Chi Kung egzersizleri

Günümüz dünyası, hareketsiz veya tekdüze bir devinim ile insanları adeta esir almış durumdadır. Bu hareketsiz düzen, insan ruhunu, bedenini ya da varlığını olumsuz etkiliyor. Chi Kung egzersizleri bu dengesizlikten kurtulmak ve  vücut ritmini dengede tutmak için en bilinen yöntemlerden biridir. Asırlara dayanan kadim Çin geleneği, bu sistemi deneyim imbiklerinden geçirerek insanlığa sunmuştur.

Kadim Çin geleneği, insan bedenini ve ruhunu kapsayan derin öğretilerini binlerce yıldır medeniyetimize sunmaya devam ediyor. Köklü Çin kültüründe yüzlerce yıldır uygulanan Chi Kung disiplini, insanın var olmasından kaynaklanan doğal enerjiyi dengelemeye yönelik metotları barındırmaktadır.

Chi Kung egzersizleri

Günümüzde Çin’de olduğu kadar Avrupa ve Amerika’da da yaygın olarak uygulanan Chi Kung egzersizleri bireyin yaşam enerjisini ve doğal yeteneklerini özgürleştirici bir gelişim alanı olarak dikkat çekiyor. Chi, kelime olarak enerji, kaynak, hayat pınarı gibi anlamlara gelmektedir. Kung ise kelime olarak yetenek, beceri veya kabiliyet olarak ifade edebiliriz. Chi Kung bir araya geldiğinde ise, insanın hayatı en dingin, sağlıklı ve doğasına uygun şekilde yaşamasını hedefleyen bir mantalite olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm canlılar belli bir yaşam enerjisi ve potansiyel ile var oluruz. Chi Kung egzersizleri sahip olduğumuz bu potansiyeli en optimize ve verimli şekilde yaşamak için bizlere ufuklar sunar. Bütüncül bir yaklaşıma sahip olup parçaları da önemser. Tüm varlığı kapsar; sadece beden sağlığı veya fiziksel kapasiteye takılıp kalmaz.

Chi Kung egzersizleri

Chi Kung Egzersizleri ile Hayat Dengesine Kavuşun

Chi Kung, günümüzde temel egzersiz hareketlerine dayanan bir metodoloji ile hayata geçirilmektedir. Sadece ayakta durarak, herhangi bir nesne ya da ekipmana ihtiyaç duymadan bu eşsiz yola kolaylıkla adım atabilirsiniz. Üstelik mekân ve zaman mevhumu da hayat akışınıza göre kolaylıkla adapte edilebilir.

Chi Kung nefes egzersizleri sayesinde canlılık enerjinizi dengeleyebilir, ruhsal veya bedensel olarak içinizdeki devinimleri daha karakterize ve stabil hale getirebilirsiniz. Üstelik bu egzersizleri oturarak ya da yatarak da çalışmalar yapabilirsiniz. Tüm sürecin amacı hayat enerjisinin varlığımızın tüm noktalarına ulaşması, sağlıklı şekilde akması ve bedenimizin tüm unsurlarına odaklanıp var oluşlarını kavramak olarak özetlenir.

Chi Kung egzersizleri

Chi Kung Egzersizleri Yaşamımıza Neler Sunuyor?

Beden dengesi hayatımızı mutlu ve huzurlu sürdürmemiz için en önemli araçtır. Chi Kung egzersizleri bizlere şu katkıları sağlar:

