erkeklerde sertleşme sorunu

Kadında veya erkekte, cinsel yaşamda belirli durumlardan kaynaklı cinsel yaşam sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunlar, ağrılı birleşme, cinsel isteksizlik, kaygı kaynaklı sorunlar, sertleşme sorunu gibi pek çok başlık altında ele alınır. Yaygın olarak erkeklerde görülen sertleşme sorunu veya iktidarsızlık, erkeğin cinsel organının yeterli sertliğe ulaşmaması durumudur. Sertleşme gerçekleşse dahi doyum hazzı olmaması bu sorunun içinde yer alır. Genellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde görülen bir durumdur. Sertleşme bozukluğu, erkeğin cinsel yaşamını olumsuz yönde ve ciddi olarak etkilemektedir. Yaşam kalitesine etki eden bu durum, başka hastalıkların belirtisi olabilir. Cinsel organa yeterli kan gitmesine engel bir kalp hastalığı, sertleşme bozukluğunu tetikliyor olabilir.

sertleşme sorunu belirtileri nelerdir

Sertleşme Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin cinsel yaşamında bir sorun olan sertleşme bozukluğu, birçok sebepten kaynaklı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu sebepler fiziksel veya psikolojik olabilir.

 • Damar sertliği, evvelden yaşanmış kalp krizi, yüksek tansiyon sertleşmeye engel olabilir.
 • Diyabet, böbrek yetmezliği, yüksek kolesterol sertleşme bozukluğunu tetikleyebilir.
 • Tiroit hastalıkları ve cinsiyete bağlı diğer hastalıklar bu problemin ortaya çıkmasını sağlayabilir.
 • Erkeğin cinsel organına şeklini veren dokuda ortaya çıkan bozukluklar, sertleşme sorununu doğurabilir.
 • Depresyon, cinsel performans kaygısı gibi birçok psikolojik süreç, bu bozukluğu besleyebilir.
 • Bazı kanser tedavilerinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi süreçleri 
 • Ürolojik birçok etken erkeklerde bu probleme yol açabilir.

sertleşme sorunları nedenleri arasında sayılabilmektedir. Sertleşme sorunu tedavisi olan bir sorundur. Bireyler doktor kontrolü altında bu sorunla baş edebilir. Bunun için birden fazla tedavi yöntemi vardır. Uzman yardımıyla tedavi olunduğu zaman bu sorun ortadan kalkabilir.

Sertleşme Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Sertleşme sorunu ya da bozukluğu, erkeklerde görülen önemli bir cinsel işlev bozukluğudur. Hayatın önemli noktalarından biri olan cinsel yaşamda oluşan problemler hayatın her yanını etkilemektedir. Böyle bir problem karşısında doktor yardımında çekinilmemelidir. Bu sorunun temelinde, farklı hastalıkların yatabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Erkek cinsel organında ereksiyon diğer adıyla sertleşme yeterli düzeyde gerçekleşmemesi önemli belirtilerden biridir.
 • Yeterli sertleşme olmasına rağmen haz ve doyum olmadan sertliğin kaybolması sertleşme bozukluğu belirtisi olarak ifade edilir.
 • Erkeğin boşalma durumunun erken ya da çok erken yaşanması, devamında cinsel organın sertliğini kaybetmesi dikkate değer belirtilerdendir.

Bu belirtiler yoğun olarak görülmeye başlandığı takdirde doktor kontrolüne gerek duyulabilir.

sertleşme bozukluğu nasıl tedavi edilir

Sertleşme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşme diğer adıyla ereksiyon sorunu yaşan her erkek, sertleşme bozukluğu nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını bulmak ister. Cinsel yaşamla ilgili bazı konularda çekinme durumu doğal olduğu kadar tedavi edilmesi de mümkündür Belirli tanı yöntemleri ve tetkikleri kullanılarak sorunun altında yatan temel etken tespit edildikten sonra tedaviye başlanır. Bu süreci sırasıyla şöyle ifade edebiliriz:

 • Kan ve idrar tetkikleri ile hastalıkların durumu ve organların hormonal etkisi tespit edilir.
 • Cinsel organdaki kan akış hızı renkli doppler ile analiz edilir.
 • Ultrason ile cinsel organın iç yapısındaki bozukluk tetkik edilir.
 • Ereksiyonu sağlayan sinirin çalışır durumda olduğunu belirlemek için biotesiometri testi yapılır.

Diğer tedavi yöntemleri arasında vakum cihazları, enjeksiyonlar ve cerrahi işlemler de yer alır. Ancak, herhangi bir tedavi planlamadan önce bir doktora danışmak önemlidir. Tedaviye ek olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak sertleşme sorununu tedavi etmede yardımcı olabilir.

İktidarsızlık Sertleşme Sorununa Ne İyi Gelir?

Sertleşme bozukluğu erkekte görülen bir sorun olmasına karşın tedavi edilmesi için partnerin desteği oldukça önemlidir. Bu doğrultuda psikolojik ve ruhen pozitif olmak için partner ile iletişim kurmak sertleşme sorununa iyi gelen önemli bir noktadır. Sorunun nedeni fiziksel ya da psikolojik olabilir. İktidarsızlıkla başa çıkmak için, öncelikle nedeni tespit etmek önemlidir. Fiziksel nedenler arasında hormonal dengesizlikler, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite yer alır. Psikolojik nedenler arasında stres, kaygı ve depresyon yer alır. Belirli yöntemler ile bu sorun, tedavi edilebilir.

 • Sigara, alkol, uyuşturucudan uzak durulmalıdır.
 • Yoğun çalışma temposunun getirdiği stres ve yorgunluktan kaçınılmalıdır.
 • Doktor tavsiyesi olmadan cinsel ilaçlar tüketilmemelidir.
 • Obeziteye karşı dengeli beslenmeli, aşırı kilo almaya dikkat edilmelidir.

Doktor gözetiminde uygulanan tedavilerde, cinsel organa yerleştirilen penil implantlar iyi gelebilir. Vakum pompaları gibi cihazlar, doktor önerisiyle kullanılabilir.