Balneoterapi; banyo, soluma ve içme şeklinde ortam değişimi sağlanarak yapılır. Şifalı etkenlerden olan; toprak, su ve iklim kaynakları kullanılır. Sözcük anlamı ise banyo bilimidir. Doğal iyileştirici olarak tanımlanır. Genel olarak suların kimyasal etkilerinden ve ısısından faydalanırsınız. Bu tedavi ile rahatsızlandığınız durumlardan büyük oranda kurtulabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin biyoloji ve iklim ortamının etkisi altında kalarak kür tarzında gerçekleştirebileceğiniz bir tedavi yöntemidir. Balneoterapi yöntemler, ortam değişimi sağlanarak seri halde yapılır. Kas ve eklem yerinizdeki ağrılar giderilerek gevşeme sağlanır.

Maksimum fayda sağlamak adına size özel planlamalar yapılır. Tedavi sürecinizde maden suyu dediğimiz doğal mineralli sular kullanılır. Bu su bileşkeleri ile birlikte suyun kimyasal etkileri de büyük rol oynar. Ayrıca aldığınız ilaçlardan dolayı herhangi bir alerji meydana gelmişse başvuracağınız bir tedavi yöntemidir. İçeriğinde sülfat olan termal sular birçok böbrek hastalığınız da iyi gelir.

Balneoterapi Neden Yapılır?

Balneoterapi neden yapılır

Balneoterapi dermatolojik hastalıklarınız için de sık olarak kullanabilirsiniz. Sedef ve akne gibi cilt hastalıklarınız, bu tedavi ile başarılı sonuç elde eder. Tedavi yapacak kaynakların; doğal kökenli olması, bakteriyolojik özellik barındırmaması ve tedavi edici potansiyelde olması gerekir. Böylelikle ısı gibi faktörler kullanılarak ağrılarınız, hareket kısıtlamalarınız ve hasar görmüş dokularınız onarılacaktır.

Çamur (peloid) uygulamaları şifalı topraklar ile yapılır. Tam veya yarım gibi paketler şeklinde kullanabilirsiniz. Mineralli bataklar vücudunuzun belirlenen bölgelerine veya tümüne uygulanır. Bu tedavi yöntemine genel olarak doktorlar yönlendirir. Romatizmal hastalıklarınız, jinekolojik rahatsızlıklarınız veya ortopedik lezyonlarınız için uygulayabilirsiniz. Ayrıca ürogenital ve sindirim gibi kronik hastalıklarınızdan doğan olumsuz etkenler için de bu tedaviyi görebilirsiniz. Mineralli su ve çamurlardaki elementler, deriniz tarafından emilerek immün sisteminiz etkilenir. Suların yüksek ısı sebebiyle damarlarınız genişler ve kan basıncınız düşer. Ayrıca sıcak sular, büyüme ve kortizon hormonunuzun salınımını arttırır. Ülkemizde çok eski tarihlere dayanan kaplıca yerleri arkeolojik kazı kazı çalışmaları yapılarak bulunur. Buradaki sular yeraltı kaynaklı olduğu için sıcaktır. Gazlı yapıya sahip kimyasallar içerir.

Balneoterapi Yöntemleri Nelerdir?

Balneoterapi yöntemleri; kaplıca banyoları, çamur uygulamaları, inhalasyon (soluma ile uygulanan kür) ve gaz banyosudur. Doğal maddelerin bulunduğu yerlerde uygulayabileceğiniz kaplıca banyoları iyi bir tedavi yöntemidir. Bu tedavileri; fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, otel ve pansiyonlarda, kür merkezlerinde ve kaplıca işletmelerinde uygulayabilirsiniz. İçme kürleri çok talep gören doğal yöntemlerden biridir. Termomineral su ile karıştırılarak yapılır. Termomineral su ile uygulanan banyolardan sonra favoriniz bu yöntem olabilir. Ayrıca laboratuvar testleri, röntgen ve EKG gibi işlemler yaparak hastalıklarınızı belirleyip ona göre bir tedavi yöntemi seçebilirsiniz.

Genel olarak kaplıca tedavisini asma bronşiyal, pnömokonyoz, alerjik solunum yolu hastalıkları ve aronik bronşit hastalıklarınız için de kullanabilirsiniz. Kükürtlü maden suları sivilceleriniz ve deri hastalıklarınıza da iyi gelir. Kaşıntılarınıza ve egzamalarınıza, radyoaktiviteli kaplıca suları büyük yarar sağlar. Ayrıca termal su, böbrek kumu ve taşınızın düşürülmesi için çok etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Çamur (Peloid) Uygulama Süreleri

50°’ye yakın sıcaklıktaki balneoterapi çamur paketlerinin uygulama süresi, yaklaşık olarak yarım saattir. Gün aşırı olarak veya 3 günde bir uygulayabilirsiniz. 39° ile 40° arasındaki çamur uygulaması ise ortalama 20 dakika sürer. Haftada en az 2 en çok 3 kez bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 39° ile 44° arasındaki çamur banyosu ise ortalama 30 dakika sürer. Bu paketi haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz. 38° ve 42° aralarındaki çamur banyoları ise 10 ile 25 dakika arasında sürebilir. Haftada 2 veya 3 kez ve genel olarak 10 ile 18 arasında, bu işlemler uygulanır.