 1. Basit tekniklerle beden enerjisini rahat ve dengeli bir şekilde vücuda dağıtmayı sağlıyor.
 2. Ruhsal dinginliğe ulaşmamızı sağlar.
 3. Uyku düzenine büyük katkılar sağlıyor. Bu konuda sağlık problemi yaşayan insanlara ilaçsız ve daha doğal çözümler sunuyor.
 4. Bedenin zihin ve kaslar arasındaki koordinasyonuna pozitif katkı sağlıyor. Böylece vücudun bölümleri arasındaki dengesizliği ve iletişimsizliği azaltıyor.
 5. Vücudun kardiyo kapasitesini arttırıyor.
 6. Bedenin kan dolaşımını sağlıklı bir düzene sokmada yardımcı oluyor.
 7. Sinirsel ve zihinsel yorgunluğu alıyor.
 8. Sinirsel ve zihinsel problemlerin üstesinden gelmek için bireye katkı sağlıyor.
 9. Chi Kung egzersizleri bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı kişinin direncini arttırıyor.
 10. Bedenin yaşlanmasını geciktiriyor ve yavaşlatıyor.
 11. Bedenin yüksek tansiyon, kanser gibi kronik hastalıklara karşı bağışıklık gücünü arttırıyor.
 12. Depresyon ve anksiyeteye karşı koruyucu bir kalkan görevi görüyor.
 13. Yaşam kalitesini ya da konforunu arttırıyor.
 14. Kişinin sahip olduğu potansiyel veya fırsatları ortaya çıkartıyor.
 15. Sağlık mücadelesi veren hastaların tedavi süreçlerinde destekleyici ve güçlendirici roller oynuyor.

Chi Kung Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kişiye ve ihtiyacına göre değişen Chi Kung nefes egzersizleri kolaylıkla yaşama adapte edilebilir. Üç temel basamakta uygulanan Chi Kung egzersizleri yönteminin en çok tercih edilen adımları medidatif ve bedensel egzersizlere dayanan biçimleridir.

Medidatif adımlar, kişinin zihinsel ve yaşamsal enerjisine yoğunlaşarak meditasyon uygulamalarını kapsamaktadır. Chi Kung uygulamalarında doğru nefes alma ve kendi farkındalığına varma, tüm çalışmaların temelinde yer alır. Çalışmalar her gün ve düzenli olarak uygulanır. Tüm Chi Kung egzersizleri dört ana unsurdan oluşur;

 • Duruş: Tüm Chi Kung hareketleri (ayakta, oturarak ya da yatarak) doğal, kendiliğinden ve vücut kimliğimize uyumlu olması sizlere fayda sağlar. Zorlama, sonradan veya insan yapısına uygun olmayan pozisyonlar bu sistemde hayata geçirilmez. Her şey insan doğasına ve yapısına uygun olmalıdır.
 • Harekete geçme: Chi Kung’da ana odak yeri kas güçleri değil; zihinsel kapasitedir. Bu sistemde aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, yıpranma olmaz. Hareketler insan doğasına uyumlu ve tümleştiricidir. Esnekliği arttıran, yumuşak ve tüm bedeni kapsayan uygulamalar esastır.
 • Bilinçli ve farkındalıklı nefes süreci: Hayatın odağı nefestir. Doğru ve farkındalıklı bir nefes, kişinin kendi özünü hissetmesi için önemli bir anahtardır. Chi Kung egzersizleri ile doğru nefesle, hayat enerjisi vücuttan rahat ve besleyici şekilde akar. Vücut ritmini bulur. Dinginlik ve huzur insanın içine işler.
 • Odaklanma: Her ne olursa olsun, varlığın farkında olmak için odaklanma gerekir. Odaklanma, var olmanın en belirgin gözlemcisidir. İnsan, vücudunun herhangi bir bölgesine odaklandığında, o noktaların hayat enerjisinin farkına daha rahat varır. Tüm bedenimizin her bir zerresi bizim kendi özümüzün bir parçası olduğu için kapsayıcı odaklanma hayat birliğimizin en önemli unsurlarının başında gelir.

Chi Kung Egzersizleri Nelerdir?

Chi Kung farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerden biridir. 1996 yılında Çin’in ulusal sağlık planına alınan bu egzersizlerle, birey sağlığını güçlendirip uykusuzluk, yorgunluk, huzursuzluk ve iç sıkıntı gibi sorunların üstesinden gelebilmektedir. Chi Kung nefes egzersizleri kolaylıkla uygulanır.

