b12 vitamin eksikliği

B12 vitamin, kırmızı kan hücresi sentezi ve DNA sentezi gibi vücut işlevlerinin sürdürülmesinde önemli rollere sahiptir. B12 vitamin eksikliği tedavisi genellikle B12 vitamini, intrinsik faktör ve diğer B vitaminleri ile takviyeyi içerir. Bu nedenle, tedavilerin uygun şekilde uyarlanması için bu eksikliğin nasıl teşhis edileceğini anlamak önemlidir.

Diyetle alım veya emilim eksikliği, zararlı anemi olarak bilinen B12 Vitamini eksikliği hastalığının gelişmesine yol açar. Bu vitaminin erken belirtileri; zayıf hafıza, aşırı yorgunluk, bozulmuş biliş fonksiyonu, genel beyin sisi ve ruh hali değişimleri olarak ortaya çıkar. Tanı süreci genellikle MCV/MCH testi gibi kan testlerini serum homosistein veya metilmalonik asit (MMA) ölçümleri ile yapılmaktadır. Gelin birlikte B12 vitamin eksikliği nelere yol açıyor ve B12 vitamin eksikliğini gidermek için neler yapabilirsiniz bakalım.

b12 eksikliği ne zaman tehlikeli olur

B12 Kan Tahlilinde Ne Diye Geçer?

B12 Vitamini, kendine özgü aktif formu olan suda çözünen bir vitamindir. Diğer vücut fonksiyonları arasında sinirlerimiz ve kaslarımız için önemlidir. Mide zarınız veya intrinsik faktörünüzle ilgili bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız veya B12 vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan bir serum B12 talep ederek kullanılabilirsiniz. Hormon değişiklikleri ve doğal et tüketimi nedeniyle kan testi yapan doktorun serum B12 vermesi için büyük olasılıkla 50 yaşın üzerinde olmanız gerekir.

B12, tüm hücrelerde bulunan ve hemen hemen her vücut dokusunda sorumlu olan bir kompleksosteriyoklordur (CASNo.83-85-4). Genetik materyalin (DNA) üretimi ve nükleik asit sentezi, protein sentezi ve yağ metabolizmasının düzenlenmesi için gereklidir. B12 takviye yoluyla, mercimek veya et yiyerek elde edilebilmektedir. B12 vitamininin en yaygın iki formu siyanokobalamin ve metilkobalamindir, ancak vücudumuz B12 ile herhangi bir şey yapmak için yalnızca siyanokobalamin kullanabilir.

Bir vitamin eksikliğiniz olduğuna düşünüyorsanız bunlardan herhangi birinin takviyesini almak kafa karışıklığı, hafıza bozukluğu, el titremesi gibi birçok belirtiye karşı koruma sağlayacaktır. Herhangi bir nedenle veya tercihle et yiyemeyen bazı kişilerin pernisiyöz anemi geliştirmemesi için takviyeye ihtiyacı vardır. Anemi, yalnızca sıvı vitamin enjeksiyonlarının yapıldığı daha aşırı bir durumdur. B12 vitamin eksikliği durumunu saptamak için yaygın olarak kullanılan testi ise genellikle B12 kan testi olmaktadır. Bu testte kanınızda siyanokobalamin düzeyinizi ölçülür. Düşük ise bu vitamin eksikliğine sahipsiniz demektir.

b12 neden önemli

B12 Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Taze ve sağlıklı yiyecekler yememenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. B12 vitamin eksikliği vücudunuzdaki başka bir altta yatan durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Birçok nedenden dolayı yorgunluk, dilde ağrı, kabızlık veya unutkanlık yaşayabilirsiniz. B12 vitamin eksikliği ayrıca vitamin emilim bozukluğuna neden olan pernisiyöz anemi gibi nörolojik durumlar da Parkinson gibi semptomlara sebep olabilir. Bazı örnekler, kataraktların ve kırılgan tırnaklar bu vitamin azlığından kaynaklanıyor olabilir. B12’deki eksiklikler, düşük kırmızı et tüketimden veya vitamini emmemekten kaynaklanabilir ve yorgunluk, uyuşukluk, iştahsızlık ve ruh hali değişimleri gibi bir dizi semptomla kendini gösterir.

Vitamin eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız Vitamin B-12 dozunuzu artırın. Eksikliği önlemek için dengeli B12 vitamini ve folik asit alımını sürdürmek önemlidir. Normal haplardan B12 vitamini alamıyorsanız ve semptomlarınız devam ediyorsa yakın gelecekte bir B12 vitamini enjeksiyonuna ihtiyacınız olabilir.

