Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen cinsel isteksizlik uyarılma olmasına rağmen cinsellikten kaçınmak olarak tanımlanmaktadır. Cinsel isteksizliğin pek çok sebebi olabilmektedir. Bu isteksizlik günlük hayatta yaşanan değişimlerden, sosyal ve iş hayatındaki stresten kaynaklanabileceği gibi bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Cinsel isteksizlik türüne göre birincil ve ikincil cinsel isteksizlik olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil cinsel isteksizlik ergenlikten itibaren görülürken ikincil cinsel isteksizlik ise daha ileriki yaşlarda görülen bir sorundur. Cinsel isteksizlik tedavi gerektiren bir durumdur ve tedavi edilmesi için de altında yatan sebebin iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Cinsel İsteği Artırmak için Ne Yapmalı?

Özellikle dönemsel bir durumdan kaynaklanıyorsa tersine çevrilebilir bir durumdur. Bunun için farklı yöntemler denenebilir. Öncelikle düzenli egzersiz cinsel isteği arttırmanın etkili bir yolu olarak ön plana çıkmaktadır. İstiridye, çikolata ve muz gibi cinsel isteği arttıran besinlerin tüketimi de bu noktada oldukça önemlidir. Eğer cinsel isteksizlik stresten kaynaklanıyorsa, stresinizi azaltıcı yoga, meditasyon gibi aktiviteler denenebilir. Cinsel isteksizliğin altında yatan sebep daha önce yaşanan negatif tecrübeler ise bir psikolog desteği ile çözülebilmektedir.

Cinsel İsteği Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Cinsel isteğin arttırılmasında etkili olan pek çok yiyecek bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin başında zencefil, çilek, çikolata, fındık, bal, vanilya, incir, muz gibi besinler gelmektedir. Afrodizyak olarak da adlandırıla bu yiyecekler, cinsel isteği arttıracak ve cinsel hayatın düzene girmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, cinsel isteksizliğin altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi gerektiğidir. Eğer cinsel isteksizlik hormonal ya da fiziksel bir sıkıntıdan kaynaklanıyorsa mutlaka ki tıbbi tedavi gerekecektir. Benzer şekilde cinsel isteksizlik psikolojik problemlerden kaynaklanıyorsa da psikolojik tedavi öncelikli olmalıdır.

Cinsel Sorunlar için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Cinsel isteksizlik için hangi doktora gitmeliyim?

Cinsel sorunların tedavisi bazı hastalar için oldukça sıkıntı verici olabilir. Bu rahatsızlığı yaşayanlar doktora görünmekten kaçınabilirler. Ancak cinsel isteksizliğin diğer tüm hastalıklar gibi bir hastalık olduğunu bilmek ve doğru tedavi ile bu sorundan kolayca kurtulacağını bilmek önemlidir. Cinsel bir rahatsızlık yaşadığınızda erkekseniz üroloğa kadınsanız jinekoloğa görünmelisiniz. Burada cinsel isteksizliğinizin asıl sebebi anlaşılacak ve başka bir bölüme yönlendirmeniz gerekiyorsa, bunun analizi gerçekleştirilecektir.

Cinsel İsteksizlik Psikolojik mi?

Cinsel isteksizliğin psikolojik nedenlerden de kaynaklanabildiği bilinmektedir. Bu rahatsızlığı olanların geçmiş dönemde yaşadıkları negatif tecrübeler cinsel isteksizliğe yol açabilir. Erken yaşlarda yaşanmış olan istismar vakaları ya da önceki partnerler ile yaşanan başarısız cinsel ilişkiler, ya da bu cinsel ilişki sırasında partnerin negatif davranışları da psikolojik olarak cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Bu noktada iyi bir psikoloğa görünmek bu rahatsızlıktan kurtulmak için etkili olacaktır.

Psikolojik nedenler arasında stres, kaygı, depresyon ve ilişki sorunları yer alır. Fiziksel nedenler arasında hormonal dengesizlikler, ilaçlar ve kronik hastalıklar bulunur. Cinsel isteksizlikle başa çıkmak için, öncelikle nedeni tespit etmek önemlidir. Psikolojik sorunlara sahip olanlar terapi, egzersiz ve meditasyon gibi yöntemleri deneyebilirler. Fiziksel nedenler varsa, bir doktora danışmak gerekir.

Cinsel Gücü En Çok Ne Arttırır?

Cinsel isteksizlik psikolojik midir

Cinsel gücün arttırılması için pek çok farklı yöntem uygulanabilir. Özellikle erkeklerde cinsel güç kaybının sebebi fiziksel ise cinsel güç arttırıcı ilaçlar kullanılabilir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu ilaçların oldukça etkili oldukları bilinmektedir. Ayrıca afrodizyak olarak tanımlanan ve cinsel isteği arttırıcı birtakım yiyecekler de tüketilebilir. Onun dışında düzenli egzersiz yapmak da cinsel gücü arttıracaktır.

Bazı bitkisel takviyeler ve doğal besinler de cinsel performansı artırmak için kullanılabilir. Örneğin, ginseng, çakşır kökü, zencefil ve sarımsak cinsel gücü artırmada etkili olabilir. Ancak, herhangi bir takviye kullanmadan önce bir doktorla danışmak önemlidir. Ayrıca, stresten kaçınmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek de cinsel gücü artırmada yardımcı olabilir.

Kadınlar Cinsel İsteği Artırmak için Ne Yapmalı?

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. Bunun sebebi dönemsel yaşanan sıkıntılar olabileceği gibi kadınların erken yaşlarında yaşadıkları istismar gibi durumlar da olabilir. Ancak psikolojik bir tedavi gerektirmeyen ve dönemsel olduğu düşünülen cinsel isteksizlik durumlarında kadınlar safran, muskat, karanfil, gül ve tarçın gibi besinleri tercih edebilirler. Bu besinler kadınlarda östrojen hormonu salınımını arttıracak ve cinsel isteksizliğin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.