Günümüzde ayaklara bakım yapmak için ayak maskesi uygulamak çok popüler hale geldi. Kozmetik ürün satışlarının yapıldığı neredeyse her mağazada bulabileceğiniz bu maskeler, kuru ve sertleşmiş ayakların yumuşaması için tercih edilir. Kâğıt şeklinde satılan ve çorap gibi giyilerek kullanılan bu ürünler, daha çok uzun süreli bakımlar sunmaktadır. Siz de kuru ve sert topuklarınıza bir çözüm arıyorsanız ayak bakımınız için bu maskeleri uygulayabilirsiniz. Uygulama aşamasına geçecek olursak, maskeden daha iyi bir verim almak istiyorsanız bahsedeceğimiz ipuçlarını takip ederek uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Daha iyi bir etki almak için ‘ayak maskesi nasıl kullanılır?’ diye merak ediyorsanız aradığınız cevapları vermeye başlıyoruz.

İlk olarak ayağınıza maske yapmadan önce ayaklarınızın temiz olmasına dikkat edin. Ayrıca maske öncesi ayakları bir süre ılık suda tutmak da ayaklarınızın biraz yumuşamasını sağlayacaktır. Ardından maskeyi üzerinde belirttiği talimatlara uygun bir biçimde ayaklarınıza geçirin. Söylendiği süre kadar ayaklarınızda bekletin. Daha sonra maskeyi ayaklarınızdan çıkarın. Ayaklarınızda kalan miktarını masaj yaparak cildinize yedirin. Bu işlem sayesinde ürün daha iyi emilecektir. Aynı zamanda ayaklarınızın daha iyi nemlenmesine yarayacaktır. Kısacası ayak maskesi kullanımı gördüğünüz gibi kolay bir işlemdir.

Ayak Bakım Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?

ayak bakım maskesi nedir

Ayaklar üzerinde yoğun ve etkili bir biçimde onarım sağlayan maskelerin uygulanması biraz vakit alır. Fakat hızlı sonuç almak isteyenler için iyi bir alternatiftir. Bu bakımı yapmak ayaklarınıza son derece ferahlık verecektir. Çünkü ayaklarda çok fazla baskı noktası bulunur ve vücudun diğer bölgelerini de kontrol eder. Bu yüzden ayağınıza maske uygulamak size pek çok fayda sağlar. Ayak maskesi faydalarını şu şekilde sıralayalım:

  • Daha sağlıklı olan ayaklar: Ağrılı nasırlardan şikâyet etmek ayaklardaki ölü derilerin çoğalmasıyla orantılı şekilde artar. Bunun yanında ayaklarınızdaki gözenekleri ölü deriler tıkadığı için ayaklarınızda enfeksiyon oluşma ihtimali de artar. Ayak bakımı yaparak bu gibi sağlık sorunlarından ayaklarınızı koruyabilirsiniz.
  • Daha yumuşak ve güzel görünen ayaklar: Ayaklarınızın görüntüsüne özen göstermelisiniz. Bu özeni hem yaz aylarında hem de kış aylarında göstermenizde fayda vardır. Ayrıca kış mevsiminde kalın çoraplar ve ayakkabılar içerisinde ayaklar görünmüyor. Buna rağmen ayaklarınız vücudunuzun önemli bir parçasıdır. Düzenli ayak bakım maskesi uygulamak hem yumuşak hem de güzel ayaklara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Ağrılı ve çatlak cildi tedavi eder: Ölü cildi arındırmadığınız takdirde çatlak olasılığı da artacaktır. Ayaklarda, bilhassa topuk ve tabanda meydana gelen çatlaklar oldukça acı verici ve bazı durumlarda enfeksiyon nedeni olmaktadır. Ayağınızı düzenli bir şekilde ayak maskesi ile derinlemesine temizlerseniz, kuruma ve çatlama yaşamanızın önüne geçmiş olursunuz.
  • Öz güven verir: Ayak bakımın bir parçası olarak maske yapmak, kendinizi daha iyi ve güzel hissettireceği için öz güveninizi de artırır. Artık ayaklarınızı saklama ihtiyacı duymanıza gerek yoktur. Hiç düşünmeden açık ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Ayak Maskesi Nasıra İyi Gelir mi?

