Nefes almada zorluk problemi olarak ortaya çıkan astım ve alerjik astım ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Astım, nefes almayı sağlayan bronşlarda meydana gelen kasılmalar ve hava yollarının daralmasıdır. Bu kasılmaları tetikleyen durumlarda astım hastalarının nefes alması zor hale gelir. Alerjik astım ise bahsi geçen kasılma ve daralmaya toz, koku, tüy ya da polen gibi unsurların neden olmasıyla ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa sahipseniz hırıltılı nefes alma, öksürük krizi, tıkanma gibi belirtiler gösterebilirsiniz. Özellikle çocuklarda daha sık rastlanan astım hastalığı, yetişkinlerde de ortaya çıkan kronik bir rahatsızlık olup farklı seviyelerde yaşanmaktadır. Yani kimileri bu hastalığı daha hafif geçirirken kimileri ciddi nefes problemi çekmektedir.

Alerjik Astım Belirtileri

Bu rahatsızlık, akciğerlerdeki herhangi bir mikrop ya da enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaz. Alerjik astım hastasıysanız havayollarınız diğer insanlardan çok daha hassas olacağı için toz, tüy, polen gibi basit alerjenler sizi tetikler ve nefes almanız zorlaşır. Peki sahip olduğunuzu gösteren alerjik asım belirtileri nelerdir?

 • Uzun süren kuru öksürük krizleri,
 • Nefes almada darlık, derin derin soluyarak buna engel olmaya çalışma hissi,
 • Göğüs kafesinde büyük bir baskı, ağrı ya da acı hissetmek,
 • Nefes alırken göğüsten gelen hırıltılı, farklı sesler,
 • Öksürük krizi esnasında kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi,
 • Atak sonrasında yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar, bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Bahsettiğimiz bu durumları yaşıyorsanız, mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizi tavsiye ederiz. Erken teşhis edilen astımın etkileri, gerekli ilaç kullanımı ve nefes egzersizleriyle azaltılmaktadır.

Alerjik astım belirtileri nelerdir

Alerjik Astım Risk Faktörleri

Astım hastalığı ihtimaline daha yakın olan insanların taşıdığı bazı alerjik astım risk faktörleri vardır. Bunlar nelerdir?

 • Öncelikle genetik faktöründen bahsedebiliriz. Ailenizde bu rahatsızlık bulunuyorsa diğer insanlara göre astım hastası olma ihtimaliniz %10, %20 oranında daha fazladır.
 • Genetik olarak astıma yakınlığınız olmasa bile çevresel etkenler sizi buna sürükler. Özellikle evinde, çevresinde çok sigara içilen çocuklarda bu durumun ortaya çıktığı görülmektedir. Hatta anne karnındaki bebek bile annenin sigara kullanımından dolayı astım hastası olarak doğabilmektedir.
 • Çocukların ya da yetişkinlerin toz, tüy, koku gibi alerjenlere aşırı maruz kalması astımı tetiklemektedir. Özellikle deterjan, yumuşatıcı kokularının buna sebep olduğunu söyleyebiliriz.
 • Toz, duman gibi etkenlerin hava kirliliğini artırdığı sanayi bölgelerinde astım hastalığının daha çok ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Evet, bu tarz çevrelerde havayolları hastalıkları fazla görülmektedir.

Bu maddelerin astım hastalığı için birer risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz.

Alerjik Astım Kronik Hastalık mıdır?

Kronik hastalık, vücudun herhangi bir uzuv, organında uzun süreli ya da hayat boyu devam eden rahatsızlıklardır. Bu hastalıkları kronik hale getiren, tedavi imkanlarının kısıtlı olması ya da hiç olmamasıdır. Peki, alerjik astım kronik hastalık mıdır? Astım da kronik bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa sahipseniz yapmanız gereken ilk şey alerjenlerden uzak durmanızdır. Solunumunuzu olumsuz etkileyen koku, toz, polen gibi unsurlardan olabildiğince kaçmalısınız.

Gerekli önlemleri aldığınızda tamamen yok olmasa da hastalık pasif hale gelir. Kriz anları için doktorunuzun tavsiye ettiği, nefes açıcı ilaçları da sürekli yanınızda bulundurursanız olası atakların önüne geçmiş olursunuz. Polen alerjiniz varsa özellikle bahar aylarında sürekli evde olamayacağınız için ilaç kullanımına daha da önem göstermenizi tavsiye ederiz.

Alerjik astımda nefes darlığı

Alerjik Astımda Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Astım krizlerinde nefes darlığı probleminiz için en doğru ilaç ve önerileri doktorunuz verecektir. Bunlar dışında alerjik astımda nefes darlığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak birkaç doğal tavsiyede bulunmak isteriz.

 • Öncelikle temiz hava alabileceğiniz bir yere geçip nefesinizi tutup vererek egzersiz yapabilirsiniz.
 • Karanfil çayı astım için en çok kullanılan doğal tedavilerden biridir. Bronşları temizleyerek nefesinizi açar.
 • Düzenli aralıklarla zencefil çayı, zencefilli bal tüketirseniz astım krizlerinde nefes darlığı için erken bir önlem almış olursunuz.
 • İncir seviyorsanız mevsiminde günde bir kez yemenizi ya da suyun içinde beklettiğiniz kuru inciri sık sık tüketmenizi tavsiye ederiz.
 • Kahve ve çayda bulunan kafein kullanımının da astımda nefes darlığını hafiflettiği bilinenler arasındadır.

