Genel tanım olarak arpacık, göz kapağımızın çevresinde ortaya çıkabilen yağ bezlerinin oluşturduğu iltihaplı bir enfeksiyondur. Bu rahatsız edici sivilce görünümlü küçük şişlik için arpacık tedavisi görebilirsiniz. Arpacık ilk önce gözde batma ve kaşınma hissi oluşturur. Ardından bir veya iki gün sonra göz kapağında ortaya çıkar. Bir diğer adı hordeolum olan arpacık, gözün dış kısmında ortaya çıkabilmektedir. Zararlı olan bu mikroplu ve ağrılı şişlik, bazen göz kapağının içinde de görülebilmektedir.

Arpacığa, halk arasında itdirseği de denilmektedir. Arpacık, merhem veya damla yoluyla ortalama bir hafta içerisinde geçebilir. Bu küçük şişlik kimi zaman görme kalitesini düşürebilmektedir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız çok geçmeden bir hekime danışmalısınız. Böylece bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu gibi enfeksiyonlardan korunmak için de ‘’hepimizicinsaglik.com’’ sitemizin diğer içeriklerine göz atabilirsiniz. Sizlere güncel bilgiler sunmaktan büyük keyif almaktayız.

Arpacık Nedir? Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaygın olarak gördüğümüz ve göz çevrenizde bulunan sivilce benzeri arpacıktan, arpacık tedavisi görerek kurtulmanız mümkün. Hijyen konusunda hassasiyet göstermediğiniz takdirde gözünüzde; özellikle elinizde bulunan mikroplarla, arpacık dediğimiz şişliği oluşturabilirsiniz. Arpacık bazı durumlarda, göz kapağının kapanmasına da neden olabilmektedir. Gözde yaşarma oluşturabilen arpacık, sivilceden daha çok çıban benzeri bir görünüme sahiptir. Genelde bir gözünüzde meydana gelen arpacık diğer gözünüze de bulaşabilir.

Arpacık tedavisi gördükten sonra arpacık, bazen yeniden meydana çıkabilmektedir. 40 ile 50 yaş aralığınızda göz çevrenizdeki yağ bezelerinin tıkanması söz konusudur. Vücut direnciniz de düşükse eğer gözünüzün mikrop kapması daha da kolay olmaktadır. Tüm bunların dışında göz kapağı kisti denilen iç arpacık, daha önce ortaya çıkan ardından iyileşen ve bulaşıcı olmayan bir arpacık türüdür.

Arpacık Çeşitleri

İçte ve dışta olan iki arpacık türü vardır. Arpacık tedavisi, iç arpacığında daha yaygın olarak uygulanmaktadır. Göz enfeksiyonu genel olarak, iç arpacığa göre dış arpacıkta daha fazla görülmektedir. Bazen kirpiğinizin dibindeki yağ bezesinde bazen de kirpiğinizin kökünde oluşan dış arpacığı başınızın derdi olur. İç arpacığı ise göz kapağınızın içindeki yağ bezesinde başlar. Her iki arpacık da gözünüzü rahatsız edebilir hatta ağrı eğilimi gösterebilir.

İç arpacık, göz kapağınızın kızarmasına ve ısısının artmasına yol açar. Göz kapağınızın iç kısmındaki meibomian bezinin, bakteri alarak tıkanması sonucu oluşur. Dış arpacığa göre sizi daha fazla rahatsız eder. Dış arpacık ise kirpik kökünüzde iltihap oluşmasıyla meydana çıkar. Kirpik kökünüzdeki bezlerin bakteri yoluyla tıkanmasından dolayı şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Oldukça rahatsız edici ve ağrılı bir durumdur.

Arpacık nasıl geçer, tedavisi var mı

Arpacık Belirtileri

Arpacık tedavisi gördüğünüzde, gözünüzdeki arpacığın gelişim durumuna göre farklı metotlar alırsınız. Gözünüzde çıkan arpacığın ilk belirtilerine yazımızda daha önce değinmiştik. İlk belirti olarak gözde kaşınma ve batma hissi oluşması vardır. İkinci belirti olarak ise kızarıklık ve şişlik durumunun meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu belirtiler dışında ışığa karşı rahatsızlık hissi, gözde yaşarma ve göz kapaklarında şişlik gibi belirtiler de görebilirsiniz.

Gözde çıkan arpacık kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimilerinde hafif geçerken kimlerinde daha ağır geçebilmektedir. Bahsettiğimiz belirtileri gördüğünüz zaman ciddi bir göz enfeksiyonu da yaşayabileceğinizi unutmayın. Basit gibi görünse de bahsettiğimiz belirtiler yaşadığınızda gözünüzün başka bölümlerine de sıçrama veya kalıcı olarak kalma durumu meydana gelmesi muhtemeldir. Belirtilerin seyrini dikkatlice incelemelisiniz. Gözünüzdeki korneaya baskı uygulayan iltihaplı arpacık, görmenize mâni olabilmektedir.

