Çilek Bacak

Yüzünüzde meydana gelen büyük gözenekler ve siyah noktalar farklı bölgelerinizde de çıkmaya başlayabilir. Cilt yüzeyinizde kırmızı ve siyah noktalar bulunması olayına kısaca çilek bacak diyebilirsiniz. 2022 yılında olmamıza rağmen hala bu gibi dertlerle uğraşmanız gerçekten üzücü bir durumdur. Genelde bu sorunu yaşadığınız için belli bir utanç duygusu yaşayabilirsiniz. Ama artık cildinizde ortaya çıkan kırmızı kabuklu lekelere elveda deme vakti.

Tavuk derisi (keratoz pilaris) görünümlü bu sorun, genellikle istenmeyen tüyleri aldıktan sonra başınıza gelmektedir. Herhangi bir zararı olmayan bu görüntü, tüy köklerinizi tahriş etmenizden dolayı ortaya çıkar çoğunlukla. Özellikle yaz aylarında bu sorundan mustarip olabilirsiniz. Tüylerinizi alırken yaptığınız bazı yanlış uygulamaları da sizlere aktaracağız. Yanlış yöntemlerle cilt yüzeyinize gölge düşürebilirsiniz. Bunun yanında bu noktalar sağlık açısından pek fazla sorun yaratmaz.

Çilek bacak sorununuzdan dolayı cildinizde; ölü deri, bakteri ve yağ içeren gözenekler bulunur. Genellikle ağrılı ve kaşıntılı olmayan; yüz, kol ve bacak epilasyonu yapıldıktan sonra ortaya çıkan bu görüntü başınızın derdidir. Bu durumun çarelerini de ele aldığımız yazımızda görebilirsiniz.

Korkulu rüyanız haline gelen bu görüntü, dikkat çektiği için tedavisini uygulayıp kurtulmak isteyebilirsiniz.  Merak etmeyin bu gibi durumlar için ‘’hepimizicinsaglik.com’’ web sitesi ile doğru adrestesiniz.

Çilek Bacak Nedir?

Kalın kıl yapısına sahipseniz eğer bu rahatsızlığın çıkma olasılığı daha yüksektir. Bu durum genellikle jilet, ağda ve epilatör yaptıktan sonra meydana gelir. Bu durumda bacaklarınızda meydana gelen minik noktalar canınızı sıkabilir. Aslında çoğunlukla kendiliğinden geçen bir durumdur. Fakat bu problemi daha en başından bitirmek ve sonrasında hiç karşılaşmamanız yararınıza olur. Bu nedenle sizlere önerdiğimiz yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Folikülit, yani kıl kökündeki iltihaplanmadan dolayı meydana gelen bu görüntüden kurtulmanız mümkündür. Öncelikle bu sorundan kurtulabilmeniz için ölü derinizi temizlemeniz gerekir. Bunun yanında keselemek de iyi bir çözüm olabilmektedir. Kuru ve hassas bir cildiniz varsa bunların yanında bir de beyaz tenli iseniz yandınız demektir. Ama korkmayın yazımızı dikkatlice okuyarak bu sorundan kurtulacaksınız.

Çilek Bacak Neden Olur?

Kıllarınızı alma işleminden sonra kılınızın bulunduğu gözenek, havayla temas ederek oksitlenir. Bunun yanında ölü deri kalıntılarının birikerek çilek bacak problemini oluşturması da olası bir durumdur. Görsel estetiği bozan bu görüntü özellikle etek veya kısa kol giydiğinizde sizi oldukça rahatsız eder. Bu sorundan gerçekten kurtulmanızı isteriz. Ayrıca kıl kökü gözeneği tıkandığı zaman, kırmızı kabuk görüntüsünün asıl sebebi olur.

Kıllarınızı alırken kullandığınız yöntem, cildiniz için uygun değilse bu rahatsızlıkla karşılaşmanız olası bir durumdur. En uygun olanı belirleyebilmek adına kıllarınızı aldıktan sonra ortaya çıkan reaksiyonu izlemelisiniz. Tahriş, kaşıntı ve kızarıklık meydana geldiğinde o yöntemi bir daha kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ağdayı yapıştırdıktan sonra yanlış yöne çekmek veya cildin nemlendirilmeden tıraş edilmesi, kıl kökü iltihabı sorununa neden olur.

Çilek Bacak

Çilek Bacak Görünümünü Engellemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Çilek bacak sorununu yaşamamak için kesinlikle kör jilet kullanmadan kılları çıkış yönüne doğru almanız gerekir. Bunun yanında eğer ağda kullanacaksanız, aynı noktaya birçok kez ağda yapıştırmayın. Ayrıca kıllarınızın çok fazla uzamasını bekledikten sonra veya tam tersi olarak daha uzamadan kıllarınızı alırsanız tahrişe neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda cilt yüzeyinizde batık oluşturmanız muhtemeldir. Sürekli olarak kıllarınızı almamanızı öneririz.

