Çikolata Kisti

Kadınlarda endometrium adı verilen rahim içini döşeyen bir tabaka yer alıyor. Bu tabakanın rahim dışındaki başka bir bölgede büyümesi sonucu gelişen hastalığa endometriozis denir. Halk arasında çikolata kisti olarak bilinir. Bu hastalık en çok yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvisi örten dokuda görülmektedir.

Çikolata kisti, üreme çağındaki her on kadından birini etkiler. Bu hastalık her yaştan kadını etkileyebildiği gibi 30’lu ve 40’lı yaşlarda olan kadınlarda daha çok görülmekte. Endometriozis, şiddetli ağrıya sebep olabilmektedir. Hastalık genel olarak karnın alt bölgelerinde görülse de vücudun başka yerlerinde de olmaktadır.

Endometriozis Neden Olur?

Endometriozis hastalığının neden olduğu hala tam olarak ortaya konulamamıştır. Ancak bu konuda bazı tahminler bulunmaktadır. Bu tahminler tek başına hastalığı açıklamaya yetmemektedir. Çikolata kisti oluşumunun nedenleri hakkında ortaya konan bilgileri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Çoğu hastalık için belirtilen nedenler arasında olan genetik faktörler bu hastalık için de geçerlidir. Genler yoluyla aktarılması mümkün bir hastalıktır. Kişinin birinci dereceden yakınlarında çikolata kisti varsa, diğer kişilere oranla buna yakalanma ihtimali çok daha fazladır.
 • Kadınların adet dönemlerinde olan kanama ile birlikte rahimdeki endometrium dokusu vücuttan dışarı atılır. Ancak bu kanama tam tersi yöne doğru akmakta. Fallop tüplerinden başlayıp mide boşluğuna doğru akan doku, orada bulunan organlara yerleşir ve endometriozise sebep olur.
 • Bağışıklık sistemi de çikolata kisti hastalığına neden olur. Bağışıklık sisteminde sorunlar olması, enfeksiyona ve çeşitli hastalıklara karşı savunmasız olduğu anlamına gelir. Bundan dolayı endometriozis hastalığının gelişmesinde de etkili olabilmektedir.
 • Kan dolaşımının bir parçası olan lenfatik sistem aracılığı ile kan hücrelerinin vücudun başka noktalarına aktarılması ve yerleşmesi de sebep olur.

Endometriozis Belirtileri

Çikolata kisti hiçbir belirti göstermeden ilerleyebileceği gibi birçok belirti ile de kendisini belli eder. Özellikle şiddetli ağrı olarak belirti gösterir. Yaygın görülenlerin yanı sıra nadir de olsa görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hastalığın en yaygın belirtisi yukarıda da bahsedildiği gibi ağrılardır. Bel, sırt, kasık ve karın ağrıları hastalığa sahip kişilerin en çok şikâyet ettiği belirtilerdir. Ayrıca regl döneminde çok şiddetli ağrı olması da belirtilerin arasındadır.
 • Bu hastalığa sahip kişiler kendilerini sürekli yorgun ve halsiz hissedebilirler. Kronik yorgunluk olarak adlandırılan bu belirti odaklanma sorunlarına sebep vermekte. Bu belirtinin nadir görüldüğü bilinse de göz önünde bulundurmakta fayda var.
 • Çikolata kisti, bağırsakları daraltabilir ve tuvalete çıkıldığında şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bundan dolayı da kişiler, büyük tuvalete çıkmayı reddedebilmekte. Ayrıca idrar yaparken yanma ve ağrı da meydana gelir. Belirti tam tersi bir etki gösterip ishal olarak da kendini gösterir.
 • Endometriozis tüpler ve yumurtalıklarda tıkanıklıkların yanı sıra yapışmalara sebep olabilir. Bundan dolayı da kısırlığın endometriozis ile bir ilişkisi olup olmadığı sıklıkla tartışılmakta ancak belirtiler arasında da yerini almaktadır.
 • Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı çikolata kistini işaret etmekte.
 • Midede ağrı, gaz ve şişkinlik olması da hastalığın belirtileri arasındadır. Regl dönemi başta olmak üzere sıklıkla görülen bu durum çikolata kistinin sebep olduğu bir rahatsızlık olabilmektedir.
 • Bir başka belirti de depresyondur ve sıklıkla görülmektedir.

Çikolata Kisti Risk Faktörleri

Her kadının çikolata kisti hastalığına yakalanma riski vardır. Ancak verilen bilgilere göre bazılarında bu risk daha fazladır. Bu hastalık için risk faktörlerini şöyle açıklayabiliriz:

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birinci dereceden yakınlarda bu hastalığın olması.
 • 30 yaşından sonra doğum yapacak kişiler.
 • Beyaz tenli, uzun boylu, kızıl saçlı, mavi ve yeşil gözlü, çilli kişiler.
 • Rahim yapısının normal olmaması.
 • Bekarlarda çikolata kisti sık görülmekte.
 • Hiç doğum yapmamış olmak.
 • Erken yaşlarda regl olmak.
 • Menopoza normalden geç yaşta girmek.
 • Yüksek oranda östrojen oranına sahip olmak.
 • Vücut kitle indeksi düşük olan kişiler.
 • Alkol ve kafein tüketmek.

