Masaj, yüzyıllar boyunca insanlar için önemli bir yere sahip olmuştur. Hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak rahatlama ve fayda sağlamıştır. Şifa, iyileşme ve yenilenmek amacıyla uygulanır. Bu amaçlarla yapılan masajlar arasında ayurveda masajı da yer alır. Bu değerli masaj hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere yazımızda ulaşmanız mümkündür.

Ayurveda Masajı Nedir?

Ayurveda, sanskritçe bir kelimedir ve ‘yaşam bilimi’ anlamına gelir. Köken olarak Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5000 yıllık bir doğal şifa sistemidir. Beden ve zihnin her yönden dengede ve zinde kalmasını sağlayan bir bilgelikler bütünü olarak tanımlayabiliriz. Ayurveda, biz insanlara yoğun programlardan kurtularak beden ve zihni doğal bir şekilde detoksifiye etmemiz için yardımcı olur. Bunun için birçok terapi ve tedavi yöntemine sahiptir. Masaj da bu yöntemlerden biridir.

Vücudun her bir noktasının birbiri ile bağlantı içinde olduğu görüşüne dayanan ayurveda masajı bu bağlantıları güçlendirmeyi amaçlar. Böylece zihinsel ve bedensel rahatlamaya ulaşılır, insanda derinlemesine rahatlık sağlar. Masaj hem fiziksel hem de psikolojik faydalarından dolayı birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Masaj kişiye sakinlik verir, uyku düzenini iyileştirir ve genel bir refah duygusu verir. Günlük yaşadığımız stres ve gerginliklerin zihin ve beden üzerindeki olumsuz etkilerini yok eder. Normal masajlardan farkı belli bir kareografiye dayalı olmasıdır. Yumuşak ve hafif dokunuşlar ile yapılır. Baş, yüz, eller, ayaklar gibi vücudun birçok bölgesine uygulanır. Masajın gerçekleşeceği ortam ısıtılarak güven ve sıcaklık hissi verir. Masaj sırasında farklı farklı yağlar kullanılır.

Ayurveda Masajı Nasıl Yapılır?

Ayurveda masajı nasıl yapılır?

Zihin ve ruh arasındaki denge, ayurveda masajı ile ulaşılmak istenen noktadır. Bundan dolayı kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamanın yanı sıra ağrıları gidermek bu masajın amacıdır. Bunun yanında lenfatik sistemi güçlendirmek, dolaşımı iyileştirmek bu masajla sağlanır. Kişinin vücudunu temizleyerek canlılık katmak amacına da hizmet eder. Masaj sırasında hasta ve terapist arasındaki uyum, etkileşim ve anlaşma önemlidir. Çünkü bu masajın ana özelliklerinden biri de kişiselleştirilmiş ilgi temelli olmasıdır. Böylece tedavinin başarılı olma durumu artar. Masaja başlanmadan önce hastanın sorunu doğru bir şekilde tespit edilir. Buna göre uygulanacak masaj türüne ve yağlara karar verilir. Bu masaj için birçok tür ve yağ bulunduğu için hastaya gerekli olanı uygulamak önemlidir.

Masaja başlamadan önce hasta ve terapist arasında mutlaka bir bilgi paylaşımı olur. Bu bilgi paylaşımı da süreye eklenirse yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir ayurveda masajı sürecinden bahsedebiliriz. Masajın yapılacağı ortamda ışık yoğun olmaz. Uygun koku ve tütsüler yer alır. Ayrıca uygun sıcaklık ayarlanır. Hastanın rahatlaması için uygun müzik seçilir. Yani bu masaj için birçok unsur göz önüne alınır.

Masaj, özellikle belli baskı noktalarına yapılır. Çok fazla sert değil, hafif baskılarla biraz daha yumuşak ve nazik hareketler uygulanır. Omurga, baş, göğüs, ayak gibi noktalarda vücut ağırlığı kullanılarak ritmik bir şekilde masaj gerçekleşir. Bu dört ana noktaya saat yönünde uygulanır. Masajda, parmak uçları ve avuç içi kullanılır. Masaj yavaş bir şekilde gerçekleştirilir. Burada masajı uygulayan kişi oldukça önemlidir. Çünkü yanlış yapılan bir hareket sakatlanmalara sebep olabilmektedir.

Masaj Türleri Nelerdir?

Sağladığı faydalara ve uygulanan bölgelere göre Ayurveda masajı bazı türlere ayrılır. Kişinin sorununa göre uygulanacak masaj türüne karar verilir. Masaj türlerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Shirodhara: Bu masaj türü baş ve alın üzerine uygulanır. Kafada yaşanan ağırlık hissini ve zihinsel yorgunluğu atmak için oldukça etkilidir.
  • Shiroabhyanga: Kafa derisi üzerinde uygulanan bir türdür. Bu masaj türünün sağladığı fayda ise saç dökülmesine ve kepek oluşumuna engel olmasıdır.
  • Abhyanga: Abhyanga baş ve boyun kısmına uygulanan, rahatlama duygusu veren bir masajdır.
  • Griva Abhyanga: Bu tür, özellikle boyun ağrısı şikâyetlerinde uygulanır.
  • Tandabhyanga: Sırt ve omuzlara uygulanan masaj, bu bölgelerdeki yorgunluk ve gerginliği gidermek için tercih edilmektedir.
  • Mukhabhyanga: Mukhabhyanga, ayurveda masajı arasında yer alan tipik bir yüz masajıdır. Cildin oksijenlenmesini sağlarken stresi ortadan kaldırır ve dinlenmeyi sağlar.
  • Padabhyanga: Yağlar ile ayak üzerinde uygulanan bir masaj türüdür. Doğru kan dolaşımının kazandırılmasında rol oynar. Baş ağrılarında, uykusuzluk ve asabiyet durumlarında faydalıdır.
  • Kapha: Kapha metabolizmayı, dolaşımı ve enerjiyi uyandırır.
  • Fenakam: Özellikle ilaçların ve sindirilmesi güç olan gıdaların kullanımından kaynaklı ortaya çıkan toksinlerin vücuttan atılması için uygun olan bir masaj türüdür.
  • Sarvanga Abhyanga: Yüz, vücut ve saç derisini içeren bir masajdır. Vücudun en çok acı çeken bölgelerine yoğunlaşarak o bölgeleri iyileştirir.

