Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir?

Döllenen yumurtanın uterustan daha farklı bir yere yerleşmesi, dış gebelik olarak adlandırılır. Yoğunlukla yumurtaları yumurtalıktan rahme taşıyan tüplerden birinin içinde gerçekleşir. Son yıllarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sonucu, pelvik enfeksiyonlarda artışlar görülür. Bu doğrultuda dış gebeliğin görülmesinde artışlar yaşanmıştır.

Dış gebeliğe döllenmiş yumurtanın uterusa ulaşmasını geciktiren veya engelleyen faktörlerin neden olduğu düşünülmektedir. Sağlıktaki çeşitli gelişmeler ile erken tanısı kolaylaşmıştır. Her türlü gelişime rağmen ilk üç ayda meydana gelen anne ölümlerinin %10-15’ini nedeni dış gebelik olduğu belirtilir. Erken tanısının konulması ve tedavi edilmesi hayati tehlikeyi önler. Tedavi edilmediği takdirde hayati tehlike yaratacak kanamalara sebep olabilir. Dış gebelik erken tanı, hayat kurtarabilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İlk dönemlerinde belirti olmayabilir. İlk belirtileri hamilelik ile aynı olabilir. Adette gecikme, bulantı vb. birçok hamilelik belirtisi bu hastalıkta görülebilir. Gebelik testinin pozitif çıkma durumu dahi yaşanabilir.

Bu hastalıkta durumun seyri değişecektir. Henüz yırtılmamış tüplerde devam eden bozulmamış gebeliklerde belirtiler yedinci veya sekizinci haftalarda görülmeye başlar. Peki bu belirtiler nelerdir?

 • Karında ağrı ve hassasiyet ilk görülen belirtilerdendir.
 • Anormal boyutlarda vajinal kanamalara dikkat edilmelidir.
 • Adette gecikme yaşanması aynı zamanda hamilelik belirtisidir.
 • Gebeliğin genel belirtilerinin olmaması önemli bir belirti olarak ifade edilir.
 • Elle tutulabilir bir pelvik kitle bu hastalığın habercisi olabilir.
 • Tüpler yırtıldığında karnın alt bölgesinde şiddetli ağrı hissedilebilir.
 • Baş dönmesi, baygınlık durumları da tüpler yırtıldığında ortaya çıkar.

Dış gebelik

Dış Gebelik Neden Yaşanır?

Genellikle döllenmiş yumurtanın uterusa ilerlemesini yavaşlatan veya engelleyen durumlar sebebiyle yaşanır. Bu durumda tüplerde fiziksel bir engel olabileceği gibi tüplerin epitelinde de herhangi bir sorun (biçimsiz, hasarlı, iltihaplı vs.) olabilir. Tüplerde görülen bu sorunların başında, biçimsiz, hasarlı veya iltihaplı olması gelmektedir.

Hormonal dengesizlikler veya anormal fetüs gelişimi, dış gebelik durumlarının yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda, dış gebeliğin sebebi anlaşılamamaktadır. Dış gebelik nedenleri anlaşılmamış olsa dahi görülen belirtiler doğrultusunda hemen doktora başvurulmalıdır. Erken tespit edilmesi tedaviyi kolaylaştırır. Böylelikle yaşamsal riski anne için ortada kaldırmak mümkündür.

Dış Gebelik Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu hastalığı tetikleyen farklı etkenler söz konusu olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Fallop tüp hasar almış veya iltihaplı ise yaşanabilir.
 • Daha önceden yaşanmış dış gebelik veya kanser öyküsü tetikleyebilir.
 • Anneye ait hormonal bozukluklar önemli bir etkendir.
 • Sigara veya alkol tüketimi oldukça etkili bir risk faktörüdür.
 • Erken ya da geç anne yaşı önemli etkenlerdendir.

Ne gibi risklere yol açabilir? Riskli ve dikkate değer bir durumdur. Tedavi edilmediği ya da önemsenmediği takdirde sonuçları ağır olabilir. Tedavi edilmezse yırtılmış tüpler, kadınları hayati tehlikeye sokabilir, doğurganlığını etkileyebilir.

Dış Gebelikte Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eğer şüpheleniliyorsa ağrı, hassaslık, fallop tüplerinde veya rahimde kitle olup olmadığını tespit etmek için pelvis testleri yapılabilir. Farklı yöntemler ile tanı koyulur. Teşhisi geciktirilirse amenore(adet görmeme), düzensiz vajinal kanama ve alt karın bölgesinde ağrı tablosu ortaya çıkabilmektedir.

Nasıl tedavi edilir oldukça önem arz eden bir sorudur. Hamile bireyin sağlık durumuna göre tıbbi müdahaleden cerrahi müdahaleye kadar birçok tedavi yöntemi vardır. Eğer dış hamilelik erken teşhis edilirse, ilaç enjekte edilir, böylelikle büyüme engellenir ve büyümüş hücrelerin yok edilmesi sağlanır.