Görünen bir yarayı tedavi etmek kolaydır. Düşüp dizinizi kanattıysanız çözümü bilirsiniz, ya da kendinizi çok yorduğunuzda fiziksel yorgunluğunuzu nasıl atlatabileceğinizi de bilirsiniz. İncinen ruhumuz ve sorun çıkaran da zihnimiz olduğunda ise çoğunlukla ne yapacağımızı bilemeyiz. Oysa insanın zihni de hastalanır, ruhu da hastalanır. Hatta hastalığın vuku bulduğu yer ilk olarak buralardır. Fiziksel olarak ortaya çıkana kadar içerde uzun soluklu bir yolculuk yapmıştır hastalık.  İşte bu durumda biz de Doktor Bach’ın sunduğu Bach çiçekleri terapisini irdelemeyi ve daha fazla bilgi ile daha fazla faydanın mümkün olduğunu göstermeyi uygun bulduk. Bach çiçekleri aslında nedir? Terapileri çiçekler mi yapıyor? Bach çiçekleri nasıl kullanıyor? Gibi gibi onlarca soru zihninizi ve arama geçmişinizi dolduruyor olabilir. Birlikte adım adım ilerleyerek, aynı Bach çiçek özütleri gibi öz bilgiye ulaşalım:

Doktor Edward Bach ve Bach Çiçekleri Terapisi

Terapinin temeli 1930’lu yıllara kadar uzanıyor. Bakteriyolog olan Doktor Bach tarafından bulunan terapi yöntemi; kişinin hastalıklarının gerçek kökenini bulması gerektiğine inanır. Bach flowers da tam köken meselesinin olduğu yerde yani hastalıkların sonuçları ile değil sebepleri ile ilgilenildiği noktada devreye girer. Birçok insan Bach çiçekleri terapisini glütensiz yaşama geçtiğinde ya da diyet yaparken öğrenir. Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum, sigarayı bırakamıyorum, asla sakin kalamıyorum, öfkemi kontrol edemiyorum, hep çekingenim bu durumu aşamıyorum… Sebeplerle pek ilişkisi olmayan fakat bolca sonuçtan oluşan bu liste hemen hepimizde vardır ve uzar gider. Sorunun ne olduğunu biliriz ama sorunun ortaya çıkmasına neden olan sebepten hep bihaberiz.

Doktor bach ve bach çiçeği terapisi

İşte Bach flowers hastalıkların kökenlerinde maddi / somut durumların yatmadığı zamanlarda, gerçek bir kurtarıcı görevi görmektedir. Elinizi kestiğinizde size bir pansuman yeter, ancak komplike sorunların nedenleri de aslında komplikedir. Ruh ve beden arasındaki çatışmayı yok ettiğinizde ise gerçekten iyileşmeniz ve ‘’mucize’’ olarak tanımlanacak sağlıklı yaşam öykü kahramanlarından biri olmanız mümkün.

Doktor Edward Bach tam olarak çiçek özütleri ile bunu destekleyen bir terapi yöntemi geliştirdiği için gündemimizde bulunuyor. Hastalıklar görünüşte amansız ve çözümsüz olabilir, ancak kökene inemeyen tedavi yöntemleri hastalığı iyileştirmek değil bekletmek veya durdurmak üzerine kurguludur. Bütüncül bir tedavi benimsenmediğinde çoğu zaman bir dönem uyuyan hastalık, ilk fırsatta eskisinden daha güçlü bir biçimde geri döner.

‘’Neden kökten tedavi etmeyelim?’’ sorusunu sorduğumuzda ise tüm özlerin bulunduğu doğa ile tekrar karşılaşırız. Doğa da bizim için sunulan binlerce şifadan bir bölümü Bach çiçekleri terapisinde bulunuyor. Doğru tedaviyi öğrendiğimizde ve doğru bir uygulama ile bize aslında mesaj veren fiziksel acıların, kökeninde yatan ruhsal ve zihinsel acıları dindirebiliriz. Nitekim bütüncül bir iyileşmeyi o vakit elde edebiliriz.

