Zona hastalığı için en iyi krem

Zona hastalığı ile mücadele eden kişilerin en çok merak ettikleri arasında en iyi zona kremi tavsiyeleri konusu gelmektedir. Zona hastalığının tedavisinde kullanılan kremlerin hangileri olduğuna geçmeden önce ‘Zona nedir?’ sorusunun cevaplarını arayalım. Zona bir virüsün neden olduğu, derinin dökülmesine neden olan ve ağrılı bir cilt hastalığıdır. Hastalığın etkilendiği bölge bu süreçte kabarır ve deride döküntü yaşanır.

Zona Hastalığında Krem Tedavisinin Önemi

Suçiçeği hastalığına da sebep olan varicella-zoster virüsünün neden olduğu zona hastalığı, ağrı ve kızarıklıklar şeklinde kendini göstermektedir. Suçiçeği geçirmiş olan her insanda, zona görülme ihtimali olur. Zona hastalığının ortaya çıkma nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak kişinin çeşitli nedenlere bağlı olarak vücudunda ortaya çıkan zayıflamalar sonucu enfeksiyon oluşmaktadır. Buna ek olarak bağışıklığın azalması, zona gelişme ihtimalinin artmasına neden olmaktadır.

Hastalık özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanların, vücudunda her bölgede ortaya çıkar. Genel olarak kişilerin gövdesinin sağ ve sol tarafını sarmalayan kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Bu kabarcıkların tedavisi için en iyi zona kremi tavsiyeleri başlıklı bu içeriğimizi okumanızı öneririz. Zona hastalığı kişilerin hayatını tehdit edecek bir rahatsızlık değildir. Bu durum kişilerin ciddi ağrılar çekmesine ve acı hissetmesine neden olur. Zona hastalığının neden olduğu ağrılar çeşitli yollarla tedavi edilir. Özellikle krem çeşitleri hastalığın tedavi edilebilmesinde önemlidir.

Kabarcık ve Döküntülerden Kurtulmanın Yolu

Zona hastalığı çeşitli belirtiler ile kendini göstermektedir. Özellikle karıncalanma, ağrı, batma, yanma ve kaşıntı gibi temel bulgular zona hastalığın ilk belirtileridir. Kimi durumda bu belirtiler şiddetini oldukça fazla bir şekilde arttırır. Bu durum hastaların ciddi ağrılar çekmesine neden olur. Etki alanına dâhil olan bölge ilk olarak kızarmaya ve yanmaya başlamaktadır. Kızarıklık oluşumundan sonraki ilk haftada bölgede döküntüler ve sıvı dolu kabarıklıklar görülür. En iyi zona kremi ile hastanın vücudunun farklı bölgelerinde ortaya çıkan kabarcıklar tedavi edilir.  Bu kabarcıklar; boyun, kalça, sırt, gözde ya da yüz gibi tek bir alanda ve vücudun yarısında sınırlanıp, konumlanmaktadır.

Kabarcıklara ek olarak kişilerde, titreme, üşüme, halsizlik, ateş, baş ağrısı, ışığa karşı ekstra bir hassasiyet, kas güçsüzlüğü görülür. Döküntü görülen bölgelerde aşırı hassasiyet gibi belirtilerde gözlemlenmektedir. Bu ve bunun gibi belirtiler ile karşı karşıya kalan kişiler kesinlikle bir uzmana başvurmalıdır. En iyi zona kremi ile hasta tedaviye en erken şekilde başlamalıdır. ‘Zona hastalığı nedir? Zona belirtileri’ hakkındaki içeriğimizi okuyarak bu hastalık hakkında tüm merak ettiğiniz cevapları bulabilirsiniz.  Zona hastalığının tedavisi sırasında kullanılan en iyi zona kremlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