Ayağınızdaki cildinizi pürüzsüzleştirmeyi, yaşlanma belirtilerini minimuma indirmeyi istiyorsanız, ayak maskesi kullanmanızda yarar vardır. Ayrıca ayak rahatsızlıklarının önüne geçmeyi bu maskeler sağlar. Bunlara ek olarak ayağa uyguladığınız maskeler, rahatsızlık veren nasır ve kokuların oluşmaması için de ideal bir tercih olarak karşımıza çıkar. Ayak sağlığında meydana gelen en küçük problem insanların yaşam kalitesi ile iş performanslarını negatif anlamda etkiler. Ayak yeterince sağlıklı değilse yapılması gereken en önemli hususlardan biri ilk olarak muayene olmaktır. Tırnak mantarı, siğil, tırnak batığı, çatlak topuk gibi sorunlar, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Çözümü basit olan bu sorunlardan kurtulmak için insanlar bir uzmana başvurmadan bile kendi kendilerine analizde bulunabilirler.

ayak maskesi kaç günde etki eder

Örnek vermek gerekirse kişinin tırnağında mantar var ise tırnakta sararma, kalınlaşma ve kötü koku olur. Sorunlara erken zamanda müdahale edebilmek için ayakkabı seçimini doğru yapmak gerekir. Ev içerisinde de esnek tabanlı terlikleri tercih etmek problemlerin önüne geçecektir. Bunlara dikkat etmenin yanında kişilerin yaşam kalitesi açısından ayak maskesi yapması önemli bir meseledir. Fakat genel olarak ayak sağlığının ve bakımının es geçilmesine rastlanır. Oysaki ayak bölgesine maske uygulamak nasır gibi sorunlara çok iyi gelmektedir. Nasır problemi için evde doğal yöntemlerle ayak maskesi hazırlayabilir. Buna ek olarak mağazalarda hazır satılan deriyi soyan ayak maskelerini satın alabilirsiniz.

Ayak Maskesi Kaç Günde Etki Eder?

Etkisini göstermesi için bu tedaviye biraz zaman ayırmanız gerekir. Bazı maskelerin uygulanma süresi bir saatten kısa olsa da; bazılarının ise neredeyse bir gece ayaklarınızda durması lazımdır. Kısaca maskelerin etkisi göz önüne alınarak uygulama süreci, ayaklarınızda ne kadar durmaları gerektiğine bağlıdır. Süreci kolay bir hale getirmesi açısından herhangi bir ayak bakım maskesi yapmadan önce ayaklarınızı her zaman kısa bir vakit ılık suda bekletin.

Genel olarak ayak maskesi kalın, kuru ve sert topukları tahrişe uğratmadan soyarak bakım sağlar. Ayaktaki ölü ciltlerin temizlenmesini sağlayan bu maskelerin, sertleşmiş cilt hücrelerini yumuşatması ve pürüzsüzleştirmesi en erken 4 gün sürer. Bununla beraber, maskenin etkilerini göstermesi 10 gün bile sürebilir. Herhangi bir sonuçla karşılaşmadan önce maskenin içeriğini ve ne kadar sıklıkla uygulamanız gerektiğini öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Maske sonrası ayak tabanlarınız soyulmaya yatkın bir hale dönüşecektir. Bu sebeple, gelecekte belli bir etkinliğe katılmayı düşünüyorsanız, en az bir hafta öncesinden maske uygulamanız doğru bir hareket olacaktır. Maske içeriğinde soyma yaratacak bileşenlerin doğal asitlerden oluşmasına dikkat edilmelidir. Kısacası maske içeriğini ihtiyacınıza göre tercih etmelisiniz.

