Boyun düzleşmesi nedir, neden olur?

Modern yaşamın insanları oturarak çalışmaya itmesi boyun düzleşmesi sorununu beraberinde getirmiştir. Aslında insan doğal yapısı gereği oturmaktan daha çok hareketi tercih etmektedir. Fakat günümüzde 8-9 saat bilgisayar karşısında çalışmak veya akıllı telefona sık bakmak bazı omurga sorunlarına neden olmaktadır. İnsanlar arasında yaygın hale gelen bu rahatsızlık hakkında merak ettiğiniz her soruyu cevaplayalım.

Duruş Bozukluklarının Boyun Düzleşmesine Etkisi Nedir?

İnsanlarda bu sıkıntının meydana gelmesine neden olan en büyük faktör duruş bozukluğudur. Duruş bozukluğu nedeniyle boyunda hafif C şeklinde olan omur eğriliği düz hale gelir. Yetişkinlerde ve özellikle gençlerde duruş bozuklukları nedenleri;

 • Ergenlik döneminde kızlarda vücudu saklama isteği,
 • Yetişkinlerin ve çocukların uzun süre telefon ve bilgisayar kullanması,
 • Ağır sırt çantaları,
 • Ofislerin ergonomik olmaması,
 • Omurganın gelişimi sırasında skolyoz veya kifoz omurga bozuklukları,
 • Yaşlılarda disklerde sıvı kaybı yaşanması ve bunun sonucunda sıkıntıların baş göstermesi,
 • Fiziksel olarak aşırı zorlanma sonucunda kas, bağ dokuların hasar görmesi

olarak sıralayabiliriz.

Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi arasındaki farklar

Boyun Fıtığı ve Boyun Düzleşmesi Aynı Şey mi?

Boyun fıtığı; diskin bazı sebeplerden dolayı yastıklama görevini eskisi kadar iyi yapmamasından kaynaklanır. Disk bozulmaya devam ettikçe dış tabakası yırtılır. Diskin yırtıktan çıkarak, sinirlerin ve omuriliğin olduğu boşluğa taşması, fıtık olarak ifade edilmektedir. Düzleşme ise özellikle duruş bozuklukları sonucu omurun eğriliğini kaybedip düzleşmesidir. Boyun fıtığı nedeniyle boyun düzleşmesi meydana gelir. Bazen ağrılar fıtıktan kaynaklanmaz. Kas, bağ dokusu veya duruş bozukluğu boyun bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Günlük yaşamda başın sürekli önde tutulması düzleşmeye davetiye çıkarmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Düzleşmenin birden fazla belirtisi karşımıza çıkar. Bu semptomlar birçok vakada hafif başlar. Zamanla gelişerek ağırlaşır. Servikal lordoz düzleşmesi belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Boyun, el ve ayak parmaklarında kas ağrıları olmaktadır. Ayrıca bu kısımlarda sertlik ve hareket kabiliyetinde azalma meydana gelmektedir.
 • Baş ağrısı, kas zayıflığı, koordinasyon sorunları, şekil bozukluğu ortaya çıkabilir.
 • Felç, mesane ve bağırsak kontrol sorunları olası belirtiler arasındadır.
 • Herkes aynı belirtileri yaşamaz. Örneğin felç ve mesane kontrol sorunlarını ağır hastalar yaşamaktadır.

Bir kişide boyun ağrısı kronik hale gelirse, yaşamını olumsuz etkiler. Boyun ağrıları omurun düzleşmesinden dolayı meydana gelmesi mümkün. Düzleşme boyun kaslarının doğru kullanılmamasından meydana gelebilmektedir. Uzun zaman hareketsiz aynı pozisyonda kalmak şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrılar dinlenerek geçmiyorsa bir uzmana gitmek şarttır. Boyun düzleşmesi için hastanelerde fizik tedavi bölümlerine ya da beyin ve sinir cerrahisi bölümüne gidebilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Tanı ve Tedavisi

Kişiye omur düzleşmesi tanısını koymak için fiziksel muayene şarttır. Muayene sürecine göre doktor röntgen, tomografi gibi tetkikler ister. Doktor bu tetkikler sonucu hastalık tanısını koyar. Daha sonra doktor, hastaya tedavi planı belirler.

 • Kişi ortopedik boyunluk gibi yardımcı ortezler kullanabilir. Fakat ortezleri uzun süreli kullanmayınız.
 • Uzman, düzleşmenin nedenlerinden bilgisayar kullanımı, telefon kullanımı ve yastık seçimi gibi faktörler hakkında kişiye bilgi verir.
 • İlk aşamada fizik tedavi hareketleri önerilir.
 • Ağrısı olan kişilere ağrı kesici, nonsteroid ilaç tedavisi, kas gevşetici verilebilir.
 • Kuru iğneleme, kinezio, ağrılı nokta enjeksiyonları kişiye boyun düzleşmesi tedavisi olarak sunulmaktadır.
 • Nadirde olsa bazı durumlarda omurga cerrahisi gerekebilir. Bu durum altta yatan hastalığa göre şekillenir. Aynı zamanda cerrahi sonrası fizik tedavi öneririz.

