İnsan vücudunda böbrekler atık sistemi olarak görev yapan bir organdır. Böbrek sağlığı insanlar için bu nedenle oldukça önemlidir. İnsanlar beslenme yolu sayesinde aldıkları besinleri, sindirim sistemi sayesinde çeşitli işlemlerden geçirmektedir. Besinlerin sindirim sisteminden geçme sürecinde, kullanılamayan kısımların vücut dışına atılması son derece büyük bir önem taşımaktadır. İnsanların sağlıklı bir vücuda sahip olabilmeleri, böbreklerin görevlerini eksiksiz bir şekilde yapabiliyor olmalarına bağlıdır. Bu nedenle böbrek sağlığımızı tükettiğimiz gıdalarla her zaman desteklemeye dikkat etmemiz gerekir.

Böbrek Sağlığı için Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Kişilerde zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak böbreklerde işlev bozuklukları ve böbrek yetmezliği gibi temel problemler görülebilmektedir. Bu nedenle kişiler karşılaştıkları herhangi bir böbrek sorununa karşı, doğru şekilde beslenmeye özen göstererek hayat kalitelerini yükseltmeyi başarabilmektedir. Böbrek sağlığı söz konusu olduğunda tüketilmesi gereken besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

1)Maydanoz

Son derece etkili bir idrar söktürücü olan maydanoz, kişilerin ödem atmasına da yardımcı olmaktadır. Kişilerin vücudunda biriken zararlı toksinlerin dışarı kolaylıkla atılmasını sağlayan bu besin, demir emilimi yapılmasını da sağlamaktadır. Maydanoz, C vitamini en başta olmak üzere birçok mineral ve vitamin barındırmaktadır. Bu sayede böbrek sorunlarının tedavisi sırasında olumlu sonuçlar elde edilmesine olanak sunan besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Maydanoz tüketirken böbrek sağlığının olumlu bir şekilde etkilenmesi için kişilerin bu besini pişmiş değil çiğ halde tüketmesi gerekmektedir. İnsan vücudunda su dengesinin sağlanmasına olanak sunmaktadır. Özellikle sabah kahvaltılarında limon ile tüketildiğinde çok daha olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

2)Kırmızı Biber

Kırmızı biber

Potasyum oranı düşük seviyelerde seyreden kırmızıbiber, böbrek sağlığı söz konusu olduğunda tercih edilebilecek olan bir besindir. C, A, folat, lif ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengin olan kırmızıbiber, yemeklerin lezzet ve renk kazanmasını da sağlamaktadır. Ayrıca bazı kanser çeşitlerine karşı da yüksek oranda koruma özelliği vardır. Kırmızıbiber, kişilerin bağışıklık sistemini de güçlendiren özellikler barındırmaktadır.

 3)Kabak Çekirdeği

Çinko ve demir açısından son derece zengin olan kabak çekirdeği, doğru oranlarda tüketilmelidir. Doğru tüketildiğinde böbrek sorunlarının tedavisinde olumlu etkiler elde edilmesini sağlayan faydalı bir besindir. Kabak çekirdeği insan vücudunda Omega 3 etkisi de göstermektedir. Kabak çekirdeği, çiğ tüketildiğinde kişilerin daha yüksek fayda elde etmesini sağlayacaktır.

4)Kırmızı Elma

Her mevsim rahatlıkla ulaşılabilen ve tüketilebilen bir meyve olan elma, böbrek sağlığı söz konusu olduğunda akla ilk gelen meyveler arasında yer almaktadır. Lif bakımından oldukça zengin olan kırmızı elma, böbreklerin sahip olduğu filtreleme özelliğinin en sağlıklı şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Ayrıca kolesterol dengelenmesi, kabızlığın önlenmesi, kanser riskinin azalması ve kalp hastalıklarına karşı insanların korunması gibi faydaları da bulunmaktadır. Hatta elmanın, kabuklu ve çiğ halde tüketilmesi vücuda en yüksek faydanın kazandırılmasını sağlayacaktır.

5)Balkabağı

Böbrek sorunlarına karşı faydaları ile bilinen balkabağı, içeriği sayesinde sadece sorunların etkisinin azalmasını sağlamamaktadır. Buna ek olarak, böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir. Taze taze tüketildiğinde çok daha faydalı olan balkabağı, mevsiminde dondurucularda saklanmak üzere hazırlanabilmektedir. İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde böbreklerdeki taş oluşumunun engellenmesini sağlayan balkabağının salata olarak tüketilmesi, çok daha yüksek bir etki elde edilmesini sağlamaktadır.

6)ısırgan Otu

Isırgan otu taze taze toplanıp kurutulduğunda ve bitki çayı olarak tüketildiğinde, böbrek sağlığı için oldukça etkili bir bitkidir. Böbrek fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayan ısırgan otu şifalı bitkiler arasındadır. Bitki çaylarının idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkileri bulunmaktadır.  Bu özellikleri sayesinde, böbreklerin rahatlamasını ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesini ısırgan otu da sağlayacaktır. Bitki çaylarının gün içinde bir kez tüketilmesi yeterli olacaktır. Isırgan otu çayı, böbrek sorunları ile mücadele etmek zorunda kalan kişilere büyük bir kolaylık temin eder.

