Vücudumuzun en büyük organı olan deri bedenimizin dış yüzeyini kaplar. Cildimiz dış ortam ile kesintisiz şekilde temas halindedir. Bu sebeple cildimiz fiziksel etkenler, iklim şartları, alerjenler ve mikroorganizmalar gibi faktörlerle etkileşim içindedir. Cildimiz bu nedenle hastalıklara yatkındır. Bulaşıcı cilt hastalıkları ise her yerde sıkça görülen sağlık problemleridir. Bu hastalıkların tedavisi ve takibini dermatoloji bölümü yapar. İçeriğimizde en yaygın görülen ve bulaşıcı olan hastalıkların neler olduğunu detaylı şekilde açıkladık.

1. İmpetigo

Impetigo hastalığı ilk olarak çocukları etkileyen yaygın bir bakteriyel cilt enfeksiyonudur. Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Ortamın aşırı nemli olunması, yüksek sıcaklıklar, kötü hijyen koşulları ve cilt travması bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. En sık olarak yüzde, boyunda, ellerde, kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Lezyonları sarı ve bal rengi kabuklu yaralar olarak ortaya çıkar. Bu kabarcıkların içi su doludur. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan impetigo’nun tedavisinde ilk adım kabukları zorlamak yerine pomatlarla yumuşatmaktır.

Genel olarak uzmanlar tedavi olarak antibiyotikli kremler önerir. Şiddetli ve yoğun dirençli vakalarda ateş ve halsizlik olur. İştahsızlık gibi semptomların varlığında oral antibiyotik kullanılmasını doktor hastaya söyler. Bazı hastalarda hastalık mikrobu perianal bölgeye (makat bölgesi), koltuk altına ve burun deliğine yerleşir. Özellikle enfeksiyon kendini sürekli tekrarlıyorsa bu bölgelere lokal antibiyotik krem kullanılmalıdır. Bu hastalıkta kişisel bakım ve hijyen kurallarına uymak çok önemlidir. Impetigo hastalığı bakteriyel bir deri enfeksiyonudur. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan impetigo, streptokok ve stafilokok bakterilerinin neden olduğu bulaşıcı bir cilt hastalık türüdür. Bu bakteriler vücuda sivrisinek ısırıkları, ciddiye alınmayan çizikler ve kesikler yoluyla girer. Ardından hastalık kişinin vücudunda gelişmeye başlar.

İmpetigo Tedavisi

Yüzde, kolda ve bacaklarda görülen impetigo, halk arasında genellikle okul yarası olarak da anılır. Impetigo, en sık olarak okul çağındaki çocuklarda görüldüğü için okul yarası olarak bilinir. Hastalığın seyrinin en sık okul çağındaki çocukları etkilediği belirlenmiştir. Bu yaş grubunda olan çocukların çizikler, kesikler ve sivrisinek ısırıkları karşısında dikkatsizdir. Bu dikkatsizlik hastalığın seyrinin hızla yayılmasına ve salgına neden olur.

İmpetigo hastalığı en çok yaz aylarında görülür. Ciltte kesiklerin, çiziklerin ya da sinek ısırıklarının olduğu herhangi bir zamanda da ortaya çıkar. İmpetigo’ya neden olan enfeksiyon son derece bulaşıcı bir virüstür. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan impetigo, insandan insana çok kolayca bulaşır. Ayrıca bir böcek ısırığı ya da döküntüleri kaşıyarak da vücudun diğer bölgelerine de yayılır. Impetigo, 2 ila 5 yaş arası çocuklarda en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Impetigo iki kategoride derecelendirilir. Basit yüzeysel impetigo ve büllöz impetigo olmak üzere iki tipe ayrılır.

İmpetigo Tedavisi

Eğer bu hastalığın semptomları görülürse vakit kaybetmeden derhal tıbbi yardım alın. Çoğu durumda impetigo hastalığını tedavi etmek için antibiyotikler doktor tarafından verilir. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan impetigo şiddetine göre antibiyotikler ağızdan ya da merhem şeklinde verilir. Hafif impetigo hastalığının tedavisinde merhem uygulaması yeterli olurken, şiddetli impetigo hastalığının tedavisinde antibiyotik ağızdan alınmalıdır.

İmpetigo hastalığı tedavi edildiğinde yara bölgelerinde iz kalmaz. Ancak yara bölgelerindeki kızarıklık tedavi sırasında 1 veya 2 hafta kadar devam eder. Kuruyan ve kabuklanan yaralar zaman içerisinde kaybolur. İmpetigo hastalığını tedavi etmek için antibiyotik kullanmadan önce, hastalıktan etkilenen bölge sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır. Yıkama sırasında yara kanaması ciddi bir sorun değildir. Merhem uygulaması yapıldıktan sonra, yaralanan alan gazlı bezle sarılmalı ve iyice kapatılmalıdır.

2. Uçuk

Uçuk cilt yolu ile bulaşan ve yaşam boyunca tekrarlayabilen bulaşıcı cilt hastalıkları arasındadır. Herpes simpleks virüsünün neden olduğu viral olan bir enfeksiyondur. Herpes labialis dudaktaki uçuk enfeksiyonuna verilen isimdir.  Herpes genitalis genital bölgede yer alan uçuk enfeksiyonuna verilen isimdir.