Hastalığın tanı ve tedavisi süreci bu şekildedir.

Boyun düzleşmesi tanı ve tedavisi

Boyun Düzleşmesi İçin Fizik Tedavi Egzersizleri

Önerdiğimiz fizik tedavi egzersizleri aşağıdaki gibidir. Bu egzersizlerin her birini 5’e kadar sayarak yapmakta fayda vardır:

 • Elleri alına yerleştirin. Baş öne doğru itilirken aynı zamanda ellerle başa engel olmak gerekir.
 • Elleri başın arka kısmına yerleştirin. Fakat eller ensede tutulmaz. Baş arkaya doğru ittirin aynı zamanda ellerle başa engel olmanız gerekir.
 • Elleri başın yan tarafına yerleştirin. Başınızı ele doğru yan tarafa ittirin. Aynı anda el ile başa engel olmak gerekir. Ardından aynı egzersizi diğer taraf için yaparak bu hareket sona erer.
 • Bir eli şakağa, diğer eli başın arkasına yerleştirin. Başınızı, şakaktaki olan el yönünde döndürün. Ardından egzersizi diğer taraf için tekrarlayın.

Bu egzersizleri, boyun düzleşmesi ağrılarını hafifletmek için sabah ve akşam günde iki defa yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak düzleşme yaşayan kişiler kullandıkları yastığa dikkat etmelidir. Aynı zamanda boyun düzleşmesi için yastık, boyun destekli olmalıdır.

Düzleşmeye müdahale edilmediği zaman ciddi boyutlarda ağrılara neden olur. Düzleşme ilerlemeden tedavi etmek şarttır. Düzleşme kişilerde, eklem problemleri, fıtık, iskeletsel bozukluklara neden olur. Boyun ve sırt ağrıları olur. Bunlara ek olarak baş ağrısı, baş dönmesi, tansiyon yükselmesi, kulak çınlaması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Boyun düzleşmesi için kişi gerekli egzersizleri yapıp gece yastıksız yatmak gibi bir yanlışa düşmemelidir.

Boyun Düzleşmesi Nelere Sebep Olur?

Düzleşme sonucunda beyne giden damarlardan ikisi gerilir. Bu durumda beyne yeterince kan gitmez. Kişide bağ ağrısı, unutkanlık, bulantı, baş dönmesi ortaya çıkması muhtemeldir. Eğer bu durum tedavi edilmezse ileriki süreçlerde dengesizlik, ileri derecede dalgınlık gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca baş ağrıları sıklaşırsa kişide depresyon görebilirsiniz. Sürekli devam eden boyun gerginliği fıtığa neden olur. Bu rahatsızlık ilerlerse ince beceri gerektiren hareketler yapılamaz.

Boyun Düzleşmesinin Diğer Fiziksel Etkileri

Düzleşme ense arkasında ve omuzlarda sıkça tekrarlanan ağrılara neden olur. Bu rahatsızlığa bağlı kök basısı oluşursa, arada kola ve sırta yayılan ağrılar meydana gelir. Boyun düzleşmesi kulak çınlaması ve vertigo gibi şikâyetleri beraberinde getirebilir. Kulak çınlamasının nedeni kasların gerilmesi ve postürün bozulmasından kaynaklanacaktır. Fakat kulak çınlamasının öncelikli nedeni düzleşme değildir. Bu nedenle kişi kulak çınlaması yaşıyorsa doktora gitmelidir. Doktor düzleşmeden daha çok diğer nedenleri sorgulamalıdır.

Boyun bölgesinde yedi omurda oluşan düzleşme omuz, kürek kemiği ve ensede ağrılara neden olmaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu sıkıntı baş kısmında ağrılar yapabilmektedir. Boyun düzleşmesi ağrıları; egzersiz, fizik tedavi ve ağrı kesicilerle dindirilmeye çalışılır. Bunun yanında omurların düzleşmesinden kaynaklı ağrılar sırtta da hissedersiniz. Koltuk altında ve memede hissedilen ağrıların öncelikli nedeni düzleşme değildir. Bu ağrılar için uzman doktora görünmek gerekir.

Boyun düzleşmesinin fiziksel etkileri nelerdir

Omurlarda meydana gelen düzleşme zamanla kıkırdak ve kemik yapısında bozulmalara neden olması söz konusudur. Bunun yanında baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, omuz ağrıları, kollarda uyuşma ve karıncalanma gibi sıkıntılar görebilirsiniz. Fakat yüzde meydana gelen uyuşmanın öncelikli nedeni omurlardaki düzleşme olamaz. Düzleşme beyne giden damarlara baskı yapar. Böylece bu damarlardan geçen kan akışı azalır. Omuriliğin segmentinin ihtiyacı olan kan akışı sağlanamaz. İnsan vücudu bu anormalliği bir tehdit olarak algılanmaktadır. Kan basıncı otomatik olarak artacaktır. Böylece kişinin tansiyonu yükselecektir. Boyun düzleşmesi olan kişilerde, gün içerisinde tansiyonunuzun yükselmesi mümkündür.