B12 Eksikliği Psikolojik Belirtileri Nelerdir?

Vücut tarafından doğal olarak üretilen bir besin olan B12’de eksiklik olduğunda ne olabilir? Düşük B12 seviyeleri ile ilgili birçok psikolojik semptom vardır ve bazıları sorun olabilecek beyin fonksiyonlarıyla ilgilidir. Birkaç alanda eksiklikler görülmüştür. Nörolojik, ortopedik, karaciğer hastalığı, halüsinasyonlar veya depresyon gibi psikiyatrik durumların yönleri ve Crohn Hastalığı veya Ülseratif Kolitte inflamatuar bağırsak hastalığı bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Pernisiyöz anemi, vücudun mide zarındaki ve kemik iliğindeki sağlıklı hücrelere saldırdığı nadir bir otoimmün durumdur. B12 vitamin eksikliği, pernisiyöz aneminin belirti ve semptomlarından biridir. megaloblastik anemiye (bir tür anemi) neden olabilen bir B12 eksikliğine yol açar. Bu otoimmün bozukluklarla ilişkili folik asit eksikliğinin de ele alınması gerekir çünkü eksiklikler yüksek homosistein seviyeleriyle bağlantılıdır. Bu da genital uçuk, hamilelik sırasında düşük, erken doğum ve doğum gibi diğer sağlık veya psikolojik etkilere yol açabilir.

b12 eksikliğinin zararları

B12 Kaç Olursa Tehlikeli?

B12 değeri eksikliğinin belirtileri başlangıçta fark edilmeyebilir ancak zamanla birikerek kişinin zayıflamasına ve cildinde sağlıksız yaralar oluşmasına, nefes darlığına veya gücünü kaybetmesine neden olur. Ayrıca kas zayıflığı veya görme sorunları olabilir. B12 vitamin eksikliği yetersiz beslenmeyle bağlantılı olarak ve metabolik kemik hastalığından veya huzursuz bacak sendromundan daha agresif bir şeye neden olabilir. Bu belirtiler kulağa ürkütücü geliyor, özellikle de sağlıklı beslendiğinden emin olduğunuz sevdiklerinizde ortaya çıktıklarında.

Laboratuvarlar da yapılan testler sonucunda kabul edilen sınır yani al değer yaklaşık 200 pg/ml olarak kabul görüyor. Bu rakamları değerlendirerek inceleyen doktorlar da B12 rakamları 200-300 aralığında çıkan hastalara B12 takviyesi kullanmanız gerekmez demeyi uygun görüyorlar. Peki doğrusu ne? En optimal güvenli alt sınır ise bazı uzman görüşlerine göre 500 olarak görülüyor.

B12 Vitamini En Fazla Kaç Olmalı?

B12 içerisinde kobalt minerali bulundurması sebebiyle kobalamin olarak da bilinir. B12 vitamini insanların vücutlarında yaklaşık 5 yıllığa kadar depolanabilmektedir. Vücutta depolanan B12 vitamininin fazla oluşunun insanların sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sinir sistemine kritik katkıları olduğu bilimsel testlerle onaylanmış B12 vitamininin fazlası idrarla yoluyla sorunsuz vücuttan uzaklaştırılmaktadır. B12 vitamini testinde 800 pg/mL ve üzerinde sonuç çıkması vitaminin vücutta fazla bulunduğu anlamına gelmektedir.

B12 Vitamini Kimler Kullanamaz?

B12 vitamini takviyeleri bazı kişiler için uygun değildir ve çeşitli yan etkilere sahiptir. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. B12 vitamin eksikliği için kullanılan ilaçları, hamile kadınlarda ve emziren annelerde kullanılmaması doktorlar tarafından önerilir. Tedavinin süresi genellikle yaklaşık birkaç hafta sürer. Bazı durumlarda hekimler ilgili takviye ilacın süresini artırarak birkaç ay daha kullanılmasını tavsiye edebilir. Hazımsızlık, ishal, karın ağrısı, bulantı, idrar kokusunda anormallik gibi bazı kısa süreli yan etkiler ilaç kullanan hastalarda görülebilir.

Benexol B12 Kaç Yaş Kullanır?

