Basur için en etkili ilaç hangisidir?

Hemoroid, basur ya da halk arasında bilinen mayasıl makat bölgesinde kaşıntı, kanama, ağrı, rahatsızlık gibi belirtilerle kendini belli eder. Hastalar rahatsızlıklarının ne olduğunu anlayabilmek, tedavi olabilmek ve basur tanısını öğrendikten sonra ‘Basur için en etkili ilaç nedir?’ sorusuna cevap bulabilmek için her şeyden önce doktora başvurmalıdır. Hemoroid kısaca makatta meydana gelen damar genişlemesi ve büyümesi olarak tarif edilebilir. Bu damarların genişlemesi bazen o dereceye gelir ki damarlar daha fazla şişerek tahriş olmaya başlarlar. Şiştikten ve tahriş olduktan sonra bu damarlar tıpkı bacaklardaki gibi varisler meydana getirerek anüsten dışarı çıkar. Basur, çok fazla kişide görülen bir rahatsızlıktır. Yaş ilerledikçe basur riski de artar.

Basur Hastalığının Ortaya Çıkmasının Nedenleri

Normal şartlarda sağlıklı olan her insanın makat bölgesinde dışkısını tutmasına yardımcı olan damar açısından zengin bir doku bulunur. Hemoroide bağlı olarak bu dokular şişip dışarı doğru sarkabileceği için ağrı, acı ve rahatsızlığa sebep olabilir. Basur hastalığı görülen ve basur için en etkili ilaç arayışında olan hastaların bu hastalığı yaşamalarının sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesi,
 • Düzenli fiziksel aktivitenin olmaması,
 • Aşırı alkol kullanmak,
 • Baharatlı yiyecekleri fazla tüketmek,
 • Uzun süre geçmeyen ishal,
 • Obezite,
 • Gebelik ve doğum,
 • Pelvik bölgede meydana gelen kanser türleri ve kolon kanseri,
 • Düşük lifli gıdalarla beslenme,
 • Kronik kabızlık ve buna bağlı olarak dışkılamanın gerçekleşmesi için kendini zorlamak, uzun süre tuvalette kalmak,
 • Şoförlük, binicilik, pilotluk, makinistlik, kaptanlık gibi meslek mensuplarının sürekli oturarak vakit geçirmek durumunda kalması,

Gibi nedenler bu hastalığı yaşamada etkendir. Ayrıca basurun meydana gelmesinde genetik yatkınlığın da etkisi vardır. Aile bireylerinden birinde basur rahatsızlığı olduysa diğer aile bireylerinde de basur görülme riski olur.

Basurun başlıca sebepleri bunlardır. Herhangi bir nedenle basur rahatsızlığı yaşayan kişiler, geçmişte bu sebeplerden birine maruz kalmış olabilirler. Rahatsızlığı yaşamaya başladıktan sonra da söz konusu kişiler basur için en etkili ilaç sorusuna cevap aramaya başlarlar. Bunun için en doğru yol ise bir doktor muayenesinden sonra uzman kişiler tarafından verilen ilaçları kullanmak olur.

Basurun Belirtileri Nelerdir ve Tanısı Nasıl Koyulur?

Basur belirtileri neledir

Kanama, kaşıntı, anüste ıslaklık veya akıntı, ağrı, anüs bölgesinde ağrıyla beraber şişlik oluşması gibi belirtiler basur hastalığında görülebilmekte birlikte aynı belirtiler başka bir hastalığın da sebebi olabilir.

En doğru tanının koyulabilmesi için bu belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Doktor, hastalık geçmişinizi dinledikten sonra şişme ya da tahriş gibi sorunları incelemek, varlıklarını tespit etmek için fiziksel muayeneyle anüse ve rektuma bakar. Kanama şikâyeti ile gelen hastalara rektoskopi yapılır. 40 yaşından büyük hastalara ise hemoroid tanısı koyulduktan sonra kolonoskopi yapılması önerilir ve kalın bağırsak tümörünün olası varlığına karşı araştırma yapılır. Tüm bu veriler ışığında hemoroid tanısı koyulduktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Basur için en etkili ilaç arayışına hastalar tedavi aşamasında cevap bulacaklardır.

Basur Tedavi Yöntemleri

Yukarıda sözünü ettiğimiz tanı koyma işlemlerinden sonra basurun farklı evreleri için geliştirilen tedavilerin uygulanacağı aşamaya geçilir. İlaçlarla, cerrahi operasyonlarla ya da hastanın yaşam tarzında yapacağı bazı değişiklerle basur tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı hastalığın ilerleme durumuna göre değişir.

Dış hemoroidlerin verdiği rahatsızlıklar genel olarak kendi kendine geçebilir. Erken dönem hemoroid hastalarında öncelikle hemoroide neden olan belirtilerin bertaraf edilmesi gerekir. Örneğin kabızlığın yok edilmesi için lifli gıdaları beslenme programına eklemek, bol su tüketmek basitçe uygulanabilecek tedavi yöntemleridir. Düşük dereceli olsa da dirençli olan hemoroidlerde ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu noktada basur için en etkili ilaç size doktorunuz tarafından önerilir. Yüksek dereceli hemoroidlerde ise cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Basur nasıl tedavi edilir

Basur tedavilerinde hastalığın hangi aşamada olduğuna göre farklı ilaçlar kullanılır. Hemoroid pomadı, hemoroid kremi, fitil ya da ağızdan alınan ilaçlar verilebilir. Burada en önemli husus, doğru tedavi yöntemiyle doktorunuzun tavsiyesi üzerine en doğru yöntemi bulmak ve ilacı kullanmaktır. Hangi ilacın basur için en etkili ilaç olduğu sizin hastalığınızın evresine, yaşınıza, fiziksel özelliklerinize göre değişiklik gösterebilir. Yine de bu hastalığın tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar daha çok tercih edilebilir. Modet Film Kaplı Tablet (1000 mg), Modet Kapsül (500 mg), Prakortil Krem (30 g – tüp) ve Ultraproct Pomad (10 g – tüp) basur tedavisinde kullanılan etkili ilaçlar olarak bilinir.

Basur Ameliyatı Sonrasında Kaçınılması Gerekenler

Hemoroidin ameliyatla tedavi edilmesine karar verilmişse öncelikle bu ameliyat sonrası bir miktar ağrı ve kanama görülebileceğini bilmeniz ve olası bir olumsuzlukta hemen paniğe kapılmamanız gerekir. Bu iyileşme sürecinde gerçekleşme ihtimali olan bir durumdur.

Fakat sonrasında basurun tekrarlamaması için bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan kabızlık gibi sorunların yaşanmaması gerekir. Bunun için de beslenmeye, yaşam tarzında bazı değişikliklere gidilmesine, fiziksel aktiviteleri artırmaya, bol su içmeye gayret edilmelidir. Aşırı kilo almaktan kaçınılmalıdır. Bu aşamada hastalığınızın seyrine göre doktorunuzun belirlediği basur için en etkili ilaç gerektiği gibi düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bununla birlikte meslek gereği maruz kalınan ve basura sebep olan durumlar değişmedikçe basurun tekrar etme ihtimali vardır. Bu yüzden örneğin sürekli oturmanız gereken bir mesleğiniz varsa bile çalışmadığınız zamanlarda basur için en etkili ilaç kullansanız bile fiziksel aktivitelerinizi düzenli olarak yapmaya gayret etmelisiniz.