Çocukları cinsel istismardan korumak

Çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel istismar ve saldırıların artış göstermesi nedeni ile birçok ebeveyn haklı olarak panik ve korku yaşıyor. Bu konuda hazırladığımız ‘10 soruda: Çocukları cinsel istismardan korumak için ne yapmalı?’ yazımız ile çocuklarımızı cinsel istismara karşı koruma yollarının neler olduğunu inceleyeceğiz. Savunmasız çocuklara karşı gerçekleştirilen bu çirkin ve ağır suç nedeni ile çocuklar ileriki yaşlarında da ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Peki, çocukları potansiyel istismarlara karşı korumanın yolları nelerdir?

1. Çocukların Mahremiyet Duygusunu Geliştirmelisiniz

Çocukları cinsel istismardan korumak amacı ile ebeveynlere düşen görevlerin başında öncelikle; okul öncesi dönemde çocuğun mahremiyet duygusunu geliştirmek geliyor. Çocuklar kendilerini koruyabilmek için öncelikle bedenlerinin özel olduğunu ve başka insanların dokunmaması gerektiğini bilmelidir. Bu konuda bilgi sahibi olmak oldukça büyük bir önem taşır.

2. Çocuğunuzun Vücuduna Saygı Gösterin

Çocukları cinsel istismardan korumak için belli başlı maddeler vardır. Bu maddeler içinde de çocuğunuzun vücuduna saygı göstermeniz yer almaktadır.

Çocuğunuzun vücudunu tanımasına yardımcı olmak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Onların vücuduna ilk olarak sizin saygı göstermeniz gerekir. Sizden gördüğü bu saygı karşısında, bedenine anne-babasının bile onun izni olmadan dokunamayacağını kavrar. Bu da bir başkasının istismarından çocuğunuzu korur.

3. Çocuklara Başkalarına Karşı Mesafeli Olmalarını Öğretmelisiniz

Çocuğunuzun arkadaşlarını ve etrafındaki yetişkinleri, kimler ile zaman geçirdiğini bilmeniz önemlidir. Ayrıca çocuğunuza, başkalarına karşı sınır koyması gerektiğini öğretin. Hiç kimsenin ona istemsiz şekilde dokunma hakkının bulunmadığını bilmesi gerektiğini söyleyin. Buna yakın akrabalar da dahildir. Zorla kimsenin kendisine sarılamayacağını, saçını okşayamayacağını ve şakadan da olsa gıdıklayamayacağını ona anlatın. Bedeninin sadece kendisine ait olduğunu öğrenmesini sağlayın.

4. Çocuklarınızla Sağlam İlişki Kurmalısınız

Çocuklarınızın sizden korkmasına izin vermemelisiniz. Başlarına gelebilecek her şeyi size anlatmalarını hissettirmelisiniz.

Genellikle çocuğu istismara karşı sessiz tutmak amacı ile çocuk tehdit edilmektedir. Bu konunun gizli kalması gerektiği çocuğa dikte edilmeye çalışılır. Bu tarz bir durum karşısında, çocuklar korkabilir ve bu durumu anne babalarına anlatmaktan kaçınabilir. Çocukları cinsel istismardan korumak için çocuğunuza sizinle her konuyu konuşabileceklerini, hiçbir konu hakkında konuşma nedeni ile sorun yaşamayacağını sık sık çocuğunuza hatırlatın. Bu tarz eğitimlerin sahip olduğu önemi asla atlamamalısınız.

5. Çocuklarınızı Kendini İfade Edebilen Bireyler Olarak Yetiştirin

Çocukları cinsel istismardan korumak için onları kendilerini rahatlıkla ifade edebilen bireyler olarak yetiştirmelisiniz. Cinsel istismara uğrayan çoğu çocuk utanç duygusundan ya da korkudan susmaktadır. Bu durumun, onun yüzünden kaynaklanmadığını ve başına ne gelirse gelsin bunu rahat bir şekilde anlatması gerektiğini söyleyin.

6. Çocuğunuzun Bedeni Üzerinden Şaka Yapmamalısınız

Banyo sırasında çocuğun kendi kendine yıkanması teşvik edilerek mahremiyet duygusu kazanması sağlanabilir. Bu, kendi bedenine sahip olduğu hissiyatını yaratacaktır.

