demir eksikliği ilaçları

Demir eksikliği vücudumuz için gerekli olan demirin muhtelif nedenlere bağlı olarak karşılanamaması şeklinde basit bir tanımı vardır. Ancak bu basit tanımdaki eksik demir, zamanla çeşitli sorunlara yol açar ve bizi demir eksikliği ilaçları kullanmak durumunda bırakır. Kanda yeterli demir yoksa alyuvar üretimi de buna bağlı olarak azalır. Alyuvarların görevi de vücudun bazı doku ve organlarına oksijen taşımaktır. Bu görevlerini yerine getirirken hemoglobin maddesinden yardım alırlar. Dolayısıyla yeterli demirin olmaması durumunda vücutta taşınan oksijen miktarı da azalır. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan duruma da demir eksikliği anemisi olarak bilinen bir tür kansızlık hastalığı ortaya çıkar.

Demir Eksikliği Neden Olur?

Bazı dönemlerde vücutta demir ihtiyacı artar ve bu ihtiyaç karşılanmazsa demir eksikliği ortaya çıkar. Bu dönemler gebelik, emzirme dönemi, sık aralıklarla doğum yapılan dönemler, bireyin büyüme çağında olduğu dönemler, vücudumuzda büyük değişimlerin yaşandığı ergenlik dönemi olarak sıralanabilir.

Demir eksikliğinin ortaya çıkmasının ve demir eksikliği ilaçları kullanmak durumunda kalmanın bir başka sebebi ise vücutta kan kaybı olmasıdır. Kadınlar regl dönemlerinde doğal olarak kan kaybederler. Söz konusu kanamaların normalden fazla olması demir eksikliğine yol açabilir. Hemoroid, mide ülseri gibi kan kaybı yaşanabilen hastalıklar ya da kaza gibi durumlar sonucunda kaybedilen kanlar da demir eksikliğine sebep olabilir.

Demir ihtiyacının arttığı dönemler ve kan kaybının yaşandığı zamanlar dışında demir eksikliği vücuda yetersiz demir alımı sonucunda da ortaya çıkar. Sağlıksız ve dengesiz beslenmek, yanlış diyet programları uygulamak ve demir bakımından zengin gıdaları tüketmemek vücudumuza yeterli demir takviyesi yapılmamasına neden olur. Bu durumda doktor demir eksikliği ilaçları kullanmanız gerektiğini söyleyebilir. Et, karaciğer gibi hayvansal gıdaların tüketilmemesi de vücudumuzun demir seviyesinin düşmesinde etkilidir. Vegan ya da vejetaryen şekilde beslenen kişiler et tüketmedikleri için demir açısından zengin yiyeceklere -yeşil yapraklı sebzeler gibi- ağırlık vermezlerse demir eksikliği yaşama riskleri artar.

Tüm bunlara ek olarak çay, kahve gibi içeceklerin aşırı ve yanlış tüketimi de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği başlangıç aşamasında kişinin fark edeceği ya da rahatsız olacağı kadar belirti vermeyebilir. İlk dönemde hafif olan etkiler, müdahale edilmediği için zamanla artmaya başlar ve bireye vücudunda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissettirir. Demir eksikliği rahatsızlığı yaşadığınızın belirtisi olabilen ve doktor kontrolünde demir eksikliği ilaçları kullanılmasını gerektirebilen durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ciltte solgunluk
 • Konsantre olamama hali
 • Bağ ağrısı
 • Ellerde ve ayaklarda görülen uyuşma hissi
 • Gergin bir ruh hali içinde olma
 • Tırnakların güçsüzleşmesi ve kolay kırılması
 • Saç dökülmesi, kırılması ve saçların parlaklığını kaybetmesi
 • Dudak çatlaması
 • Ağız kenarında oluşan yaralar
 • Vücut ısısının düşmesi ve sürekli olarak üşüme
 • Kalp çarpıntısı hissi
 • Buz, toz, toprak gibi maddeleri yeme isteği
 • Psikiyatrik bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromu
 • Tiroid fonksiyonlarında yavaşlama

Gibi belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekir. Gerek gördüğü durumlarda doktor demir eksikliği ilaçları ile bu hastalığı tedavi etme yoluna gidebilir. Demir eksikliği erken dönemlerde çok fazla belirti vermediği için düzenli olarak kan tahlili yaptırmak en doğru yoldur. Böylelikle başlangıç aşamasında olduğu için çok fazla belirti vermeyen bir demir eksikliği yaşıyorsanız çok fazla ilerlemeden tedavi aşamasına geçmiş olursunuz.

Demir Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Demir eksikliği anemisi her hastalık gibi erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi takdirde ciddi ve hayati sağlık sorunlarına sebep olabilir. Şiddetli demir eksikliği bebeklerde ve çocuklarda anemiye, büyüme ve gelişmede geriliğe sebep olabilir.

