ergoterapi tedavi

Son zamanlarda sosyal medyada yoğunlukla karşımıza ergoterapi tedavi adı altında bir terapi yöntemi çıkmaktadır. Psikolojik rahatsızlık geçiren kişileri hayata kazandırmayı sağlar. Oldukça fazla sayıda uygulama yöntemleri vardır ve bu yöntemler kişilere göre değişebilmektedir.

Terapiyi tamamlayan kişiler bu tedavi sonrası hastalıklarından kurtulmuş olmuyor. Ancak toplumda bir birey olarak yer edinebiliyor. Bu sayede kendilerini iyi hissederek hastalıkları ile savaşacak gerekli moral ve motivasyonu almış oluyorlar.

Ergoterapi Nedir?

ergoterapi tedavi Son zamanlarda popüler olmuş bu tedavi hakkında neredeyse kimsenin bilgisi bulunmamaktadır. Öneminin yanında oldukça az sayıda kişi ergoterapi tedavi hakkında net bir bilgiye sahiptir. Peki bu sürekli gündem olan ancak neredeyse kimse tarafından bilinmeyen bu ergoterapi nedir?

Ergoterapi çeşitli psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Uygulanış olarak danışan ve danışman odaklı bir tedavidir. Bu tedavilerin uygulandığı kişiler genellikle otizm, epilepsi ve hiperaktivite gibi hastalıklara sahiptir. Ergoterapi bu ve bunun gibi psikolojik nedenlerle ortaya çıkmış hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır. Tedavi uygulanan hastalar bu tedavi yöntemi sayesinde yaşam kalitesini artırmış olur.

Yaşam kalitesi artmış bir hasta sinir, stres ve öfkeden biraz da olsa kurtulmuş olur. Bu sayede hasta kişi ergoterapi ile topluma uyum sağlama şansı yakalar. Bu sayede toplumun bir parçası olan hastalar bunu fark ettikçe iyileşme süreci günden güne artacaktır. Ergoterapi tedavi görmek için herhangi bir kısıtlama ya da yaş sınırı yoktur. Bu tedaviyi her yaştan ve her çeşit insan alabilmektedir.

ergoterapi tedavi Genelde kişiye özel bir şekilde uygulanır. Bu sayede ergoterapistler kişinin içinde bulunduğu durum, yaş ve diğer etmenlerin durumuna göre kişinin cevap verebileceği bir tedavi yöntemi seçer. Ayrıca bunun yanında ergoterapistler grup ve topluluk seminerleri tarzında da hizmet vermektedir. Ancak birçok kişiye uygulanacak herhangi bir tedavi uygulamasını sağlıklı yürütebilmek ciddi bir şekilde bilgi birikimi istemektedir.

Ergoterapistler genelde tedavilerde insanların alışkanlıklarına ve rutin hayatlarına müdahale eder. Bu gibi konulara müdahale edilmesindeki en büyük sebep; kişinin bu alışkanlıkları ve rutini hakkında değişikliğe gittiğinde hayatını olumlu şekilde etkilemesidir.

Ergoterapi Neden Önemlidir?

ergoterapi tedavi Çoğu insanın kafasında ‘Ergoterapi nedir?’ konusunu araştırdıktan sonra beliren tek bir soru vardır. Ergoterapi neden önemlidir? Ergoterapi tedavi bazı psikolojik rahatsızlıklara sahip insanları tedavi etmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin amacı da buradaki rahatsızlığa sahip insanları toplum içine dahil etmektir. Direkt olmasa dahi topluma uyum sağlaması sağlanır.

Ergoterapi sadece teşhis konulmuş psikolojik rahatsızlıkları olan insanlar için uygulanmamaktadır. Ayrıca bu tedavi, toplum tarafından dışlanmış insanları da topluma geri kazandırmak için kullanılır. Bu sayede böyle kişilerin kendine veya çevresine zarar vermesi engellenerek, bir nebze de bolsa insanların yararına yaşaması sağlanır.

Ergoterapi Bağımlılıktan Kurtarır

ergoterapi tedavi Ergoterapinin bir diğer önemli yanı ise insanlara olan bağımlılığı azaltmaktır. Tedaviye ihtiyaç duyan çoğu kişi günlük hayatta yaşadığı sorunlarda başkalarından yardım alması gereken kişilerdir. Tahmin edersiniz ki bu bir birey için psikolojik açıdan oldukça zor bir şeydir. Ergoterapi tedavi uygulanan kişiler kendi başlarına işlerini rahatlıkla görmeye başlar. Hasta kişi bu sayede kendi özgürlüğünü kazanır ve hastalığını daha vahim hale getirmek yerine mental açıdan kendini onararak daha fazla tedaviye cevap verir.

