d vitamini ve omega 3

D vitamini özellikle bağışıklık sistemini dengeleyen ve kalsiyum dengesini sağlayan en önemli vitaminler arasındadır. Omega 3 de en az D vitamini kadar vücut için önemlidir. Bu sebeple bu yazımızda D vitamini ve Omega 3 hakkında bahsedeceğiz.

D vitamini en fazla güneş ışığından sağlanır. Ancak güneşe maruz kalınmayan zamanlarda özellikle kışın, bazı besinler tarafından karşılanmaktadır. Bu besinler, yumurta, süt ürünleri ve bazı tam tahıllı gıdalar olarak bilinmektedir. D vitamini bağışıklık sisteminde önemli bir rol aldığı için ileri yaştaki kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü ileri yaşlardaki insanların bağışıklık sistemi gittikçe zayıfladığı için bu tür takviyeleri doktorunun kontrolünde alması gerekmektedir.

Omega 3 özellikle de kalp sağlığı için gereklidir. İlerleyen yaşlarda kalp riski bazı faktörlere bağlı olarak daha da arttığı için Omega 3 alınması gerekir. Bu takviyenin ister doğal besinlerle ister doktorunuzun önerdiği vitaminlerle yapılması en doğrusu olacaktır.

D Vitamini ve Omega 3 Aynı Anda Kullanılır Mı?

Bu iki vitamin takviyelerinin aynı anda kullanılıp kullanılmaması pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. D vitamini vücuttaki vitamin eksikliğine göre kullanılır ve buna uygun olarak bir kullanım söz konusudur. Aynı şekilde Omega 3 de vücuttaki eksikliğine göre kullanılır. Doktor gözetiminde ve talimatlarına uygun olarak D vitamini ve Omega 3 takviyelerinin aynı anda kullanılması mümkündür. Ancak bu vücudunuzdaki vitamin değerlerine göre değiştiği için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü her ikisi de farklı vitaminleri temsil etmektedir.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Hemen hemen her insanda bu vitaminin eksikliği görülmektedir. Bağışıklık için olmazsa olmaz vitaminler arasında olan D vitamini ve Omega 3 birçok hastalığı tetikler. Peki bu iki vitaminin eksikliği nasıl anlaşılır ve hangi durumlarda doktora gidilmelidir? D vitamininin eksikliğinde en çok yorgunluk, iştahsızlık ve kas ve eklem ağrıları görülmektedir.

Elbette bağışıklık sisteminin zayıflaması ve buna bağlık olarak kolay bir şekilde hastalanmak, değişen ruh hali ve depresyon da sayabileceğimiz semptomlar arasındadır. Eğer bu semptomları sürekli ve şiddetli yaşıyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktora gitmemeniz durumunda D vitamini eksikliği bazı hastalıklara yol açar. Peki nedir bu hastalıklar?

Öncelikle D vitamini almadığınız durumlarda bağışıklık sisteminiz zayıflar ve hemen grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanırsınız. D vitamini ve Omega 3 birbirinden ayrılmayan iki vitamindir denilebilir. Özellikle yetişkinlerde görülen kemik erimesi D vitaminin yol açtığı hastalıklardan biridir. Aynı zamanda kemik yapısındaki bozukluğa ve kasların güçsüzlüğüne de neden olmaktadır. D vitamini eksikliği aynı zamanda çocuklarda görülen raşitizm hastalığına da neden olmaktadır.

Raşitizm hastalığı kısaca kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması durumudur. D vitamini eksikliği aynı zamanda yetişkinlerde çok sık görülen osteomalazi hastalığına da yol açmaktadır. Bu hastalık kemiklerine kırılmasına kadar ilerlemektedir. Dolayısıyla tüm bu hastalıklardan korunmak adına öncelikle D vitamini değerinizi öğrenmek olacaktır. D vitamin değerinizi herhangi bir hastanede kolayca öğrenebilirsiniz. D vitamininizi öğrendikten sonra doktorunuzun vereceği tavsiye ve takviyelerle siz de D vitaminini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda omega 3 için de takviye kullanabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Neden Kaynaklanır?

Öncelikle D vitamini eksikliği güneşten sağlanan bir vitamin olduğu için güneş ışığına maruz kalmadığınız durumlarda D vitamini eksikliği meydana gelebilir. Aynı zamanda beslenme şeklinizde D vitamini eksikliğinin kaynaklandığı nedenlerden biridir.

Obezite, sağlıksız beslenme, karaciğer yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, sahip olduğunuz genetik hastalıklar, hareketsiz ve sağlıksız yaşam tarzı da D vitamini eksikliğinin kaynaklandığı diğer nedenler arasında yer almaktadır. D vitamini ve Omega 3 vücut için oldukça önemlidir. Eğer bu vitaminler konusunda eksikliğiniz varsa buna uygun D vitamini takviyeleri almanız gerekir. Bunu herhangi bir sorun yaşamamak adına doktor gözetiminde yapmanız gerekmektedir.

D Vitamini Eksikliği İçin Ne Yemeli?

Eğer D vitamini eksikliğiniz varsa buna uygun bir beslenme tarzınızın olması gerekmektedir. Hatta sadece bu vitamin değil, D vitamini ve omega 3 vitaminleri içeren besinler tüketmelisiniz. D vitaminini yeterli ve dengeli almanız durumunda sağlıklı kemiklere ve dişlere, güçlü bağışıklık sistemine, sinir sisteminizin dengelenmesine, insülin seviyenizin dengelenmesine, kalp ve akciğer sağlığınızın desteklenmesine, kanser riskinin azaltılmasına destek olabilirsiniz. Bunun için D vitamini bulunan besinleri yemeniz gerekir. Peki bu iki vitamin eksikliği için önerilen besinler nelerdir?

  • Somon
  • Uskumru
  • Ton balığı
  • Sardalya
  • Ringa balığı
  • Kılıç balığı
  • Yumurta
  • Kırmızı et
  • Mantarlar (doğada güneş gören türdekiler)
  • Sığır karaciğeri

Bu besinlerden yeterli miktarda tüketmeniz durumunda D vitamini ve Omega 3 eksikliğiniz giderilecektir. Dolayısıyla birçok hastalıktan korunmak için bu iki vitamini almak oldukça önemlidir.

D Vitamini En Çok Hangi Meyvede Var?

D vitamini için tüketilmesi gereken yiyecekleri yukarıda sıraladık. Birçok insan tarafından sorulan sorulardan biri de D vitamininin en çok hangi meyvede bulunduğu sorusudur. D vitamini eksikliğinizi gidermek için düzenli meyve yemeniz oldukça önemlidir. Birçok meyvede D vitamini bulunur ve onları tüketebilirsiniz. Peki en çok hangi meyvede D vitamini bulunur? Bu mevsimine göre değişir. Kışın elma yiyerek, sonbaharda da üzüm yiyerek D vitamin eksikliğinizi giderebilirsiniz. Karpuz ve muzda da D vitamini bulunur.