Erkek cinsel organ deri hastalıkları

Günümüzde birçok erkek cinsel organ deri hastalıkları ile karşılaşırsınız. Bu hastalıklar nedeni ile kişinin cinsel hayatı olumsuz şekilde etkilenir. İlerleyen vakalarda, çocuk sahibi olmaya da engel olur. İdrar boşaltımı sırasında yaşanan ağrı ve yanma hisleri ise bu hastalığın sebeplerinden biridir.

Penisin anatomik yapısında meydana gelen problemler, penis işlevinde engellere sebep olur. Anatomik problemler haricinde; herhangi bir şekilde yakalandığınız cinsel hastalıklar da aynı sorunlara teşkil eder. Cinsel organda meydana gelen deri hastalıklarının bazıları sonradan oluşur. Bazıları da genetik ve doğumsal faktörlerden kaynaklanır. Bu sebeple penise ilişkin deri hastalıkları denildiğinde, oldukça geniş bir yelpaze içerisinde hastalıkları değerlendirmeniz gerekir. Peki, en sık karşılaşılan erkek cinsel organ deri hastalıkları nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Eğer siz de bu konuya ilişkin soru işaretlerine sahipseniz, yazımız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

1. Genital Siğil

Uzmanlar en sık genital siğil enfeksiyon türüyle karşılaşır. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık; HPV (Human Papilloma Virus) ismindeki virüsün, kişiyi enfekte etmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aktif cinsel hayata sahip kişilerin hemen hemen tamamı, bu virüs ile yaşamlarının bir döneminde karşılaşır.

Kadınlarda ve erkeklerde genital siğil oluşumuna sebep olan virüs, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açar. Oluşan siğiller, genital bölgedeki nemli bölgeleri etkiler. Gözle görülmeyecek kadar ufak olabileceği gibi siğiller küçük kabarıklık veya daha büyük şekillerde de oluşur.

genital siğil

Genital Siğil Belirtileri

Doktorların en sık gördüğü erkek cinsel organ deri hastalıkları arasında siğil yer alır. Anüs ya da testis torbasından doktorlar tarafından gözlenir. HPV taşıyıcısı olan bir kişi ile oral yol ile cinsel temasta bulunan şahıs, boğazında, dilinde ve ağzında da siğil görür. Siğile ek olarak; cinsel organda yanma, kaşınma ve kanama gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğiller, HPV adı verilen virüs nedeni ile oluşur. Bu virüsü taşıyan herhangi biriyle yaşanacak cinsel ilişki sonucunda, kişi enfekte olmaktadır. HPV, kırktan fazla alt türe sahiptir. Ancak, bu türelerden sadece birkaçı siğil oluşmasına yol açar.

Enfekte olan kişiler, bazen hiçbir belirti göstermez. Bu nedenle yayılması oldukça kolay bir hastalıktır. HPV virüsü, birçok kişide; hiçbir belirti göstermeksizin, zaman içinde kendiliğinden yok olmaktadır. Bazı kişilerde siğil oluşmasına sebep olur. Oldukça ufak boyuta sahip bir virüs olması sebebi ile ciltte yer alan ufak çatlak ve sıyrıklardan kolayca vücuda girer.

Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar genital siğili, kriyoterapi (yakma), krem ya da dondurma yöntemi ile tedavi eder. Ayrıca siğilin büyük boyuta sahip olması halinde cerrahi işleme gerek duyarlar.

2. Genital Herpes

Alerjik dermatit

Oldukça sık karşılaşılan bir erkek cinsel organ deri hastalıkları türü olan HSV (Herpes Simplex Virus), içerisi su dolu olan keseciklere ve yaralara sebep olur. Bu virüs, vücuda yerleştikten sonra bir daha yok olmamaktadır. Ara ara tekrar eden kronik bir enfeksiyona sebep olur. Genital yaralara sebep olmaktadır. Dünyada en sık görülen cinsel hastalıklardan birisidir.

Genital Herpes Nasıl Bulaşır?

En sık cinsel ilişki ile yayılan bir hastalıktır. Ancak cilt teması ile de bulaştığı için sadece temas halinde dahi başkasına geçer. Bu virüsün bulaşıcı olduğu dönem en aktif dönem, içerisinde su bulunan keseciklerin yaralara dönüştüğü zamanlardır. HSV ile enfekte olan kişiler, lezyonlara sahip olmasa ya da ilaç tedavisi almış olsa dahi bu virüsü başkalarına bulaştırırlar.

Genital Herpes Tedavisi Nedir?