"<yoastmark

Çikolata Kisti Nerelerde Ağrı Yapar?

Kişilerin vücudunun birçok bölgesinde ağrıya sebep olabilen bir hastalıktır. Daha çok kasık ve karın ağrısı ile kendini gösteren bu hastalığın vücudun çok çeşitli yerlerinde de ağrı yaptığı bilinmekte. Kistin oluştuğu bölgelere göre ağrı yeri değişebiliyor.

Çikolata kisti hastalığına sahip kişilerin %15’inde geçmeyen sırt ağrısı şikâyeti görülmüştür. Bunun neden sırt ağrısına sebep olduğu tam olarak ortaya konulmamış olsa da omuriliğe yakın bölgelerde yapışıklık, lezyon, sinir hasarları ve enflamasyon durumunun ağrıya sebep olabileceği düşünülmektedir.

Bacak ve kalça ağrı da bu hastalıkta görülmektedir. İç baldırdaki dokuları kontrol eden sinirin kasıktan geçmesinden dolayı bu bölgelerde de ağrı oluşabilmektedir. Aynı zamanda bağırsak hareketleri oluşumunda ve belde de ağrı yapar.

Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çikolata kisti kişiler için oldukça rahatsız edici, hayatını etkileyici boyutlara gelmekte. Bundan dolayı da kesinlikle tedavi gerektirir. Eğer tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu sorunlardan biri olarak organ ve dokuların anatomik yapısı bozulabilmekte. Dış gebelik gibi daha da ciddi sorunlar meydana gelir. Hatta çikolata kisti olan kişilerin dış gebelik riski 6 kat daha fazladır.

Çikolata kisti hastalığının ilerleyici olduğu unutulmaması gereken bir konudur. Tedavi edilmemesi durumunda kısırlığa sebep olabilir, hatta kısırlığın en önemli sebeplerinden biri olarak biliniyor. Bunun yanı sıra vücutta başka bölgelere yayılabildiği için hem başka bölgelerde sorunlara sebep olabilir hem de hastalık o kadar ilerler ki yumurtalıklar kurtarılamaz.

Endometriozis Gebeliğe Engel Mi?

Endometriozis ile birlikte kişinin yumurtalıklarının işlevinde olumsuzluklar oluşur. Bu hastalık ile birlikte rahimde yapışıklıklar meydana gelebilir ve bunun sonucunda yumurtalıklar işlevlerini yerine getiremez. Çikolata kisti ile tüpler tıkanabilir bu da soruna sebep olmaktadır. Bundan dolayı da ‘Endometriozis gebeliğe engel mi’ sorusunun cevabı maalesef ‘Evet’ oluyor. Çünkü bu hastalık direkt gebelik için sağlıklı olması gereken bölgeleri etkiliyor.

Gebeliğe engel olup olmaması konusuna hastalığın hangi evde olduğu, kişinin kaç yaşında olduğu gibi durumlara göre de değişiklik gösterebileceğini ekleyebiliriz. Bununla birlikte gebelik şansı olmayan kişilerin %40’ında çikolata riskine rastlanmıştır.

Rahimdeki Çikolata Kisti Kansere Dönüşür Mü?

Çikolata kisti ile ilgili yapılan araştırmalarda kesin olarak kansere dönüştüğü ortaya konmamıştır. Ancak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kanser riski söz konudur. Endometriozis hastalarında yapılan araştırmalarda, hastaların %1-2 oranında hastalığın yerleştiği bölgelerde kanser görülmüştür. Hastalığın olmadığı kişilerde de araştırma yapılmış ve kansere yakalanma riskinin yine %1-2 oranında olduğu görülmektedir.

Endometriozis Tanı ve Tedavisi

Endometriozis tanısı için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenmektedir. Bunlar doğrultusunda endometriozis riski olup olmadığına karar verilerek gerekli test ve kontroller yapılmakta. Genellikle tanıyı koyma yolunda doktorlar tarafından şu yollar izlenebilmekte:

 • Jinekolojik muayene ile üreme organlarında herhangi bir anormallik olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Tanı koyarken kullanılan başka bir yöntem karın bölgesinden ya da vajinadan ultrason ile üreme organları incelenmesidir. Hatta hastalık olup olmadığından emin olmak için iki ultrason yöntemi de uygulanabilmektedir.
 • Organ ve dokuları detaylı görmek için manyetik rezonans görüntüleme yani MRG çekilmekte.
 • Başka bir tanı yöntemi olarak laparoskopi gösterilebilir. Göbek deliğinin altından küçük bir delik açılarak karın bölgesine girilir ve bölge incelenir, gerekirse test edilmek üzere doku örneği alınmaktadır.

Endometriozis tedavisi olan bir hastalıktır. Hastalığın ve hastanın durumuna, aynı zamanda hastanın hamilelik düşünüp düşünmediğine göre ilaç ya da ameliyat ile tedavi yapılmaktadır. İlacın fayda göstermediği noktada cerrahi işlem gerekir. Öncelikle ağrı kesici ilaçların yanı sıra hormon tedavisi uygulanır. Daha sonrasında kistlerin alınması gerekiyorsa cerrahi işlem ile alınır.