Ayak Maskesinin İçinde Ne Var?

ayak maskesinin içinde ne var

Kozmetik mağazalarda satışı yapılan çok fazla çeşidi bulunan ayak için bakım maskeleri vardır. Bu çeşitlilik sonucunda içerikleri de her maskeye göre değişmektedir. Bu yüzden sizlere genel olarak en fazla tercih edilen ayak maskesi içeriklerini listeliyoruz:

  • Hyalüronik asit: Cilt derisinin soyulmasını sağlayan en büyük etkendir.
  • Hindistan cevizi yağı: İçerisinde anti-viral, antibakteriyel bulunduran bu yağ, ciltte antioksidan etkisi yaratır.
  • Bitkisel özler (papatya, elma, limon, portakal vb.): Nasırları temizlemeye yardımcı olur.
  • Glikolik asit: Cildin yenilenmesini kolaylaştırır, peeling etkisi yaratır.
  • Aloe vera: Nemlendirir, topuk sertleşmelerini ortadan kaldırır.
  • Panthenol ve allantoin: Tahriş olmasını engeller.

Ayak Bakım Maskesi Evde Nasıl Yapılır?

ayak maskesi kullanımı

Hazır ayak maskesi ürünlerini güvenilir bulmuyor ya da istediğiniz kadar etkisini görmüyor iseniz kendi evinizde kendi maskenizi yapmaya ne dersiniz? Evinizde bulunan pek çok malzemeyle maske hazırlamak artık çok mümkündür. Sizlere vereceğimiz tariflerden dilediğinizi seçip maskenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Zeytinyağı maskesi: 1 yemek kaşığı bal mumunun üzerine 3 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve iyice karıştırın. Bal mumunu erittikten sonra karışımı uyumadan önce ayaklarınıza sürün ve temiz bir çorap geçirerek cildinizin maskeyi emmesini bekleyin. Bu maske çatlakları ve kurulukları giderecektir. Haftada bir olacak şekilde uygulayın.

Kil maskesi: 1 yemek kaşığı kil tozu ile 2 yemek kaşığı elma sirkesini birleştirin. Maskeyi ayağınıza sürün ve streç film ile sararak yarım saat tutun. Daha sonra ılık su ile ayak maskesi temizlik işlemini yapın. Ardından ayağınızı temiz havluyla kurulayın. Haftada maksimum iki kez uygulamanız gereken bir maskedir.

Badem yağı maskesi: 2 yemek kaşığı badem yağı ile 1 ya da 2 damla nane yağını karıştırın. Karışımı, yatmadan önce 1-2 damla olacak şekilde ayağınıza yayın ve cildinize yedirin. Ardından temiz bir çorap geçirin. Aynı zamanda bu karışımı damlalık şişeye boşaltarak saklayabilirsiniz.

Limonlu tuz karışımı: Bir tane limonu alıp ortadan ikiye ayırın. Limonu tuza batırın, bu işlemden sonra ayaklarınıza limonlu tuz ile masaj yapın. Bu sayede ölü derilerden kurtulmanız mümkün olacaktır. Masaj yaptıktan sonra ayak fırçası ile ölü deri temizleyin. Bu ayak maskesi haftada en fazla 2 kere yapılmalıdır.

Peeling maskesi: 5 bardak ılık suyu büyük bir kaba aktarın ve üzerine 1 bardak süt ekleyin. Ayaklarınızı suyun içerisini sokun ve yaklaşık olarak 15 dakika ayaklarınızı suda tutun. Başka bir kaba 3-4 damla bebek yağı ve şekeri ilave edin. Bu karışımı macun haline gelinceye kadar karıştırın. Ardından macunu ayaklarınıza ovalayarak sürün. Daha sonra ise ayaklarınızı suyla durulayın ve temiz havluyla kurutun.

Ayak Maskesi Kullanımı

Hem estetik hem de de sağlık açısından ayak bakımını aksatmamaya özen gösterilmelidir. Gün boyu ayakkabıların içerisinde havasızlığa mahsur kalan ayakların düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Pek çok kişi kuru ve çatlak topuk problemlerinden şikâyetçidir. Elbette düzenli pedikür yaptırmak bu sorunların önüne geçecektir. Fakat herkesin buna ayıracak zamanı ya da bütçesi maalesef yoktur. Neyse ki ayak maskesi kullanımı da bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Bu maskeleri kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken durumun size gerekli olan maskeyi seçmek olduğunu unutmayın.