Cilt Kanseri Nedir

Kötü huya sahip deride ortaya çıkan bir çeşit tümör olan melanom, kendini belli etmeden ansızın deri üzerinde çıkabilir. Bir başka şekilde ise benin üzerinde gelişebiliyor. Bundan dolayı vücuttaki benlerin dikkatle izlenmesi gerekiyor. Cilt kanseri ölüm riski nedir diye soranlara, cilt kanserinin ölüm riski en çok olan Melanom çeşidinin varlığından bahsedilebilir.

Melanom, melanosit olarak adlandırılan hücrelerden meydana gelir. Melanositler derimizin rengini belirleyen ve bronzlaşmayı sağlayan melanin pigmentlerini üretirler. Melanom, bu pigmentlerin kontrolden çıkarak aşırı çoğalmasından sonra oluşan bir hastalıktır. Kontrolsüz üremeleri sebebiyle diğer organlara yayılarak yaşamı tehdit edebilirler.

Cilt Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Melanom, bir ben üzerinde ortaya çıkabildiği gibi bir anda ortaya çıkabilen bir tümördür. Bu sebeple vücuttaki benlerin yeri iyi bilinmelidir. Değişikliklerin gözlemlenmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Melanom benleri diğer normal benler ile karıştırılabilir.

Belirtileri arasında derideki değişiklikler önemli uyarıcılar olarak ifade edilir.

  • Soyulma, sızıntı, benin üzerinde şişlik oluşması, kaşıntılar, ilk belirtilerdendir.
  • Asimetri olarak adlandırılan bu belirtide, benin iki yarısı renk ve şekil bakımından birbirinden farklıdır.
  • Border olarak ifade edilen belirtide, benin sınırlarının düzensizliği bir işaret olarak değerlendirilir.
  • Benin renginde homojen bir yapı yoksa önemli belirtiler arasında sayılır. Tek bir renkten ziyade birden fazla rengin ben üzerinde belirmesi şeklinde belirtilir.

Cilt Kanseri Nedir

Korunma Yolları Nelerdir?

Deri yüzeyinde beliren bir hastalık olduğundan erken dönemde teşhis konulması çok daha mümkün olan kanserlerden biridir. Erken teşhisin koyulabilmesi için bireyin derisini iyi gözlemlemesi gerekir. Her ay üryan bir şekilde vücut gözlemlenebilir, görülemeyen noktalar için el aynalarından yardım alınabilir.

Yüz, kafa derisi, omuzlar, sırt, göğüs vb. vücuttaki noktalar dikkatle incelenmelidir.  Kasıklar ve kolların iç bölümleri, ayaklara bakmayı ihmal etmemek gerekir. Cilt kanseri nasıl belli olur şeklinde sorulara cevap vermek için bu kontrolleri düzenli yapmak gerekir. Güneş ışınlarının zararlı boyutlarından kaçınmak cilt kanserinin riski azaltmak için önemli bir korunma yöntemidir. Çoğunlukla yaz aylarında 11-16 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınmak gerekir. Solaryum gibi ultraviyole ışınlara da uzun vakitli maruz kalmamaya dikkat edilmelidir.

Türleri Nelerdir?

Deri yüzeyinde oluşan belirli deformasyonlar ile kendini belli eden cilt kanserinin belirli farklılıklardan kaynaklı çeşitleri bulunur.

  • Bazal hücreli karsinom adı verilen tür en yayın görülen cilt kanseridir. İnciye benzer bir görüntüde belirir.
  • Skuamöz hücreli karsinom, vücudun güneşe en çok maruz kalan, el yüz gibi organlarında ortaya çıktığı görülür.
  • Melanom, özellikle belirttiğimiz cilt kanseri türüdür. Yaygın olarak erkeklerde yüz bölgesinde, kadınlarda baldırlarda görülür.
  • Kaposi sarkomu olarak ifade edilen bu çeşit en az görülen türleri arasında yer alır. Kan damarlarının içinde meydana gelir.
  • Merkel hücreli karsinom, saç köklerinde sert parlak nodüllere neden olan bir cilt kanseridir.
  • Yağ bezi karsinomu, ender görülen etkili bir çeşittir. Genellikle göz kapağı etrafında görülür.

Cilt Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi öncesinde erken tanı her kanser hastalığında olduğu gibi cilt kanserinde de erken tanı önemli bir konudur. Deri yüzeyinde gözle görülür değişiklikler sebebiyle erken tanı ihtimali oldukça yüksek olduğu ifade edilir. Dermatoskopi ile vücuttaki benler 10-20 kat büyütülerek benlerin kanserli olup olmadığı net bir şekilde belirlenir.

Patoloji raporuna göre kanser durumu onaylanırsa tedavi yöntemi olarak cerrahi tedavi uygulanır. Cilt kanserleri için en etkili tedavi yöntemi, cerrahi müdahale ile tümörün alınması işlemidir.