Cinselliği şaka ya da oyun olarak göstermeyin. Hatta bunu çocuğunuzun bedeni üzerinden kesinlikle yapmayın. Saygı ve sınır konularını çocukların içselleştirebilmesi için anne babaların oda kapısı kapalıysa izinsiz şekilde girmemeleri, aynı davranışı çocuğa da öğretmeleridir. Bu davranış çocukları cinsel istismardan korumak için oldukça önemlidir.

7.  Çocukların Odalarını Ayırmalısınız

2 yaşından itibaren çocuklar çoğu alanda gelişimlerini tamamlamaya başlar. Bununla birlikte ebeveynlere duyduğu ihtiyaç da azalmaya başlar. Bu yaştan sonra yavaşça anne-babanın odasından kendi odalarına ayrılmasına geçilmelidir. Hatta ergenliğe girecek kardeş olması halinde onunla da odaların ayrılması beklenir.

8. Çocuklarınıza İstismar Olayını Anlatabileceğini Öğretmelisiniz

Her çocuk başına geleni anlatmaz. Bunun birçok sebebi olabilir. Çocuğun, olayın ne olduğunu anlayacak ve kelimelerle ifade edecek kadar büyük olmaması, başkalarına anlatmaması için tehdit edilmesi, istismar sonucunda yaşadığı kafa karışıklığı, utanması ya da kimsenin kendisine inanmayacağı ve kendisinin suçlanacağı korkusu nedeni ile istismar olayını dile getirmeyebilmektedir. Bu yüzden çocuğunuz konuşmayı bilmese bile ona her zaman bedenine saygı duyulması gerektiğini anlatın.

9. Genel Olarak Cinsel İstismarı Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

‘10 soruda: Çocukları cinsel istismardan korumak için ne yapmalı?’ konusunda bu istismarı önlemek için nelerin yapılması gerektiğini incelemekte fayda var. Bu tehlikenin önüne geçmek ve mağdur sayısını azaltmak için çocuk koruma politikası oluşturulması etkili olacaktır. Çocukların istismardan ve ihmalden korunmasında ilk koruma, tüm çocuklara karşı koruma programlarının geliştirilmesi ile somutlaşır. Bu tarz programlar, çocukların ve ebeveynlerin içinde bulunduğu koşulları iyileştirme, hayat kalitesini yükseltme ve risklerin oluşmasını önlemek gibi amaçlar taşır.

Kapsamlı ve etkili bir çocuk koruma politikasının oluşturulması, kamu sağlık programlarının geliştirilmesi, genel eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve ulusal gelirin yükseltilmesi zorunlu olmaktadır. Bütün çocuklarımızı kapsayacak şekilde sosyal koruma alanın kurulması, geleceğimizi belirlemede ve çocuklarımızı potansiyel tehlikelere karşı korumada hayati bir önem taşımaktadır.

10. Cinsel İstismar Davası Kaç Yıl Sürer?

Cinsel taciz suçunun basit hali, şikayete bağlı suçlardan birisidir. Basit cinsel taciz suçlarında, şikayet süresi suçun işlendiği ve failin kim olduğunun öğrenildiği tarihten itibaren altı aydır. Mağdurun, bu altı aylık süre içerisinde şikayet hakkını kullanmaması halinde, şikayet hakkı kaybolacaktır. Basit cinsel tacizde, şikayetten vazgeçmek, mahkemenin vereceği hüküm kesinleşinceye dek mümkün olmaktadır. Bu suçun nitelikli halleri ise şikayete tabi değildir. Savcılık, bu suçu öğrendiği an itibari ile resmen soruşturma başlatır. Suçun nitelikli halinde zaman aşımı süresi ise 8 senedir.

Çocukları cinsel istismardan korumak için alacağınız önlemler bu şekildedir. Son olarak her zaman çocuğunuzun yanında olduğunuzu ona hissettirin ve güven duygusunu aşılayın. Bu, çocuğunuzu her türlü kötülükten korunmasını sağlayacaktır.