Nefes darlığını bu şekilde kontrol altında tutabilirsiniz.

Alerjik Astım Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme düzeninin alerjik astım hastalığı üzerinde etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Evet, sık tükettiğiniz ya da tüketmediğiniz gıdalar, astımınızı tetiklemektedir. Bu rahatsızlığın daha çok çocuklarda ve gençlerde görülmesinin bir sebebi, fast food, işlenmiş, paketli, katkı maddeli gıda tüketiminin fazla olmasıdır. Peki, alerjik astım hastaları nasıl beslenmelidir?

Astım hastasıysanız bunun etkilerini en az şekilde yaşamak ya da hiç yaşamamak için özellikle A, E, C vitamini içeren besinlere hayatınızda daha çok yer vermenizi öneririz. En fazla güneş yoluyla alınan D vitamininin eksikliği de astımı tetikleyecektir. Yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı yağlar içeren kuru yemişler, süt ve süt ürünleri, yumurta, tam buğday ve yulaf unları, kuru baklagiller beslenme düzeninize mutlaka dahil etmeniz gereken gıdalardır.

Alerjik Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Yaşam kalitenizi artırmak ve hastalığın etkilerini en aza indirgemek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birinin beslenme olduğundan bahsettik. Peki diğerleri nelerdir? Alerjik astım hastalarının dikkat etmesi gerekenler:

 • Sigara kullanmayın, gerekirse bunun için tedavi görün. Zaten nefes problemi çekiyorken akciğerlere zarar veren bir madde hastalığı daha da zorlaştırır.
 • Sigara içmediğiniz gibi içilen ortamlardan da uzak durun.
 • Yaşadığınız şehir ve çevrenin temiz havaya sahip olması sizin için iyi olacaktır. İmkânınız varsa sanayi bölgelerinde yaşamayın.
 • Yumuşatıcı, yoğun kokulu deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik malzemelerinden uzak durun. Mümkünse doğal içerikli ürünler kullanın.
 • Evinizde anti bakteriyel halı, çarşaf, koltuk vs. gibi eşyalar kullanmaya özen gösterin.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

Alerjik astım kalp çarpıntısı yapar mı

Alerjik Astım Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Pek çok yan etkisi bulunan alerjik astım hastalığı ile ilgili merak edilen bir diğer husus, kalp çarpıntısına sebep olup olmadığıdır. Evet, bu hastalık kalp çarpıntısı yapmaktadır. Özellikle alerjene ya da strese maruz kalıp nefes darlığı yaşadığınız anlarda gerek korkudan gerek de solunum zorluğundan dolayı kalp atışlarınız hızlanabilir. Sorunun astımdan ileri geldiğinden ve herhangi bir kalp hastalığına sahip olmadığınızdan emin olmak için mutlaka doktora başvurmalısınız. Kriz anında ve sonrasında yaşanan diğer sorunlar tansiyon yükselmesi, halsizlik, yorgunluk ve sırt ağrılarıdır.

Alerjik Astım İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Alerjik astım için erken teşhis ve tedavi büyük önem gösterir. Bu sayede hastalığın etkileri hafifletilir ya da pasif hale getirilmektedir. Astım belirtileri gösteriyorsanız derhal doktor randevunuzu almanızı ve kontrollerinize düzenli gitmenizi tavsiye ederiz. Peki bu hastalık için hangi bölüme, polikliniğe gitmelisiniz? Çocuklarda görülen astım hastalığı belirtileri için çocuk sağlığı ve hastalıkları ya da bağışıklık bilimi bölümüne randevu alabilirsiniz. Yetişkinlerde ise dahiliye olarak da bilinen iç hastalıkları, göğüs hastalıkları, alerji hastalıkları polikliniklerine gidebilirsiniz. Ülkemizde yalnızca göğüs ve alerji hastalıkları üzerine hizmet veren hastaneleri tercih edebilirsiniz.

Alerjik Astım Tanı ve Tedavisi

Hırıltılı öksürük, nefes darlığı gibi daha önce saydığımız belirtileri gösteriyorsanız ve doktora gidecekseniz, doktor ilk olarak tanıyı koyacak sonra da buna uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Peki astım tanısı nasıl konur? Öncelikle öksürük krizlerinizin seviyesi ve sıklığı, nefes darlığı yaşayıp yaşamadığınız, ailenizdeki genetik hastalıklar, alerji durumunuz doktor tarafından detaylıca sorgulanmaktadır. Ardından size alerji, solunum testleri uygulanıp MR, tomografi istenmektedir.

Tanı konduktan sonra hastalığınızın ve nefes darlığınızın derecesine göre doktorunuz doğru tedavi yöntemini belirleyecektir. Alerjik astım durumu varsa alerji ilaçları, ventolin ve kortizon içeren ilaçlar kullanmanız gerekir. Tedavinin seyri, atak durumunuza göre belirlenmektedir. Bunun için doktor kontrollerinizi aksatmamanızı önerir, sağlıklı günler dileriz.