Bach Flowers

Doktor Bach insanda temelde 38 temel olumsuz duygu ve davranış özelliği bulunmaktadır diyor. Çiçeklerin/ özütlerin enerjilerinden yararlanma noktası da bu 38 olumsuz duygu ve davranış üzerinden gerçekleşiyor. Tek tek inceleyelim:

7 duygu grubu ve 38 remedi:

Korku

Apsen: sebebi bilinmeyen korkular

Cheryy plum: kontrolü kaybetme korkusu

Mimulus: fobiler ve çekingenlikler

Red Chesnet: sevdiklerin için endişelenme

Başkalarının İyiliğini Aşırı Önemseme

Beech: hoşgörüsüzlük, kritik eden

Chicory: sevgiyi karşılıklı veren

Rock Water: kendine karşı sert, mükemmeliyetçi

Vervain: hararetli, fikrinden vazgeçmeyen

Belirsizlik

Cerato: kendi kararlarından şüphe etme

Gentian: geçmiş hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar

Gorse: çaresiz ve umudunu yitirmiş

Hornbeam: erteleyen

Scleranthus: içselleştirilmiş kararsızlık

Wild Oat: hangi yöne gideceğini bilmeyen

Bach çiçekleri terapisi

Bulunulan Duruma Yetersiz İlgi

Clematis: dalıp düş kurma, fantazilere dalmak

Chestnut Bud: hatalardan ders alamamak

Honeysuckle: geçmiş özleyen ve yaşayan

Olive: tükenmişlik, bitkinlik

Mustard: sebebi bilinmeyen derin hüzün

White Chestnut: dönüp duran düşünceler

Will Rose: duyarsızlık, ilgisizlik, vazgeçmişlik

Umutsuzluk ve Çaresizlik

Crab Apple: takıntılı ve kendinden hoşlanmayan

Elm: ambale olup, geçici olarak kendini kaybetmiş

Larch: özgüven yoksunluğu

Oak: görev aşkıyla mücadele eden

Pine: kendini suçlama

Star of Bethlehem: şok, travma, yas

Sweet Chestnut: şiddetli keder, ümidini yitirme

Willow: kendine acıma, karamsarlık

Etki ve Fikirlere Karşı Duyarlılık

Agrimony: gülen yüzün altında içsel karmaşa

Centaury: hayır diyemeyen

Holly: öfkeli, kıskanç, kin güden

Walnut: değişim ve geçiş dönemlerinden etkilenen

Yalnızlık

Heather: bencil, sürekli konuşan

Impatiens: sabırsız

Water Wiolet: kendi dünyasında izole

7 duygu durumu ve 38 kök duyguya baktığınızda size çok tanıdık geldiğine eminiz.

Çok bizden ve çok içimizde duran bu hallerin dengeye gelebilmesi için ise Bach çiçekleri terapisinden destek alabiliyoruz.

Yalnızca etten, kemikten ve kandan ibaret olmadığımız hepimizin idrakinde iken, duygularımızla ilgili uzun uzadıya düşünmekten ve burada bir şifa aramaktan genelde uzak dururuz. Duygularımız bizim mahrem mabetlerimiz gibidir. Onlardan bir anda kurtulmak ve ben değiştim diyerek değişmek mümkün değil elbette. Ancak mevcut duygunuzu benzeri ile tedavi etme yöntemi sayesinde olumsuz duygularınızı size zarar veren boyuttan çıkarabilmektedir ve ruhsal dengenizi sağlayabilirsiniz.

Bağımlılıklardan kurtulma, kilo verme ve daha birçok durumda Bach çiçekleri terapisi bütüncül tıp uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Sağlıklı yaşam yolculuğunda bireylere Bach çiçeklerinin ‘’mucizevi’’ gücünü sunar. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

duygu durumları