Arpacık Neden Çıkar?

Genellikle temiz olmayan ellerin göze götürülmesi ile arpacık ortaya çıkar. Makyajlı uyumak, kozmetik ürünleri kullanmak ve kontakt lens hususunda hijyenik olmamak gözde arpacığın çıkmasına yol açar. Bakteri yoluyla iltihaplanan gözünüzdeki yağ bezeleriniz, arpacığın oluşmasındaki genel etkendir. Bunun dışında vücut direncinizin düşük olması da bu duruma yol açmaktadır.

Arpacık, her yaşta sık olarak görebileceğiniz bir göz enfeksiyonudur. Gözde çıkan arpacık, tamamen gittikten sonra da tekrar çıkabilmektedir. Dengeli beslenmemek ve tozlu ortamlarda bulunmak, gözde arpacık çıkmasına neden olur. Kirpik kökündeki yağ birikimi veya gözdeki eski salgıların artıkları, arpacığın bir başka nedenlerindendir.

Arpacık belirtileri nelerdir

Arpacık Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Arpacığın geçmesi için ellerinizi düzenli olarak su ve sabunla yıkamalı veya dezenfektanla temizlemelisiniz. Bu başlık altında arpacık tedavisi hakkında da bilgi vereceğiz. Gözünüzdeki arpacık için 10 dakikalık sıcak bir pansuman yapabilirsiniz. Ardından 10 saniye boyunca bebek şampuanı ile kirpik diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi ile yağ bezenizdeki tıkanıklığı giderebilirsiniz.

Yazımızda, gözde arpacık evde nasıl geçer? sorusuna genel cevaplar vermekteyiz. Nemli bir bez yardımıyla da arpacık olan bölgeye her gün 10 dakikalık bir kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca kontakt lens kullanımınıza da ara verebilirsiniz. Arpacık iki gün içerisinde iyileşmezse ve belirtileri artarsa yapmanız gereken şey bir doktora görünmek olacaktır. Doktorunuz arpacık içindeki iltihabın boşaltılmasını sağlayabilir ya da size antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

Gözde Çıkan Arpacığa Ne İyi Gelir? Arpacık Evde Tedavi Edilebilir mi?

Yazımızda arpacık tedavisi için evde yapabileceğiniz birkaç uygulamadan bahsetmekteyiz. Öncelikle kullandığınız havluyu kimseyle paylaşmayın. Arpacık geçene kadar da göz makyajı yapmayın. Eğer zorunda kalırsanız kullanacağınız makyaj malzemelerinizi iyice steril edin. Sivilce gibi arpacığı sıkmaya çalışmayın. Aksi halde enfeksiyon diğer bölgelere yayılacaktır. Peki, arpacık kaç günde geçer?

Genellikle 1 veya 2 hafta içerisinde iyileşebilen arpacık, çay poşetleri yardımıyla da tedavi edilebilir. Çok sıcak olmayan çay poşetini birazcık sıktıktan sonra göz kapağınızın üzerine koyabilirsiniz. Eğer birden fazla arpacığınız varsa da hepsine farklı çay poşeti kullanmalısınız. 10 dakika boyunca bu kompres işini yapabilirsiniz. Evde tedavinin dışında hekimler, arpacık için ileri bir durum söz konusu olduğunda gerekli müdahaleyi yapmaktadır.

Sürekli çıkan arpacıktan korunma yolları nelerdir

Sürekli Çıkan Arpacıktan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Gözünüzde arpacık çıktıktan ve arpacık tedavisi için yaptıklarınızdan sonra bu soruyu sormanız çok doğaldır. Gerçekten rahatsız edici bu durumla bir daha karşılaşmamak için yapmanız gereken bazı şeyleri yazımızda sizler için derledik. Makyaj malzemelerinizi birileriyle paylaşmayın. Ayrıca makyaj malzemelerinizi sürekli olarak temiz tutmanız gerekir. Gözünüz kaşındığında temiz olmayan ellerinizle dokunmayın. Yatmadan önce makyajınızı silin ve yüzünüzü güzelce temizleyin.

Geçmeyen arpacık durumunda hekime danışmanız yararınıza olacaktır. Evde uyguladığınız tedavilere veya hekime gitmenize gerek kalmaması için arpacıktan korunmanın yollarına bakmalısınız. Özellikle arpacığı olan biriyle ortak havlu kullanmayın. Ayrıca kontakt lenslerinize dokunmadan önce kesinlikle ellerinizi yıkamalısınız. Yazımızda sizler için derlediğimiz arpacık tedavisi konusunu umarız keyifle okumuşsunuzdur. Daha fazlası için ‘’hepimizicinsaglik.com’’ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.