Gaz Banyosu Uygulama Süreleri

Karbondioksit sular ile yapılan balneoterapi gaz banyosunda, suların sıcaklığı genel olarak 33° ile 35° arasındadır. 3 ile 5 hafta süren karbondioksit banyolarında, gün aşırı olarak uygulama yapabilirsiniz. Özel kabinlerde tek başınızayken bu işlem gerçekleşir. Kabinde bulunan gazın seviyesi, koltuk altınızın seviyesini geçmez. Ortam sıcaklığı bu tedavi esnasında ortalama olarak 20° civarındadır. Banyodan sonra vücudunuzu kurulayarak yarım saatlik bir süre ile serin bir ortamda dinlenmeniz gerekir. Ayrıca gaz banyosu hidrostatik basıncın etkisini az kullanır. Kardiyovasküler sistem hastalıklarınız için bu tedavi yöntemine başvurabilirsiniz. Ayrıca bu tedaviyi karbondioksitli su banyolarına geçmeden önce uygulayabilirsiniz.

Balneolojik Tedaviler Nasıl Uygulanır?

Solunum yolu ile kür (inhalasyon), su teknikleri ile yapılır. 28° ile 31° aralığındaki mineralli su ile gerekli çekmek ekipmanlar kullanılarak partiküllere ayrılır bu partiküller ortama salınarak sizin solunum yolu ile yararlı okar tekilleri almanızı sağlar. Duşlar, egzersiz havuzları, lokal banyolar ve havuz gibi alanlarda bu işlemi yapabilirsiniz. Kaplıca banyosu işlemi yapılırken suyun bakteri kapmaması için bulunduğunuz ortamda tedbirler alınır. Ayrıca kullanılan cihazlar belli aralıklarla dezenfekte edilir. Toplu olarak veya bireysel olarak inhalasyon salonları vardır. İnhalasyon işlemi ortalama 5 ile 15 dakikalık seanslardan oluşur. Tedavinizi yatarak veya kür uygulamaları ile hekim kontrolünde yapabilirsiniz. Termal özellikteki havuzların içerisinde sirkülasyon yapan oluklar vardır.

Balneoterapi nasıl uygulanır

Balneoterapi uygulamalardan biri olan kaplıca tedavisi sayesinde iyi bir tedavi görmeniz mümkündür. Oda dereceleri farklılık gösterir. Genel itibari ile işlemler ortalama 20 dakika sürer. Bu işlem de tam veya yarım olarak paket şeklinde sunulur. Tedavi süreciniz 2 ile 4 hafta arasında değişir. Doktor gözetimine bağlı olarak haftada 6 gün veya iki günde bir uygulayabilirsiniz.

Balneoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Balneoterapi uygulamalarını çoğu rahatsızlıklarınız için kullanabilirsiniz. Erken yaşlarda oluşturduğunuz bu tedavi ile ileriki dönemlerde oluşacak sorunların önüne geçebilirsiniz. Uygulamaları çoğu tedavi için kullanabilirsiniz. Erken yaşta orada oluşturduğunuz bu tedaviler ile ileriki dönemlerde oluşacak sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz. Bu tedavi yöntemi ile kireçlenmenin, ankilozun ve mevcut hastalıklarımızın ilerlemesi de engellenir.

Yaşam kalitenizi arttıran tedavilerinden biri ise gaz banyosu tedavisidir. Ameliyat sonrasında yapmanız gereken egzersizleri ağrısız bir şekilde uygulamanıza yarayacaktır. Sağlığınızı güçlendirme ve geliştirme amacı ile bu tedavilere başvurabilirsiniz. Aşağıda maddeler ile belirttiğimiz hastalıklarından biri veya daha fazlası var ise gerekli tüm tedavileri görebilirsiniz:

 • Metabolik hastalıklar
 • Lokomotor sistem hastalıkları
 • Kas-iskelet sistemi hastalıkları
 • Ürüner sistem hastalıkları
 • Solunum sistemi hastalıkları
 • Nörolojik Sorunlar
 • Jinekolojik hastalıklar
 • Dermatolojik hastalıklar
 • Romatizmal hastalıklar
 • Ruhsal Hastalıklar

Bu hastalıklar için destekleyici bir tedavi süreci planlamanıza yardımcı olur.

Balneoterapi hangi hastalıklarda kullanılır

Balneoterapi ve Hidroterapi Arasındaki Farklar

Banyo bilimi olarak bilinen balneoterapi ile hidroterapi birçok yönden size katkı sağlayacaktır. İki tedavide de ana etken su maddesidir. Su içine daldırma işlemleri, her iki tedavi için ortak özellik olmaktadır. Hidroterapi işlemlerinde suyun kimyasal özelliği yerine fiziksel özellikleri ön plana çıkar.

Fizik tedavinin yerine geçen hidroterapiyi, fizik tedavi işlemleriniz ile birlikte de kullanabilirsiniz. Uygulamalar her ne kadar tedavi olarak belirtilse de ilaç tedavisi yerine geçmez. Uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapılarak önerilen süreç ile tamamlayıcı tedavi olarak kullanabilirsiniz. Hidroterapi uygulamalarından birkaçı ise şunlardır:

 • Whirlpool
 • Vichy duş
 • Pedi-jet
 • Kontrast banyo
 • Mani-jet
 • Egzersiz havuzu

Akratopekal sular, hidroterapi ile vücudunuzdaki fonksiyonel kayıpların tedavisinde kullanılır. Bu tedaviler kaplıcalardaki doğal şifalı suları barındırır. Jakuzi, su altı basınçlı masaj, yağmur duşu, whirlpool vb. yöntemleri kullanır. Yağmur duşunu tüm vücudunuzda uygulayabilirsiniz. Jet-duşu ve sualtı basınçlı masaj ile de kalça, kol, bel, sırt ve bacak rahatsızlıklarınız giderilir.