Dövme yaptırdıktan sonra belirli bir süre uygulama yapılan noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle dövme yaptırdıysanız ‘dövme kaç günde iyileşir?’ sorusunu araştırmanız büyük bir olasılıktır. Genellikle dövmelerin yapıldığı bölgelere ve çeşitli etmenlere göre dövmenin iyileşme süresi değişim göstermektedir. Dövmelerin iç kısımları daha geç iyileşme gösterse bile derinin üstünde gözüken kısım yaklaşık 2-3 hafta içerisinde iyileşmektedir.

Dış kısımdan kontrol edildiğinde dövme iyileşmiş olarak gözükse bile derinin altında kalan kısımların iyileşme süreci 6 ay kadar sürebilmektedir. Dövmelerin boyutları büyüdükçe derinin altındaki iyileşme zamanı daha fazla olabilmektedir. Dövme kabuklarının koparılması ve gerekli bakım işlemlerinin aksatılması halinde bu süreç daha uzun olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birini dövme sonrası krem uygulaması içermektedir.

Dövme Uygulamasından Sonra İyileşme Süreci Nedir?

Genel olarak dövmelerin iyileşme süreçleri 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar ‘dövme kaç günde iyileşir?’ sorusu kapsamında sıralayalım:

 • İlk hafta deri üzerinde işlem yapılan bölgede kızarıklık ve şişme gibi durumlar oluşabilmektedir.
 • Sürecin ikinci haftasında deride kaşınma ve dökülme görülmeye başlanabilmektedir.
 • Üçüncü hafta ise dövme artık kurumaya başlar.
 • İki ve altı ay arasında olan son aşamada bakıma devam edilir ve iç derinin iyileşmesi hedeflenir.

Dövme kaç günde iyileşir, dövme iyileşme süresi nedir?

İzlenmesi gereken adımların kaçırılması halinde dövmelerin iyileşmesi aşamasında bazı aksilik durumları oluşabilir. Uygun olmayan bir şekilde iyileşme sürecinin aksadığını gösteren belirtiler bulunur. Bu belirtiler;

 • Kişilerin ateş ve titreme belirtisi göstermesi
 • Cilt üzerinde oldukça uzun süren kızarıkların olması
 • İlk birkaç gün haricinde devamlı olan kabarıklık durumlarının oluşması
 • Şiddetli bir şekilde cilt üzerinde kaşıntı olması

olarak sıralanabilir. Böyle bir durumda tıbbi yardım almanız gerekebilir.

Dövme Kaç Günde Kabuk Atar?

Dövme yaptırdıktan sonra kişilerin geçmesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birini bakımlar oluşturmaktadır. Bu nedenle dövme yaptırmak isteyen kişilerin araştırması gereken konular arasında ‘Dövme kaç günde kabuk atar?’ sorusu yer almalıdır. Dövmenin kabuklanmaya başlaması iyileşme sürecinde olunduğunu göstermektedir.

Yapılan dövme modeline göre deriniz üzerinde kabuk görme süresi değişim gösterir. Dövme yaptıktan sonra kabuklanma süresi ilk birkaç gün içerisinde tamamlanmaktadır. ‘Dövme kaç günde iyileşir?’ sorusu kapsamında dökülmenin ise hemen sonra meydana geleceğini söyleyelim. Bu süre içerisinde derideki kabukları soymamak ve koparmamak dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alır.

Dövme Yaptırdıktan Kaç Gün Sonra Duş Alınır?

Deri üzerine istenilen bir şeklin kalıcı şekilde işlenmesi fikri kişilerin ilgisini çekebilmektedir. Bu nedenle dövme öncesi süreçler veya dövme sonrası bakım işlemlerine yönelik geniş araştırmalar yapılmaktadır. Genellikle merak edilen konular arasında ‘Dövme yaptırdıktan kaç gün sonra duş alınır?’ sorusu yer alır. Bu soruya en uygun yanıt dövmeciler tarafından verilebilir. ‘Dövme kaç günde iyileşir?’ sorusu kapsamında şunu söyleyelim. Genel olarak dövme yaptırdıktan 24 saat sonra duş alınması önerilir.

Duş sırasında ılık bir suyun kullanımı dövmenin sızlamasının ve acımasının önüne geçebilir. Dövme yaptırdıktan sonra duş almak için belirli bir süre beklenmesinin en önemli nedeni gözeneklerin açılmasının önüne geçmektir. Aynı zamanda dövmelerin renk tonlarında bir solma durumunun oluşmasını engellemektedir. Duş sırasında doğrudan dövmeye su tutulması gerekmektedir.

Dövme Kaç Günde İyileşir? Dövmeye Hangi Kremler Sürülür?

Dövme yaptırmak belirli bir bakım sürecini beraberinde getirmektedir. ‘Dövme kaç günde iyileşir?’ sorusu kapsamında önemli bir noktaya değinelim. Deri üzerine bir işlem yapıldığı için temizlik ve bakım en çok merak edilen ve dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Dövme işlemlerinin tamamlamasının ardından belirli kremler ile iyileşme sürecine destek olması gerekir. Bu nedenle kişilerin ‘dövmeye hangi kremler sürülür?’ şeklinde bir araştırma yapması mümkündür.

Dövme yapılan yerlerde tüm hijyen kuralları sağlandıktan sonra dövmeciler tarafından kullanılacak olan krem önerileri yapılmaktadır. Aynı zamanda dövme bakım süreçleri hakkında detaylı şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birini kullanılacak olan kremlerin onarıcı etkiye sahip olması oluşturmaktadır.

Dövme bakımı nasıl yapılır

Dövme Bakımı

Dövme bakımı sayesinde iyileşme süreçlerinin olumlu olarak etkilenmesi ve daha iyi sonuçlar elde edilmesi mümkündür. Yanlış şekilde yapılan bakımlar sonucunda dövmelerin renklerinde kayma görülmesi durumu oluşur. Bu nedenle dövme bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. ‘Dövme kaç günde iyileşir?’ konusu kapsamında dövme yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayalım:

 • Güneş ışıklarına karşı dövmenin korunabilmesi için güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Dövme sonrası krem kullanımı ile A ve D vitamini cilt ile buluşturulmalıdır.
 • Yapılan dövmenin belirli bir süre ıslanmaması gerekir. Bu nedenle duş alma süresine dikkat edilmesi ve uzmanların önerdiği süre göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Her dövmenin iyileşme sürecinde günlük düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Bunları uygulayarak hem dövmenin tam olarak deriye işlemesini sağlarsınız hem de aksi bir durum yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Dövme Sağlığa Zararlı mı?

Dövme sağlığa zararlı mı?

Yapılan dövme direkt deriye uygulanan bir işlem olduğu için pek çok konuda kişilerin aklında soru işaretleri oluşması mümkündür. Dövmenin sağlık açısından zararlı bir etkiye sahip olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alır. Eğer dövme yapılan yer uygunluk açısından her koşulu sağlıyorsa sağlık açısından bir risk durumu bulunmamaktadır. Dövme yapılan yerin steril ve temiz olması oldukça önemlidir. Kişilerin işlem gördükleri yerlerde temas edilen örtülerin kişiye özel olması gerekir. Aynı zamanda kullanılan alet başlıklarının kişiye özel açılması ve her kişiden sonra yok edilmesi lazımdır. ‘Dövme kaç günde iyileşir?’ konusu kapsamında şunu söyleyelim. Çeşitli kuralların sağlanması halinde dövme sağlık açısından herhangi bir olumsuz durum yaratmaz. Bu nedenle ‘dövme zararlı mı?’ sorusunun yanıtı hayırdır.