en zararsız doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı istenmeyen gebeliğin oluşmaması için oral yolla alınan hormon ilaçlarıdır. Hapların içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunur ve hap kullanımı sürecinde spermlerin geçmesini önleyerek hamileliği önler. ‘En zararsız doğum kontrol hapı hangisi?’ sorusuna cevap vermek bu nedenle oldukça zor olacaktır. Her biri hormon içerdiği için az ya da çok yan etki gösterebilir. Daha az yan etki gösteren ve vücudunuzla uyumlu çalışan hapı bulabilmek tamamen doktor kontrolünde gerçekleşir.

doğum kontrol hapı nedir

Doğum kontrol hapları 21 veya 28 gün boyunca kullanılır ve bittikten sonra 1 hafta ara verilerek süreç gözlemlenir. Bu hapları kullanırken yaşanan bazı can sıkıcı yan etkiler vardır. Baş ağrısı, mide bulantısı, çarpıntı ya da kilo alma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkileri en az yaşayacağınız en zararsız doğum kontrol hapı olarak Qlairista belirtilmiştir. Vücudun gebelik durumunu engellemek için ihtiyacı olan hormonu tamamen sizin ihtiyacınız göre belirlediği için en zararsız doğum kontrol hapı olarak geçmektedir.

En az yan etkisi olan doğum kontrol hapı

En Az Yan Etkisi Olan Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

Doğum kontrol hapları her ne kadar en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri de olsa bazı yan etkiler görmenize neden olacaktır. Özellikle doktorunuz için bu süreçte iletişim halinde kalmanız oldukça önemlidir. Bu yan etkiler bazen çok ciddi bazen ise fark edilmeyecek kadar az olabilir. 2 ay boyunca hap kullanımı sonrası hala yoğun yan etkiler yaşıyorsanız doktorunuz ile konuşarak hapı değiştirebilir ve doktorunuz kontrolünde başka bir hap kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu süreçte çoğunlukla görülen yan etkiler ise şunlardır;

Baş ağrısı, mide bulantısı, kalp çarpıntısı, göz problemleri, bacaklarda şişlik, vajinal kuruluk, tüylenme ve kilo almak, son olarak ise meme hassasiyeti en sık görülen yan etkilerdendir.

Peki en az yan etkisi olan doğum kontrol hapı hangisidir?

Qlairista doğum kontrol hapı: Kullananlar arasında en az yan etkiye sahip olduğu söylenen haptır. İçerisindeki hormonlar sadece sizin ihtiyacınız olanı verdiği için en az yan etki olarak tespit edilmiştir.

Yazz doğum kontrol hapı: Etkin bir hormon içermediğinden hafif yan etkilere sahip olduğu söylenmektedir.

En zararsız doğum kontrol hapı hangisi?’ sorusuna bu iki hap örnek gösterilebilir.

doğum kontrol hapı zararlı mı

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Etkili Mi?

Düzenli kullanım sonucunda hem istenmeyen gebelik durumlarını hem de hormonlarla ilgili kadınsal rahatsızlıkları engellediği yönünde oldukça fazla kullanıcı yorumu içermektedir. Drospirenon etken hormonuna sahiptir. Bir doğum kontrol yöntemi olmasının yanı sıra hormonal bozukluklardan dolayı oluşan sivilce ve cilt yağlanması gibi durumlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. ‘En zararsız doğum kontrol hapı hangisi?’ için verebilecek cevaplardan biri de yasmin doğum kontrol hapıdır. Yan etkiler arasında akne, baş ağrısı, meme hassasiyet ve kilo artışı görülebildiği gibi kan pıhtılaşması da ortaya çıkabilir. Doktorunuzun önerisi ile kullanmaya başlamanız bu yan etkiler açısından oldukça etkili olmakla birlikte Amerika’da en çok reçete edilip kullanılan doğum kontrol ilaçları arasındadır. Bu nedenle oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

En İyi Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey hapları düzenli olarak kullanmaktır. Doğum kontrol haplarının koruma yüzdesi %99’tur fakat düzensiz kullanım sonucunda bu oran düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle hapın düzenli bir şekilde her gün aynı saat kullanılması gerekmektedir. Hapı kullanmanızın üzerinden 12 saat geçtiyse ve hala hapı içmediyseniz gebeliği önleme konusunda çok etkin çalışamayacaktır. Hap alındıktan sonra kusmak gibi hapı vücudunuzdan çıkacağı bir durum olduysa yine dikkatli olmanızda fayda olacaktır etkisi muhakkak azalmış olup istenmeyen bir gebeliği engelleme gücü azalacaktır.

doğum kontrol hapıı

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılıyor merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle ilk kez kullanıyorsanız kafanızın karışması oldukça olasıdır. Doktor kontrolünde ve doktorunuz tarafından öncelikle size detaylı bir şekilde bilgi verilmesi gerekmektedir. Daha sonra seçilen hap ve adetine göre farklı yollar izlenebilir. İlk olarak 21 adet kullanmanız gereken hap varsa adetinizin ilk 5 günü içerisinde başlayabilirsiniz. Günde 1 kere ve aynı saatte kullanmanız etkisini arttıracaktır. Haplarınız bittikten sonra 1 hafta ara verilir ve bu hafta içerisinde regl kanaması yaşayabilirsiniz. Bu haftanın ardından yeni kutuya başlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise içerisinde 28 tane hap bulunan haptır. 1 hafta ara verilmez ve kullanan kişi 28 gün boyunca düzenli olarak ilaçları kullanır. Fakat son 1 hafta ara vermemenize rağmen o süreçte kullanılan ilaçlar doğum kontrol hapı değildir. Demir eksikliği için kullanılan ilaçlardır ve bu süreçte istenmeyen gebeliği önleme gibi bir görevleri yoktur.