Benexol B12 ilacı doktorlar tarafından reçeteyle yazılan ve dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu ilaç alınmadan önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Eğer ilacın içindeki herhangi bir veya birden fazla maddeye karşı alerjiniz varsa hekiminize bildirmeli ve bu ilacı kullanmayarak uygun bir ilaç yazılmasını sağlamalısınız. Eğer hamileyseniz veya yeni bebek sahibi olduğunuz için emziriyorsanız bu ilacı kullanmamalısınız. Yaşınız eğer 12 yaşından küçükse kullanmamanız gerekir. Benexol B12, 12 yaş ve üzeri hastaların kullanımına uygundur. Eğer kronik ve akut karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ise yine bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez. Bu ilacı dikkatli şekilde kullanmanız gereken durumlar da vardır. Mesela tek başına tedavi görmek durumunda olan bir Parkinson hastası iseniz, günlük 2 mg dozun üzerinde kullanmamalısınız. Ciddi megaloblastik aneminiz varsa da bu ilacı dikkatli kullanmanız önerilir.

B12 Vitamini Hapı Ne Zaman Etki Eder?

Genel olarak, vitamin hapları söz konusu olduğunda bunların amacı vücudun sindiremediği veya ememediği, gıdalardan veya takviyelerden gelen vitaminleri değiştirmektir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olmak, sinirler üzerinde miyelin kılıfları oluşturmak ve çocuklarda sağlıklı sinir hücresi gelişimini desteklemek için hayati derecede önemlidir. B12 vitamininin hücresel düzeyde çalışmaya başlaması gerekir.

B12 vitamin eksikliğini tedavi etmek amacıyla bazı yollara başvurulur. Bu yollardan biri de B12 vitamin takviyesi iğnesidir. Bu iğne yüksek dozda B12 vitamini içermektedir. Vitamin eksikliğini hızlı bir şekilde normale döndürmeyi sağlar. Bu iğne, uygulanmaya başladıktan yaklaşık 15 gün sonra tesirini hissettirmeye başlar.

b12 vitamini

B12 Vitamini Hangi Hastalığa İyi Gelir? B12 Vitamin Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar?

B12 Vitamini kırılgan tırnakları veya yetersiz beslenmeyi veya karpal beslenmeyi önler. Kırmızı kan hücreleri ve nörolojik fonksiyon için gereklidir. Balık, et ve süt en iyi Vitamin-B12 kaynaklarıdır. B12 vitamini herkes için iyidir. Hücreleri değişikliklerden korur ve kemik iliğini, enfeksiyonları, sinirleri ve saçı oluşturan yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. B12 Vitamini ayrıca genetik mesajların işlenmesine yardımcı olur. Böylece gen değişiklikleri olumsuz sonuçlar olmadan gerçekleşebilir.

Sadece diyetinizden önerilen miktarda B12 Vitamini almak zor olabilir. Doğal olarak bulunduğunda gıdada dört ve sekiz mikrogram tüketirsiniz veya 800 veya 1000 mikrogram sağlayan bir eke ihtiyacınız vardır. B12 Vitamini, küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan ve kırmızı kan hücrelerinin ve sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı olan suda çözünür bir vitamindir. Bir enerji güçlendirici olarak B12 Vitamini, zihinsel berraklığı artırmak için enerji içeceklerinde ve takviyelerinde kullanılmıştır. Yeterli B12 Vitamini almayan kişiler yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve meme kanseri gibi kalp sağlığı sorunları yaşayabilir.

Hücre yenilenmesi için gereklidir. Bu vitaminin türevleri, vücuttaki çoğu sinir hücresini çevreleyen koruyucu kılıf olan miyelin üretiminin gerçekleşmesi için gereklidir. Tedavi, B12 vitamini seviyelerinde hastalıkla ilgili herhangi bir bozulmaya yardımcı olmalıdır.

Gıdalardan elde ettiğimiz enerji, fotosentez yoluyla deokside olmuş yeterli miktarda diyet mineralini tüketirsek tek bir günde geri kazanılabilir. B12 vitamini alımı önemlidir, çünkü kaslarda bulunan başka bir protein olan miyoglobinin oksijen ve glikozu birbirine bağlamasına ve adenozin trifosfat olarak serbest bırakmasına yardımcı olmak için belirli bir miktarda bulunmaları gerekir. Böylece onları yakıt kaynağı olarak kullanabiliriz. Eğer vücudunuzda B12 vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorsanız bir hekime görünmelisiniz.