Vertigo

Bilimsel ismiyle vertigo olarak bilinen baş dönmesi, genellikle ani hareket anında ortaya çıkan denge kaybı olarak ifade edilir. Eğilme, hareket etme, yürüme hatta dinlenme durumlarında dahi bu baş dönmeleri ortaya çıkabilir. Vertigo, yaşandığı anda denge kaybı oluşturacağından düşme riskini artıran bir durumdur. Çok kısa veya çok uzun süreli keskin ataklarla oluşabilen baş dönmeleri, ani hareket anında, hızla bedenin hareket ettiği anlarda görülebilir. Araç yahut deniz tutması gibi durumlarda yaşandığı sıklıkla görülür. Bu gibi etken durumlar olsa da hiçbir şey olmadan, bağımsız olarak da baş dönmeleri vertigo görülebilir.  Vertigo nedir diye sorulduğunda bir hastalık olmadığı, bir hastalığın belirtisi olarak yaygın bir cevap verilebilir.

Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Genellikle baygınlık anı, göz kararması gibi durumlar baş dönmesi olarak ifade edilir. Tıbbi tanımlaması, birey durduğu esnada etrafındaki nesnelerin dönüyormuş gibi gelmesi şeklindedir. Başı dönen bir kişi, etrafındaki her şeyin döndüğü şeklinde bir algıya kapılır. Peki, vertigo nedenleri nelerdir?

  • İki başlık altında incelenen baş dönmeleri, sinir sisteminden dolayı ortaya çıktığı takdirde santral baş dönmeleri olarak ifade edilir. Yoğunlukla beyin, beyin sapı ve beyincik kökenli baş dönmeleri bu başlıkta ele alınır. Bu organlarda görülen inme, kanama, tümör durumları bazı hastalıkların habercisi olabilir.
  • İç kulak veya denge siniri temelli baş dönmeleri, periferik baş dönmeleri olarak ifade edilir. Santral baş dönmelerine kıyasla daha çok görülen baş dönmeleridir.

Vertigo, genellikle iç kulaktaki denge organlarındaki problemlerden kaynaklanan vestibüler nedenler ve kalp-damar sistemi bozuklukları gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Vestibüler nedenler, genellikle iç kulaktaki vestibüler sistemdeki problemlerden kaynaklanır. Bu problemler arasında benign pozisyonel vertigo (BPV), Meniere hastalığı, labirentit, vestibüler nörit ve akustik nöroma gibi durumlar yer alabilir. Kalp-damar sistemi nedenleri arasında düşük kan basıncı, yüksek kan basıncı, kalp ritim bozuklukları, kalp krizi ve inme gibi durumlar yer alabilir. Vertigo ayrıca anksiyete, panik atak, depresyon, migren, vertebrobasiler yetmezlik ve beyin tümörleri gibi diğer sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Baş dönmesi sorunu yaşayan kişiler, altta yatan nedeni belirlemek için bir sağlık uzmanı ile görüşmelidirler.

Baş dönmesinin nedenleri nedir?

Vertigo Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Baş dönmeleri, ani dengesizlik durumu meydana getirdiğinden yaşandığı anda düşmelere, ciddi yaralanmalara, ölümlere sebebiyet verebilecek önemli bir durumdur. Vertigo olarak ifade edilen baş dönmeleri, birkaç kez tekrarı durumunda doktora başvurulması önerilir. Vertigo olup olmadığımı nasıl anlarım diyenler için belirtileri sıralamaya çalışacağız.

  • Mide bulantısı ve tansiyonun düşmesi ilk belirtilerdendir.
  • Kulakta oluşan basınç dikkat edilecek bir göstergedir.
  • Görme bozukluğu veya göz kararması baş dönmeleri esnasında yoğunlukla görülür.
  • Karar verme bozukluğu, dengesiz vücut hâli oldukça yoğun görülür.
  • Kulak çınlaması göz ardı edilen önemli belirtilerdendir. Önemsenmesi gerekir.

Kendinizde bu belirtilerin tümünü ya da birkaçını hissediyorsanız, bir hekime başvurabilirsiniz.

Vertigo Atağı Ne kadar Sürer?

Baş dönmesi diğer adıyla vertigo atakları çok kısa ve keskin olabildiği gibi birkaç saat sürebilmesi mümkündür. Belirtilerin herhangi biri ortaya çıktığında güvende olunabilecek bir alana geçilmeli ve çevredeki kişilere haber verilmelidir. Aksi takdirde keski atakların etkisiyle yere düşme gerçekleşebilir. Baş dönmesini tetikleyen unsurları tespit etmek adına bazı testler uygulanır. Yapılan incelemelerde baş dönmelerinin büyük çoğunluğunda iç kulak ile ilişkili hastalıklar tespit edilir. Elektronistagmografi cihazı ile ilk olarak göz hareketleri gözlemlenir. Baş dönmesi, işitme durumu gibi diğer duyularla birlikte ele alınarak incelenir. Burada vertigonun tipinin belirlenmesi, tedavi için önem arz eder.

Baş Dönmesi Vertigoya Ne İyi Gelir?

Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

Vertigonun başlı başına bir hastalık olarak değerlendirilmediği ifade edilir. Bu doğrultuda bu sorunun kaynağı tedavi edilmeye çalışılır. Vertigoyu azaltmak için belirli yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler, tamamen ortadan kaldırmaya yarayabilir. Halk dilinde kulak kristallerinin oynaması olarak ifade edilen bazı durumlar vertigoyu meydana getirir. Doktor gözetimiyle vertigonun kaynağı tespit edilip tedavi edildiği takdirde sorun ortadan kalkabilir. Tekrarı olmaması için beslenme ve psikoloji durumuna dikkat edilmelidir.

  • Zencefil tüketimi baş dönmelerine iyi gelir.
  • Bademin ağrı kesici ve tansiyonu dengeleyen özelliği baş dönmelerinin tetiklenmesini engelleyebilir.
  • Kereviz suyu, önemli etkiye sahip ürünlerdendir.

Doğal ve organik ürünler, baş dönmelerini ortadan kaldırabilir veya en aza indirgeyebilir.