Demir eksikliği hamilelikte de önemli sorunlara yol açar. Erken doğum, bebeğin normal kiloda olmaması, bebeğin zihinsel gelişiminde problemler demir eksikliğinin gebelik sürecinde ve sonrasında ortaya çıkaracağı sorunlardandır.

Genel olarak demir eksikliği rahatsızlığı olan herkesin bağışıklık sistemi zayıflar ve bu kişiler hastalıklara daha çabuk yakalanır.  Böyle durumlarda da doktorunuzun demir eksikliği ilaçları takviyesi yapması beklenen bir durumdur.

Demir eksikliği yaşayan herkeste görülme riski olan bir diğer sorun da kalp rahatsızlıklarıdır. Düzensiz veya hızlı kalp atışı demir eksikliği yaşayanlarda görülebilir. Çünkü bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin kalpleri kanda taşınan oksijenin azalmasını telafi edebilmek için normal bir bireyden daha fazla kan pompalamak durumunda kalır. Aşırı çalışmak zorunda olan bu kalplerde hızlı ve düzensiz kalp atışından sonra kalp büyümesi ve kalp yetmezliği de görülebilir.

Demir Eksikliği Tanısı Nasıl Koyulur?

Demir eksikliği kan sayımı sırasında ortaya çıkar. Yukarıda saydığımız ve demir eksikliği yaşadığınızı düşündüren rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz beslenme alışkanlıklarınızla, tıbbi öykünüzle ilgili sorular sorduktan sonra ve kan sayımınızda demir değerinizin normalin altında olduğunu tespit ettiyse demir eksikliği tanısını koyar ve gerekli gördüğü durumlarda başka testlere de başvurabilir. Bütün bunların sonucunda demir eksikliği ilaçları ile tedaviye başlanır. Bu rahatsızlığınızın altında yatan başka bir sebep varsa kullanılacak ilaçlar ve uygulanacak yöntemler söz konusu sebeplere göre şekillenir.

Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi demir eksikliği tedavisinde doğru tanı ve erken teşhis çok önemlidir. Bunun için de uzman bir doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz şikâyetlerinizi ve tıbbi geçmişinizi dinledikten sonra kan tahlili yapar ve demir eksikliği tanısını koyduktan sonra demir eksikliğinin ortaya çıkma nedenini araştırır. Demir eksikliğine neden olan sorunların yok edilmesi öncelikle yapılması gerekendir.

Demir eksikliğine dengesiz, sağlıksız ve demir yönünden eksik diyet programı gibi beslenme ile ilgili sorunlar sebep oluyorsa kişinin beslenme programı demir yönünden zengin gıdalarla yeniden hazırlanır. C vitamini yönünden zengin besinler, deniz ürünleri, kırmızı et, sakatat, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiller, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi demir açısından zengin besinler diyet programına eklenir. Bunun yanında hastaya çay, kahve gibi demir emilimini azaltan içecekleri yemeklerle birlikte, yemeklerin hemen öncesine veya hemen sonrasında tüketmemesi önerilir.

Diyet programındaki değişiklik etkili olmazsa demir eksikliği ilaçları ile tedavi gerekebilir. Bu ilaçlar doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği ölçüde kullanılmalıdır.

Demir Eksikliği İlaçları Nelerdir?

Demir eksikliği tedavisinde demir yönünden zengin gıdalarla beslenmek gerekir. Ancak bu gıdalar her durumda tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda demir eksikliği ilaçları ile tedavi yoluna gidilir. Demir hapı, demir şurubu, demir damlası, demir iğnesi demir ilacı almanın farklı yolları olarak sıralanabilir. Demir eksikliğinde kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

1.     Ferro Sanol

Kan kaybı, hamilelik ya da yanlış beslenme gibi nedenlerle meydana gelebilen demir eksikliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kapsül, şurup, draje ve damla olmak üzere 4 farklı formu olan bu ilaç doktor tavsiyesiyle ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

2.     Maltofer Fol

Demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kullanılan bir ilaçtır. Özellikle gebelik öncesinde, gebelik döneminde ve gebelik sonrası emzirme dönemlerinde kullanılan bu ilaç, vücutta boşalan demir depolarını doldurarak eksikleri giderme amaçlı kullanılır. Her ilaç gibi bu ilaç da doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

3.     Maltofer Oral Çözelti

Demir eksikliği anemisinde, latent ve manifest demir eksikliklerinin tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır. 5 mg’lık küçük şişelerde yer alır ve bir kutunun içinde 20 adet 5mg’lık Maltofer Oral Solüsyon bulunur.  Sadece ağızdan kullanım için uygundur. Koyu kırmızı – kahverengi berrak solüsyon şeklindedir. Diğer demir eksikliği ilaçları gibi bu ilaç da mutlaka doktor tavsiyesinde ve doktorun önerdiği dozlarda kullanılmalıdır.