Doğum Kontrol Hapı Kesin Mi?

Regl döngünüzün 5. gününde başlanması ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Koruyuculuk etkisi kullanmaya başladığınız ilk gün başlar ve aksatmadığınız sürece koruma devam eder. Koruyuculuk neredeyse %99 olan bu haplar koruması adına bazen şüpheye düşürebilir bu nedenle doğum kontrol hapları kesin korur mu diye düşünebilirsiniz. Fakat testler ve deneylerle kanıtlanan bu durum kesin olarak sizi istenmeyen gebelik durumlarına karşı korumaktadır.

dogum kontrol hapı kullanma

Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Etkilidir?

Doğum kontrol hapı kullanırken başka ilaçlar kullanıyorsanız muhakkak bunları doktorunuz ile paylaşmanız gerekmektedir. Zira bazı etken maddeler doğum kontrol haplarının koruyucu etkisini azaltmaktadır. Doğum kontrol hapları birçok doğum kontrol yöntemine göre en koruyucu olan yöntemlerden bir tanesidir. İstenmeyen gebeliğin önlenmesinde %99 hatta bazen %100’e dek bir koruma sağlamaktadır. Fakat aksatma ve düzensiz kullanımlarda bu oran %90’lara kadar düşmekte ve hamilelik riski oluşabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı 1 Gün Unutulursa Hamile Kalınır Mı?

Hap kullanımı 24 saat boyunca aksatıldıysa en kısa süre içerisinde hap tekrar kullanılmaya başlanmalıdır. Fakat hamilelik birçok etkenin bir araya gelmesi ile oluşan bir süreçtir. Doğurganlık döneminde olmanız ve hapın etkisinin tamamen düşmüş olması gerekmektedir. Doğum kontrol hapı 1 gün unutulursa hamile kalınır mı yüksek bir oran olmamakla birlikte yine de hamilelik riski olduğunu unutmadan hareket edilmesi gerekir. 48 saati aşan bir süreç varsa ortada prezervatif gibi ek bir doğum kontrol yöntemi de kullanabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı 1 Gün Unutulursa Ne Olur?

Doğum kontrol haplarının asıl amacı istenmeyen gebelik durumlarını engellemektir. Fakat 24 saat boyunca hapı kullanmamak etkisinin düşmesine ve hamilelik riskinin oluşmasına neden olur. En kısa süre içerisinde hapı içmeli ya da bu süreçte başka doğum kontrol yöntemleri ile korunmanız gerekmektedir. Doğum kontrol hapı 1 gün unutulursa ne olur bu durumda unutulan hapı ve gün içinde içmeniz gereken hapı alarak 2 hap içmeniz gerekir.

en zararsız doğum kontrol hapı

Doğum Kontrol Hapı 1 Saat Geç Alınırsa Ne Olur?

Hamilelik durumu birçok farklı duruma göre şekillenmektedir. Fakat doğum kontrol hapı 1 saat geç alınırsa ne olur diyorsanız hapın koruyuculuğu %90’lara düşerek koruma etkisi azalır ve hamile kalma durumu ortaya çıkabilir. 24 saat boyunca hap kullanmamak her gün farklı saatlerde içmek ya da hapın etkisini düşürecek başka ilaçlar kullanmak oldukça riskli durumlar yaratabilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınırsa Ne Olur?

Düzenli doğum kontrol hapı kullanımı %99,9 oranında bir koruma sağlar fakat düzenli kullanımlarda %0,3, düzensiz kullanımlarda ise hamilelik riski %8’e kadar çıkmaktadır. Düzenli kullanım sonucunda da hamilelik riski çok düşük dahi olsa vardır. Bu nedenle ek bir doğum kontrol yöntemi de kullanılması tavsiye edilir. Doğum kontrol haplarının çalışma prensibi, spermin rahim ağzından geçişini zorlaştırmaktır. İnsan vücudu bazen ilaçla baskılansa dahi bu baskıya cevap vermemektedir. Bu hapı kullanırken hamile kalınırsa ne olur diyorsanız öncelikle fark ettiğiniz ilk an ilacı kesmeniz gerekir. Bu süreçte vücudunuza fazladan ve dış bir hormon almamalı ve doktorunuza başvurarak süreci yönetmeniz gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir Mi?

