yağı genel olarak gerginlik, stres ve depresyon durumlarında tercih edilen, sakinleştirici etkiye sahip bir yağdır.

Görüldüğü gibi aromaterapi geçmişten günümüze insanların fiziksel ve psikolojik sıkıntıları için şifa olmuş bir tekniktir. Bu masaj tekniğini etkili kılan en önemli faktörlerden birisi uzmanın tekniği kişinin rahatsızlığına iyi gelecek şekilde uygulamasıdır. Bunun için kişinin vücudundaki gerekli noktalara uzman en rahatlatıcı ve etkili masaj hareketini yapar. Bunu yaparken en uygun bitkisel yağı kullanır. Aromaterapi masajı profesyonel uzman, uygun bitkisel yağlar ve uygun teknikle en etkili masaj türlerinden olmaya devam etmektedir.