Ergoterapinin uygulandığı kişiler tedavi sayesinde bağımsızlığını kazanmanın yanında gücünü de toplayarak çoğu işi ve daha yeni işleri de yapacak gücü ve motivasyonu toplar. Bu terapi sayesinde herhangi bir konuda kişisel bağımsızlığını kazanmış kişi bunu daha sonralarında ileriye taşımak ister.

ergoterapi tedavi Kısaca özetlemek gerekirse ergoterapi tedavi yönteminin önemi şunlardır:

  • Kişiye sosyal hayatta bağımsızlık hissini yaşatmaktır.
  • Kişilerin topluma kazandırılmasını sağlamaktır.
  • Hasta kişinin araç ve gereç kullanımını öğretmektir.
  • Kişinin öfke ve sinir gibi tehlikeli yanlarını törpüleyerek toplumu da tehlikeden korumaktır.

Ergoterapi Nasıl Tedavi Eder?

ergoterapi tedavi Öncelikle ‘ergoterapi nedir?’ sorusunun cevabını iyi anlamak gerekmektedir. Ardından ergoterapi tedavi uygulamalarının ne olduğunu anlamak daha kolaylaşır. Bu tedavi yöntemi psikolojik hastaların hayata ve topluma uyum sağlamasını kolaylaştırmak adına onlara gerekli güç ve bağımsızlığı kazandırmaktır. Bunu da ancak hastanın günlük hayatta karşılaşacağı olaylara ve yapacaklarına karşı neyi nasıl yapar şeklinde bir öğreti ile uygulanır.

Özetlemek gerekir ise bu tedavide hasta kişilere rutin hayatlarında yapacakları eylemleri nasıl doğru yapacaklarını öğretirler. Tabi bunun yanında öncelikle neyi yanlış yaptığını da tespit ederek hatayı düzeltmek son derece önemli bir konudur.

ergoterapi tedavi Bu tedavi yönteminde bazı araç gereçler yardımı ile en basit konularda bile nasıl yapılması gerektiği konusunda yardımcı olunur. Örneğin yemek yemek konusunda zorluk yaşayan bir hastaya çatal, kaşık ve bıçak kullanımını öğretirler. Grup halinde ya da bireysel olarak belirlenen teknikler bu davranışı hastaya kazandırır. Ergoterapi tedavi yöntemi uygulanırken hastalar araç gereç olarak günlük hayatta kullanılan çatal, bıçak ve kaşık kullanırlar. Hasta danışmanının yanında araç gereçleri kullanarak uygulamalı bir şekilde yanlışı doğruyu öğrenir ve uygular.

Ergoterapiyi Kimler Yapar?

ergoterapi tedavi Psikolojik hastalıkların tedavisinde her zaman dikkatli olunur. Bu herkesin bildiği bir konudur. Çünkü psikolojik hastalığın yanlış yönlendirilmesi durumunda danışanın yanlışı büyür ve önü alınamaz. Aynı şekilde her psikolojik hastalıkların tedavi yöntemleri gibi ergoterapi tedavi yöntemini oldukça donanımlı kişiler tarafından uygulanır. Bu kişiler ergoterapistlerdir.

Ergoterapistler belirli araç – gereçler ve uygulamaları bilgi birikimlerini kullanarak tedaviyi amaçlar. Bu yüzden sadece konu hakkında bilgi sahibi olup tavsiyeler vermek bir işe yaramamaktadır. Ayrıca bu araç ve gereçlerin kullanımını etkili bir şekilde anlatmak oldukça önemlidir.

Bir uygulamada yanlış öğretmek hiç öğretmemekten daha kötü sonuçlar meydana getirir. Bu konuda oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Tabi bu araç- gereç kullanımı ve günlük rutin görevleri yerine getirme öğretileri yan amaçtır. Ergoterapistlerin asıl amacı herhangi bir şekilde ruhsal açıdan sıkıntıda olan hastaları topluma kazandırmaktır. Bu yüzden ergoterapi tedavi uygulayan terapistlerin iletişim becerilerinin oldukça iyi olması gerekir. Diksiyon ve hitabet konusunda kendilerini kanıtlamış olmaları önemlidir.