Uçuk enfeksiyonu gözde ve beyin gibi organlarda da oluşabilir. Bir kişinin bağışıklık sistemi eğer güçlüyse uçuk enfeksiyonları genel olarak bir hafta içinde kendi kendine düzelir. Ancak ağrılı ve ya kaşıntılı gibi yaralar gelişirse bu gibi durumlarda doktor krem ya da başka ilaçlar reçete eder. Tedavinin etkili olabilmesi için hasta mümkün olan en kısa sürede bir uzmana danışarak tıbbi yardım almalıdır. İlerlemiş uçuk enfeksiyonlarında tedavinin olumlu sonuçları daha uzun süreye yayılır. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan uçuk, yılda birkaç kez vücudunuzda tekrarlanırsa antiviral tedavi kullanılır.

Herpes simpleks virüsü tip 1 ve tip 2 olmak üzere ikiye ayrılır. Uçuk virüsü tip 1 dudak ve burun gibi yüzde enfeksiyonlar grubunda yer alır. Herpes virüs tip 2 ise genital ve anal bölgelerde enfeksiyonlara neden olur. Ancak herpes virüs tip 1 ayrıca olarak genital bölgede uçuklara da neden olur. Herpes tip 1, insanlara doğrudan yollarla bulaşır:

  • Bir aile üyesini öpmek
  • Ortak havlu kullanımı
  • Uçuk virüsünü taşıyan kişinin tükürüğünden damlacıkların başkasına bulaşması

Yine hem tip 1 grubunu hem de tip 2 grubu, ergenlik döneminden başlayarak cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan uçuk, genellikle 2 ila 20 gün içerisinde semptomlar üretir.

Uçuk Tedavisi

Uçuk tedavisi

Dudaklarda çıkan uçuk birkaç kez tekrarlar. Ayrıca uçuk kremi ile kolay bir şekilde tedavi edilir. Bu süre zarfı içinde dudaklarınızda uçuk varsa, küçük çocukları ve bebekleri öpmekten kaçınmak onların sağlığı için en iyisidir. Çocuklarda ve bebeklerde uçuk yaygın olarak görülmez. Fakat enfekte bir kişinin onlarla temas etmesi halinde çocuklarda da uçuk görülür.

Göz uçuğu olarak da bilinen herpes simpleks virüsü (HSV), göz enfeksiyonuna neden olur. En yaygın olan tip, gözünüzün şeffaf önü olan korneayı etkileyen epitelyal keratittir. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan uçuk; gözde ağrı, iltihaplanma, kızarıklık yapar. Hatta kornea yırtılmasına ve ciddi görme bozukluklarına neden olur. Göz herpesi hafif ya da şiddetli olarak sınıflandırılır. Her iki grupta da doktorları tarafından reçete edilen antiviral ilaçlar ile tedavi edilir.

3. Siğil

Siğiller, cildin en üst tabakasına yerleşen human papilloma virus HPV’nin neden olduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun yer fark etmeden herhangi bir yerinde görülür. Vücudun bir bölgesinden diğerine doğru yayılma özelliğine sahiptir. Cilt teması olması veya havlu, giysi gibi kişisel eşyaların başkaları ile paylaşılması yolu ile kolayca bulaşırlar. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan siğiller, renk, şekil ve boyut bakımından farklılık gösterir.

HPV virüsü temas yolu ile yayılabilen bir virüstür. Siğillerin vücudunuza yayılmasını önlemek için şunları yapmanızı öneririz:

  • Siğilli olan bölgenin vücudunuzun diğer bölümleri ile temas etmesine izin vermeyin.
  • Diğer insanlardan size siğil bulaşma olasılığını göz ardı etmeyin.
  • Giysileriniz, yastık kılıflarınız, havlularınız ve ayakkabılarınız size özeldir, paylaşılmamalıdır.
  • Evde çorap ya da terlik giyilmeli ve ayrıca spor salonunda ayakkabı giyilmeli.

Çoğu zaman doktorlar siğilin teşhisini fiziki muayene ile kolaylık ile koyabilmektedir. Bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan siğilden, biyopsi (doku örneği) çok nadir olarak alınır ve biyopsi yöntemi kullanılır.

Siğil Tedavisi

Siğil tedavisi de kişiye özel olarak hazırlanır. Tedavi, hastanın bağışıklık sistemine göre şekillenir. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde uzun süre görünmeyen siğiller, bağışıklığı düşük kişilerde çok daha kısa sürede ortaya çıkar. Siğillerin çıkarılması bir ya da iki yıl kadar sürer. Bağışıklık sistemi, siğil tedavisinde bir kez daha oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Siğil tedavisi için uzman doktorunuzun tavsiyelerine düzenli olarak uymak çok önemlidir.

Siğil Tedavisi

Siğiller için uygulanabilecek çok sayıda tedavi mevcuttur. Bu tedaviler ayrıca doktor tarafından reçete edilen ve evde tedavi olmanızı sağlayan salisilik asit ilaçlarıdır. Ayrıca siğil yakma operasyonları olarak adlandırılan kriyoterapi ya da lazer yöntemleri ile de tedavi edilir. Siğil tedavisi uygulama sonrası bölge tamamen iyileşebilir. Ancak kişinin bağışıklık sisteminin durumuna bu hastalık çok bağlıdır. Bu nedenle bulaşıcı cilt hastalıkları arasında yer alan siğil zaman zaman yeniden tekrarlar.