Doğum kontrol hapı kullanırken gebelik şüphesi yaşayabilir ve rahatlıkla test yaptırabilirsiniz. Hapların içerisinde bulunan hormon, gebelik hormonu olan HCG’yi etkilemeyecektir ve doğru bir sonuç verecektir. Doğum kontrol hapı kullanırken gebelik testi doğru sonuç verir mi sorusuna kesinlikle evet diyebiliriz.

Kadın Doğum Kontrol Hapı Gebeliği Sonlandırır Mı?

Doğum kontrol haplarının çalışma prensibi tamamen başkadır. Gebeliği sonlandırma gibi bir işlevi yoktur. Sadece rahim ağzı sıvısını katılaştırarak spermin geçişini engelleme işlevi ile istenmeyen gebeliklere karşı korumaktadır. Kadın doğum kontrol hapı gebeliği sonlandırır mı sorusuna hayır diyebiliriz. Gebelik sonlandırma, kısırlık ya da kalıcı hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Hapı bıraktıktan sonra adetleriniz düzene döner ve kolaylıkla hamile kalabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Zevk Suyundan Hamile Kalınır Mı?

Doğum kontrol hapı spermin geçişini engellemek için içerisinde hormon barındırır. Zevk suyunun içerisinde sperm olduğu için herhangi bir hamile kalma oranında sapma yaşandığı takdirde hamile kalma riski oldukça düşük olmasına rağmen vardır. Doğum kontrol hapı kullanırken zevk suyundan hamile kalınır mı sorusuna çok düşük bir risk barındırdığını söylemek gerekir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Korunmaya Gerek Var Mı?

Doğum kontrol hapı kullanımı bir korunma yöntemidir ve hap kullanırken %99 oranında bir koruma sağlanır. Fakat bu oranlarda bir sapma yaşanması gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Düzenli hap kullanımında dahi %0,3 oranında bir hamile kalma riski vardır. Bu oldukça az veya imkansız geliyor olabilir kulağa. Fakat riskler barındırmaktadır. Özellikle doğurganlık döneminde ek bir korunma yöntemi seçebilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanırken korunmaya gerek var mı sorusu akıllarda bir soru işareti ise genel olarak kullanılmadığını belirtebiliriz.

Kendi Kendine Boşalınca Hamile Kalınır Mı?

Partneri olmayan kadın veya erkeğin cinsel arzularını tatmin edebilmek için yaptığı şeyler ile hamile kalma riski yoktur. Kendi kendine boşalınca hamile kalmak kesinlikle mümkün değildir. Partneriniz ile bir cinsel birleşme olmadan ya da erkeğin spermi olmadan hamile kalmak mümkün değildir.

Sperm Vajinaya Bulaşırsa Hamile Kalınır Mı?

Sperm hareketli bir organizma olduğu için vajinaya bulaşması ve yumurtaya ulaşması gibi riskleri her zaman taşır. Fakat bu yine oldukça düşük bir risktir. Penisin vajinaya temas ettiği her durumda hamilelik riskini de göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Hamile kalmak zannedildiği kadar kolay olmasa da riskler her zaman geçerlidir. Spermin vajinaya bulaşmasıyla hamile kalınır mı diye merak ediyorsanız ne evet ne de hayır diyebiliriz. Risk barındırır fakat kesin olarak test yapılmadan bilinmesine imkan yoktur.

İç Çamaşırına Boşalma ile Hamile Kalınır Mı?

Partnerinizin iç çamaşırı üzerine boşalması gibi durumlarda hamilelik endişe oldukça yaygın bir şekilde duyulmaktadır. Fakat yine düşük risk içerse de hamilelik oldukça zordur bu durumda. İç çamaşırına boşalma ile hamile kalınır mı? İç çamaşırı sperm ile tamamen ıslanmış ve bu ıslaklık vajina girişine yakın ise bir risk kabul edilebilir. Bunun haricinde hamile kalma riski çok düşüktür.

Hamile Kalmak İçin Sperm Nereye Girmeli?

Hamile kalmak için partnerinizin spermi vajinanın içine girmeli ve yumurtaya ulaşarak döllemesi gerekmektedir. Hamile kalmak için sperm nereye girmeli sorusu öncesinde kadının doğurganlık döneminde olması hamilelik ihtimalini güçlendirecektir. Doğurganlık dönemindeki kadın hamile kalmaya daha müsait hormon düzeyine ulaşacaktır.

İlişkide İçine Boşaldıktan Sonra Spermleri Geri Gelirse Ne Olur?

İlişki sonrasında hemen ayağı kalkmak ya da yanlış bir yatış pozisyonu ile sperm sıvısının geri gelmesi oldukça olasıdır. Sperm geri aktığı için hamile kalma riskinin düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu düşünce doğru değildir. Hamile kalma riski hala oldukça yüksektir. İlişkide içine boşaldıktan sonra spermleri geri gelirse ne olur sorusuna hamilelik için herhangi bir olumsuz risk oluşturmaz.

Hamile kalmak için kendinizi henüz hazır hissetmiyorsanız, doğum kontrol hapı ile korunarak çocuk sahibi olmayı erteleyebilirsiniz.