HSV ile bir kere enfekte olan kişi, bu hastalığı sürekli olarak taşıyacaktır. Bu nedenle, erkek cinsel organ deri hastalıkları arasında en sık rastlanılan türlerden birisidir. Tedavideki asıl amaç virüsü vücuttan atmak değildir. Virüsün yayılma hızını, lezyonların kabuklaşmasını, kaşıntı ve ağrıları azaltmak amaçtır. Böylece iyileşme süresi hızlanır. Tedavi için hasta antiviral ilaçlar kullanır. Kullanım süresi, hastalığın sahip olduğu kritik döneme göre değişmektedir.

3. Alerjik Dermatit

Egzama ya da diğer adıyla atopik dermatit, erkek cinsel organ deri hastalıkları arasında yer alır. Bu durum ciltte pullu ve kuru yamalar tarzında lezyonlara sebep olur. Bunun sonucunda hastalar yoğun kaşıntılar yaşar. Vücudun geri kalan kısmında meydana gelen bu durum cinsel organda da ortaya çıkar.

Alerjik Dermatit Neden Oluşur?

Egzamanın sebepleri arasında çevresel ve genetik faktörler yer alır. Genetik aktarım nedeniyle hastaların bazılarında alerjiler gelişir. Yetişkin ve çocuklarda; stres, alerji ya da aşırı titizlik sebebi ile görülür.

Alerjik Dermatit Tedavisi

Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat doktorlar bazı tedavi yöntemleri ile cildi korur. Ayrıca kaşıntı şiddetini azaltmak, enfeksiyon ve iltihap oluşumunun önüne geçmek için hastayı tedavi ederler.

scabies

Alerjik Dermatit Bulaşıcı mı?

Egzama, çocuk yaşlarda ortaya çıkar. İleriki dönemlerde saman nezlesi veya astım gibi hastalıkların habercisi olur. Bu rahatsızlık kronik bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır.

4. Scabies

Halk arasında uyuz hastalığı olarak da bilinen scabies, sık karşılaştığınız erkek cinsel organ deri hastalıkları arasındadır. Uyuz böceği adı da verilen; sarcoptes scabiei von hominis isimli bir akarın sebep olduğu deri hastalığıdır. Bulaşıcı özelliğe sahiptir.

Bu hastalık, akarın cilde girmesi sonucunda oluşmaktadır. Üst cilt katmanlarında tüneller açan akarlar, ortalama olarak 4 ila 8 hafta arasında bir ömre sahiptir. Fakat bu süre içerisinde ciltte açtığı tünellere dışkı ve yumurta bırakmaktadır. Ciltte reaksiyon yaşanmasına yol açan bu durum sonucunda, hastanın derisinde şiddetli kaşıntılar meydana gelir. Tedavi edilmez ise yara, döküntü ve diğer enfeksiyonlara sebep olur.

Scabies Nasıl Bulaşır?

En kolay bulaşıcılığa sahip olanlardan birisi olan uyuz, erkek cinsel organ deri hastalıkları arasında oldukça kolay ve hızlı şekilde yayılır. Kış ve sonbahar aylarında artış gösterir. Hastalık, cinsel temas ve ten teması ile bulaşır. Ayrıca ortak kullanılan çarşaf, yatak, havlu ve kıyafetler hastalığı yayar.

Scabies Nasıl Tedavi Edilir?

Klasik scabies tedavisinde doktorlar, permetrin losyon ve krem uygulaması tavsiye eder. Başarılı bir tedavi sonucunda, 1 hafta içerisinde ciltteki lezyonlar azalmakta ve iyileşmektedir.

5. Liken Planus

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklara yol açan erkek cinsel organ deri hastalıkları arasında yer alan liken planus denilen türde vardır. Cinsel organ haricinde vücudun farklı yerlerine de tutunabilen; enflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Lezyonlarda zamanla artış veya azalış yaşanır. Ortalama iyileşme süreci 2 seneyi bulmaktadır. Hastalıkta, birbirini tekrarlayan atakları doktorlar gözler. İyileştikten sonra, deride koyu renkler kalır. Fakat bu lekeler de zamanla kendiliğinden yok olmaktadır.

Liken Planusa Ne Sebep Olur?

Hastalığın kesin sebebi günümüzde kesin olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanlar, liken planusa’nın otoimmün bozukluklar ve çevresel faktörlerle ilişki içinde olduğunu düşünür. Bu hastalığa sebep olan faktörler ise genel olarak; hepatit C, genetik yatkınlık, stres, bazı antibiyotik ve ilaçlar olmaktadır.

Liken planusa tedavisi

Liken Planusa Tedavisi

Liken planusa erkek cinsel organ deri hastalıkları arasında yer alır. Bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavideki asıl amaç, semptomların azaltmak ve derideki lezyonların iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Her hastada farklı vücut bölgelerine yerleşir. Bu nedenle, tedavi uygulaması da değişiklik sergiler. Genel olarak uzun dönemli bir hastalık türüdür.