Uygulama süreci zarif, akıcı, eğlenceli, uyanışları kapsayan, derinlikli bununla birlikte en önemlisi rahatlatıcıdır. Chi Kung egzersizleri nazik sallanma hareketleri, esneme pozisyonları, nefes egzersizleri, odaklanma, vücut bölümlerinin farkına varma ve kas sistemlerini harekete geçirme gibi temellere dayanır. Bu egzersizde sağlam çalışmalar belli ritim ve periyotlarla uygulanır. Başlıca Chi Kung nefes egzersizlerini aşağıda başlıklar altında açıklayalım.

Ağaç Duruşları

Ağaç duruşları, kişinin hayat enerjisini toplamak, odaklamak veya güçsüzleşen yaşam güdüsünü kuvvetlendirmek için etkili bir yöntemdir. Doğal duruş bu yöntemin temelidir. Bu hareket Chi Kung nefes egzersizlerinin en temel yapılarından biridir. Doğal bir uyum yakalanınca, gerginlik ve stres azalır, dinginlik bu boşluğu hızlıca doldurur. Ağaç duruşları egzersizi ayakta, oturarak veya yatar pozisyonda uygulanır. Chi Kung egzersizleri kapsamında ağaç duruş yapmanın faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Metabolizma hızı artar.
 • Solunum kalitesi artar.
 • Nefes kuvveti derinleşir.
 • Zihin berraklaşır veya dinginleştirir.
 • Beden kuvveti artar.
 • Kas gücünü arttırır fakat yıpratmaz.

Ağaç duruşları içerisinde farklı disiplinde egzersizler ise;

 • Güç adımları,
 • Güç patlaması,
 • Chi Kung adımları,
 • Enerji patlaması,
 • Yapışkan eller,
 • Bagua adımları,
 • Dantie güçlendirme olarak sıralanır.

Göz Canlandırma

Göz canlandırma egzersizleri Chi Kung etkinliklerinin temel hareketlerindendir. Akupunktur ve görüş merkezlerine masaj, enerji egzersizleri, meridyen ya da göz odaklama şeklinde farklı tekniklerle hayata geçirebilirsiniz.

Sekiz Brokar

Vücudun enerji kaynaklarını harekete geçirmek, esnetmek veya akışkanlığı arttırmak için Chi Kung egzersizleri kapsamında sekiz brokar hareketleri uygulanır. Vücut tüm süreçte rahattır. İç enerji merkezi her yönden dengeye kavuşur.  Zorlama, gerilme ve enerji tüketen unsurlar yer almaz fakat beden potansiyele odaklanır. Bu yöntemde;

 • Bağışıklık sistemi, iç organlar ve kemik yapısını güçlendirme,
 • Bedenin esnekliği, bağışıklığı veya sağlığını artırma,
 • Yağ dokuları zayıflatma veya azaltma,
 • Metabolizmayı hızlandırma fakat yıpratmama faydaları sağlamak mümkündür.

Orta Kanal

Bu egzersizin hedefinde, vücudun hayat enerji merkezi olan yani bedeni besleyen orta kanal omurga yer alır. Orta kanal omurga, insan bedeninin enerji meridyenidir. Doğa veya evren ile uyum ve en temelinde kendi bedenimizle uyumu orta kanal omurga temelinde sağlamalıyız. Chi Kung egzersizleri kapsamında orta kanal tekniğiyle uygulanan basit hareketler size şu konularda katkı sağlar:

 • Vücudun enerji akışı daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.
 • Topyekûn bir sıhhat iyileştirilmesi sağlar bununla birlikte omurgayı hizalar.
 • Baş, sırt, boyun veya bel ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Kısacası; hayat yolculuğunuzu sağlıklı, dengeli, verimli ve potansiyelinizin tümü ile geçirmek istiyorsanız, binlerce yıllık insan kültürünün sizlere sunduğu Chi Kung felsefesini inceleyebilirsiniz. Siz de böyle bir rehber arıyorsanız, bu felsefeye ve Chi Kung egzersizleri tekniklere başlayabilirsiniz.