Kabarcık ve döküntülerden kurtulmanın yolları

1. ACYL %5 10 Gr Krem

Acly krem, zona tedavisi sırasında kullanılan bir kremdir. Çeşitli virüslerin sebep olduğu açık yaralarında kapanmasını sağlayan oldukça etkili bir üründür. Asiklovir etken maddesine sahip olan bu krem, on gramlık tüpler halinde satılmaktadır. Kremin ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Acly krem en iyi zona kremi olarak nitelendirilmektedir. Hastalığın görüldüğü bölgeye günde beş defa uygulanmalıdır. Kremin sürülme süreleri arasında en az dört saat boşluk olmalıdır. Krem on gün boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Acly krem kullanımı sırasında en verimli sonucu alabilmek için krem, kızarık ve kabarcık oluşumu başladığı an kullanılmaya başlanmalıdır. Krem kişilerde çeşitli yan etkiler görülmesine sebep olabilmektedir.

2. Asiviral %5 10 Gr Krem

Asiviral krem, on iki yaşını doldurmuş tüm bireylerin kullanımına uygundur. Guanin  maddesinden elde edilen asiviral krem, hastalık nedeni ile meydana gelen virüslerin yok olmasına neden olur. Ayrıca hastalık nedeni ile ortaya çıkan etkilerin azalmasını sağlayacaktır. En iyi zona kremi arasında yer alan asiviral kremin valasiklovir ya da guanin gibi bileşenlere yan etkisi olan kişilerin kullanmaması önerilmektedir. Krem kişilerde cilt üzerinde kuruluk, soyulma gibi çeşitli yan etkiler oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kişiler kesinlikle doktorların önerdiği dozun dışına çıkmamaya gayret etmelidir. Hastalığın tedavisi sırasında sıklıkla tercih edilen asiviral, doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir.

3. Zovirax %5 Krem

Zovirax krem saf su, asiklovir ve sıvı parafin maddelerinden oluşmaktadır. Zona hastalığı için krem olmasının yanı sıra Zovirax, uçuk önleyici krem olarak da kullanılmaktadır. Zona tedavisi sırasında en iyi zona kremi arasında yer alan zovirax, düzenli olarak en az haftada bir kullanılmalıdır. İlacın kişilerde herhangi bir yan etki oluşturması durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Cilt üzerinde batma, yanma, deri üstünün pullanması ve kuruması kremin yan etkileri arasında sıralanmaktadır. Krem göz ya da genital bölgelere temas ettirilmemelidir. Tahriş olmuş alanlara temas ettiğinde ise bol su ile durulanmalıdır.

4. Virosil %5 10 Gr Krem

Zona tedavisi sırasında sıklıkla tercih edilen bir krem çeşidi olan virosil, doktor tarafından yazılan bir ilaçtır. Ayrıca direkt eczanelerden temin edilebilen bir kremdir. Krem içindeki en etkin madde asiklovirdir. Bu maddeye alerjisi olan kişilerin kremi uzman kontrolünde kullanması gerekmektedir. Virosil, en iyi zona kremi listesinde ilk sıralarda yer alır. Günde beş defa dörder saat arayla kullanılması önerilmektedir. Kremi uygulamadan önce hastalığın bulunduğu alan tamamen temizlenmeli ve su ile yıkanmalıdır.

Virosil

5. Hernovir %5 10 Gram Krem

Hernovir kremin içinde bulunan etkin madde asiklovirdir. Krem içinde bulunan yardımcı maddeler ise glikon, setotearil alkol ve propilen olarak sıralanmaktadır. Zona hastalığına neden olan etken virüsün ortadan kaldırılması amacı ile kullanılan en etkili kremler arasında yer alır. Hernovir, virüslerin hızlı bir şekilde ölmesini sağlamaktadır. Krem hastalığın etkisi altında olan bölgeye günde beş defa, dört saat ara ile sürülmelidir. Krem üzerine ekstra herhangi bir uygulama yapılmaması oldukça önemlidir.

Krem bazı durumlarda çeşitli yan etkiler ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ateş, cilt yanması, kaşıntı, döküntü, kurdeşen, hırıltı, nefes darlığı, şişlik, deride kuruma ya da kızarıklık gibi belirtiler ile karşılaşan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması gerekmektedir. En iyi zona kremi listesi arasında yer alan hernoviri doktorun tavsiyesine uygun kullanmanız önemlidir.