 7)Su

Su

İnsanlar sağlıklı böbreklere sahip olmak istiyorsa, şüphesiz ki düzenli olarak su tüketmeye özen göstermelidir. İnsan vücudu için en büyük gereksinim ve yaşam kaynağı sudur. Bu nedenle suyun böbreklerin doğru çalışmasında da büyük bir görevi bulunmaktadır. Kişilerin sağlıklı bir vücut ve buna bağlı olarak sağlıklı çalışan böbreklere sahip olması için yapması gerekenler bulunmaktadır. Çünkü zinde bir vücut için kişilerin gün içinde en az altı yedi bardak su tüketmesi gerekmektedir.

8)Pirinç

Çok sık olmamak şartıyla ve lapa şeklinde tüketilmekte olan pirinç, böbrek sağlığı için oldukça destekleyicidir. Pirinç kişilerin kaybettikleri kalorileri geri almalarını sağlayan oldukça önemli bir besindir. Böbrek hastalarının yaşadığı sorunların hafiflemesi ve hastalığın seyir sürecinin değişmesi pirinç ile sağlanabilmektedir. Ayrıca önemli bir karbonhidrat kaynağı olması ile de bilinmektedir. Bu nedenle özellikle şeker hastaları tarafından farklı sağlık sorunlarına neden olmamak adına kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

 8)Yoğurt

Yoğurt sahip olduğu D ve kalsiyum vitaminleri sayesinde böbrekler için son derece faydalı bir besin grubu olarak görülmektedir. Yoğurt, böbreklerin çalışma fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Herhangi bir C vitamini içeren besinle tüketildiğinde çok daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlayacak potansiyele sahiptir.  Böbrek sağlığı kontrolü yapılmak istendiğinde, kişiler çeşitli besinlerden destek alabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması için kesinlikle bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

9)Limon Suyu

Limon

Diüretik, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklerine sahip olan limon suyu iyi bir böbrek temizleyicidir. Limonu taze bir şekilde sıkıp direk tüketebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar limon suyunu su ile karıştırarak tüketilebileceğini de önermektedir. Böbrek taşı ve böbrek sağlığı sorunlarının ortadan kalkması adına kullanılan yöntemler arasında limon suyu ilk sıralarda yer almaktadır. Hatta limon suyunu direk içemeyen kişiler bal ile karıştırarak da aynı etkiyi elde edebilmektedir.

10)Çörek Otu Yağı

Çörek otu içerisinde timokinon adında bir madde bulunmaktadır. Bu madde böbrek fonksiyonlarının doğru ve düzenli çalışmasını sağlayan önemli bir destekleyicidir. Çörek otu yağından böbrekler için istenilen verimin alınması yağın doğru ve istikrarlı bir şekilde kullanılıyor olmasına bağlanmaktadır. Böbrek sorunları yaşayan kişiler akşam ve sabah saatlerinde bu yağı kullanmalıdır. Günde iki kez bir çay kaşığı çörek otu yağının içilmesi uzmanlarca önerilmektedir. Hatta kişiler, yağı içeceklerine karıştırarak tüketebilmektedir.

Böbrek Sağlığını Korumak için Yapılması Gerekenler

İnsan vücudundaki en önemli organlar listesinde ilk sıralarda yer alan böbrekler, kandaki atıkların arınmasını sağlamaktadır. Zararlı toksinler vücuttan böbrekler sayesinde idrar ile dışarı atılmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesi, kemiklerin çok daha sağlıklı olması ve kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle böbreklerin sağlıklı ve doğru çalışması son derece önemlidir. Böbrek sağlığı ve korunması açısından sağlıklı beslenmek dışında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları ise şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır.

Egzersiz

Egzersiz sadece böbrek sağlığının korunması için değildir.  Genel vücut sağlığının korunması açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Egzersiz sayesinde damar sağlığı, kan dolaşımının hızlanması ya da metabolizmanın dengeye girmesi sağlanır. Böbreklerin yeteri kadar beslenebilmesini ve vücutta bulunan kanın böbreklere yeteri kadar aktarılmasını düzenli egzersiz yaparak sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu sayede vücudunuzdaki kan temizlenir ve zararlı toksinler doğru şekilde dışarı atılır.

Sigara ve alkolden uzak durma

Sigara ve Alkolden Uzak Durma

İnsanların alkol ya da sigara ile vücuduna çeşitli zararlı ve zehirli maddeler girmektedir. Hatta bu ürünler insan vücudunda hücresel hasarlar meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca alkol ve sigara böbrekler üzerinde daha fazla atık madde birikmesine neden olmaktadır. Bu zararlı tüketim maddelerinden özellikle böbrek sağlığı korumak adına uzak durmak şarttır.