Tüm bu masaj türleri kişilere farklı farklı vücut bölgelerinde ve zihinde fayda sağlar. Kişiye uygun olan ya da olanlar seçilir ve uygulanır.

Masajda Kullanılan Yağlar Nelerdir?

Masajda kullanılan yağlar nelerdir

Sağlıklı bir teknik olan ayurveda masajı için oldukça önemli bir unsur da kullanılan yağlardır. Masajda kullanılacak yağlara, kişinin giderilecek sorununa uygun olmasının yanında beden tipine göre de karar verilmektedir. Bu masaj için çok sayıda yağ kullanılmaktadır. Yağlar, doğal ve çeşitli faydalarla doludur.

Masajda sıklıkla tercih edilen susam yağı içinde B1, B2, E vitamini, Omega 3 ve 6 bulunur. Bunun yanında, bakır ve çinko mineralleri bakımından da zengindir. Kemiklere ve cilde iyi gelir. Sıcak olan yağ cildi nemlendirir. Aynı zamanda hafızayı güçlendirerek unutkanlığı giderir. Stres ve yorgunluğu giderir. Migren ve baş ağrılarını da azaltır. Tatlı badem, tarçın, misk, zeytinyağı, gül, yasemin ve sandal ağacı yağları da masajda kullanılan yağlardandır.

Hindistan cevizi ayurveda masajı için kullanılan ana yağlardan biridir. İçeriğinde sodyum, potasyum, C, E, K vitaminleri, fosfor ve manganez mineralleri bulunur. Şeker hastalığına iyi gelir, iltihap ve enfeksiyon durumlarına iyi gelir, mide sorunlarını giderir. Aynı zamanda ciltteki kızarıklık, akne ve sedef hastalığı için oldukça iyidir. Bünyeyi de rahatlatarak asabiyeti yatıştırır. Bununla birlikte sandal ağacı, ayçiçeği, mor salkım, hanım eli, limon otu, lavanta ve nane yağları da kullanılır.

Bir diğer ayurveda masajı ana yağı hardal yağıdır. Kalsiyum, demir, fosfat, çinko, omega 3, 6 ve E vitamini içerir. Güneş ışınlarına karşı korur, sindirim ve boşaltım düzenler. Jojoba, çam, adaçayı, sedir yağları da kullanılmaktadır.

Tüm bu yağlar bu masaj için kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha çok beden tipine göre kullanılacak olan yağa karar verilir. Çünkü beden üzerinde terapi etkisi yaratır. Bundan dolayı beden tipleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bu bilgilere de ‘Ayurveda beden tipleri ve özellikleri’ metnimizde ulaşabilirsiniz.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Bu masaj, çok sayıda faydasıyla dikkat çekiyor. Fizikselden zihinsele her anlamda insana katkı sağlıyor. Hem vücut hem de ruh sağlığına iyi geliyor. Kasları gevşetiyor ve böylece yorgunluğu, stresin vücuda verdiği ağrıları dindiriyor. Boyun ve sırt ağrısına iyi geliyor, gerginliği alıyor. Kan akışını düzenleyerek ani migren ataklarını iyileştiriyor. Uyku problemlerini çözerek dinlenme sağlar.

Bacaklardaki şişliği, yağ dokusundan kaynaklı olan ağrıları dindirir.  Selülitleri yok eder. Kafa derisine de katkı sağlayarak saç dökülmelerine ve kepek oluşumuna iyi gelir. Ayurveda masajı kas ve eklem sertliğini giderir, esneklik sağlar. Eklemlerde rahatlama sağlanır. Cilde iyi gelir, yumuşatır ve parlaklık sağlar. Kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunları giderir, cildi gençleştirir. İç organları uyararak çalışmalarını düzenler. Ayrıca kilo vermek konusunda da etkilidir. Stres ve gerilimi azaltır. Dinginlik, huzur ve rahatlama sağlar. Zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Bu masaj aynı zamanda enerji vererek mutlu hissetmeyi sağlar. Dinlendirir, asabiyeti azaltır.

Ayurveda Masajı Kimler İçin Uygun Değildir?

Ayurveda masajı kimlere uygulanır

Bu masaj, günlük hayatın koşuşturmacası içinde kendini kaybetmiş, stresli ve gergin olan tüm kişiler için uygundur. Neredeyse herkesin yaptırması için uygun olan bu masaj türünün bazı durumlarda yaptırılması önerilmez. Yüksek ateş durumunda, yaralar veya ağır iltihaplanmalarda masaj yaptırılmaz. Ayrıca ishal ya da hazımsızlıkta, adet döngüsü içinde masaj uygulanmaz. Bunların yanı sıra flebit varlığında, travma ya da kırık geçirilmesi durumunda, cilt alerjilerinde ayurveda masajı yaptırılmamalıdır.