Kimlerde B12 Vitamini Eksikliği Görülür

B12 vitamini, vücut için DNA sentezi esnasında, yağ asitlerinin ve amino asitlerin vücutta kullanımında rol oynayan önemli bir vitamindir. Bu doğrultuda vücuttaki her hücrenin ihtiyacı vardır.  Sinir sisteminin güçlü çalışması, beyin işlevlerinin sağlıklı olması ve alyuvarların çoğalması gibi durumlara etkisi görülür. Kobalamin olarak bilinen B12 vitamini, karmaşık yapılı ve en büyük vitaminlerden biridir. Vitaminler, vücut tarafından genellikle üretilmeyip besinler ile alınır. B12 vitamini, hayvansal ürünlerden özellikle ette çokça bulunur. Bu ürünleri az tüketenlerde yeterli düzeyde B12 bulunmaması, B12 vitamini eksikliği olarak tanımlanır. İnsan, kendisine fazlasıyla yetecek olanını depolar. B12 vitamini eksikliği çeşitli takviyelerle tamamlanabilir. Çeşitli nedenlerle et tüketmeyen bireyler kullanabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamininin yeterli düzeyden bir miktar az olması bile zihinsel fonksiyonlardan kaynaklı olumsuz durumlar doğurabilir.  Vücudun işlevselliği açısından önemli bir etkiye sahip B12 vitamin eksikliği vücutta neler yapar şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Depresyon, zihin karmaşası, unutma ve yorgunluk gibi durumlar B12 eksikliğinin habercisi olabilir.
 • İştahsızlık, kilo kaybı ve kabızlık önemli belirtilerdendir. Tek başına bu belirtiler, B12 vitamin eksikliği tanısı olarak yeterli değildir, bununla beraber göz ardı edilmemelidir.
 • Anemi diğer adıyla kansızlık, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı görülebilir. Aneminin belirtileri, soluk veya sarı bir cilt yapısı, kilo kaybı, dilde ya da ağızda ağrılar olarak ifade edilir.

Kendinizde bu belirtileri görüyorsanız, B12 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Kimlerde B12 Vitamini Eksikliği Görülür?

B12 vitamin eksikliği kimlerde görülür

B12 vitamin eksikliği beraberinde farklı hastalıkları da getirebilir. Fakat ondan önce hangi durumların vücudumuzda B12 vitamini eksikliğine yol açtığına bakalım;

 • Beslenirken hayvansal ürünler tüketmeyen bireylerde sıkça B12 vitamini eksikliği görülür.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde bitkisel ağırlıklı beslenenlerde bu problem ortaya çıkabilir.
 • Vegan beslenmeyi tercih edenler, bitkisel ürünlerden beslenir. Bitkisel gıdalar B12 açısından fakir olduğundan B12 vitamini eksikliği vegan tarzı beslenen bireylerde görülür.
 • Pernisiyöz anemisini tetikleyen intrinsik proteini, midede vücudun B12 vitamini emmesine sebep olur. Böylelikle anemi görülen bireylerde B12 vitamini eksikliği görülür.
 • İnce bağırsağı, ameliyat ile kısaltılmış olanlarda veya genel bağırsak sorunu yaşayanlarda ortaya çıkabilir.
 • Gastrit, çölyak hastalığı gibi besinlerin tam olarak emilmesine engel olan hastalıklardan kaynaklı B12 eksikliği ortaya çıkabilir.
 • Kronik alkol tüketenlerde de belirli nedenlerden dolayı B12 vitamini eksikliği meydana gelir.

B12 vitamini oranını koruyabilmek adına bunlardan kaçınmaya özen göstermeliyiz.

B12 Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Vücudun önemli fonksiyonlarının çalışmasını düzenleyen bir vitamin olan B12, özellikle hayvansal ürünlerde bolca bulunur. Zihnin aktif ve mental açıdan güçlü olmamızı sağlayan önemli bir vitamindir. Bu nedenle eksikliği görüldüğü takdirde besinlerden ya da takviye yoluyla temin edilmelidir.

B12 vitamini nelerde bulunur şöyle belirtebiliriz:

 • Hayvansal gıdaların başında et gelir. Ette çokça B12 vitamini bulunur.
 • Süt etten sonra en çok B12 barındıran üründür.
 • Diğer bir önemli besin ise yumurtadır.
 • Peynir çeşitlerinden ise doğal üretilen hayvansal peynirlerde oldukça fazla B12 vitamini mevcuttur.

B12 Vitamini Takviyesi Almak Sağlıklı mı

B12 Vitamini Takviyesi Almak Sağlıklı mı?

B12 vitaminin en önemli temin noktası doğal ve hayvansal gıdalardır. Bazı bireyler bu hayvansal gıdaları tüketmekte zorlanır veya bilinçli olarak tüketmez. Bu doğrultuda B12 vitamini takviyesi almak doktor tavsiyesiyle gerekebilir. Tüketildiği takdirde dahi B12 vücut tarafından emilmeme durumu gerçekleşebilir. Bu durumlarda da B12 takviyesi gerekebilir.

B12 vitamini takviyesi burundan sprey yardımıyla yahut ağızdan alınabilir. Bazı durumlarda bu yöntemler B12 vitamini eksikliğini gidermeye yeterli olmayabilir. Böyle bir noktada vücuda B12 vitamini direkt enjekte edilebilir. Bazı tahıllar ve soya sütü aracılığıyla takviye alınabilir. B12 takviyesi, böbrek hastalığı olanlar için tehlike arz eder. Bu nedenle B12 takviyesi, böbrek rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmez.