Günümüzde cilt hastalıkları oldukça yaygın durumdadır. Egzama en yaygın olan cilt hastalıklarından birisidir. Bu hastalık, yaş grubu fark etmeksizin her yaşta görülür. Günümüz şartları, çok stres vericidir. Stres, cilt hastalıklarının oluşumunda oldukça etkilidir. Bu kadar stresli hayat koşulları varken, cilt hastalıkları her yaşta karşımıza çıkmaktadır.  Günlük hayat rutinleri, uyku, sosyal hayat vb. her durumu olumsuz etkileyen ‘Egzama nedir?’ Bu yazımızda bu hastalığa dair tüm detaylara değineceğiz.

Egzama Nedir?

Toplumda oldukça sık rastlanan bu hastalık, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve yaralara sebep olan bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyi kurulaşır, bunun sonucunda kaşıntı artar. Bu rahatsızlığın tıptaki adı atopik dermatittir. Ciltteki kuruluk ve kaşıntı sebebiyle kişiyi oldukça rahatsız eden atopik dermatit, genellikle stres ve alerjiler sebebiyle ortaya çıktığı bilinmektedir.

Her mevsimde görülebilir, genellikle kışın soğuk hava nedeniyle artmaktadır. Yaz mevsiminde ise, kuruluktan ziyade, kabarcıklar ve kaşıntı ile kendini gösterir. Aynı zamanda yanlış temizlik ürünü kullanımı da bu hastalığı tetiklemektedir. Bu hastalığın, yaş gruplarına, cilt tiplerine, yaşam koşullarına göre birçok çeşidi oluşabilmektedir. Peki, halk arasında bulaşıcı olup olmadığı çok tartışılan egzama bulaşıcı mı? Hayır, kesinlikle bulaşıcı değildir. Kişinin kendi cilt sorunlarından kaynaklanır ve herhangi bir temas ile bulaşmaz.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Deride kabuklanmaya ve dökülmeye neden olan egzama kendi içerisinde ayrılan bir hastalıktır. Ayrıca vücudumuzun da birçok yerinde görülebilmektedir. Kendi içerisinde 8 farklı türü olan egzamanın vücudumuzda ne şekillerde görülebileceğine yakından bakalım.

Egzaman çeşitleri nelerdir

Kontakt Dermatit

Kontant dermatit, temas ile oluşan, cilt hastalığının bir türü olarak da bilinir. Cilde temas eden ve hassasiyet oluşturan şeyler sonucunda oluşur. Tahriş atopik dermatiti ve alerjik egzamtöz kontakt olmak üzere iki çeşidi vardır. Tahriş atopik dermatiti, tahriş edici etkenin sadece deride temas ettiği yeri etkiler. Fakat alerjik agzamatöz kontakt, yara oluşturur ve bu yaranın vücuda yayılmasına neden olur.

Atopik Dermatit

Genetik olarak cilt hastalığına yatkın olma durumudur. Atopik dermatit, hastanın hayatı boyunca üç evrede kendini gösterir. Bebeklik döneminde genellikle yüz ve baş bölgesinde görülen sulu veya kuru kızarık alanlar şeklinde egzama kendini gösterir. Çocukluk döneminde ise kol ve bacaklarda görülen kabarıklar ve yaralar şeklinde ortaya çıkar. Bebeklik döneminde olduğu gibi bu yaralar bazen ıslak bazen kurudur.

Yetişkinlik döneminde, kol ve bacakların iç yüzlerine, sonrasında da tüm vücuda yayılabilmektedir. Bu durumdaki bir hastanın psikolojisi çok kötü etkilenir. Bebeklik ve çocukluk döneminde tedaviye yanıt vermeyen hasta, yetişkinlik döneminde ilerleyen egzama sonucunda hastaneye yatışı yapılabilir.

Staz Dermatiti

Alt bacak ve ayaklarda daha yoğun olarak görülen staz dermatiti, genellikle yaşlılarda görülür. Damar ve kan dolaşımı yetersizliği ile ilgilidir. Kaşıntı, şişlik ve yara şeklinde kendini gösterir. Yaşlılık dışında, aşırı kilolu ve hareketsiz kalan bireylerde, sigara ve alkol kullanan bireylerde ve yetersiz sıvı alan kişilerde görülür.

Napkin Dermatit

Bebeklerde görülen napkin egzama nedir? Kundak dermatiti veya çocuk bezi atopik dermatiti de denmektedir. Bebekte kundağın veya yattığı yerin temas ettiği bölgelerde, kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Bebeklerde kaşıntı sonucu aşırı ağlama ve huzursuzluk görülür. Napkin dermaitin sebepleri ise yanlış bebek bezi kullanımı, sabunlar, idrar ve dışkının tahrişe sebep olması, derinin havasız kalması şeklinde sıralanır.

Intertiginöz Atopik Dermatit

Genellikle aşırı kilolu bireylerde, kolayca terleyen bireylerde görülür. Derinin kaşınması, kızarması ve kabarcıklar oluşması şeklinde kendini gösterir. Kilo sebebiyle birbirine sürten derinin üzerinde oluşan bir türdür.

Numuler Atopik Dermatit

Genellikle 50 yaş ve üzerinde görülür. Yuvarlak, bozuk para benzerinde, pembe tahrişlerdir. İlk dönemlerinde ıslak bir yapıdayken sonradan kuruluk kendini gösterir. Egzama nedeniyle kuru deriye sık sık banyo yapmak, bazı kumaşlar sebep olmaktadır.

Dizhidrotik Atopik Dermatit

El parmaklarının içlerinde ve ayak tabanlarında görülen dizhidrotik yaranın içerisinde sarı sıvılar vardır. Sarı sıvılar, kurur ve kaşıntı azalır. Ancak yara ıslak olduğu dönemde kaşıntı çok şiddetlidir. Stres, mantar, yanlış beslenme dizhidrotik rahatsızlığına sebebiyet verir.

Pitiryazis Simpleks

Bebeklerde yüz ve kafa bölgesinde görülen beyaz kepeklenme, yaşlılarda ise özellikle kış aylarında vücutta görülür. Cilt kuruluğu ve kepeklenme şeklinde kendini gösterir.

Yüzde Egzama

yuzde-egzamaYüz, bu hastalığın görüldüğü en yaygın yerlerden birisidir. Genellikle aşırı cilt kuruluğu ile tetiklenir. Hastanın kullandığı yanlış kozmetik ürünleri de etkenler arasındadır. Yüzde egzama aşırı kuruluk, ciltte soyulma, kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Genellikle dudak kenarlarında, gözaltlarında, cildin en kuru bölgelerinde oluşur.

Yüzde oluşan cilt hastalığı, eğer ciddi boyutlardaysa, kişinin özgüvenini ve psikolojisini de etkilemektedir. Bu hastalığın riskini taşıyan kişilerin yüz tahrişlerini engellemek için doğru cilt bakım ürünlerini kullanması ve makyajdan olabildiğince kaçınması gerekmektedir.

Saçta Egzama

Saç bu rahatsızlığın meydan gelmesinin birçok sebebi vardır. Saç derisindeki egzama genetik yatkınlık, hormonsal dengesizlikler, stres, zayıf bağışıklık sistemi, mevsimsel değişiklikler gibi birçok sebeple meydana gelmektedir. Kafa derisindeki cilt hastalığı, saç derisinde kızarıklık, kaşıntı, hızlı yağlanma ve derinin pul pul dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

Saçtaki deri hastalığı sürecinde kafa derisinde kuruluk meydana geldiği için saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Bu durumu engellemek için doğru tedavi ve bakım yapılmalıdır. Kullanılan ilaçlar ile iyileşen saçtaki deri hastalığının tekrarlamaması için ne yapılmalıdır? Peki, saçtaki egzama nasıl geçer?

 • Saçtaki tahrişin tedavisi için doktora danışılmalıdır.
 • Alkol içermeyen şampuanlar kullanın.
 • Temiz içerikli saç bakım ürünleri kullanın.
 • Soğuk ya da ılık su ile duş alın.
 • Mümkün olduğunca sıcak sudan uzak durun.
 • Saçınızı yıkarken kafa derinize nazik davranın, tırnaklarınızı kullanmayın.

Ayakta Egzama

Kişinin günlük hayatını oldukça zorlaştıran ayakta egzama ayak mantarı ile karıştırılabilmektedir. Ayakta oluşan mantar ve ayak tahrişi birbirini tetikleyici hastalıklar olsalar da kesinlikle aynı değillerdir. Mantar genellikle ayak parmak aralarında ve tırnakta olur. Ayrıca ayak mantarı kokuya sebebiyet verir. Ayaktaki cilt hastalıkları ise ayağın her yerinde görülebilmektedir. Genellikle koku yapmaz. Ancak, bazı zamanlar ayak mantarı, ayakta tahrişler ve kuruluklar oluşmasına neden olur.

Ayakta oluşan bu rahatsızlık, tüm cilt hastalıkları tiplerinde olduğu gibi kuruluk ve kaşıntı ile kendini gösterir. Ayak yaraları günlük hayatta oldukça sorun yaratmaktadır. Ayakkabı ve çorap kullanımı, yürümek gibi aktiviteler hastaya zorluk yaşatır. Stres ve genetik dışında ayakta egzama sebepleri, yanlış dokuda çorap ve ayakkabı kullanmak, ayağın havasız kalması, yanlış pedikür ürünleri kullanmaktır. Ayakta tahrişleri ve yaraları önlemek için; ayaktaki kuruluğu engellemek için temiz içerikli ürünler kullanmanız ve doğru çorap, ayakkabı seçimi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ayakların havasız kalmamasına da özen gösterin.

Egzama Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtileri nelerdirStres ve diğer sebeplerle oluşan cilt hastalıklarının günlük hayatı oldukça zorlaştıran bir etkisi vardır. Vücudun hemen her yerinde oluşur ve genellikle tekrarlayıcı etkiye sahiptir. Kötü hava, stres, düşük bağışıklık, alerjiler gibi sebeplerle ortaya çıkan egzama belirtileri nelerdir?

 1. Ciltte kaşıntı
 2. Aşırı derece kuruluk
 3. Ciltte oluşan kabarcıklar
 4. Kızarıklıklar
 5. Ciltte aşırı kuruluk sebebiyle oluşan pul pul dökülme
 6. Cilt tahrişinin ileri seviyelerinde görülen iltihap
 7. Saçta kuruluk sebebiyle kepeklenme
 8. Kuruluk sebebiyle deride çatlama ve yaralar

Birçok belirti ile kendini gösteren egzama hastalığının tedavisini yaptığınız sürece kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak, tedavi ertelenmemelidir. Cilt hastalıkları ilerleyen seviyelerde ciltte kalıcı izler kalmasına ve iltihaplanmaya sebep olur. Bu hastalıkların kişinin psikolojisi üzerinde de oldukça negatif etkileri vardır. Cilt hastalıklarından muzdarip kişiler, durmadan huzursuz hissederler. Bu durum sosyal hayatlarını bile etkilemektedir. Durmadan kaşıntı hissetmek çok sinir bozucu bir durumdur. Cilt hastalığına yakalanan bireyler istedikleri takıları takmakta, kıyafetleri giymekte, kozmetik ürünlerini rahatça kullanmakta özgür değillerdir.

Egzama İçin Ne İyi Gelir?

Cildinizde bu rahatsızlığın oluşmaya başladığını gözlemlediğiniz an doktora başvurmanız gerekmektedir. Tıbbi tedavi her zaman en güvenli ve kesin yoldur. Doktorunuzun egzama için vereceği ilaçlar ve merhemleri düzenli kullanın. Böylece tahrişler yayılmaz veya kötüleşmez. Tıbbi tedavi dışında, tahrişlere iyi gelen diğer şeyler de vardır. Hayatınıza ekleyeceğiniz rutinler ve doğal yöntemler, cilt hastalıklarının iyileşmesinde büyük bir rol oynar. Cilt sağlığınızı bu rutinler sayesinde hem egzamadan hem de diğer birçok klasik cilt rahatsızlıklarından korumuş olacaksınız.

Doğal Yöntemler

Cilt hastalıklarına iyi gelen doğal yöntemlere bir göz atalım:

 • Yulaf tozu: Banyodan önce, küvetteki suya yulaf tozu katılması, kuruluğun neden olduğu kaşıntıyı azaltır.
 • Salatalık: Birçok bakım rutininde kullanılan salatalık, cilt hastalıklarına da oldukça faydalıdır. Özellikle yüzde egzama için soğuk salatalık dilimleri kurtarıcı niteliktedir. Tahrişin sebep olduğu kaşıntı ve kabarcıklara iyi gelir.
 • Aloe vera: Özellikle son zamanlarda adını oldukça duyduğumuz aloe vera, bu hastalığa da çok iyi gelmektedir. İltihaplanan yarada kullandığınızda, enfeksiyonları azaltmakta birebirdir.
 • Papatya çayı: Doğal papatyaları kaynatarak elde edeceğiniz papatya çayına pamuk bandırarak, tahriş olan bölgeye uygulayın, kaşıntıya ve kızarıklıklara oldukça etkili bir çözümdür.
 • Beyaz dut: Dut kurusunu suda kaynatıp, soğuduktan sonra cildinize uygulamak kızarıklık ve kaşıntılar için oldukça faydalıdır.
 • Zerdeçal: Zerdeçalı süt ile karıştırarak merhem kıvamında bir sıvı elde edin. Bu sıvıyı kaşınan bölgeye masaj yaparak uyguladığınızda, iltihaplar ve kızarıklıklar azalır.

Bu yöntemlerden önce, önceliğiniz doktor olmalıdır. Her ne kadar faydalı çözümler olsalar da bazı ciltlerde reaksiyon oluşturabilirler. Cildinizde alerji olup olmadığını test etmeden, bu yöntemleri kullanmayın. Önceliğiniz her zaman tıbbi tedaviden yana olsun. Yukarıda sıraladığımız bitkisel çözümler dışında, günlük hayatınıza ekleyebileceğiniz rutinlerden de bahsedelim. ‘Egzama neden olur?’ sorusunun cevabı şüphesiz ki yanlış rutinlerdir ve kişinin kendini tanımamasıdır.  Bu hastalığın tekrarını engellemek ve şiddetini azaltmak için yapabilecekleriniz aşağıdaki gibidir.

Yapabileceğiniz Rutinler

Egzamadan korunmak için yapılabilecek rutinler

 • Cildin kurumasını engellemek için, temiz içerikli nemlendiriciler kullanın.
 • Yaşadığınız alanın hava almasına ve temiz olmasına özen gösterin.
 • Fazla kimyasal ürünlerin kullanımından kaçının. Güçlü temizlik ürünleri, cilt için oldukça zararlıdır.
 • Duş alırken çok sıcak su kullanımından kaçının.
 • Polenlerden uzak durun.
 • Evcil hayvanınız varsa, tüy bakımına oldukça dikkat edin.
 • Doğru kumaşta kıyafetler ve yatak örtüleri kullanın.
 • Ciltteki kuruluk çok fazla kaşıntıya sebep olur, ne kadar zor da olsa cildinizi kaşımayın. Şiddetli bir şekilde kaşırsanız, yara olması ve kötüleşmesi kaçınılmazdır.
 • Doğru kozmetik ürünleri kullanın.

Bu rutinlerle birlikte egzamayı kendinizden uzak tutabilirsiniz.

Egzama Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok sebepten kaynaklanan ve çok yaygın olarak görülen bu rahatsızlık yani egzama tedavisi oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen tahrişler, iltihaplara, kalıcı yaralara ve ciltte izlere sebep olur. Yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemler ve rutinler ile bu kötü sonuçların önüne geçebilirsiniz. Ancak birinci önceliğiniz olan tıbbi tedaviden de bahsedelim. Kesinlikle ertelemeden başvurduğunuz doktorunuz size kaşıntıyı önleyici Antihistamin hapı verecektir. Bunun dışında reçetenize yazılan merhemleri düzenli bir şekilde kullanın. Kortizon ilaçları, bağışıklık destekleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda pansuman ile tedavi yapılmaktadır. Doktorunuzun önereceği tedavi şampuanlarını, sabunlarını, kremlerini kullanın, bu ürünler dışına çıkmayın.

Doğru ürünleri kullandığınızda ve düzenli bir şekilde tedavinizi yaptığınızda, cilt sorunlarınız iyileşir. Ancak cilt hastalıklarının tekrarlayıcı olabileceğini unutmayın ve tedbirinizi asla bırakmayın. ‘Egzama nedir?’ başlığımızda bahsettiğimiz gibi, her mevsim tekrarlayabildiği için, mevsimlere uygun tedavileri aksatmayın. Kışın cildinizi nemlendirmeye, yazın ise soğuk duşlara daha çok önem verin.