covid-19 vakaları

Büyük kapanmalar ardından etkisini oldukça azaltan covid-19 vakaları yeniden artış göstermeye başlamıştır. Geçtiğimiz 2,5 yıl önce ilk örnekleri tespit edilen ve tüm dünyada etkisini gösteren korona virüs farklı varyantlar ile yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu açıklamalardaki verilere göre salgın yeniden artmıştır. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu açıklamalar ‘Covid- 19 yeniden mi başlıyor?’ paniğine sebep oluyor.

covid-19 vakaları

Uzmanların görüşü ise salgının bitmediği ve devam ettiği yönündedir. Tedbirlerin ve kapanmaların ardından rahatlama süreci ile artan vaka sayıları gösteriyor ki altıncı dalganın gelmesi muhtemeldir. Zira yayılmakta olan virüs ilk çıktığı hali değil, daha güçlü hali ile evrim geçirmiş bir varyanttır. Paniğe sebep olması sebebiyle bu durum herkesin ilgi odağındadır. Bundan dolayı yapılan ve yapılmakta olan çalışmaların artırıldığı görülmektedir.

Son Veriler Altıncı Dalganın Habercisi Mi?

Paylaşılmakta olan veriler ışığında covid-19 vakaları ülkemizde 5 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında olan verilerde katlanarak artış görülmektedir. Geçirdiğimiz süreçte pandemi etkilerini tamamen yitirmiş belirtilere sahipti. Bununla birlikte uzmanların yapmış olduğu açıklamalar her zaman salgının bitmediği yönündeydi. 30 Mayıs-5 Haziran aralığında vaka sayısı 7.322 iken güncel durumda paylaşılan son haftanın verileri vaka sayılarının 16 kat arttığını gösteriyor. Son olarak güncel durumda 4 ve 10 Temmuz aralığında vaka sayısının 117.095 olduğu görülmektedir.

covid-19 vakaları

Dünya Sağlık Örgütünü yapmış olduğu açıklamalar ile birçok ülkede vakaların arttığını bildiriyor. Yapılan açıklamalara göre hastalıkların sebep olduğu virüs omicron varyantı kaynaklı alt varyantlar. Vakaların dünyada artış göstermesi ile ilk önlemi Çin hükumeti almıştır. Macau şehrinde bir haftalık karantina salgın sebebi ile uygulanmıştır. Tüm dünyada artış göstermeye devam eden covid-19 vakaları altıncı dalganın habercisi olabilir.

Dünya Vaka Sayısı

Dünyanın dört bir yanından covid-19  vakaları sayısının arttığı hükümetler tarafından açıklanmıştır. Bu sebeple alınan önlemler dünya çapındadır. İlk olarak yakın zamanlı alınan önlem Macau şehrindedir. Ticari getirisi yüksek olan bu şehirde bir haftalık giriş ve çıkışlar tamamen kontrol altına alınmıştır. Bu konuda uzmanların görüşü; tedbirler elden bırakılırsa salgının daha büyük etkileri ile tekrardan insanlığın günlük hayatını etkileyebilir.

covid-19 vakaları

Vakaların kümülatif şekilde arttığı bilinen Avrupa ülkeleri; İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan’dır. İlk çıkan korona virüse göre çok daha güçlü yapıda olan omicron ve alt varyantları daha büyük tehlike arz ediyor. Bu sebeple daha ciddi önlemler ve tedbirler gerektiriyor. Dünyanın dört bir yanında artışa devam eden covid-19 vakaları sağlık alanında çalışmaları harekete geçirmiştir. Bu doğrultuda ülkemizde de yapılan sorumlu ve bilinçli davranma çağrısı bakanlıklar tarafından yapılmıştır.

Günlük Vaka Sayısı

Tüm dünyada ve ülkemizde yeniden etkilerini gösteren salgın son bir ayda ciddi miktarda artış gösterdiği veriler ile kanıtlanmıştır.

Vaka sayıları haziran ayından itibaren 16 kat artış göstermiştir. Aynı zamanda vefat sayılarında da ciddi sayıda artış vardır. Bu hafta yayımlanan, geçen haftanın verilerine göre toplamda 31 kişi korona virüsten hayatını kaybetmiştir. Bundan dolayı Sağlık Bakanlığı tedbirli davranılması konusunda uyarıda bulunmuştur.

covid-19 vakaları

Çevre sağlık uzmanları tarafından yapılan açıklamalar alt varyantlar ile ilgili yeterli bilimsel çalışma olmadığıdır. İngiltere’de hızla yayılmaya devam eden alt varyant vakaları bilimsel çalışmalarda referans alınıyor. Aynı zamanda alınan veriler virüse karşı koruma sağlayacak antikorları geliştirmede yardımcı oluyor. BA.4 ve BA.5 omicron alt varyantları covid-19 vakaları artışına sebep oluyor. Global çapta alınmayan bir önlem ile altıncı dalganın gelmesi uzmanlar tarafından öngörülüyor.

Omicron Varyantı Nedir?

Haşere kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olarak tüm dünyaya hızla yayılıp dünyanın seyrini değiştiren korona virüsün mutasyon geçirmiş hali omicrondur. Tüm dünyada yapılan aşı uygulamaları doğrudan korona virüs ve varyantı omicrona karşı korucu özelliğe sahiptir. Fakat kuluçkalanma süresi ardından daha güçlü bir şekilde bulaşıcılık gösteren alt varyantlar salgının yeniden çoğalmasına sebep oluyor.

covid-19 vakaları

BA.4 ve BA.5 alt varyantları hakkında yeterli bilimsel araştırma henüz yoktur. Fakat vaka sayılarındaki ciddi artış yapılan çalışmaları hızlandırmıştır. Bu sebepten ötürü yapılan toplumsal sorumluluk çağrıları tüm dünyada yapılmıştır.

Zira henüz hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız varyantlardan tek korunma yolu tedbirli davranmaktır. Özellikle tüm dünyada yeniden görülmeye başlayan covid-19 vakaları herkes için panik yaratmıştır. Katlanarak artan vaka sayıları ciddi önlemler alınmadığı takdirde altınca dalganın kesinlikle geleceğini göstermektedir. Hatta daha güçlü olan bu alt varyantlar için daha farklı korunma yöntemleri gerekebilir.