Pürüzsüz olmayan bir cilt yüzeyinden kurtulmak için cildinizi nemlendirmek günlük rutininiz olsun. Bacak peeling işlemi ile de cilt üzerinizde biriken ölü deri kalıntılarından kurtulabilirsiniz. Bunun yanında glikolik ve salisilik asit içeren ürünleri kullanarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca tıraş esnasında köpük kullanmanız yararınıza olacaktır. Tıraş olmadan önce çok sıcak olmayacak şekilde duş alın. Böylece köklerin yumuşamasını sağlayacaksınız. Ayrıca vücudunuzda cilt kuruluğu varsa her işlem öncesi ve sonrası mutlaka nemlendiricinizi sürmeniz gerekir.

Çilek Bacak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pürüzsüz bacaklara sahip olmak hayaliniz olurken çilek bacak sorununu yaşayabilmektesiniz. Cilt yüzeyinizde küçük çıkıntılara neden olan bu sorun, genetik de olabilmektedir. Genellikle bacaklarınızda, uyluk bölgenizde ve üst kollarınızda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu görüntüden tamamıyla kurtulmanız mümkün. Toksinleri atmaya ve rahatlamaya yardımcı olan kuru fırçalama yöntemi ile pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra düzenli bakım yapmanız batıklarınızı önler.

At kılı fırçası ile işlem uygulayarak pürüzsüzlüğe bir adım atabilirsiniz. Sonucu sizi büyük ihtimalle memnun edecektir. Kıl kökü gözeneklerini aniden geçiren bir bakım değildir. Ancak zamanla etkisini gösteren sağlam bir yöntemdir. Çoğunlukla gençlerin yaşadığı bu sorun, kış aylarında daha şiddetli hale gelmektedir. Yaz ve kış ayları fark etmeksizin cilt bakımınıza aynı özeni göstermelisiniz.

Çilek Bacak Tedavi Edilebilir Mi? Çilek Bacaktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Elbette çilek bacak rahatsızlığı tedavi edebileceğiniz bir sorundur. Hatta evde uygulayabileceğiniz çok yönlü yöntemler bulunmaktadır. Her evde bulunan yumurta ile gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Bir yumurta akı ve bir çay kaşığı limon suyu karışımı ile 10 dakikalık bir bakım sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında evinizde bulundurduğunuz salata ile de gözeneklerinizden kurtulabilirsiniz. Salatalığın suyu ile günde iki kez olarak 10 dakikalık bir tedavi uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle cildiniz de aydınlanır.

Karbonat karışımı ile 3 dakikalık bir tedavi uygulaması diğer yöntemler arasındadır. Bir yemek kaşığı ılık su, bir çay kaşığı yulaf unu ve bir yemek kaşığı karbonat ile cildinizde hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Antioksidan özelliği bulunan esmer şeker, vücudunuzdaki kirleri söküp atar. 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, bir yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı esmer şeker karışımını cilt yüzeyinize iyice yedirin. Bu işlemi ise haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

Çilek Bacak Lazer Epilasyon ile Geçer Mi?

Tüylerin alınması için normal uzunluk 7 milimetredir. Fazla uzayan kıllarınızı ise makasla aldıktan sonra uygun kıl alma yöntemi ile almalısınız. Yapacağınız tüm bu işlemlerin yanı sıra lazer epilasyon yöntemi ile tüylerinizden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Hatta en önemli konu olan cilt yüzeyinizdeki gözenek görünümünü de ortadan kaldırabileceksiniz.

Bacak epilasyon olarak lazeri tercih etmeniz, cilt yüzeyinizdeki estetik görünüm için akıllıca olacaktır. Şunu da söylemeliyiz ki bacaklarınızdaki tüyler farklı yönlere doğru uzayabilmektedir. Bu gibi sorunları da kökünden halledebilmek adına profesyonel bir tedavi almalısınız. Lazer epilasyon, kıl köklerinizin iltihaplanmasını da yüksek oranda azaltacaktır. Hem deri altında hem de deri üstünde bulunan lekeleri geçiren lazer, sorunlarınız için kesin çözüm olmaktadır.

Alacağınız seans ilerledikçe çilek bacak durumunu ortaya koyan kıl kökleriniz bir daha çıkamayacak şekilde tahrip olur. Ancak önemli olan bir husus ise lazer epilasyon, son teknolojik ve güvenli cihazlarla uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca lazer; ince veya kalın kıllarınız için konforlu bir epilasyon yöntemidir. Ağrısız ve etkili yeni nesil bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde bir daha çilek bacak rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmazsınız.

Kafanıza takılan diğer sorularınız için ‘’hepimizicinsaglik.com’’ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Aradığınızı bulacağınızdan eminiz. Pürüzsüz bir ciltle ve sağlıcakla kalın.