Çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli

Çocuklar büyümeye başladıkça kendi vücutları ve cinsellik hakkında sorular sormaya, her şeyde olduğu gibi bu konuda da öğrenmeyi istemeye meyillidir. Bu sorular karşısında çaresiz hisseden ebeveynler ise ‘çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli?’ konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Özellikle de ülkemizde maalesef birçok aile çocukların bu konu hakkındaki sorularına nasıl cevap vermeleri gerektiğini bilmiyorlar. Çocukların sorduğu cinsel sorular karşısında takılıp kalmalarına ise sık sık rastlanılıyor.

Çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi için cinsel sorularına karşı ebeveynlerin doğru metotları kullanarak cevap vermeleri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çocukların merak ettiklerini yaşına uygun ve basit bir şekilde anlatmanızda sakınca yoktur. Aslına bakılırsa bu sorular hepimiz tarafından aynı yaşlarda sorulmuş oldukça doğal ve utanılmaması gereken konulardır. Peki, cinsel eğitim sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Çocuğa Cinsel Eğitim Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Eğer sizde ‘çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli?’ merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken birtakım püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle, cinsel eğitimin sahip olduğu önem ve çocuğunuzun bu konuda neden merak sahibi olduğunu anlamanız gerekir. Çocuklar, cinselliği bizle aynı kalıplar içerisinde algılamazlar. Onların öğrenmek istediği konu; kim oldukları ve neden karşı cinsle farklı özelliklere sahip olduklarıdır.

Cinsiyetleri hakkında olumlu bir imaj geliştirmeleri, ileriki yaşlarını da olumlu şekilde geçirmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarınızın soracağı cinsel sorular karşısında sakin kalmanız gerekir. Dürüst, açık, sade ve kabul edici bir tutum gösterilmelidir. Çocuğunuzun vücudundaki bölümleri isimlendirirken; erkek ve kız çocukları arasında bulunan farklılıklardan bahsedin. Bu organların görevlerini basit şekilde anlatın. Takınacağınızın tutumun çocuğu direkt olarak etkileyeceğini asla unutmayın.

Çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli? Konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu ise çocukların kendi aralarındaki konuşmalardır. Konuşmalarına dikkat etmeniz halinde; neleri merak ettiğini öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Sorulan sorulara karşı dikkat edilmesi gereken konu, merak ettiği kısmı tamamlamak; eğer bu konuda yanlış bir bilgiye sahipse bu yanlışı düzeltmektir. Bazı çocuklar, okul öncesi dönemde vücutlarından haz duyduklarını fark edebilir. Cinsel organ ile oynama ya da elleme gibi davranışlar gösterebilir. Bazıları ise ebeveynlerinin dikkatini çekmek için bu davranışı sürdürebilir. Böyle bir durumda, çocuğun enerjisini farklı alanlara yöneltmek en doğru yaklaşım olacaktır.

çocuklara cinsel eğitim

Çocuğun Neden Cinsel Organ Merakı?

Çocuğun cinsel organına merak duyması da en az ‘çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli?’ konusu kadar sık şekilde sorulmaktadır. Çocukluk çağı mastürbasyonu olarak isimlendirilen bu durum aslında çocuğun çoğunlukla rastlantısal şekilde haz aldığını keşfetmesi ve sonrasında da bu davranışı devam ettirdiği bir durumdur. Rastlantısal keşif, erken çocukluk dönemlerinde dahi başlayabilmektedir. Bu keşfi fiziksel etkenler, merak ve dış uyaranlar tetikleyebilmektedir.

Çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli?’ sorusunu soran ebeveynlerin çocukların vücutlarını dokunarak keşfetmeye başladığını unutmamaları gerekir. Örnek vermek gerekir ise altı değiştirilirken dahi cinsel organa temas nedeni ile bunun haz verici olduğunu öğrenebilir. Çocuğun cinsel organına sık şekilde dokunmayı istemesi anne ve babaları endişelendiren bir durum olsa da aslında bu oldukça normaldir. 2-2,5 yaşları arasında başlayan tuvalet eğitimi ile çocuğun cinsel organa duyduğu merak ve ilgi de artmaktadır. Çocuğun bu ilgisine karşı ebeveynlerin engelleyici ya da kızgın tepkiler vermesi yanlış bir tavır olacaktır.

cinsel eğitim

Çocuklarda Cinsel İstismar Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocukları potansiyel cinsel istismarlara karşı korumanın en önemli ve ilk yöntemi, çocuğun bu konu hakkında yaşına ve anlama düzeyine uygun şekilde bilgilendirilmesi ve eğitilmesidir. Çocuk, öncelikli olarak kendi bedeni üstündeki hak ve sorumlulukları hususunda uygun şekilde eğitilmelidir. Cinsel istismar sayılabilecek davranışlara maruz kalması halinde ne yapması gerektiği ve neler yapabileceği konusunda çocuk bilgilendirilmelidir.

Çocuğa cinsel eğitim nasıl verilmeli?’ konusunda verdiğimiz genel tavsiyeler bu konuda da geçerlidir. Açıkça cinsel içeriğe sahip ya da çocuğun kendisini rahat hissetmeyeceği durum ve davranışlar karşısında tepki vermesi gerektiği, bağırabileceği ve yardım isteyebileceği gibi konular muhakkak öğretilmelidir. Yetişkin kişilerin bütün istek ve davranışları doğru değildir. Yetişkin birinin çocuktan uygunsuz bir isteği olması halinde yanlış bir davranış sergilendiğinde çocuğun bunu kabul etme zorunluluğun olmadığı ya da bu davranışa karşı saygı duyması gerekmediği de çocuğa öğretilmelidir.